Ρετρό κολόνιες και αρώματα

@Bajar Tuberose είναι το μπουγαρίνι και προσωπικά μου αρέσει πολύ, όπως και όλα τα λευκά λουλούδια, τόσο σε άρωμα όσο και σε λουλούδια. Ειδικά για το καλοκαίρι, το θεωρώ απαραίτητο!

Τώρα για το άλλο θέμα, δεν γκρινιάζουμε για να γκρινιάζουμε. Έχουμε συνηθίσει ορισμένα πράγματα από τα αρώματά μας. Αυτά μας προκάλεσαν και το "κόλλημα", είναι μια αισθητική εμπειρία και θέλουμε να είναι ευχάριστη.

Για'μένα η απόλυτη πτώση ξεκίνησε στα τέλη των '00ς, με την παντοδυναμία των μπεμπεκίζοντων gourmand και του μούρου, αυτό το τωρινό όμως παράγινε!

Να μην αρχίσω για το πόσο αηδία είναι το τωρινό Chloé....
 
Για'μένα η απόλυτη πτώση ξεκίνησε στα τέλη των '00ς, με την παντοδυναμία των μπεμπεκίζοντων gourmand και του μούρου, αυτό το τωρινό όμως παράγινε!

Να μην αρχίσω για το πόσο αηδία είναι το τωρινό Chloé....

Α ναι, είναι κι αυτό ένα θύμα του διάσημου ονόματός του, όπως έγινε με τη Miss Dior, τη Nina της Nina Ricci, το L' interdit του Givenchy και κάμποσους ακόμη πρώην θρύλους. Τίποτα, όλα στο βωμό του κέρδους!

Με όλο το σεβασμό, για το tuberose έχω την εντύπωση ότι έχει μια διαφορά με το μπουγαρίνι (επειδή τα έχω φυτέψει και τα δύο κατά καιρούς σε γλάστρες). Το tuberose (Polianthes tuberosa) ανήκει στην κατηγορία των υάκινθων και είναι βολβός. Φανταστικό άρωμα αλλά μην το αφήσεις σε βάζο τη νύχτα μέσα στο σπίτι. Θα σε τσακίσει στον πονοκέφαλο. Τόσο δυνατό είναι! Το μπουγαρίνι, τουλάχιστον αυτό που είχα στη βεράντα ανήκει στα γιασεμιά, νομίζω μάλιστα ότι η επίσημη ονομασία του είναι jasminum sambac (αραβικό γιασεμί). Είναι αυτό που φτιάχνουν κολώνια στη Ζάκυνθο. Υπέροχο κι αυτό αλλά πιο λεπτεπίλεπτο.
Το tuberose μου έβγαλε την πίστη μέχρι να ανθίσει. Στις ΗΠΑ είναι πολύ πιο βολικό στην καλλιέργεια, λένε. Το μπουγαρίνι πάλι που ξέρει από ζέστες και μεσογειακά κλίματα μια χαρά μεγάλωσε κα άνθισε αλλά μου το τσάκισε ο χειμερινός πάγος.
Αλλά ναι, συμφωνώ απόλυτα, τα λευκά λουλούδια είναι υπέροχα για καλοκαίρι και υπέροχα γενικώς.

Edit: Εν τω μεταξύ πήγα να σου βρω φωτογραφία για το tuberose κι έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο από τη συνονόματη ιστοσελίδα σου. Τελικά όσα έχουν πει για τα αρώματα που έχουν το λουλούδι αυτό ως κυρίαρχη νότα δεν είναι καθόλου τυχαία. Σκέτη αμαρτία είναι το άτιμο!

Πάω να βάλω τώρα ένα ψιτ από Truth or Dare της Μαντόνα (το κάποτε φθηνό dupe του Fracas) και να την πέσω για ύπνο. Ποιος ξέρει τι όνειρα θα δω... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κοίτα να δεις τώρα! Ένα αιθέριο έλαιο μπουγαρίνι που είχα πάρει ήταν όντως jasmin sambac, μου είχαν κάνει δώρο ένα γλαστρακι μπουγαρίνι και μου το έλεγαν Tuberose και μέχρι τώρα δεν είχα συνδέσει/αποσυνδέσει τα δύο. Πουθενά δεν είναι να πηγαίνει κανείς χωρίς ένα Google. Τα αγαπώ και τα δύο και η αγάπη σύνορα στο είδος δεν χωρά.

Μου θύμησες και το L'interdit, τι χάλι...Ακόμα και το Very irresponsible, ένα πρόσφατο σχετικά άρωμα που αγαπούσα, το έχουν κάνει νερομπούρμπουλο. Ελπίζω να μην έχουν χαλάσει και το Habit Rouge μέχρι να χρειαστώ άλλο μπουκάλι. Ακόμα και τα φτηνά αρώματα, στα self service, είχαν μια ποιότητα. Τώρα μου μυρίζουν σαν καθαριστικά τουαλέτας.
 
Μου θύμησες και το L'interdit, τι χάλι...Ακόμα και το Very irresponsible, ένα πρόσφατο σχετικά άρωμα που αγαπούσα, το έχουν κάνει νερομπούρμπουλο. Ελπίζω να μην έχουν χαλάσει και το Habit Rouge μέχρι να χρειαστώ άλλο μπουκάλι. Ακόμα και τα φτηνά αρώματα, στα self service, είχαν μια ποιότητα. Τώρα μου μυρίζουν σαν καθαριστικά τουαλέτας.
Δεν έχω Habit Rouge στη συλλογή αν και θα το ήθελα πολύ γιατί μου θυμίζει κάπως το Shalimar που το λατρεύω. Τι αξίζει; EdT ή EdP; Αν και θα ήθελα πολύ μια vintage έκδοση, αυτή στο ορθογώνιο μπουκάλι κι όχι το σύγχρονο που είναι τετράγωνο.

Εdit: επειδή το θρεντ το διαβάζουν και άντρες κι ίσως δουν τα σχόλιά μας, ναι, παραδέχομαι ότι φοράω και κάποια αντρικά αρώματα όποτε έχω τη διάθεση. Υπάρχουν μάλιστα κάποια που μοιάζουν τόσο πολύ με τα γυναικεία που καμιά φορά προτιμώ την αντρική έκδοση γιατί έχει καλύτερη διάρκεια και γιατί την έχουν "πειράξει" λιγότερο από τη γυναικεία μέσα στα χρόνια που πέρασαν πχ. Dior - Eau Sauvage vs Diorella, Aramis 900 vs Aromatics Elixir κ.α.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχω Habit Rouge στη συλλογή αν και θα το ήθελα πολύ γιατί μου θυμίζει κάπως το Shalimar που το λατρεύω. Τι αξίζει; EdT ή EdP; Αν και θα ήθελα πολύ μια vintage έκδοση, αυτή στο ορθογώνιο μπουκάλι κι όχι το σύγχρονο που είναι τετράγωνο.
Έχω δακρύσει από το γέλιο που ο διορθωτής μου άλλαξε το Very Irresistible σε Irresponsible

Το EdT έχω και είναι δυνατό και με διάρκεια. Το φοράω συνέχεια χειμώνα - καλοκαίρι. Να σου πω την αλήθεια, μου αρέσει πολύ το ορθογώνιο μπουκάλι. Δεν έχω κοιτάξει τι και αν το έχουν αλλάξει, πόσα ν'αντέξω. Δεν θέλω να δω.
 
Το EdT έχω και είναι δυνατό και με διάρκεια. Το φοράω συνέχεια χειμώνα - καλοκαίρι. Να σου πω την αλήθεια, μου αρέσει πολύ το ορθογώνιο μπουκάλι. Δεν έχω κοιτάξει τι και αν το έχουν αλλάξει, πόσα ν'αντέξω. Δεν θέλω να δω.

Φυσικά και θα το άλλαζαν! Και η πρώτη έκδοση σχεδόν τετράγωνη ήταν αλλά το μπουκάλι είχε ένα στυλ, το καπάκι ήταν χρυσό, η ετικέτα βαθυκόκκινη. Τώρα πια όλο το πακέτο είναι πιο απλό και για το ζουμί μέσα δεν έχω ιδέα τι του έχουν κάνει. Ελπίζω να μην το έχουν καταστρέψει όπως έκαναν με το Vetiver. Αλλά έτσι όπως πάει ο Guerlain θα χάσει όλους τους παλιούς πιστούς πελάτες που είχε και θα του μείνουν τα νιάνιαρα που κυνηγάνε τα καραμελένια τύπου Mon Guerlain και που αλλάζουν γούστα κάθε 15ήμερο.
Α, μάντεψε! Έχει βγει και ένα flanker (μη και ξεμείνουν πίσω από τους άλλους οίκους.) Λέγεται Habit Rouge L' instinct . Ό,τι να 'ναι.
Φταίω εγώ τώρα πάω να ψάξω για vintage;
Για την ιστορία και για να παραμείνουμε στο θέμα, το Habit Rouge (1965) του Guerlain είναι το πρώτο ανδρικό ανατολίτικο άρωμα που φτιάχτηκε ποτέ. Εσύ το ξέρεις βέβαια αλλά απλώς αφήνω την πληροφορία και για τους υπόλοιπους. Η έμπνευση για τη μυρωδιά προήρθε από το πρώτο γυναικείο ανατολίτικο άρωμα του οίκου το Shalimar (1925) και πήρε το όνομά του από τα κόκκινα σακάκια που φορούσαν οι jockeys στις ιπποδρομίες μια και ο οίκος είχε ιδιαίτερη αγάπη στο συγκεκριμένο άθλημα.
Εδώ μια χαρακτηριστική έντυπη διαφήμιση του 1981 με όλη τη σειρά:

pub-habit-rouge_web.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Eau de Rochas. Mια δημιουργια του 1970. Εδω βλεπουμε δυο φωτογραφιες με τη συσκευασια του 1981.

rochas-eau-de-version-1970-original-pour-femme-for-women-toilette-vaporisateur-spray-natural-5...png
1970.png
 
Από τα πιο ωραία αρώματα το Eau de Rochas για αυτή την εποχή. Δροσερό, φωτεινό, λεμονάτο με μια ξεχωριστή φρεσκάδα που το καθιστά ιδανικό για τις τρελές μεσογειακές ζέστες. Bambina στο ξαναλέω, σαν τα πράσινα αρώματα των 70s δεν έχει!
Ερωτηση: Έχεις ή έχεις μυρίσει καθόλου έκδοση των τελών του '90; Η δική μου είναι γύρω στο '98 - '99 και μου δίνει την εντύπωση ότι τα λεμονάκια μέσα μάλλον είναι παραγινωμένα... Μυρίζω κάτι πολύ γήινο μετά τα πρώτα 5 λεπτά. Σαν να έμεινε ο χυμός εκτός ψυγείου ένα πράγμα. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει. Κακή συντήρηση από τον μαγαζάτορα ίσως; Περίεργη παρτίδα; τα έχει παίξει η μύτη μου από την αλλεργία; Κάτι παρεμφερές (σε πολύ λιγότερο βαθμό ωστόσο γιατί έχει κι αρκετά λουλούδια μέσα) μου κάνει και το Quartz του Molyneux. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν φοριέται ευχάριστα.

Παρεμπιπτόντως, είπα Quartz και θυμήθηκα ότι το αγαπάς πολύ. Ετοιμάζομαι προσεχώς να ανεβάσω κάτι που ξέθαψα τις προάλλες στο πατρικό. Stay tuned!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φυσικά και θα το άλλαζαν! Και η πρώτη έκδοση σχεδόν τετράγωνη ήταν αλλά το μπουκάλι είχε ένα στυλ, το καπάκι ήταν χρυσό, η ετικέτα βαθυκόκκινη. Τώρα πια όλο το πακέτο είναι πιο απλό και για το ζουμί μέσα δεν έχω ιδέα τι του έχουν κάνει. Ελπίζω να μην το έχουν καταστρέψει όπως έκαναν με το Vetiver. Αλλά έτσι όπως πάει ο Guerlain θα χάσει όλους τους παλιούς πιστούς πελάτες που είχε και θα του μείνουν τα νιάνιαρα που κυνηγάνε τα καραμελένια τύπου Mon Guerlain και που αλλάζουν γούστα κάθε 15ήμερο.
Α, μάντεψε! Έχει βγει και ένα flanker (μη και ξεμείνουν πίσω από τους άλλους οίκους.) Λέγεται Habit Rouge L' instinct . Ό,τι να 'ναι.
Φταίω εγώ τώρα πάω να ψάξω για vintage;
Για την ιστορία και για να παραμείνουμε στο θέμα, το Habit Rouge (1965) του Guerlain είναι το πρώτο ανδρικό ανατολίτικο άρωμα που φτιάχτηκε ποτέ. Εσύ το ξέρεις βέβαια αλλά απλώς αφήνω την πληροφορία και για τους υπόλοιπους. Η έμπνευση για τη μυρωδιά προήρθε από το πρώτο γυναικείο ανατολίτικο άρωμα του οίκου το Shalimar (1925) και πήρε το όνομά του από τα κόκκινα σακάκια που φορούσαν οι jockeys στις ιπποδρομίες μια και ο οίκος είχε ιδιαίτερη αγάπη στο συγκεκριμένο άθλημα.
Εδώ μια χαρακτηριστική έντυπη διαφήμιση του 1981 με όλη τη σειρά:

pub-habit-rouge_web.jpg
To Habit Rouge ήταν (είναι ακόμα;) το αγαπημένο άρωμα του Α. Σβαρτσενέγκερ!
 
To Habit Rouge ήταν (είναι ακόμα;) το αγαπημένο άρωμα του Α. Σβαρτσενέγκερ!
Δεν το είχα ακούσει ποτέ αλλά είναι ενδιαφέρον. Για χρόνια πίστευα ότι οι Αμερικανοί προτιμούν τα πιο ελαφρά και δροσερά αρώματα και ότι τα ανατολίτικα τα βρίσκουν κάπως υπερβολικά (μέχρι και προσβλητικά). Απ' ότι φαίνεται δεν ισχύει όμως.
Αλλά για στάσου, ο Σβαρτσενέγκερ είναι Αυστριακός! Οπότε ναι, θα εξακολουθήσω να έχω την ίδια πεποίθηση. :p
 
Bambina στο ξαναλέω, σαν τα πράσινα αρώματα των 70s δεν έχει!
Ερωτηση: Έχεις ή έχεις μυρίσει καθόλου έκδοση των τελών του '90;

Παρεμπιπτόντως, είπα Quartz και θυμήθηκα ότι το αγαπάς πολύ. Ετοιμάζομαι προσεχώς να ανεβάσω κάτι που ξέθαψα τις προάλλες στο πατρικό. Stay tuned!
Δεν το εχω μυρισει ποτε το Eau de Rochas, δυστυχως.
Για το Quartz θυμασαι καλα! Το λατρευω και απο τοτε που το πρωτογνωρισα (πανω - κατω δεκα χρονια τωρα) φροντιζω να εχω παντα μια συσκευασια του στο σπιτι. Ο λογος που το αγαπησα τοσο δεν ειναι μονο επειδη ειναι δροσερο και λεμονενιο, αλλα και επειδη ειναι πικρουτσικο (μου αρεσουν τα πικρα αρωματα) και επισης πολυ φινετσατο και θηλυκο. Βλεπεις, συνηθως τα λεμονενια αρωματα τεινουν προς το unisex η ακομα χειροτερα προς το αντρικο και το Quartz αποτελει εξαιρεση.
 
Δεν θα φανταζόμουν ποτέ πως έχουμε κοινά με τον Άρνι και δη το άρωμά μας (εννοείται χρησιμοποιώ πληθυντικό της οικειοποίησης ).

@Bajar Το HR είχε και παλιότερα flanker, το HR Sport, αρκετά συμπαθητικό, αλλά εντελώς άλλο άρωμα. Το μπουκάλι αποκλείεται να το έκαναν ξανά σαν το παλιό γιατί είναι ίδιο με το Yatagan της Caron. Αναρωτιέμαι αν υπήρχε κάποιο σκάνδαλο σχετικά με την ομοιότητα των μπουκαλιών...

Το θέμα του Vetiver δεν το σχολιάζω γιατί πονώ

vittorio_reggianini_-_a_shocking_announcement.jpg

 
Η κατρακυλα στη ποιοτητα παλαιων αρωματων ειναι θλιβερη. Κρατανε το brand name και το μπουκαλι και αντικαθιστουν (ή και καταργουν) συστατικα.
Απο που ειχε ξεκινησει η αγαπημενη μου Kouros και που εχει καταντησει μετα απο 15 μεταβιβασεις ιδιοκτησιας...
 
Infini του Οικου Caron. Το διασημο αρωμα κυκλοφορησε για πρωτη φορα το 1970. Εδω βλεπουμε μια συσκευασια του 1981.

caron-infini-1970-pour-femme-eau-de-cologne-120-ml-4-fl-oz-625_800x_cleanup.png
caron-infini-1970-pour-femme-eau-de-cologne-120-ml-4-fl-oz-233_800x_cleanup.png
caron-infini-1970-pour-femme-eau-de-cologne-120-ml-4-fl-oz-740_800x_cleanup.png
 
Πολύ όμορφο το Infini αν και η πρώτη εντύπωση είναι ότι έχει μέσα μόνο αλδεΰδες και τίποτε άλλο. Αλλά σε ελάχιστα λεπτά γίνεται ένα υπέροχο άρωμα από λευκά λουλούδια που όμως μοιάζει να είναι πιο ρετρό από 70s (όχι ότι με χαλάει...)
Bambi, Queen, το θυμάστε καθόλου; Μόλις φεύγει η μπουγαδίλα από τις αλδεΰδες, ευωδιάζει lily of the valley.
Παραθέτω και τη συσκευασία του parfum που ούτε ξέρω αν είναι 80s ή λίγο παλιότερη. Αυτό όμως που έχω διαπιστώσει είναι ότι δυστυχώς για parfum δεν έχει τη μεγάλη διάρκεια που θα ήθελα.

1687538460347.jpg


Κι αφού λέμε για Caron και τον ανέφερε και η Queen πιο πάνω με το Υatagan θέλω να εξομολογηθώ κάτι. Το Yatagan (1976) είναι η αντρική που έχω φορέσει τις περισσότερες φορές στη ζωή μου. Δεν είναι κι από τα πιο εύκολα αρώματα του κόσμου, ειδικά για τις νεότερες γενιές. Στους μισούς άντρες θυμίζει βοτανοπωλείο (ίσως και φαρμακείο) και κόβουν λάσπη μόλις τη μυρίσουν, στους άλλους μισούς (αυτούς που το φοράνε) θυμίζει κυνήγι άγριων ζώων στο δάσος. Από τη δική μου πλευρά συμβαίνει να λατρεύω τόσο πολύ τη μυρωδιά του πεύκου που όποτε νοιώθω ότι μου λείπει η φύση και δεν μπορώ να τη βρω άμεσα, καταφεύγω στο Yatagan για την ψευδαίσθηση.
Η καινούργια έκδοση είναι ψιλονερωμένη (τι πρωτότυπο) και πειραγμένη αρκετά, το οποίο δεν μου κάνει εντύπωση αφού πριν τις απαγορεύσεις (2005) η σύνθεση περιείχε castoreum (ναι, αυτό που εκκρίνει ο κάστορας) και βρύο βελανιδιάς. Η δική μου είναι μάλλον γύρω στο 1986-87 κρίνοντας από τις διαφημίσεις της εποχής. Την είχα βρει σε tester και παρ' όλο που έχει τόσο σκούρο χρώμα, η μυρωδιά δεν έχει αλλοιωθεί, είναι απλώς πιο συμπυκνωμένη.

1687542190553.jpg

Εν τω μεταξύ έχω και μια απορία, για όποιον ξέρει. Ο Caron ήταν τελικά το αντίπαλο στρατόπεδο από τον Guerlain;
 
Πολύ όμορφο το Infini αν και η πρώτη εντύπωση είναι ότι έχει μέσα μόνο αλδεΰδες και τίποτε άλλο. Αλλά σε ελάχιστα λεπτά γίνεται ένα υπέροχο άρωμα από λευκά λουλούδια που όμως μοιάζει να είναι πιο ρετρό από 70s (όχι ότι με χαλάει...)
Bambi, Queen, το θυμάστε καθόλου; Μόλις φεύγει η μπουγαδίλα από τις αλδεΰδες, ευωδιάζει lily of the valley.
Παραθέτω και τη συσκευασία του parfum που ούτε ξέρω αν είναι 80s ή λίγο παλιότερη. Αυτό όμως που έχω διαπιστώσει είναι ότι δυστυχώς για parfum δεν έχει τη μεγάλη διάρκεια που θα ήθελα.

Προβολή συνημμένου 263852


Κι αφού λέμε για Caron και τον ανέφερε και η Queen πιο πάνω με το Υatagan θέλω να εξομολογηθώ κάτι. Το Yatagan (1976) είναι η αντρική που έχω φορέσει τις περισσότερες φορές στη ζωή μου. Δεν είναι κι από τα πιο εύκολα αρώματα του κόσμου, ειδικά για τις νεότερες γενιές. Στους μισούς άντρες θυμίζει βοτανοπωλείο (ίσως και φαρμακείο) και κόβουν λάσπη μόλις τη μυρίσουν, στους άλλους μισούς (αυτούς που το φοράνε) θυμίζει κυνήγι άγριων ζώων στο δάσος. Από τη δική μου πλευρά συμβαίνει να λατρεύω τόσο πολύ τη μυρωδιά του πεύκου που όποτε νοιώθω ότι μου λείπει η φύση και δεν μπορώ να τη βρω άμεσα, καταφεύγω στο Yatagan για την ψευδαίσθηση.
Η καινούργια έκδοση είναι ψιλονερωμένη (τι πρωτότυπο) και πειραγμένη αρκετά, το οποίο δεν μου κάνει εντύπωση αφού πριν τις απαγορεύσεις (2005) η σύνθεση περιείχε castoreum (ναι, αυτό που εκκρίνει ο κάστορας) και βρύο βελανιδιάς. Η δική μου είναι μάλλον γύρω στο 1986-87 κρίνοντας από τις διαφημίσεις της εποχής. Την είχα βρει σε tester και παρ' όλο που έχει τόσο σκούρο χρώμα, η μυρωδιά δεν έχει αλλοιωθεί, είναι απλώς πιο συμπυκνωμένη.

Προβολή συνημμένου 263855

Εν τω μεταξύ έχω και μια απορία, για όποιον ξέρει. Ο Caron ήταν τελικά το αντίπαλο στρατόπεδο από τον Guerlain;

Δεν υπάρχει Caron που να μην το αγαπώ.
Σε κάποιο βιβλίο για αρώματα είχα διαβάσει το σύνθημα « Η σύζυγος φοράει Caron και η ερωμένη Guerlain». Δεν γνωρίζω αν είχαν τίποτε προστριβές μεταξύ τους τύπου Helena Rubinstein & Elizabeth Arden, αλλά ενδιαφέρον θα είχε να το ψάξουμε.
 
@Bajar To Infini δεν ετυχε να το δοκιμασω ποτε πανω μου. Το μυρισα ομως πριν απο πολλα χρονια σε μια γνωστη μου κυρια αρκετα μεγαλυτερη μου. Μου φανηκε καπως βαρυ, αλλα σιγουρα εντυπωσιακο. Εκεινης της πηγαινε ομως. Για μενα, δεν ξερω παρ' ολο που εχω τεραστια αδυναμια στην ευωδια των λευκων λουλουδιων και στα κρινακια του αγρου ακομα περισσοτερη.

Για σημερα εχουμε Miss Dior. Ενα αρωμα - θρυλος που σε συνδυασμο με την κολεξιον του Christian σηματοδοτησε το New Look και μαζι μια ολοκληρη εποχη. Το αρωμα λανσαριστηκε απο τον Οικο Dior το 1947 και εμεις εδω βλεπουμε μια συσκευασια του 1982.

dior-miss-1947-pour-femme-eau-de-toilette-54-ml-1-8-fl-oz-376_800x_cleanup.png
dior-miss-1947-pour-femme-eau-de-toilette-54-ml-1-8-fl-oz-980_2400x_cleanup.png
dior-miss-1947-pour-femme-eau-de-toilette-54-ml-1-8-fl-oz-173_549f43d6-58e6-40e4-a2bb-17f12e3a...png
 
Σε κάποιο βιβλίο για αρώματα είχα διαβάσει το σύνθημα « Η σύζυγος φοράει Caron και η ερωμένη Guerlain».
Αμάν, στις ερωμένες ανήκω! Δεν έχω πού να κρυφτώ τώρα! *



Για σημερα εχουμε Miss Dior. Ενα αρωμα - θρυλος που σε συνδυασμο με την κολεξιον του Christian σηματοδοτησε το New Look και μαζι μια ολοκληρη εποχη. Το αρωμα λανσαριστηκε απο τον Οικο Dior το 1947 και εμεις εδω βλεπουμε μια συσκευασια του 1982.


Προβολή συνημμένου 263867
:bow::bow::bow:

Με τρελαίνει αυτό το μπουκάλι! (για το άρωμα δεν έχω λόγια. Λατρεία!!)


*αν και ομολογώ ότι αν ξανακυκλοφορούσαν το Poivre και το Djedi θα δυσκολευόμουν πάρα πολύ να αποφασίσω για ποιο από τα δύο να πάρω δάνειο....:p
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Bambinella Το infini που είχα εγώ το 2009-2012 ήταν μάλλον πιο ελαφρύ από αυτό που περιγράφεις, αν και τα βαριά αρώματα μου "κάθονται" καλά στο δέρμα. Το Sacré είναι το μόνο από τα βαριά που έχω δοκιμάσει που πάνω μου μυρίζει όντως βαρύ.

Έχω ακριβώς αυτό το μπουκαλάκι MissDior και είναι από τα λίγα που κράτησα το κουτί του γιατί είναι τόσο όμορφο.

@Bajar Poivre λέω και κλαίω. Θα το ήθελα σε μέγεθος *φέρτε μου ολόκληρο το γυάλινο μπουκάλι, s'il vous plaît. Ναι, αυτό με το βρυσάκι".
 
Εγώ κορίτσια θυμάμαι στα 80ς να φέρνουν σε γιορτή δική μου ή του αδελφού μου ή και γενέθλια, αρώματα του τύπου Bolero by Ravel, Talisman και τελευταία το Str8. Τελευταία εννοώ 20 χρόνια πριν
 
Πίσω
Μπλουζα