Ρετρό κουτσομπόλα είδος πρός εξαφάνιση.

Οι πρωτη γεννια των κουτσομπόληδων-γυναικες- εχει εκλειψει πια, άλλες έπαθαν αλσχαιμερ, άλλες μένουν σπίτι από σημαντικά προβήματα υγειας και έχουν γυναικες που τις φροντιζουν και άλλες εχουν φυγει από την ζωη. Αυτές ηταν και οι πιο σκληροπυρηνικες με την εννοια ότι πήγαιναν από σπίτι σε σπίτι να μάθουν και να δουν από τι βαθμούς πήρες μεχρι πως είναι ο νεροχυτης :D Η δευτερη γεννια ζει και βασιλεύει, μονο που δεν ερχεται σπίτι κανει επιθεωρηση από μακρυα αλλα ξερει να την κανει μοναδικά και να τα μαθαινει όλα. Επίσης στην επαρχια στα καφενεία κουτσομπολεύουν και οι ανδρες, είναι δεδομένο
 
galatsiwtis είπε:
Η ρετρό κουτσομπόλα που εγώ αναφέρομαι, είναι αυτή της εποχής 60-70-80'ς. Τότε που οι άνθρωποι στις γειτονιές γνωριζόντουσαν όλοι μεταξύ τους,έκαναν παρέα και γενικά ήταν άλλο το κλίμα από αυτό της αποξένωσης που υπάρχει σήμερα.Από ότι καταλαβαίνω οι πιο πολλοί αναφέρεστε σε περίεργους και ρουφιάνους, γιατί αυτό που σήμερα εννοείτε εσείς κουτσομπόλα δεν είναι........αφού δεν έχει σε ποιόν να πεί τα νέα!!
Δεν θέλω να γίνω off topic αλλά αναροτιεμαι για το φαινόμενο της αποξένωσης. Είναι πιο πολλή εμφανές στην Αθήνα;

η θεία μου που μένει κυψέλη εδώ και 50 χρόνια λέει ότι έχουν μετακόμιση/πεθάνει η παλιοί ιδιοκτήτες και νοικάρηδες στην γειτονιά και έχουν έρθει ξένοι εδώ και τα 90s και μετά.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος αποξένωσης; Φαντάζομαι τα πράγματα θα είναι αλλοιώς στην επαρχία.

αν υπάρχει thread για αυτό το θέμα σας παρακαλώ να με απευθύνεται προς εκεί.
 
Paladin είπε:
Δεν θέλω να γίνω off topic αλλά αναροτιεμαι για το φαινόμενο της αποξένωσης. Είναι πιο πολλή εμφανές στην Αθήνα;
η θεία μου που μένει κυψέλη εδώ και 50 χρόνια λέει ότι έχουν μετακόμιση/πεθάνει η παλιοί ιδιοκτήτες και νοικάρηδες στην γειτονιά και έχουν έρθει ξένοι εδώ και τα 90s και μετά.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος αποξένωσης; Φαντάζομαι τα πράγματα θα είναι αλλοιώς στην επαρχία.

αν υπάρχει thread για αυτό το θέμα σας παρακαλώ να με απευθύνεται προς εκεί.


Ναι στην Αθήνα και κυρίως στις μεγαλουπόλεις είναι πολύ έντονο. Στην επαρχία είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα, αλλά όπως θα διάβασες πιο πάνω δεν υπάρχει ιδιωτικότητα ή πράϊβασυ που λέτε και στην Αστραλία(Βασιλειάδου).

Ένας λόγος που άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα, είναι γιατί μέσα από τις αναφορές που κάνουν οι φίλοι εδώ, φαίνονται πολλά πράγματα για την κοινωνία μας.Πόσο έχουμε απομακρυνθεί ο ένας απ' τον άλλο και φοβόμαστε να ανοιχτούμε.

Όσο έχει να κάνει με μένα χαίρομαι που μπήκες στην συζήτηση και για μένα πάντα δεν είσαι καθόλου οφ τόπικ!!
 
Σε ευχαριστώ. Καληνύχτα απο την άλλη άκρη της γης.
 
εννοειτε οτι δεν εχει εκλειψει εδω στην γειτονια εχουμε την κυρα βαγγελιω που ειναι μεγαλυτερη σε ηλικια απο τον επιτιμο αλλα στεκεται μια χαρα οσοι λετε για αρχηγους στην φυλη αυτη πρεπει να την γνωρισετε μερικες φορες γινεται και κακο το πραγμα οπως με εναν θειο μου ξαδερφο της μαμας που ελεγε βλακειες για μενα στον πατερα μου οπως οτι πινω και οδηγω μηχανη στα εξαρχεια :p και ειχαν τσακωθει ασχημα γιατι ο πατερας μου ηξερε οτι δεν ισχυει τιποτα απο οσα ελεγε καλα για το χωριο δεν το συζητω θα σε δει καποιος και θα πρεπει αν του αναλυσεις ολο το οικογενειακο δεντρο εισαι του και τις??και ο παπους σου ποιος ηταν??τρελλα πραγματα....
 
Aπο τα retro συνηθειες/καταστασεις/πραγματα πoυ ΔΕΝ μας λειπουν -οταν αυτα λειπουν- μια και καθε αλλο παρα εχουν εκλειψει στις περιοχες των πολεων ,οπου εχει ακομα γειτονιες ,για την επαρχια δεν το συζηταμε καν .......

Υ.Γ. BTW Επειδη εγινε σχετικο σχολιο για το αν ειναι ανδρικο ή γυναικειο αθλημα -αραγε αναρρωτιεμμαι ΑΝ αληθευει αυτο μου εχει πει συγγενικο μου προσωπο-οτι στις επαρχειακες πολεις ,αναμεσα στους πρωταθλητες ηταν οι ταξιντζηδες (και οι αντιστοιχοι περιπτεραδες στην πλατεια)?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην πολυκατοικία που ζούμε έγινε πρόσφατα κάτι, και αμέσως όλες οι γυναίκες (και η μητέρα μου μαζί) να τρέξουν να μάθουν.

Παραλίγο να με αποκληρώσει όταν της είπα πως δεν θέλω να κουτσομπολεύει και να επεμβαίνει στις ζωές των άλλων..
 
Η αποξενωση στα μεγαλα αστικα κεντρα για την οποια πολυς λογος γινεται, ειναι απλως....υπεροχη.

Σιγα μην εχω τον καθενα να μου χτυπαει το κουδουνι ο,τι ωρα του' ρθει για να πιει καφε η για να πει μια καλημερα, επειδη απλως και μονο τυχαινει να μενει κοντα μου. Θα φαει πορτα χειροτερη κι απο νυχτερινου κλαμπ.

Αυτους που βαζω σπιτι μου τους διαλεγω με παρα πολυ αυστηρα κριτηρια και δεν περναει μυγα αν εγω δεν το θελω.

Ειμαι ανθρωπος που θελει τις προσωπικες του στιγμες και την ησυχια του γι' αυτο διαφυλασσω την οικογενειακη και ιδιωτικη μου ζωη οσο καλυτερα μπορω.
 
D@redevil είπε:
Δυστυχώς το είδος ζει και βασιλεύει....
Μαριαννακι....να μην σου πω κιολας οτι ειναι Αθανατο! :eek:

Πριν κανα-δυο εβδομαδες βρεθηκα Πλ.Βικτωριας για καποια δουλεια,

επειδη το ειδος της δουλειας ειχε να κανει με δημοσιο και ενεκα οτι πηγα

πολυ πρωι,για να περασει η ωρα ειπα να καθησω για καφεδακι σε ενα απο τα πολλα καφε της περιοχης.

Περιτο να σου πω οτι μεσα σε μια ωρα και κατι που καθησα εκει

εμαθα τα νεα ολης της τριγυρω γειτονιας!!!!!

Οποτε οπως καταλαβες....Καφενειο/Καφετερια + Κουτσομπολιο = Διαρκεις και αμεση ενημερωση!!!!! :D
 
Nemo είπε:
Aπο τα retro συνηθειες/καταστασεις/πραγματα πoυ ΔΕΝ μας λειπουν -οταν αυτα λειπουν- μια και καθε αλλο παρα εχουν εκλειψει στις περιοχες των πολεων ,οπου εχει ακομα γειτονιες ,για την επαρχια δεν το συζηταμε καν .......
Υ.Γ. BTW Επειδη εγινε σχετικο σχολιο για το αν ειναι ανδρικο ή γυναικειο αθλημα -αραγε αναρρωτιεμμαι ΑΝ αληθευει αυτο μου εχει πει συγγενικο μου προσωπο-οτι στις επαρχειακες πολεις ,αναμεσα στους πρωταθλητες ηταν οι ταξιντζηδες (και οι αντιστοιχοι περιπτεραδες στην πλατεια)?????
Tαξιτζης-περιπτερας και καφετζης ειναι σε ολα τα χωρια της ελλαδας οι 3 σωματοφυλακες του κουτσομπολιου και ειναι γνωστο αυτο.
 
Είχα αναπτύξει φιλίες με δυο κοριτσάκια (τότε), το ένα κορίτσι 3 χρόνια μεγαλύτερο και το άλλο 5 χρόνια μεγαλύτερο.

Οι γονείς τους το χειρότερο είδος, με πρώτη και καλύτερη τη μαμά να είναι ''η εφημερίδα της γειτονιάς'', όχι ότι τα υπόλοιπα μέλη πήγαιναν πίσω. Όλα τα έβλεπαν, όλα τα σχολίαζαν με το δικό τους τρόπο και πολλές φορές αλλοίωναν την πραγματικότητα. Είχαμε πέσει θύματα ανελέητου κουτσομπολιού, πολλές φορές έρχονταν στο σπίτι για να ''κόψουν καταστάσεις'', ώσπου κόψαμε κι εμείς σχέσεις και ησυχάσαμε!!!

Το κουτσομπολιό (αλλιώς η κοινωνική κριτική) είναι διαδεδομένο και σήμερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην επαρχια δεν γινεται τους περιεργους και αδιάκριτους να τους κοψεις μαχαιρι :( διοτι θα πουν χειροτερα μετα για σενα και θα τα βρεις μπροστα σου :eek:
 
Paladin είπε:
Σε ευχαριστώ. Καληνύχτα απο την άλλη άκρη της γης.

Καλό βράδυ αδερφέ!! Εμείς οι Ελλαδίτες σας σκεφτόμαστε με αγάπη εσάς τους ξενιτεμένους!

θανος είπε:
εννοειτε οτι δεν εχει εκλειψει εδω στην γειτονια εχουμε την κυρα βαγγελιω που ειναι μεγαλυτερη σε ηλικια απο τον επιτιμο αλλα στεκεται μια χαρα οσοι λετε για αρχηγους στην φυλη αυτη πρεπει να την γνωρισετε μερικες φορες γινεται και κακο το πραγμα οπως με εναν θειο μου ξαδερφο της μαμας που ελεγε βλακειες για μενα στον πατερα μου οπως οτι πινω και οδηγω μηχανη στα εξαρχεια :p και ειχαν τσακωθει ασχημα γιατι ο πατερας μου ηξερε οτι δεν ισχυει τιποτα απο οσα ελεγε καλα για το χωριο δεν το συζητω θα σε δει καποιος και θα πρεπει αν του αναλυσεις ολο το οικογενειακο δεντρο εισαι του και τις??και ο παπους σου ποιος ηταν??τρελλα πραγματα....

Αυτήν την Κυρά Βαγγελιώ είναι συλλεκτικό κομμάτι ,βγάλτην μια φωτό να την δούμε.........ρε μπάς και είναι ο ακατανόμαστος μεταμφιεσμένος??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
galatsiwtis είπε:
Η ρετρό κουτσομπόλα που εγώ αναφέρομαι, είναι αυτή της εποχής 60-70-80'ς. Τότε που οι άνθρωποι στις γειτονιές γνωριζόντουσαν όλοι μεταξύ τους,έκαναν παρέα και γενικά ήταν άλλο το κλίμα από αυτό της αποξένωσης που υπάρχει σήμερα.Από ότι καταλαβαίνω οι πιο πολλοί αναφέρεστε σε περίεργους και ρουφιάνους, γιατί αυτό που σήμερα εννοείτε εσείς κουτσομπόλα δεν είναι........αφού δεν έχει σε ποιόν να πεί τα νέα!!
Κι όμως, όπως είπαν και οι άλλοι παρ'όλο που τα πράγματα έχουν σαφώς αλλάξει σε σύγκριση με τις παλιές δεκαετίες και οι άνθρωποι έχουν αποξενωθεί πολύ, η κουτσομπόλα που μαθαίνει τα πάντα και τα λέει υπάρχει ακόμα και θα συνεχίζει να υπάρχει στην Ελλάδα, γιατί είναι μέρος της ελληνικής κουλτούρας. Στις ελληνικές μεγαλουπόλεις που έμενα εγώ, μία χαρά υπάρχουν και σήμερα τέτοιες κουτσομπόλες που μαζεύονται με άλλες γυναίκες της γειτονιάς και ανυπομονούν να πουν τα νέα. Όταν ήμουν ακόμα ανυποψίαστη για το είδος αυτό, έτυχε να με βάλουν και σε μπελάδες, γιατί είπα κάτι εμπιστευτικά σε μία τέτοια κλώσσα που νόμιζα ότι ήταν καλή, και το διέδωσε παντού.

Όσο για το παρελθόν, θυμάμαι ότι το έργο αυτό το έκαναν πολλές, αλλά η πιο χαρακτηριστική ήταν μία γριούλα που δεν είχε τι άλλο να κάνει, και είχε αναλάβει μόνιμη σκοπιά στο παράθυρο. Γνώριζε τις κινήσεις όλων και έστηνε αυτί να ακούει και κουβέντες. Όταν την είχα πάρει χαμπάρι, γυρνούσα προς το παράθυρό της κάποιες φορές κοιτώντας την κατάματα για να ντραπεί, κι όντως έφευγε σαν σκιά, για να ξαναγυρίσει όμως λίγο μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Όλα τα έβλεπαν, όλα τα σχολίαζαν με το δικό τους τρόπο και πολλές φορές αλλοίωναν την πραγματικότητα.

Αυτό πραγματικά ήταν και είναι το χειρότερο απ' όλα!

Να σε κουτσομπολεύουν για κάτι που έχεις κάνει ή είναι αλήθεια, λες ας πάει στο καλό!

Όμως όταν άρχιζαν να κάνουν την τρίχα τριχιά, να φουσκώνουν το μπαλόνι και να το κάνουν σαμπρέλα, να αρχίσουν να ερμηνεύουν κάτι με τον δικό τους τρόπο, η να προσπαθούν να γεμίσουν τα όποια "κενά" δεν έπιασαν η δεν κατάλαβαν με 100% δικές του ιστορίες, εκεί ξέφευγε το πράγμα!

Και το ακόμα χειρότερο ήταν ότι μετά θα έπρεπε να αποδείξεις (Που φυσικά και δεν σε πίστευε και κανένας..) ότι η κατάσταση είναι έτσι και δεν είναι γιουβέτσι, και ότι δεν είσαι ελέφαντας...
 
Με τούτα κ με κείνα, πόσο χαίρομαι που μένω στο κέντρο της πόλης (Διαγώνιο) σε μια πολυκατοικία μισοάδεια.
 
Φανταστείτε με τα μέσα που υπάρχουν σήμερα , smartphones, κάμερες μικροσκοπικές, πομποί Gps κτλ ,τι μπορούν να κάνουν οι λάτρεις του συγκεκριμένου σπόρ............και τι βρακί φοράμε θα ξέρουν!! :sweat:
 
galatsiwtis είπε:
Φανταστείτε με τα μέσα που υπάρχουν σήμερα , smartphones, κάμερες μικροσκοπικές, πομποί Gps κτλ ,τι μπορούν να κάνουν οι λάτρεις του συγκεκριμένου σπόρ............και τι βρακί φοράμε θα ξέρουν!! :sweat:
Ξέρουμε, ξέρουμε. :fafoutis:

Απλά την σήμερον ημέρα τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται καν να μπεις σε έξοδα για hardware. Υπάρχει τόσος κόσμος που τα μαρτυράει όλα από μόνος του στο Facebook κλπ κοινωνικά δίκτυα... :tsktsk: :tsktsk: :tsktsk:
 
Ποτε δεν προκειται να χαθει αυτη η συνηθεια. Ειδικα στα χωρια ζει και βασιλευει, ειναι καθημερινη συνηθεια.

Το 2007 που πηγα στο χωριο του παππου με το οποιο δεν ειχαμε σχεση εδω και χρονια, μονο πανώ δεν βρηκα να με περιμενει. Το νεο της αφιξης και πληρης φακελλος του οικογενειακου δεντρου ειχε αναλυθει και διαδοθει σε ολους. :eek:

Ακομα και νεοι ανθρωποι που πανε απο μεγαλουπολεις για διακοπες, αυτο κανουν ολη μερα.
 
τώρα παρατηρώ ότι το θέμα βρίσκεται σε λάθος κατηγορία, η σωστή κατηγορία είναι ''Επαγγέλματα/Προσωπα/Φυσιογνωμίες''..
 
Πίσω
Μπλουζα