Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε [καμάκι, μαγκιά, του δρόμου,της παρέας]

Επίσης θυμάμαι στο δημοτικό λέγαμε πολύ τη φράση :

Μαγκιά, κλανιά και αέρια...

Tres chic!

(Αν ξαναειπώθηκε λυπάμαι, δεν έχω διαβάσει ακόμα όοολες τις σελίδες αλλά είμαι σε καλό δρόμο... :) )
 
kakou21 είπε:
"θελεις να τα φτιαξουμε?"
Ρε παιδιά, επειδή πρώτον, είμαι από retro εώς μουσειακό είδος και δεύτερον, έχω και χρόνια να την πέσω σε γυναίκα, καθότι παντρεμένος και καλό παιδί μαζί, τι τους λένε τώρα δηλαδή; :eek:

Όχι τίποτα άλλο, μπορεί να χρειαστεί καμμιά φορά να θυμηθώ την "τέχνη" και να γίνω ρόμπα αν εκφραστώ εντελώς retro. :D :D:D
 
Maddog είπε:
Ρε παιδιά, επειδή πρώτον, είμαι από retro εώς μουσειακό είδος και δεύτερον, έχω και χρόνια να την πέσω σε γυναίκα, καθότι παντρεμένος και καλό παιδί μαζί, τι τους λένε τώρα δηλαδή; :eek: Όχι τίποτα άλλο, μπορεί να χρειαστεί καμμιά φορά να θυμηθώ την "τέχνη" και να γίνω ρόμπα αν εκφραστώ εντελώς retro. :D :D:D
Επειδή δεν σου απάντησε κανείς κι είναι κρίμα να μείνεις στο σκοτάδι, σου παραθέτω μια τυπική συνομιλία μοντέρνων εφήβων αντίστοιχη του "θες να τα φτιάξουμε" της εποχής μας (πρόσθεσα και την απαραίτητη μετάφραση):

sexystud69: A/S/L?

Καλησπέρα. Θα ήθελες σε παρακαλώ να μου πεις την ηλικία σου, το φύλο σου και σε ποια πόλη κατοικείς;

tsaperdona: 15/F/Atna

Είμαι ένα κορίτσι 15 ετών και διαμένω στην όμορφη πρωτεύουσα.

sexystud69: 17/M/Mrsi

Εγώ είμαι ένα αγόρι 17 ετών και κατοικώ στο δήμο του Αμαρουσίου.

tsaperdona: k

Χάρηκα πολύ για τη γνωριμία.

sexystud69: MSN?

Μήπως είσαι χρήστης του δημοφιλούς προγράμματος συνομιλίας ονόματι Microsoft Messenger;

tsaperdona: Tsou.

Δυστυχώς δεν έχω εγκαταστήσει τη συγκεκριμένη εφαρμογή στον ηλεκτρονικό μου υπολογιστή.

sexystud69: FB?

Μήπως τότε έχεις εγγραφεί στην υπηρεσία που λέγεται Facebook;

tsaperdona: (link)

Βεβαίως, και σου παραθέτω ευθύς αμέσως την ηλεκτρονική διεύθυνση του λογαριασμού μου ώστε να μπορέσεις να δεις τις φωτογραφίες μου.

sexystud69: (link)

Σε ευχαριστώ πολύ για την ευγενική σου καλοσύνη. Λάβε κι εσύ τη δική μου διεύθυνση.

tsaperdona: brb krz man mou

Επιστρέφω αμέσως διότι με καλεί από την κουζίνα η αγαπητή μου μητέρα και μπορεί να με χρειάζεται κάτι σημαντικό.

sexystud69: daaarling ic mia manara popo!! ta spas manuli xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" /> :Χ :Χ :Χ

Δεσποινίς, επιτρέψτε μου να λάβω το θάρρος να παρατηρήσω πως είστε μια πραγματική οπτασία, η δε φωτογραφία σας έδωσε φως και ζωντάνια στη μουντή μου οθόνη, στο μεν πρόσωπό μου έκανε την εμφάνισή του πλατύ χαμόγελο. Σας ασπάζομαι με σεβασμό.

tsaperdona: LOL. daks. k c kalo typk ic

(χαριτωμένο γελάκι) Μα κι εσείς καλέ μου κύριε βλέπω ότι διαθέτετε ιδιαιτέρως ευγενή χαρακτηριστικά προσώπου.

sexystud69: Na se kno add?

Θα μπορούσα να τολμήσω το εγχείρημα να σας προσθέσω εις τη λίστα των επαφών μου ώστε να μας δοθεί και στο μέλλον η ευκαιρία να συνομιλούμε;

tsaperdona: k

Βεβαίως και θα μπορούσατε, κάτι τέτοιο θα μου έδινε ανείπωτη χαρά.
 
xexe οι παλιές καλές εποχές του mirc αλλά σε σημερινή "γλώσσα" :D
 
LOL, Άλκη...Μήπως όμως η συνομιλία θα έπρεπε να τελειώνει ως εξής:

tsaperdona: kthnxbye :D

malvina: Όχι και "παλιές", σε εμένα το mIRC τρέχει μονίμως (απλά όχι σε Ελληνικά κανάλια, ήταν και παραμένουν τραγικά...)

ΟΤ, αλλά αξίζει: Θυμάμαι ένα "πείραμα" που έκανα κάποτε. Ήμουν φαντάρος στην Ορεστιάδα και για να σκοτώσω λίγο την ώρα μου μπήκα ένα απόγευμα σε Ελληνικό κανάλι με nick "Angela21". Δεν πρόφταινα να κλείνω παράθυρα με queries! Σε μια ώρα μέτρησα 72 πεσίματα-queries από διαφορετικά άτομα (71 άντρες και 1 γυναίκα/"γυναίκα"). :D :D:D
 
Maddog είπε:
LOL, Άλκη...Μήπως όμως η συνομιλία θα έπρεπε να τελειώνει ως εξής:tsaperdona: kthnxbye :D

malvina: Όχι και "παλιές", σε εμένα το mIRC τρέχει μονίμως (απλά όχι σε Ελληνικά κανάλια, ήταν και παραμένουν τραγικά...)

ΟΤ, αλλά αξίζει: Θυμάμαι ένα "πείραμα" που έκανα κάποτε. Ήμουν φαντάρος στην Ορεστιάδα και για να σκοτώσω λίγο την ώρα μου μπήκα ένα απόγευμα σε Ελληνικό κανάλι με nick "Angela21". Δεν πρόφταινα να κλείνω παράθυρα με queries! Σε μια ώρα μέτρησα 72 πεσίματα-queries από διαφορετικά άτομα (71 άντρες και 1 γυναίκα/"γυναίκα"). :D :D:D
ε ναι, το γυναικείο όνομα είναι "κράχτης"

εγώ που βαριόμανε τα 100 παραθύρια, το γύρισα σε klouvios !! :D

την ησυχία μου βρήκα και μιλούσα με μόνο 2-3 άτομα (τα πιο νορμάλ)

φυσικά το κοψα κάποια στιγμη δεν μου προξενούσε το παραμικρό ενδιαφέρον!!
 
Εγω για ενα φεγγαρι εμπαινα ως Elendil, και οι ασχετοι το περνουσαν για γυναικειο nick... μετα απο αρκετα 'πεσιματα', συντομευα τους διαλογους ως εξης:

Typos: a/s/l?

Καλησπέρα. Θα ήθελες σε παρακαλώ να μου πεις την ηλικία σου, το φύλο σου και σε ποια πόλη βρισκεσαι;

Elendil: m

Προφανως εισαι αλλος ενας απο αυτους που παρεξηγησαν το ονομα μου για γυναικειο επειδη μοιαζει με Helen/Eleni. Δυστυχως ειμαι αγορι, μπορεις να συνεχισεις αλλου το ψαξιμο σου

Typos: ok

Ενταξει, παρεξηγηση, με συγχωρεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν άντεξα να διαβάσω και τις 54 σελίδες για να δω αν έχει ειπωθεί διότι από την δέκατη καράφλιασα, κουφάθηκα και μου 'φυγε ο τάκος δικέ μου.

Τώρα κοντεύω να φλιπάρω και την κάνω γιατι έχω ραντεβού με το πρόσωπο.
 
Σπύρος είπε:
Δεν άντεξα να διαβάσω και τις 54 σελίδες για να δω αν έχει ειπωθεί διότι από την δέκατη καράφλιασα, κουφάθηκα και μου 'φυγε ο τάκος δικέ μου.Τώρα κοντεύω να φλιπάρω και την κάνω γιατι έχω ραντεβού με το πρόσωπο.
χαχαχχχα ωραίος.. δικέ μου έγραψες με εστιλες και'τσι, σε κοζαρω πως το λενε με πιάνεις εε? η να πάρω το μηδέν.. :D :D
 
Για σπάστα και ξαναρίχτα, μάγκα μου! Δεν το'πιασα το παραμύθι και μου μυρίζεται τσαμπουκάς!

Η αλήθεια ανήκει στους Sex Pistols, γκε γκε; (από ταινία)

Και ένα σημαντικό ιστορικό σχόλιο. Το γκε γκε είναι παλιά έκφραση. Το λέει και ο Βέγγος στην ταινία "Τα δίδυμα" (1964).

Ακούστε μετά το 00:46 :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην εποχή των social networks, το A/S/L είναι ήδη retro...
 
Μια λέξη που δεν χρησιμοποιούμε : "Ανθίζομαι", δηλαδή "κατάλαβα", "μυρίστηκα", "αντιλήφθηκα" κλπ κλπ ... Αυτή τη λέξη την έχω συναντήσει σε εκείνη την ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ που έγραψε ο Μανώλης Χιώτης σε ηλικία μόλις 18 ετών, δηλαδή στο "Ο Πασατέμπος" !!! Ένας στίχος αυτής της ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑΣ έχει ως εξής : "τα παραμύθια σου τ' ανθίστηκα πια τώρα" !!!!
 
"Μου τη μπήκε και του τη βγήκα!" " 'Αραξε στα κυβικά σου", χαλάρωσε δηλαδή. "Γκέγκε?", κατάλαβες?
 
Το "να σου ψήσω ένα καφέ;" νομίζω δεν το λέμε σήμερα...
 
Πίνει κανείς τσιγάρα πια ή καταργήθηκε η έκφραση?
 
Πίσω
Μπλουζα