Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε [καμάκι, μαγκιά, του δρόμου,της παρέας]

Γρηγόρη, μάλλον φταίει ότι δεν πίνουμε ελληνικό καφέ στο σπίτι...

elephadas είπε:
Πίνει κανείς τσιγάρα πια ή καταργήθηκε η έκφραση?
Χαχα. Μου θύμησες την προγιαγιά μου που έκανε συνέχεια παρατηρήσεις στον πατέρα μου που κάπνιζε πολύ και του έλεγε η συγχωρεμένη. "Πίνεις, πίνεις, όλο πίνεις...".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μανουλομάνουλο (μόνο σε καμία ταινία την ακούω πια αυτή την έκφραση)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Πουλάει φιγούρα", "Κορτάκιας" (=πέφτουλας), "Έχω ένα φλέρτ", "Έχω μια φιλεναδούλα" (Παναγία μου, ξεφτίλα), "Τα ψήσανε" (=τα φτιάξανε) κλπ.
 
H μανα μου μου με φωναζε καμμια φορα πιτσιρικα Τουρκοπουλο (ζιζανιο-υπερδραστηριο) και αυτη θα το ακουσε απο τους δικους της και αυτοι απο τους δικους τους,παει πισω αρκετα ο χαρακτηρισμος.


Επισης πιτσιρικαδες φωναζαμε ο ενας τον αλλο
τρομπονι,ειτε το μουστικο οργανο ειτε απο το οπλο να προηλθε η συγκεκριμενη.
 
kiss me μωρη...και το είμαι πολύ in love με το μωρό απέναντι :D , νομιζω κάπου τα χω ξαναγραψει
 
θέλω να κάνουμε κατάσταση :D ή θες να γινεις ο / η ετσι μου; για το θες να τα φτιάξουμε
 
Το "ωχ ρε αδερφέ" δεν ακούω συχνά. Και ο ωχαδερφισμός που τoν είχα πρωτοδεί ως λέξη σε κάτι βοηθήματα έκθεσης στο λύκειο δεν πολυχρησιμοποιείται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Kόμματος" ή "Θεοκόμματος" κι επίσης "Μανούλι", λεγόταν παλιά για την πολύ όμορφη γυναίκα. Σήμερα έχει επικρατήσει το "Θεογκόμενα", και άλλα χειρότερα από "Θεο...":shtup:
 
αριαδνη είπε:
θέλω να κάνουμε κατάσταση :D ή θες να γινεις ο / η ετσι μου; για το θες να τα φτιάξουμε
Πρόσφατα, μετά από πάρα πολλά χρόνια άκουσα ξανά τη φράση "Απόψε θα βγω με τον έτσι μου....":D
 
Κανονικά αυτό που θα πω θα έπρεπε να γραφτεί σε θέμα "Φράσεις που λέγαμε μικροί" που από όσο ξέρω δεν υπάρχει, αλλά θα το γράψω εδώ κι αν δεν ταιριάζει διαγράψτε το. Όταν λοιπόν παίζαμε ποδόσφαιρο, για να πειράξουμε κάποιον που δεν έπαιζε καλά, λέγαμε ότι είναι καλός για μπαλομαζώχτρας => να μαζεύει τις μπάλες όταν βγαίνουν εκτός γηπέδου.
 
Η λέξη κινίνο επίσης αποτελεί παρελθόν. Με την ευκαιρία ο 1@elephadas[/USER] που χάθηκε;

 
Το "Πατά και λίγο Ελλαδα" όταν πατουσαμε κατά λάθος κάνα πόδι διπλανού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Aardvark[/USER] Ω ρε που το θυμήθηκες αυτό!! +1
 
Αντίστοιχο του "Σε βάρκα γεννήθηκες;" όταν αφήναμε τις πόρτες ανοιχτές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

johnny19818 είπε:
Με την ευκαιρία ο 1@elephadas[/USER] που χάθηκε;
Δεν χάθηκα, εδώ είμαι και διαβάζω τα ωραία και ενδιαφέροντα που γράφετε, όσο μου επιτρέπει ο λίγος ελεύθερος χρόνος μου. Απλώς δεν γράφω. Ε, δεν έχασε η Βενετιά βελόνι.

 
elephadas είπε:
Δεν χάθηκα, εδώ είμαι και διαβάζω τα ωραία και ενδιαφέροντα που γράφετε, όσο μου επιτρέπει ο λίγος ελεύθερος χρόνος μου. Απλώς δεν γράφω. Ε, δεν έχασε η Βενετιά βελόνι.

Off topic, αλλα δηλωνω elephadas-fan...ελπιζω να ξαναποσταρεις συντομα!!!!
 
elephadas είπε:
Δεν χάθηκα, εδώ είμαι και διαβάζω τα ωραία και ενδιαφέροντα που γράφετε, όσο μου επιτρέπει ο λίγος ελεύθερος χρόνος μου. Απλώς δεν γράφω. Ε, δεν έχασε η Βενετιά βελόνι.
Χαθηκες εννοουσα οτι δεν γραφεις Πια. Γι'αυτο σε "καλεσα". Θεματα οπως οι σταρ και τα σπιτια Τους ειχες ενεργη δραση. Χαιρομασταν τα ποστ σου :)
 
Πίσω
Μπλουζα