Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε [τρόφιμα-ποτά-φάρμακα]

Ποσο εχω επιθημησει να πιω ενα ''βερμουτ''
 
johnk10 είπε:
Ποσο εχω επιθημησει να πιω ενα ''βερμουτ''
κάτσε ν' ανάψω το λαμπατέρ και θα σου βάλω.. ( χμ.. να βάλουμε και κάτι στο πικάπ; )
 
Τέλος, αν κάποιος από εσάς είναι Κρητικός ή έχει πάει πρόσφατα στην Κρήτη, μπορεί να μας πει αν υπάρχει ακόμα η υπέροχη Ζελίτα; Ήταν αεριούχο αναψυκτικό, σε μεταλλικό κουτάκι μεγέθους ίδιου με την Κόκα Κόλα, αλλά είχε γεύση μπανάνα και το λογότυπό του ήταν ένα πολύ γλυκό πιθηκάκι. Άν είναι πλέον R.I.P., ζωή σε λόγου μας.[/quote

Nonono, Zelita is NOT dead!!!
 
Θυμάμαι που έτρεχα στο σπίτι και από το ντουλάπι-φαρμακείο έπαιρνα την σουλφαμιδόσκονη (που ήταν σε ένα κίτρινο πλαστικό μπουκαλάκι) για τις καθημερινές πληγές (ξέρετε τώρα εσείς γονατάκια, αγκώνες, κλπ).

Μετά από χρόνια, σε μια εντυπωσιακή μου 'σαβούρντα' σε κάτι σκαλιά στο νησί της Σαντορίνης ζήτησα αν υπήρχε στο ξενοδοχείο κάτι σχετικό και μου προέκυψε και η λέξη σουλφαμιδόσκονη μαζί με τα βαμβάκια και τα ιώδια. Ο ξενοδόχος τρελάθηκε να γελάει... είχε να την ακούσει χρόνια αυτή τη λέξη ενώ συνέχισε σχολιάζοντας 'Μα που νομίζετε είστε ακόμα στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο'

:nervous:
 
Anestis είπε:
Θυμάμαι που έτρεχα στο σπίτι και από το ντουλάπι-φαρμακείο έπαιρνα την σουλφαμιδόσκονη (που ήταν σε ένα κίτρινο πλαστικό μπουκαλάκι) για τις καθημερινές πληγές (ξέρετε τώρα εσείς γονατάκια, αγκώνες, κλπ).
Μετά από χρόνια, σε μια εντυπωσιακή μου 'σαβούρντα' σε κάτι σκαλιά στο νησί της Σαντορίνης ζήτησα αν υπήρχε στο ξενοδοχείο κάτι σχετικό και μου προέκυψε και η λέξη σουλφαμιδόσκονη μαζί με τα βαμβάκια και τα ιώδια. Ο ξενοδόχος τρελάθηκε να γελάει... είχε να την ακούσει χρόνια αυτή τη λέξη ενώ συνέχισε σχολιάζοντας 'Μα που νομίζετε είστε ακόμα στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο'

:nervous:
Και μερκιουροχρώμ έπρεπε να σου βάλουν..κόκκινο ιώδιο,πως το λένε βρέ παιδί μου...
 
χαχαχαχα σουλφαμιδόσκονη!!! πού το θυμήθηκες;! respect!
 
Ψωμοτύρι (η actual λέξη η οποία και σημαίνει ότι θα φάει κάποιος ψωμί και τυρί, και όχι η μετοφορική της έννοια, πχ. "Αυτά για μένα είναι ψωμοτύρι")
 
Ένα σουβλάκι κομπλέ, παρακαλώ!
 
νέα φυτίνη (ισα ισα θυμαμαι πως μυριζε)
 
παιδια αλλη μια λεξη που εσβυσε πια :

ΤΣΕΜΠΛΕΜΠΟΥΔΕΣ= στραγαλι ανακατεμενο με σταφιδα
 
"Κάτσε να κολατσίσουμε"!!!

Διάλειμμα από τη δουλειά για κολατσιό. Το "κολατσιό" ακούγεται και σήμερα, αλλά το "να κολατσίσουμε", έχω να το ακούσω πάρα πολλά χρόνια...
 
Ομολογώ πως θυμήθηκα αρκετές λέξεις και εκφράσεις που είναι πράγματι από την δεκαετία της εφηβείας μας και άλλες (ίσως οι περισσότερες), που χρησιμοποιούνται μέχρι σήμερα!

 


Θυμήθηκα μερικές λέξεις και εκφράσεις του τότε!


 


Κάπου διάβασα Ovaltine την οποία κάπου είδα τώρα τελευταία αλλά δεν θυμάμαι που(σε κανένα S/Μ θα ήταν),...Θυμάμαι ακόμα παλιότερα που η ovaltine λεγόταν ovomaltine(οβομαλτίνη), το θυμάτε κανείς;


 


Παφ και τάλιρο(από την γνωστή ατάκα του Λαλάκη του εισαγώμενου)
.

Στα 3 κόρνερ πέναλτι (Δεν γνωρίζω αν το λένε ακόμα).
 
Vag είπε:
Μπυράλ γιατί να μην ξανακούσουμε; Πουλιέται από τρεις μάρκες τουλάχιστον κι εγώ το τιμώ ιδιαιτέρως. Παρεμπιπτόντως είναι ιδανικό για εγκύους, αφού δεν περιέχει καφεΐνη και τις βοηθάει να ρεύονται, πράγμα που συνήθως το θέλουν πολύ :D Τσιτσιμπίρα όμως έχω καιρό ν' ακούσω (και να δοκιμάσω), όπως και σαλέπι (όμως υπάρχουν ακόμα).
Ω ναι, σαλέπι πουλάνε στην Θεσσαλονίκη, θα τους συναντήσεις συνήθως Αριστοτέλους με Τσιμισκή για όποιον ενδιαφέρεται...
 
Bmwnek είπε:
Ομολογώ πως θυμήθηκα αρκετές λέξεις και εκφράσεις που είναι πράγματι από την δεκαετία της εφηβείας μας και άλλες (ίσως οι περισσότερες), που χρησιμοποιούνται μέχρι σήμερα! 


Θυμήθηκα μερικές λέξεις και εκφράσεις του τότε!


 


Κάπου διάβασα Ovaltine την οποία κάπου είδα τώρα τελευταία αλλά δεν θυμάμαι που(σε κανένα S/Μ θα ήταν),...Θυμάμαι ακόμα παλιότερα που η ovaltine λεγόταν ovomaltine(οβομαλτίνη), το θυμάτε κανείς;


 


Παφ και τάλιρο(από την γνωστή ατάκα του Λαλάκη του εισαγώμενου)
.

Στα 3 κόρνερ πέναλτι (Δεν γνωρίζω αν το λένε ακόμα).[/quote

Βρήκα την Ovomaltine σε σουπερ μάρκετ στην Ρόδο αλλά λέγεται Ovomaltine κι όχι Ovaltine, πάντως το όνομα όντως είχε αλλάξει...
 
Sofologiotatos είπε:
Τέλος, αν κάποιος από εσάς είναι Κρητικός ή έχει πάει πρόσφατα στην Κρήτη, μπορεί να μας πει αν υπάρχει ακόμα η υπέροχη Ζελίτα; Ήταν αεριούχο αναψυκτικό, σε μεταλλικό κουτάκι μεγέθους ίδιου με την Κόκα Κόλα, αλλά είχε γεύση μπανάνα και το λογότυπό του ήταν ένα πολύ γλυκό πιθηκάκι. Άν είναι πλέον R.I.P., ζωή σε λόγου μας.
Μόνο με λίγα χρόνια καθυστέρηση να σε ενημερώσω οτι η Ζελίτα ζεί και βασιλεύει. Συγκεκριμένα η εμφιάλωσή της γίνεται απο την 3Ε αλλά χωρίς την ετικέτα της, απλά μισθώνουν το εμφιαλωτήριο.
 
Πίσω
Μπλουζα