Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

MamaMyrto είπε:
-Καθρευτάκι!!! (βάζαμε την παλάμη με τα δάχτυλα κλειστά μπροστά από το πρόσωπό μας και υποτίθεται πως η μούτζα επέστρεφε στον αποστολέα της)
-Σταυρός!!! (κάναμε έναν σταυρό και υποτίθεται πως δεν μπορούσε ο άλλος να μουτζώσει τον σταυρό)
χαχα..

- καθρεφτάκι!!!! στην έφερα!!!

- όχι, ρε γμτ!!!

... Επίσης θυμάμαι κάποιους μεγαλύτερους να μουτζώνουν με τα δύο δάχτυλα, όπως το σήμα της νίκης - ειρήνης...
ναι, το είδα κι εγώ τώρα τελευταία. Βασικά με τρία δάχτυλα: αντίχειρας, δείκτης και μέσος. Κάτι σαν σεμνό μούτζωμα... πιο casual... :cheers:
 
...όποιος το λέει είναι!

...χάρισμα σου στα μούτρα τα δικά σου.

... στο δικό μου δε χωράει στο δικό σου κολυμπάει..
 
Παντελόνα,θεόφαρδο γυναικείο παντελόνι που όταν το λέμε σήμερα , δεν το εννοούμε όπως τότε που πήγαινε το μυαλό σου αμέσως στα εν λόγω παντελόνια. Νομίζω πως φοριόταν 89 με 90 .Το συνταιριάζαμε με τις λεγόμενες πουκαμίσες (ακόμη πιο φαρδιά γυναικεία πουκάμισα με τις "διακριτικές" βάτες).!Επίσης παιδιάστικες εκφράσεις όπως: γιατί; Γιατί κλάνει το γατί! Φατούροοοοοο....και γινόσουν καρπαζοεισπράκτορας και τέλος το θρυλικό σαλαμάκι που έκανε πολλά οπίσθεια να :cry: .
 
ζιπ κυλοτ (εμοιαζε με φαρδια βερμουδα), καλτσες λευκες εως το γονατο που εμοιαζαν σαν να ειχαν πλεκτει με το βελονακι(για την μαθητιωσσα νεολαια).

"ερχεται το reo" οταν ειχαν απεργια τα μεσα μαζικης μεταφορας. επισης οι φανταροι στα εκλογικα κεντρα, που αντικατασταθηκαν απο αστυνομικους
 
Οι φαντάροι δεν μετράνε, δεν μιλάγανε καθόλου! Απλά στεκόντουσαν στην πόρτα του εκλογικού κέντρου βλοσυροί-βλοσυροί.

Οπότε σε thread για retro λέξεις/φράσεις είναι off topic. :D
 
αν μιλαγανε λεει; στην επαρχια που ερχοντουσαν 3 μερες πριν τις εκλογές, ροδάνι πηγαινε η γλωσσα τους
 
LOL-Μάλλον φταίει η διαφορά φύλου τότε. :)
 
asikamin είπε:
...όποιος το λέει είναι!
...χάρισμα σου στα μούτρα τα δικά σου.

... στο δικό μου δε χωράει στο δικό σου κολυμπάει..
...στο δικό μου κάνει τούμπες στο δικό σου κωλοτούμπες

...στο δικό μου κάνει cross στο δικό σου motocross

...όποιος λέει ψέμματα πέφτει μές τα αίματα κί όποιος λέει αλήθεια έχει το θεό βοήθεια (αν και γω έλεγα "λέει παραμύθια")

...Μπά..... μπάκακας κι αυγά!

Επίσης...

"μαθαίνω ξένα"

"βγήκαμε έξω και πήγαμε σε ένα κέντρο (διασκεδάσεως)"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
...όποιος λέει ψέμματα πέφτει μές τα αίματα κί όποιος λέει αλήθεια έχει το θεό βοήθεια (αν και γω έλεγα "λέει παραμύθια")"
Όποιος λέει αλήθεια πέφτει μες τα κολοκύθια!!!

gtsamour είπε:
Επίσης... "μαθαίνω ξένα"
Μαθαίνω Εγγλέζικα.
 
σακαράκα

σαράβαλο

μπούρδα
 
Ρετρό διάλογος που ακουγόταν πολύ στα Δημοτικά Σχολεία προ εικοσαετίας:

Α: Να σου πώ ένα κουφό ανέκδοτο;


Β: Πες μου!



Α: Μα αφού είναι κουφό, πώς θα τ' ακούσεις;


Ήταν η εποχή που το επίθετο "κουφός" και το ρήμα "κουφαίνομαι" ("πω πω δικέ μου, κουφάθηκα/με κούφανες") ήταν πάρα πολύ της μόδας.

Το σημερινό αντίστοιχο στους εφήβους και στους φοιτητές είναι το "άκυρος": "Εντελώς άκυρο αυτό που είπες". Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μία στρατιωτική έκφραση εμπλούτισε τη νεανική αργκό, πράγμα που συμβαίνει όλο και συχνότερα την τελευταία δεκαετία. Ίσως επειδή υπάρχει μεγαλύτερη ανοχή σε "χυδαίες" ή "απαγορευμένες" λέξεις απ' όσο υπήρχε στη δεκαετία του '80, εξ ου και εκφράσεις όπως "για τον π**τσ*" ή "στον π**τσ* μου" οι οποίες ακούγονται σχεδόν παντού. Ευτυχώς όχι ακόμη από γυναίκες, θα ήταν ό,τι πιο αντιερωτικό... :)

Φίλε Alkis21, όσον αφορά τις νεότερες εκφράσεις θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά μόνο εν μέρει. Διότι αυτή ακριβώς η στάση επιβεβαιώνει την τάση των μεγαλύτερων να εκνευρίζονται με τον τρόπο έκφρασης των νεότερων. Εμένα προσωπικά οι ιδιωματισμοί των νεότερων με εκνευρίζουν μόνο όταν δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχουν προκύψει. Για παράδειγμα εκνευρίζομαι με αυτό το νέο φρούτο, το "Δεν υπάρχει!!!"*. Αν βρεθεί όμως κάποιος και μου εξηγήσει την προέλευσή του, είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξω εντελώς στάση.

* με την έννοια "καταπληκτικό, τρομερό, απίστευτο, τέλειο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sofologiotatos είπε:
Για παράδειγμα εκνευρίζομαι με αυτό το νέο φρούτο, το "Δεν υπάρχει!!!"*. Αν βρεθεί όμως κάποιος και μου εξηγήσει την προέλευσή του, είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξω εντελώς στάση.

Επίτρεψε μου να σε κατατοπίσω φίλτατε! Η φράση προέρχεται από το Matrix-ιακό απόφθεγμα “There is no spoon”(Δεν υπάρχει κουτάλι) η οποία δηλώνει την ύπαρξη κάποιου αντικειμένου/κατάστασης σε έναν μη «πραγματικό» κόσμο πολύ έξω από τα συνηθισμένα. Στη θέση της λέξης «κουτάλι» μπαίνει πλέον το εκάστοτε αξιοπερίεργο ασυνήθιστο συμβάν, πρόσωπο κλπ.

Αν έστω και για ένα δευτερόλεπτο πήρες στα σοβαρά τις παραπάνω μπούρδες, το «αστείο» μου(μα τι χιούμορ!) έπιασε. Το έκανα γιατί ξέρω ότι σου αρέσουν αυτά τα ετυμολογικά… χεχε :cheers:
 
"...από την Henkel Δυτικής Γερμανίας"

(παλιότερη διαφήμηση προϊόντων καθαρισμού)
 
Omenforever, δεν μιλάμε για ένα μόνο δευτερόλεπτο... Πίστεψέ με ότι διαβάζοντας το μήνυμά σου σκεφτόμουν "αχά!... πολύ ενδιαφέρον!!!... ωραία!".

Κι ύστερα ήρθε το Spoiler... 8) :brick: Πολύ καλό πάντως! :thumbup:

Malvina ναι, νομίζω ότι έχουμε παραλείψει τις παλαιότερες ονομασίες κάποιων κρατών που μετονομάστηκαν, ή κάποιων που δεν υπάρχουν πια.

"Ο πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου θα συναντηθεί αύριο με τον πρόεδρο της Ε.Σ.Σ.Δ. (Ένωσης Σοβιετικών Σοσιαλιστικών Δημοκρατιών), Μιχαήλ Γκορμπατσώφ"

"Απεβίωσε χθες σε ηλικία 88 ετών ο πρόεδρος της Γιουγκοσλαβίας, Γιόσιπ Μπροζ Τίτο"

(παλιότερα μάλιστα την έγραφαν Γιουγκοσλαυία, χωρίς όμως να δικαιολογείται ιστορικά αυτή η ορθογραφία)

Επίσης η Σρι Λάνκα που λεγόταν Κεϋλάνη,

το Ταϊβάν που λεγόταν Φορμόζα,

το Μιανμάρ που λεγόταν Βιρμανία,

η Μπουρκίνα Φάσο που λεγόταν Άνω Βόλτα,

η Τσεχία και η Σλοβακία που κάποτε συνυπήρξαν ως Τσεχοσλοβακία, με κοινή πρωτεύουσα την Πράγα,

και άλλες που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ή η Ταυλάνδη, πρώην Σιάμ.

Επίσης η πόλη Χο Τσι Μινχ, πρώην Σαιγκόν.
 
Πριν είκοσι χρόνια, η (Αγία) Πετρούπολη της Ρωσίας ήταν το Λένινγκραντ ( < Λενιν) της Σοβιετικής Ένωσης.

Επίσης η σημερινή Ποντγκόριτσα, πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου, την ίδια εποχή ήταν το Τίτογκραντ ( < Τίτο) της αρκετά μεγαλύτερης Γιουγκοσλαβίας.
 
"Κάνει νύστα ή εγώ νυστάζω;"

Έχω χρόνια να το ακούσω

"Είσαι και λεβέντης, είσαι και ....."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
'Όποιος κοροιδεύει, κοροιδεύει τα μουτρα του!' ΛΟΛ πάνω σε καυγά και το 'παιδικο' βρίσιμο της εποχής εκείνης πετάγαμε κι αυτό δήθεν για να εκνευρίσουμε αυτόν-ήν που μας είπε κάτι

'Δεν σε παίζω!' Και καλά δεν κόλλαγες στην παρέα μας εσύ χεχεχεχχεχε πωπωπ τί λέγαμε τότε....
 
Πίσω
Μπλουζα