Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

ακυρο το παμε πλατεια..ο Λαζοπουλος το κανε μοδα..
 
<< θα πάρεις ένα σπίρτο;>>

εννοούσαν αλκοολούχο ποτό

<< το φάσκιωσες το παιδί;>> ( τα καημένα τα μωράκια, σαν να τους είχαν φορέσει ζουρλομανδύα) :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως δεν θα έλεγα πλέον καμμία φράση από τις

παρακάτω: :p :p:p:p

"-Σου λύθηκε το κορδόνι"

"-Μου δίνεις την ξύστρα σου;"

"-Φτου και βγαίνω!"

"-Φοράει τζιν κάτω από τη φόρμα"

"-Αργά είναι αυτά τα συγκρουόμενα..."

"-Αυτός με χτύπησε πρώτος!"

"-Ωραίοοοο λυκάκι!!!"(αυτοκόλλητο στο bmx)

"-Θα φας μπούφλα"
 
''το μάτι σου τ' αλλήθωρο που τρέχει στον κατήφορο και κάνει ντρίγκι ντράγκα σαν παλιοσακαράκα''.

Σίγουρα δεν θα ακούσουμε ποτέ ξανά: το κούρδισες το ρολόι σου;

Και δεν θα ξαναδούμε την κίνηση να το βάζει κάποιος στο αυτί του όπως κάναμε όλοι κάποτε...
 
Εγω θυμαμαι το "παιχνιδι" που ακουμπουσαμε καποιον και λεγαμε "Παρ'την Φροσω" (Φροσω = τυχαιο ονομα, μια ασχημη που ειχαμε στην ταξη) ή "Παρ'την Φροσω στο κρεβατι" και μετα σταυρωναμε τα δαχτυλα μας για "ασπιδα"
 
Imgema είπε:
Εγω θυμαμαι το "παιχνιδι" που ακουμπουσαμε καποιον και λεγαμε "Παρ'την Φροσω" (Φροσω = τυχαιο ονομα, μια ασχημη που ειχαμε στην ταξη) ή "Παρ'την Φροσω στο κρεβατι" και μετα σταυρωναμε τα δαχτυλα μας για "ασπιδα"
Εμείς το παίζαμε μέχρι πριν λίγα χρόνια ... στο γραφείο ! :D

Λέγαμε "πάνω σου η τάδε" !
 
Καποτε λεγανε "Αυτος ειναι Τεντυμποι "

Επισης καποτε λεγανε " Αυτος καιει μαζουτ" τωρα λεμε οτι καιει diesel :D

Καποτε λεγαμε " μια σκαφη πραγματα". Τωρα λεμε "μια ντουζινα πραγματα".
 
Imgema είπε:
Εγω θυμαμαι το "παιχνιδι" που ακουμπουσαμε καποιον και λεγαμε "Παρ'την Φροσω" (Φροσω = τυχαιο ονομα, μια ασχημη που ειχαμε στην ταξη) ή "Παρ'την Φροσω στο κρεβατι" και μετα σταυρωναμε τα δαχτυλα μας για "ασπιδα"

εμείς το χαμε "πάρε τον παπά" όταν βλέπαμε παπά στο δρόμο! κάποτε προχωρούσαμε μπούγιο στο Πασαλιμάνι καμια 10ριά παιδιά και το αρχίσαμε ενώ βλέπαμε τον παπά στα 100 μέτρα μακριά μας κι όταν τον φτάσαμε (ή μας έφτασε) γύρισε εκείνος και μας είπε (είχε καταλάβει τί παίζαμε)

φέρε τον παπά!! 8)
 
Εμείς λέγαμε ''πάρε το βόθρο, ασφάλεια'' (και διπλώναμε τα δάχτυλα για ασπίδα) κάθε φορά που βλέπαμε το αυτοκίνητο που πέρναγε και άδειαζε τα φρεάτια.μπλιαξ μπλιαξ
 
Οι γονεις μου οταν αναφερονται σε παιδια φιλων τους (δηλ της γενιας τους) αναφερονται απο την οπτικη τους γωνια.

Πχ οχι "ο γιος της ξαδελφης μου παντρευτηκε" αλλα "η ξαδελφη μου παντρεψε το γιο της"

Νομιζω αυτο αντανακλα ρετρο οικογενειακες σχεσης (βλ. η μανα η τσαουσα στην ελληνικη οικογενεια που τα κανονιζει ολα για τα παιδια της κλπ)
 
Παιδάκι θες να γίνουμε φίλοι;

και βέβαια...

Άμα ................. (οτιδήποτε) θα το πω στη μαμά μου
 
1) Χασάπη γράμματα

2) bibi-bo

3) Zita (παπούτσια)

4) Tam-tam( αναψυκτικό)

5)βιντεοκασσέτα
 
"Δεν θέλω "ουυυυ"" (Γιουχάρισμα)

Τζάμι = τέλειο

Άλφα = πρώτο
 
MamaMyrto είπε:
Νομίζω πως και η πολυχρησιμοποιημένη ΜΟΥΤΖΑ ή ΦΑΣΚΕΛΟ είναι πλέον ρετρό...Δεν πολυμουντζώνουν πλέον τα παιδάκια. Σπανίως προκύπτει στον δρόμο μεταξύ οδηγών...

Άρα ρετρό είναι και οι φράσεις που την συνόδευαν, όπως

-Να, ρε!

-Πάρ'τα να μην στα χρωστάω!

-Όρσε!!!!

-Στα μούτρα σου!

-Πάρε δέκα (και με τα δύο χέρια) !

-Πάρε 20 (και με πόδια) !

Επείσης υπήρχαν και οι απαντήσεις, όπως...

-Καθρευτάκι!!! (βάζαμε την παλάμη με τα δάχτυλα κλειστά μπροστά από το πρόσωπό μας και υποτίθεται πως η μούτζα επέστρεφε στον αποστολέα της)

-Σταυρός!!! (κάναμε έναν σταυρό και υποτίθεται πως δεν μπορούσε ο άλλος να μουτζώσει τον σταυρό)

... Επίσης θυμάμαι κάποιους μεγαλύτερους να μουτζώνουν με τα δύο δάχτυλα, όπως το σήμα της νίκης - ειρήνης...
Τον Χριστό μουτζώνεις!!! (όταν κάναμε το σταυρουδάκι αλλά δεν γλυτώναμε το φάσκελο παρ όλα αυτά...)
 
Στην μουτζα καναμε και το εξης κολπο : δειχναμε το χερι με χαρακτηριστικο κλεισιμο, στον απεναντι, και λεγαμε : "φυσα".

Φυσαγε, και το χερι ανοιγε σε μουτζα, ακολουθουμενο απο τις λεξεις : "πάρτα" ή "να"
 
akmakas είπε:
Τάκος (Αναφερόμενος στον στρατό)Σκοπιά

Θαλαμοφύλακας

Περίπολο..

Πάει πάει πάαααααααααει!!!!!!!! :D
Σκοπιά-θαλαμοφύλακας-περίπολος, τις άκουγα αυτές τις λέξεις ανελλειπώς απο 20χρονο μέχρι πρίν κανένα μήνα!! Τις λένε ακόμη.

asikamin είπε:
...όποιος το λέει είναι!
...χάρισμα σου στα μούτρα τα δικά σου.

... στο δικό μου δε χωράει στο δικό σου κολυμπάει..
Αι στον "όξαποδώ"...απάντηση : ΝΑ ΠΑΣ!!!! σήμερα άμα σε διαολοστείλουν αυτά που λέγονται μετά δεν μπορούν να αναφερθούν γιατι είναι στα "γαλλικά". Πάντως "να πας" έχω καιρό ν ακούσω κάποιον να λέει...

Σπύρος είπε:
Δεν άντεξα να διαβάσω και τις 54 σελίδες για να δω αν έχει ειπωθεί διότι από την δέκατη καράφλιασα, κουφάθηκα και μου 'φυγε ο τάκος δικέ μου.Τώρα κοντεύω να φλιπάρω και την κάνω γιατι έχω ραντεβού με το πρόσωπο.
ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΧΑΧ έλιωσα !!! χαχαχαχ γελάω μόνη μου σαν την τρελή και είμαι στο γραφείο!!! :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Starbuck είπε:
θυμήθηκα σήμερα την έκφραση θα σου σιάξω την γραβάτα! που σημαίνει θα σε κανονίσω, θα σε τακτοποιήσω.. ουπς, μεταφορικές κι αυτές οι δύο εκφράσεις.. σημαίνει λοιπόν κάτι σαν θα σε βάλω στην μεριά σου.. χμ.. μεταφορικό κι αυτό.. τέλος πάντων, νομίζω πως με πιάνετε.. ("με πιάνετε".. κι αυτό μεταφορικό.. τελικά κάπως φευγάτη η γλώσσα.. ουπς.. να 'μαστε πάλι.. σταματάω..) :help:
Θα σου σιάξω εγώ την γούνα σου...!! ή αλλιώς: έχω ράμματα εγώ για την γούνα σου!!

schizo είπε:
Μη μου τη σπας τώρα ρε μεγάλε και μου τη βγαίνεις στην απ' έξω... Καλά, είσαι εντελώς γκαγκά;
Εγώ είμαι γκαγκά ή εσύ είσαι τελείως μπαγλαμάς??? Κοντός ψαλμός αλληλούια!!!

χαααααααααααχαχαχαχαχ ( δηλ τελείωσε το θέμα, δεν το συζητάμε άλλο..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα