Ρετρό λουρί για παιδιά

krios είπε:
. Επειδή όμως εγώ ήμουν πολύ της τρεχάλας και ούσα μοναχοπαίδι άρα υπερπροστατευμένη, είχα. Λουρί. Για να μη φεύγω. Ήταν ένα λουρί λευκό δερμάτινο, περασμένο σε ένα λευκό δερμάτινο κάτι. Ένα κάτι σαν γιλέκο. !
Aaaaχ ... επειδή μας αγαπούν πολύ οι γονείς μας κι επειδή συνεχώς φοβούνται "μην πάθουμε τίποτα κακό" .... αααχ ... γι' αυτό τα κάνουνε κάτι τέτοια ....
 
mytinyworld είπε:
Οχι, το διάβασα για τη γιαγιά σου. Μάλλον, αν κατάλαβα καλά συγκρίνεις την αίσθηση του δεσίματος με το λουρί με αυτήν μιας απόπειρας απαγωγής που έγινε ασχέτως με το λουρί και τη βρίσκεις πολύ χειρότερη? Η χάρη στο λουρί η γιαγιά σου μπόρεσε και έπιασε τον απαγωγέα? Αυτό δεν κατάλαβα :)
Ήταν άσχετο με το λουρί το συμβάν της απόπειρας απαγωγής. Απλά μιλάω για την αίσθηση του να μην έχεις τον έλεγχο του σώματός σου και στις δύο περιπτώσεις. Συγκρίνω λοιπόν και λέω πως χειρότερη είναι αυτή της απαγωγής. Η γιαγιά αν τον είχε πιάσει θα είχαμε μεγάλα γλέντια... :)
 
Να κάνω μια παράκληση να μείνουμε στο θέμα μας, που ήδη είναι αρκετά "δύσκολο" από τη φύση του? :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Thor είπε:
Κατά το διάστημα της απουσίας της μητέρας (που μπορούσε να υπερβαίνει και τη μισή ώρα ανάλογα με την απόσταση της βρύσης και το πλήθος που περίμενε εκεί) το παιδί στο σπίτι μπορούσε να πέσει στη φωτιά του μαγειρέματος ή στο πηγάδι της αυλής και να παραμορφωθεί ή και να πεθάνει οπότε αναγκαστικά το παιδί δενόταν με σκοινί περιορισμένου μήκους από τη μέση συνήθως για την δική του ασφάλεια. Αντίστοιχα όταν η μητέρα βοηθούσε σε αγροτικές εργασίες (συνηθέστερα στο θέρος) το παιδί δενόταν στη σκιά κάποιου δέντρου καθώς οι ενήλικοι δεν μπορούσαν να το επιβλέπουν.
Off topic

Κρίμα που δεν την ακολουθούσαν αυτή την πατέντα στο χωριό του πατέρα μου όταν μεγάλωνε (δεκαετία του 40΄). Ο κατά 3 χρόνια μεγαλύτερος αδελφός του ήταν 4 χρονών κι έπαιζε. Κύριος οίδε πώς, κατάφερε να σκαρφαλώσει στην στέγη μιας υποτυπώδους αποθήκης - πλυσταριού, δίπλα στο σπίτι. Ακριβώς εκεί η γιαγιά μου είχε βάλει ένα τεράστιο καζάνι κι έβραζε νερό για την πλύση της εβδομάδας ...


:( :( :(


Ο πατέρας μου δεν θυμήθηκε ποτέ τη μητέρα του με μαύρα μαλλιά. Τα μεγαλύτερα αδέλφια του λένε πως άσπρισαν μέσα σε μια νύχτα...





Για το λουρί ως σύγχρονο αξεσουάρ περιπάτου παιδιού, ουδέν σχόλιο ...
 
Δεν έχω ξανακούσει για το ''λουρί''για παιδιά, πάντως το θεωρώ απαράδεκτο σαν αξεσουάρ...
 
Άλλο πάλι και τούτο. Βλέποντας τον τίτλο και μέχρι να δω τις φωτογραφίες της katerinak πήγε η ψυχή μου στην Κούλουρη.
 
τι λουρι...

ειχα πετυχει στην Κρητη μια τσιγγανα απο τη Βουλγαρια που ειχε ενα καμτσικι και κατευθυνε με αυστηρο υφος το παιδι της....
 
Στο UK χρησιμοποιείται ακόμα, το έχω δει πολλές φορές. Συνήθως από γονείς που λόγω βάρους ή άλλων προβλημάτων υγείας δε μπορούν να κυνηγάνε τα παιδιά τους από πίσω όλη την ώρα. Συνήθως...
 
arpacolla είπε:
Στο UK χρησιμοποιείται ακόμα, το έχω δει πολλές φορές. Συνήθως από γονείς που λόγω βάρους ή άλλων προβλημάτων υγείας δε μπορούν να κυνηγάνε τα παιδιά τους από πίσω όλη την ώρα. Συνήθως...
Πράγματι, το είδα κι εγώ τελευταία κάποιες φορές και δεν το πίστευα! Και οι γονείς φαίνονταν απόλυτα νέοι και υγιείς :angry:
 
Οκ. Παίζει να ζω σε άλλο γαλαξία. Το σύστημα αυτό με τα λουράκια για μικρά παιδιά το γνώριζα από μικρή, είχαμε στο σπίτι, σίγουρα κάπου υπάρχει ακόμα, αλλά νόμιζα πως ήταν σύστημα για να υποστηρίζονται τα παιδιά την εποχή που προσπαθούν να περπατήσουν. Έχω μείνει άναυδη με τις άλλες χρήσεις που διάβασα!
 
Είδα ένα κοριτσάκι σε γνωστό εμπορικό κέντρο, το κρατούσε η μαμά του με λουρί...κοίταζα διακριτικά...και θυμήθηκα το παρόν θέμα...
 
Δεν θυμαμαι αν ειχε συμβει σε μενα. Θυμαμαι ομως απεναντι απο το Γυμνασιο, ειχαμε Νηπιαγωγειο και μια μερα καμια 20αρια νηπιακια με 2 δασκαλες σε σειρα 2-2 και δεμενα με λουρι στη μεση με το πλαινο τους αλλα και με το εμπρος πισω ζευγαρι. Μαλον τα πηγαιναν εκδρομη. Απο την μια μου φανηκε αηδια το θεαμα, απο την αλλη παλι, ηταν καποιος τροπος προστασιας, μην φυγει καποιο παιδακι απο την γραμμη και του συμβει ατυχημα.
 
Πίσω
Μπλουζα