Ρετρό μαγαζάκια που έγιναν κολοσσοί !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
ΓΕΡΜΑΝΟΣ !!!

Κοιτάξτε διαφήμιση που ξετρύπωσα, από όταν είχει μόνο ΔΥΟ μαγαζιά !

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως ειχαμε καλους pulp illustrators και σκιτσογραφους :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H διαφήμιση έχει 2 διευθύνσεις από ότι βλέπω και όχι μια που λες.

Μια η κλασσική στο κέντρο της Αθήνας και μια στην Λ.Κηφισίας. Οπότε πρέπει να ψάξεις να βρεις ακόμα παλιότερη διαφήμιση με μια μόνο διεύθυνση. :p
 
Maddog είπε:
H διαφήμιση έχει 2 διευθύνσεις από ότι βλέπω και όχι μια που λες.Μια η κλασσική στο κέντρο της Αθήνας και μια στην Λ.Κηφισίας. Οπότε πρέπει να ψάξεις να βρεις ακόμα παλιότερη διαφήμιση με μια μόνο διεύθυνση. :p
OK, προς το παρόν διορθώνω αυτή. :(
 
ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ!

Την εποχή που είχε 1 μαγαζάκι στην οδό Αριστείδου 9 στην Αθήνα (όπως έλεγε και το διαφημηστικό σπότ). Ελπίζω να βρω και οπτικό ή audio υλικό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ψάξουμε και σε κανά Pixel από τα σκαναρισμένα, όλο και καμμία διαφήμιση του Πλαισίου στο ξεκίνημα του θα υπάρχει...
 
Θυμαμαι τοσο το Πλαισιο μικρο μαγαζι οσο και μια συντεντευξη οπου περιεγραφε τον Γεραρδο με φανελα να ξεφορτωνει υπολογιστες και να τους πουλαει και απο τη καροτσα.

Οσο για το Γερμανο. Θυμαμαι οταν κατεβαινα, ως πολυ πιτσιρικος, απο Μελισσια, οταν ο πατερας μου ειχε μαγαζι εκει, και εφτανα στη συμβολη με τη Κηφησιας παντα ρωταγα γιατι εχουμε εναν Γερμανο να πουλαει μπαταριες αφου υπαρχουν τοσοι Ελληνες...:nervous: Θυμαμαι μαλιστα και μια αναφορα στη βιτρινα για μπαταριες ελικοπτερων.
 
Maddog είπε:
Να ψάξουμε και σε κανά Pixel από τα σκαναρισμένα, όλο και καμμία διαφήμιση του Πλαισίου στο ξεκίνημα του θα υπάρχει...
Το πλαίσιο είναι εδώ

Υπάρχει και μια φωτογραφία τότε που είχαν πετάξει μολότωφ στο Πλαίσιο, σε κάποιο PIXEL...
 
θα με πειτε κοιλιοδουλο(ευχαριστω..)αλλα εγω θα αναφερω το εβερεστ(στην τσακαλωφ το πρωτο για πολλα χρονια,το δευτερο που ανοιξε ηταν στην ομονοια..)ο γρηγορης ,κατι αναλογο αλλα στο πιο προχειρο(το πρωτο απεναντι απο τη νομικη) και τα goodies που αν δεν απατωμαι το πρωτο μαγαζι ανοιξε στη θεσσαλονικη..
 
Δεν απατάσαι Don dokken. Το πρωτο μαγαζι των Γουδις ηταν αρχες οδου Τσιμισκη. Τωρα πλεον καθε 3 οικοδομικά τετραγωνα Γουδις βλεπεις!!!
 
O γνωστός σε όλους "Κατσέλης" ξεκίνησε από ένα μικρό μαγαζάκι στου Ψυρρή εκεί στη Σαρρή δίπλα στο θέατρο Αποθήκη νομίζω.

Ακόμη και σήμερα φτιάχνει καταπληκτικό ψωμί και υπέροχα σφολιατοσαντουτσοειδή για τους φουκαριάρηδες υπαλλήλους :p των γύρω περιοχών και όχι μόνο!!!
 
ΠΑΙΔΙΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ ΣΤΟ 2ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ '' ΣΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΠΕΝΑΚΗ 6 , ΣΤΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΠΕΝΑΚΙ 6 ΓΕΡΜΑΝΟΣ'' ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ. ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 80 ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΗΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ. ΠΛΑΚΑ ΕΙΧΕ..........
 
Kαλώς ήρθες ionalexis στην παρέα μας. Μην γράφεις όμως με κεφαλαία γράμματα. Είναι σαν να φωνάζεις.
 
DINO είπε:
Υπάρχει και μια φωτογραφία τότε που είχαν πετάξει μολότωφ στο Πλαίσιο, σε κάποιο PIXEL...
Tεύχος 32 ...τι εποχές !!

Επίσης, για το "Nέο Πλαίσιο" (που θα ασχολούνταν με Η/Υ και όχι με είδη σχεδίου κλπ), υπήρξαν σχετικές ειδήσεις σε παλιότερα τεύχη (π.χ. στο τεύχος 27), ενώ στο τεύχος 28 είχαμε και μία πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Γ. Γεράρδου περί του νέου του καταστήματος.

Απο το Πλαίσιο Computers είχα αγοράσει τον Amstrad μου, και όσο να 'ναι έχω μία αδυναμία σε αυτό το "μαγαζάκι"... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ!
Την εποχή που είχε 1 μαγαζάκι στην οδό Αριστείδου 9 στην Αθήνα (όπως έλεγε και το διαφημηστικό σπότ). Ελπίζω να βρω και οπτικό ή audio υλικό
Θυμαμαι το σποτακι...

"Οπου και αν εισαι - σε οποια γειτονια, Κωτσοβολος νεα γενια - Αριστειδου 9"
 
Ο μεγαλος προμηθευτής σε αναπτηρες για εμας τους αντρες (γεμιζει ο τοπος μετα απο καθε επισκεψη)και καλλυντικων για τις κυριες :) . Χοντος. ή τα αδέρφια Χόντου. Ξεκίνησαν με ένα μικρό μαγαζάκι και έγιναν σουπερ αλυσιδα.
 
judaspriest είπε:
Ο μεγαλος προμηθευτής σε αναπτηρες για εμας τους αντρες (γεμιζει ο τοπος μετα απο καθε επισκεψη)και καλλυντικων για τις κυριες :) . Χοντος. ή τα αδέρφια Χόντου. Ξεκίνησαν με ένα μικρό μαγαζάκι και έγιναν σουπερ αλυσιδα.
Oντως! Δουλευε η μητερα μου εκει σαν πωλητρια/αισθητικος. Μου ελεγε κατα συμπτωση προχθες οτι γυρναγε (ειδικα ο ενας) με ενα μηχανακι ολη την Αθηνα, προσπαθωντας να κλεισει δουλειες. Ηταν μεγαλο μαμουνι, της ειχε κανει εντυπωση πως παροτι ηταν σχετικα ακαλλιεργητος το συμπληρωνε με υπερδραστηριοτητα.
 
Kambia είπε:
Δεν απατάσαι Don dokken. Το πρωτο μαγαζι των Γουδις ηταν αρχες οδου Τσιμισκη. Τωρα πλεον καθε 3 οικοδομικά τετραγωνα Γουδις βλεπεις!!!
Όντως, αγαπητοί λάτρεις του τζανκ φουντ. Το πρώτο Goody's άνοιξε στην Τσιμισκή το 1975 (δεν υπάρχει πια), ενώ το πρώτο Goody's στην Αθήνα άνοιξε στην Πατησίων, το 1981 (υπάρχει ακόμα).

ioanalexis είπε:
ΠΑΙΔΙΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ ΣΤΟ 2ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ '' ΣΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΠΕΝΑΚΗ 6 , ΣΤΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΠΕΝΑΚΙ 6 ΓΕΡΜΑΝΟΣ'' ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ. ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 80 ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΗΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ. ΠΛΑΚΑ ΕΙΧΕ..........
Επίσης διαφήμηση στην τηλεόραση (τραγουδιστά): «Για μπαταρίες κάθε τύπου: Γερμανός, ειδικός!»
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Oντως! Δουλευε η μητερα μου εκει σαν πωλητρια/αισθητικος. Μου ελεγε κατα συμπτωση προχθες οτι γυρναγε (ειδικα ο ενας) με ενα μηχανακι ολη την Αθηνα, προσπαθωντας να κλεισει δουλειες. Ηταν μεγαλο μαμουνι, της ειχε κανει εντυπωση πως παροτι ηταν σχετικα ακαλλιεργητος το συμπληρωνε με υπερδραστηριοτητα.
Aρα καλά μου τα χανε πει. Θανκς για την επιβεβαίωση.

Πάντως αν δεν είσαι μαμουνι και να τρέχεις λεφτά δεν κάνεις.
 
H Δωδώνη επίσης έχει ανοίξει το πρώτο της μαγαζί από το 1967 στην πλατεία Αγ. Γεωργίου στην Κυψέλη. Το κατάστημα πρέπει να λειτουργεί ακόμα. Εγώ βέβαια σαν πρώτο μαγαζί θυμάμαι το παλιό του Χαλανδρίου.
 
Πίσω
Μπλουζα