Ρετρό μαγαζάκια που έγιναν κολοσσοί !

Οι μπαταριες του Γερμανου εχουν αναφερθει πολλακις στο θρεντ οπως και στο πρωτο ποστ.

Αλλη μια ρετροφωτο.

picture.php
 
ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ

Η διαφήμηση που παραθέτω είναι από το 1976 όταν είχε μόνο 6 μαγαζιά (ή μεγαλομπακάλικα) ενώ τώρα έχει απλωθεί σε όλη την Ελλάδα....με ούτε και εγώ ξέρω πόσα supermarkets

picture.php
 
το ουισκι του μελλοντος χαχαχαχαχαχαχα
 
Ο Μαρινόπουλος πρέπει να ήταν μικρό μαγαζάκι.Έπειτα πήρε τα Carrefour και υπάρχει φήμη ότι ετοιμάζεται να αγοράσει και τα Atlantic.
 
thebest20 είπε:
Ο Μαρινόπουλος πρέπει να ήταν μικρό μαγαζάκι.Έπειτα πήρε τα Carrefour και υπάρχει φήμη ότι ετοιμάζεται να αγοράσει και τα Atlantic.
Το αντίθετο έχει συμβεί. Η Carrefour ήταν αυτή που αγόρασε μερίδιο στον Μαρινόπουλο.
 
Οκ,αυτό δεν το ήξερα!Πάντως ως τα μέσα τη δεκαετίας του 90 ήταν ένα απλό supermarket,μετά επεκτάθηκε σε αλυσίδα,και με πολλές διαφημίσεις στην tv!
 
tsalk είπε:
ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ!
Την εποχή που είχε 1 μαγαζάκι στην οδό Αριστείδου 9 στην Αθήνα (όπως έλεγε και το διαφημηστικό σπότ). Ελπίζω να βρω και οπτικό ή audio υλικό

Τελικά εβρέθη το διαφημηστικό!

http://www.youtube.com/watch?v=UxV8lwYOdcE

βίντεο του χρήστη Μr Retromemories
 
thebest20 είπε:
Ο Μαρινόπουλος πρέπει να ήταν μικρό μαγαζάκι.Έπειτα πήρε τα Carrefour και υπάρχει φήμη ότι ετοιμάζεται να αγοράσει και τα Atlantic.

tsalk είπε:
Το αντίθετο έχει συμβεί. Η Carrefour ήταν αυτή που αγόρασε μερίδιο στον Μαρινόπουλο.

thebest20 είπε:
Οκ,αυτό δεν το ήξερα!Πάντως ως τα μέσα τη δεκαετίας του 90 ήταν ένα απλό supermarket,μετά επεκτάθηκε σε αλυσίδα,και με πολλές διαφημίσεις στην tv!
Σίγουρα ο Μαρινόπουλος δεν ήταν η τεράστια αλυσίδα που είναι σήμερα με την μορφή "Carrefour-Μαρινόπουλος", έπειτα από την εξαγορά από την Carrefour, αλλά ποτέ δεν ήταν "ένα απλό supermarket". Τα "Prisunic Μαρινόπουλος" (PM), ήδη από τις αρχές της δεκαετίας του '80 (αν όχι πιο πριν) ήταν μια από τις μεγαλύτερες αλυσίδες supermarket στην Ελλάδα και με πολλές διαφημίσεις στην τηλεόραση...
 
bernard.c είπε:
Τα "Prisunic Μαρινόπουλος" (PM), ήδη από τις αρχές της δεκαετίας του '80 (αν όχι πιο πριν) .
Η πρώτη εικόνα από τα prisunic Μαρινoπoύλος που έχω είναι το 1973 στην εξέγερση του Πολυτεχνείου από το κατάστημα στην οδό Αθηνάς.

Θα ψάξω να βρω αυτή την φωτό.
 
"PM - Πιο φθηνά, πιο φθηνά" :)
 
έψαξα το αρχείο μου και βρήκα και μια διαφήμιση του Μαρινόπουλου :)

 
Οι περισσότερες αλυσίδες ηλεκτρικών ήταν απλά μικρά μαγαζάκια στην περιοχή της Πλατείας Κλαυθμώνος, εκεί όπου και σήμερα "για παραδοσιακούς λόγους" πουλιούνται ηλεκτρικές συσκευές. Ένα τέτοιο ήταν ο Κορασίδης, αλλά και ο Φουρλής, που μετά έκανε ένα μικρό εργοστάσιο συναρμολόγησης συσκευών RCA στην Καλλιθέα (δούλευε η μάνα μου κολλώντας αντιστάσεις σε πλακέτες), στη συνέχεια έβγαλε δικές του συσκευές με το όνομά του (απορροφητήρες και μίξερ στην αρχή, μη φανταστείτε) και κατέληξε να γίνει "Fourlis TRADE", "ενσωματώνοντας" και τα δικαιώματα του "ελληνικού" ΙΚΕΑ. Σήμερα διαθέτει αποθήκες 22000 τ.μ. στο Σχηματάρι, δίπλα στη Μινέρβα (που επίσης ξεκίνησε από ένα μπακάλικο στην Αθηνάς που άρχισε να τυποποιεί λάδι μικρών παραγωγών που ερχόταν από την επαρχία).

Άλλος "ρομαντικός" των ηλεκτρικών ήταν ο κύριος Δεληκάρης, που έφτιαξε σιγά-σιγά το εργοστάσιο ηλεκτρικών μικροσυσκευών DELCA, γνωστό κυρίως για απορροφητήρες και μικρά πλυντήρια πιάτων. Δεν ξέρω αν η φίρμα Carad είναι μετεξέλιξη ή άλλη ανεξάρτητη εταιρία.

Μια μικρή αποθήκη ηλεκτρικών στη Νέα Σμύρνη ήταν οι Ραζής-Ζοππας ΕΠΕ, που ένα φεγγάρι κατέληξαν να βγάζουν ασπρόμαυρες τηλεοράσεις "Zoppas". Η γραμματοσειρά στο σήμα μάλιστα ήταν τέτοια που κανείς δεν κατάφερνε να "εξιχνιάσει" το ακριβές όνομα !

Όσο για τον πατέρα Βασιλόπουλο, μέχρι το τέλος είχε το κτηματάκι του στη Λεωφόρο Λαυρίου κι έβοσκε πρόβατα (ίσως από εκεί και το σλόγκαν "του πουλιού το γάλα"), κι εκεί μετά έγιναν αποθήκες της (εξαγορασμένης, πλέον) εταιρίας ΑΒ.

Εξέλιξη της γιγάντωσης η πώληση, όπως έχει αποδειχτεί στην πλειοψηφία των αυτοδημιούργητων ελληνικών επιχειρήσεων. Κάποιες "αποτίναξαν" μόλις στάθηκαν στα πόδια τους, τον ξένο παράγοντα, περιορίζοντάς τον σε μικρό ποσοστό, και δηλώνοντας "Έλληνες", όπως π.χ. ο Βερόπουλος, που από "HellasSPAR" έχει υποβαθμίσει το "SPAR" σε μια μικρή λεξούλα κάτω από τον τίτλο του. Όμως μην απατάστε, δεν ισχύει πάντα, η Μινέρβα είναι Cusson's από το 96, κι ας δηλώνει Μινέρβα, ο Κωτσόβολος είναι Dixxon's κι ας δηλώνει Κωτσόβολος, και ο Παυλίδης είναι Jacob's-Suchard, κι ας δηλώνει Παυλίδης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά το 1ο Goodys δεν ήταν στην Κούσκουρα; Έχω φωτογραφία που, ίσα που φαίνεται το Goodys στην Τσιμισκή με Εθνικής Αμύνης.
 
Ναι το πρώτο Goody's ήταν Τσιμισκή με Κούσκουρα.

Ποια χρονιά υπήρξε Goodys στην Τσιμισκή με Εθνικής Αμύνης?

Ερώτηση: Πότε περίπου καταργήθηκε το κόκκινο, ας το πούμε ανθρωπάκι -γιατί ποιο πολύ με φαντασματάκι με πόδια μου έκανε, από το λογότυπό τους ?
 
Kambia είπε:
Ναι το πρώτο Goody's ήταν Τσιμισκή με Κούσκουρα. Ποια χρονιά υπήρξε Goodys στην Τσιμισκή με Εθνικής Αμύνης?
Πρέπει να είναι γύρω στο 1976 περίπου.
 
Πίσω
Μπλουζα