Ρετρό μανία με "σεμεδάκια" !

audiodee είπε:
Σεμεδάκια παντού.Κατα καιρούς σε σπίτια μικρός έβλεπα πολλά. Εκτός από πάνω σε τεχνολογικά μηχανήματα, έβλεπα σε ψυγεία (να τα σηκώνεις για να τα ανοίξεις), σε ηλεκτρική κουζίνα (να το σηκώνεις για να τη λειτουργήσεις), και όλα τα λεφτά ήταν μικρά σεμεδάκια σε μπράτσα καναπέδων και σε πολυθρόνες!!
Ναι, ναι!! αυτά κάναμε... Ολο σεμέν σηκώναμε...
 
Τελικά όλες οι μανούλες είχαν τις ίδιες διακοσμητικές "ανησυχίες"..Θυμάμαι που έβγαζα πάμπολλες φορές τα σεμεδάκια απο τα καλοριφέρ και της τόνιζα πως θα "ξεπαγιάσουμε" χωρίς λόγο μιας και μπλοκάρει την θερμότητα να βγει...Καλά τα νεύρα τσαταλάκια να έχεις το κοντρόλ της τηλεόρασης στο χέρι και καθώς έκατσες ωραία ωραία να δεις την αγαπημένη σου εκπομπή να πρέπει να σηκωθείς για να ξε-σηκώσεις το σεμεδάκι που κρεμάσει και κρύβει πλέον την μισή οθόνη... :D ...Κατα άλλα αναρωτιέται η μάνα μου και μου φωνάζει γιατί δεν στρώνω την ..."προίκα" μου (ορδές απο σεμεδάκια κάθονται άπραγα στην ντουλάπα μου) και γω της εξηγώ πως έχουμε μοντέρνα γραμμή στα έπιπλά μας και δεν ταιριάζουν...πράγμα που καλώς ή κακώς συμβαίνει...Ε...όταν την φιλοξενώ καμιά φορά στην ζούλα βάζει κανένα σεμεδάκι στο σύνθετο και γω την αφήνω... :D ...Και εκείνη μου λέει όλα καμάρι"είδες τι ωραίο που δείχνει τώρα το σύνθετο;;;;;;;;"..... :angry:
 
misspepper77 είπε:
Τελικά όλες οι μανούλες είχαν τις ίδιες διακοσμητικές "ανησυχίες"..Θυμάμαι που έβγαζα πάμπολλες φορές τα σεμεδάκια απο τα καλοριφέρ και της τόνιζα πως θα "ξεπαγιάσουμε" χωρίς λόγο μιας και μπλοκάρει την θερμότητα να βγει...Καλά τα νεύρα τσαταλάκια να έχεις το κοντρόλ της τηλεόρασης στο χέρι και καθώς έκατσες ωραία ωραία να δεις την αγαπημένη σου εκπομπή να πρέπει να σηκωθείς για να ξε-σηκώσεις το σεμεδάκι που κρεμάσει και κρύβει πλέον την μισή οθόνη... :D ...Κατα άλλα αναρωτιέται η μάνα μου και μου φωνάζει γιατί δεν στρώνω την ..."προίκα" μου (ορδές απο σεμεδάκια κάθονται άπραγα στην ντουλάπα μου) και γω της εξηγώ πως έχουμε μοντέρνα γραμμή στα έπιπλά μας και δεν ταιριάζουν...πράγμα που καλώς ή κακώς συμβαίνει...Ε...όταν την φιλοξενώ καμιά φορά στην ζούλα βάζει κανένα σεμεδάκι στο σύνθετο και γω την αφήνω... :D ...Και εκείνη μου λέει όλα καμάρι"είδες τι ωραίο που δείχνει τώρα το σύνθετο;;;;;;;;"..... :angry:

ξέρεις τί είναι να είσαι 5χρονο παιδάκι, να λαχταράς για δώρο γεννεθλίων παιχνίδι, ένα ποδηλατάκι, ένα ρομποτάκι, μία σίντι, μια πατατίνα βρε αδελφέ και να σου κουβαλιούνται οι θείες όλο καμάρι και να σου ξετυλίγουν στα μούτρα σου τραπεζομάντηλα με ασορτί 12 σεμέν ή και σε μερικές περιπτώσεις μπόγο με πράσινη φλοκάτη?? και να επιμένουν πως ΑΥΤΑ είναι δώρα, γιατί είσαι κορίτσι και κάτι πρέπει να στρώσεις στο σπίτι σου μεθαύριο και όχι εφημερίδες!!!!

έτσι δημιουργούνται τα παιδικά τραύματα
 
@Μαλβίνα: έτσι, εκπαίδευση από πρωίας... μου θύμησες το δώρο θείας μου στην κοπέλα μου όταν ανοίξαμε σπίτι μαζί: τσελεμεντές! :D

Α, ρε καημενούλα... τα έχεις κρατήσει τουλάχιστον;
 
Gryzor είπε:
@Μαλβίνα: έτσι, εκπαίδευση από πρωίας... μου θύμησες το δώρο θείας μου στην κοπέλα μου όταν ανοίξαμε σπίτι μαζί: τσελεμεντές! :D
Α, ρε καημενούλα... τα έχεις κρατήσει τουλάχιστον;
όχι!!! τα μοίρασα σε πρώην κουνιάδες και πεθερα!!! κάποια πολύ πρόσφατα -στη τελευταια μου μετακόμιση- τα δωσα στην μάνα μου να τα 'χαρεί' (μιας και τα χε φτιάξει εκείνη και γκρίνιαζε πως ο κόπος της πήγαινε χαμένος, μέσα στις ντουλάπες!!) :D
 
malvina είπε:
όχι!!! τα μοίρασα σε πρώην κουνιάδες και πεθερα!!! κάποια πολύ πρόσφατα -στη τελευταια μου μετακόμιση- τα δωσα στην μάνα μου να τα 'χαρεί' (μιας και τα χε φτιάξει εκείνη και γκρίνιαζε πως ο κόπος της πήγαινε χαμένος, μέσα στις ντουλάπες!!) :D
Ανακύκλωση τώρα... πίκρα όταν δεν συμμερίζεσαι τη χαρά του ανθρώπου που τα φτιάχνει. Είχε φτιάξει η γιαγιάκα μου άπειρα (και πάρα πολύ λεπτά και κομψοτεχνήματα...), αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να φανούν, δυστυχώς!
 
Gryzor είπε:
Ανακύκλωση τώρα... πίκρα όταν δεν συμμερίζεσαι τη χαρά του ανθρώπου που τα φτιάχνει. Είχε φτιάξει η γιαγιάκα μου άπειρα (και πάρα πολύ λεπτά και κομψοτεχνήματα...), αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να φανούν, δυστυχώς!

ναι ίσως, αλλά είχα δηλώσει από πολύ μικρή ηλικία πως δεν υπάρχει περίπτωση να στρώσω ποτέ τέτοια!!! αν δεν ακουγαν και δεν συμμερίζονταν τη γνώμη μου, ποιός τους φταίει?? :precry:

α!! δεν πείραξα όμως ποτέ ό,τι είναι στρωμένο στο σπίτι μου στο Πήλιο!! Δεν είναι πολλά, μερικοί τζεβρέδες που ταιριάζουν πολύ με το περιβάλλον και τα έπιπλα και δεν μου χαλάνε καθόλου την αισθητική!!! βέβαια τρώω ένα σχετικό δούλεμα απ το έτερο ήμισι, αλλά οκ, θα το υποστώ!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγγνώμη, αλλά αν είχα σπίτι στο Πήλιο δεν θα με πείραζε να έχω και ταπετσαρία κεντημένη...

Σαφώς εξαρτάται από τη γενική αισθητική. Σε ένα όμορφο, επαρχιώτικο σπίτι μπορεί να ταιριάζουν και πολύ.

Όσο για το ότι δεν σε άκουγαν: ε, αυτό δυστυχώς δεν είναι ρετρό εμμονή μανάδων, είναι διαχρονική!
 
Ενδεικτικό σεμέν πάνω σε ξύλινο ηχείο (JVC) ηλικίας περίπου 40 ετών.

Αν και τα σεμεδάκια έχουν μαζευτεί όλα από το σπίτι, το συγκεκριμένο έμεινε να τρώει σκόνη παρέα με το ηχείο σε μια γωνιά του σπιτιού... :eek:
 
Περιέργως, οι τρύπες από τον κώνο του ηχείου πάνε μια χαρά με το βελονάκι :D
 
Σεμεδάκια ως διακοσμητικά στα σπιτια των 1980s

Καλημέρα.

Δεν ξέρω εάν εχετε πει σχετικά με αυτό το θέμα σε άλλα thread , εγώ τα θυμυθηκα απο την εκπομπή ''ραδιο αρβύλα'' οπου εγινε πολλύς λόγος για τα σεμεδάκια οπου κοσμουσαν τα σπιτια σχεδον όλων μας ,ιδίως αυτων που έμεναν στην επαρχία.

Στο δικό μου σπιτι εκεινη την εποχή τα σεμεδάκια που θυμαμε είταν στο ψυγείο και στην τηλεοραση ,σε άλλα σημεια του σπιτιου ειταν ομορφα οπως πχ : στο μπουφέ ή στα τραπεζάκια ή στα συνθετα ,ομως σε ψυγείο και τηλεώραση ειταν αντι-λειτουργικα.

Στο σπιτι μας καταργήθηκαν καπου στο 1989 ,(οπως και η ξυλοσομπα). Ομως πολλοι ανθρωποι στα χωριά τα ειχαν κρατήσει και ολοκληρη την επομενη 10ετία!

Εσεις φιλοι μου τι θυμάστε για αυτα ?

Και θα ειθελα να ρωτίσω τους παλιότερους : ειπήρχαν και στις δεκαετίες 60 και 70 ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνηθως ηταν ενδειξη αξιας και προκομενης νοικοκυρας οχι μονο γιατι ηξερε να στολιζει το σπιτι της "σωστα" αλλα και επειδη ολα αυτα τα περοβοητα σεμεδακια τα κεντουσε η τα επλεκε μονη της.

Η μοδα ξεφυτρωσε γυρω στο 1967, μια εποχη που αλλαξαν πολλα και ηταν το ξεκινημα μιας γενικοτερης κακογουστιας.

Συνεχιστηκε με μεγαλο σουξε ολη τη δεκαετια του '70 οπου παρουσιαστηκε μια επιστροφη προς οτιδηποτε φολκλορ, οπως ταγαρια, κομπολογια, τσολιαδακια, και αλλα συναφη, και εληξε ενδοξα στις αρχες της δεκαετιας του '80, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν συνεχιζεται σε ορισμενα σπιτια ακομα και σημερα.

Η μητερα μου ευτυχως ειχε μονο ενα σεμεδακι σε ολο το σπιτι, αλλα εγω που δε θελω ουτε να τα ξερω, δεν εχω κανενα στο δικο μου.
 
Γεια σας και πάλι.

Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη απο το φόρουμ για την αυθέρετη τοποθέτηση του συγκεκριμένου thread σε άλλη κατηγορία.

Είναι το 1ο μου thread συγχωρέστε με(Δεν το εκανα επιτιδες).

Εxetlaie δεν το είξερα οτι το θέμα είχε ξανααναφερθεί (τελικά έχουν εξαντλιθει σχεδόν όλα τα θέματα!) ,πάντος γεγονός είναι οτι το θυμύθυκα απο την εκπομπή ''ράδιο αρβύλα'' και όχι απο το φορουμ.

Να ευχαριστήσω την φίλη ''bambinella100'' γιατι απαντάει στη 2η ερώτηση μου.Γενικά μ αρέσει να διερευνώ πραγματα που τα έζησα ,με την υποψία φισικά οτι ειπήρχαν και πριν απο την εποχή μου.

Κάνω βέβεα το λάθος σε οτιδίποτε δεν έζησα στα 1980ς να κλεινώ ερμιτικά κλειστά το ενδιαφέρον μου(κακός αλλά ετσι είμαι!)
 
Κι εγώ το είδα στο ράδιο αρβύλα.Και στη δεκαετία του 90 ήταν πολύ συνηθισμένα.Τα πιο σπαστικά ήταν αυτά πάνω στην τηλεόραση,και επίσης στο ψυγείο (μερικές φορές έκλεινε η κατάψυξη και έμπαινε μέσα ένα μέρος απ'το σεμεδάκι)
 
thebest20 είπε:
στο ψυγείο (μερικές φορές έκλεινε η κατάψυξη και έμπαινε μέσα ένα μέρος απ'το σεμεδάκι)
Και στην τηλεόραση το σεμεδακι εκρυβε ενα μερος απο την εικονα. Αρκετους δεν τους πειραζε να την βλεπουν αλλοι, αλλοι το διπλωναν την ωρα που την ειχαν ανοιχτη
 
Λορένα είπε:
Και στην τηλεόραση το σεμεδακι εκρυβε ενα μερος απο την εικονα. Αρκετους δεν τους πειραζε να την βλεπουν αλλοι, αλλοι το διπλωναν την ωρα που την ειχαν ανοιχτη
Ωραία ιδέα. Θα βάλω σεμεδάκι στην δική μου παλιά τηλεόραση και θα το ποστάρω. Είπαμε θα γυρίσουμε πίσω!
 
Η γιαγιά μου ηταν χρυσοχερα και εχει φτιάξει απειρα. Συγκεκριμενα μια ντουλαπα για μενα, καθως και απο μια ντουλάπα για την κορη της, τις νυφες της, τις εγγονες της και τις δυο δισεγγονες. Οταν τελειωσαν οι κοντινες συγγενισες επλεκε κατα παραγγελια για την γειτονια καθως και για τις κουκλες μας. Θα ανεβασω εν καιρω τα εργα της, τα οποια τα έχω φυλαγμενα με λεβαντα και δυο φορες το χρονο τα βγάζω στον ηλιο να αεριστουν. Εμένα μου αρεσουν τα σεμεδάκια! Η γιαγια μου ηταν κοντή, αδυνατη με ελαφρα γαμψη μυτη, ξανθια και γαλανομάτα και μαυροφορεμένη. Εμοιαζε λιγο με μαγισσα. Το πλεκτο δεν το αφηνε ποτέ απο τα χέρια της ακομα και λιγο πριν πεθάνει. Μου ελεγε πως παλια οι γυναικες δεν χαιροτιοταν με το ᾽τι κανεις᾽ με το ᾽τι φτιάχνεις;᾽. Θυμαμαι οταν επεφτε λεκες και αφηνε σημάδι τα βουταγε για μερες απλωμένα σε λεκάνες με τσαι και επερναν ενα ωραιο σκουρο μπεζ χρώμα και δεν φαινοταν πια το ιχνος του λεκέ.

Μηπως να βαλω σεμεδάκι στον Μακ;
 
Αυτό το σεμεδάκι το είχε φτιάξει η μητέρα μου στα νιάτα της. Πάντα μου άρεσε πολύ έτσι όπως δείχνει τα φθινοπωρινά φύλλα:

SAM_0069.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα