Ρετρό μανία με "σεμεδάκια" !

Oσοι εχετε σεμεδιαση, και σας αρεσει να ντυνετε τις ηλεκτρικες σας συσκευες με αυτα, φροντιστε να μην καλυπτετε τις γριλλιες αερισμου. Εχουν καει αρκετες εξαιτιας των σεμεδακιων
 
Χμμμ... η μαμά elephada ήταν πολύ κεντήστρα και πλέχτρα στον καιρό της, και ήξερε καλά την ορολογία και δεν είμαι σίγουρος οτι θα το αποκαλούσε έτσι, διότι το "σεμαίν" ("σεμεδάκι" είναι νεολογισμός) είχε συγκεκριμένες προδιαγραφές τις οποίες φυσικά αγνοώ. Αυτό μοιάζει με πλεχτό πετσετάκι.
 
Χμμμ... η μαμά elephada ήταν πολύ κεντήστρα και πλέχτρα στον καιρό της, και ήξερε καλά την ορολογία και δεν είμαι σίγουρος οτι θα το αποκαλούσε έτσι, διότι το "σεμαίν" ("σεμεδάκι" είναι νεολογισμός) είχε συγκεκριμένες προδιαγραφές τις οποίες φυσικά αγνοώ. Αυτό μοιάζει με πλεχτό πετσετάκι.
Πως τα ξεχωρίζεις;
 
Νομίζω ότι σεμαίν η γιαγιά μου έλεγε το διακοσμητικό πανί που έμπαινε επάνω στο τραπέζι. Καμιά φορά έλεγε την ελληνική ορολογία η οποία όμως αφορούσε το τραπέζι της τραπεζαρίας: τραπεζοκαρέ. Το τραπεζοκαρέ ήταν τετράγωνο μεγάλου μεγέθους και μπορούσε να είναι συνδυασμός υφάσματος και δαντέλας. Έβγαινε το τραπεζοκαρέ έμπαινε το τραπεζομάντηλο για να στρωθεί το τραπέζι. Γυμνό ξύλο δεν υπήρχε. Προφανώς τα σεμαίν λειτουργούσαν ως προστατευτικά στο στίλβωμα των επίπλων. Δεν υπήρχε καπλαμάς, μελαμίνη, ΙΚΕΑ και άλλα οικονομικώς προσβάσιμα υλικά και καταστήματα.

Απορία: Γιατί λέμε σου-βέρ, σου-πλά και δεν λέμε σου-μεν; Μου μοιάζει ίδια ρίζα. Κάποιος γαλλομαθής αλλά τελειομαθής γαλλομαθής μπορεί να με φωτίσει;
 
Νομίζω ότι σεμαίν η γιαγιά μου έλεγε το διακοσμητικό πανί που έμπαινε επάνω στο τραπέζι. Καμιά φορά έλεγε την ελληνική ορολογία η οποία όμως αφορούσε το τραπέζι της τραπεζαρίας: τραπεζοκαρέ. Το τραπεζοκαρέ ήταν τετράγωνο μεγάλου μεγέθους και μπορούσε να είναι συνδυασμός υφάσματος και δαντέλας. Έβγαινε το τραπεζοκαρέ έμπαινε το τραπεζομάντηλο για να στρωθεί το τραπέζι. Γυμνό ξύλο δεν υπήρχε. Προφανώς τα σεμαίν λειτουργούσαν ως προστατευτικά στο στίλβωμα των επίπλων. Δεν υπήρχε καπλαμάς, μελαμίνη, ΙΚΕΑ και άλλα οικονομικώς προσβάσιμα υλικά και καταστήματα.

Απορία: Γιατί λέμε σου-βέρ, σου-πλά και δεν λέμε σου-μεν; Μου μοιάζει ίδια ρίζα. Κάποιος γαλλομαθής αλλά τελειομαθής γαλλομαθής μπορεί να με φωτίσει;
H retrofan ξέρει πολύ καλά γαλλικά, ελπίζω να δει το ποστ.
 
Επίδειξη γνώσεων αλέρτ:
Το σεμέν βγαίνει από το γαλλικό chémin που σημαίνει δρόμος. Και όχι από το sous-main
Σεμέν (ή σεμαίν_για όποιο λόγο κι αν γράφεται έτσι) είναι το στρωσίδι που είναι μακρόστενο και μπαίνει σε τραπέζια μέσης, φαγητού και στην άκρη ραφιών, σε ντουλάπια και σύνθετα. Βιβλιοθήκες δεν υπήρχαν, ήταν σύνθετα και έπρεπε να είναι τίγκα στα στρωσίδια, τα πιατοπότηρα και τα απαίσια πορσελάνινα.
Τα τετράγωνα είναι καρέ (carré=τετράγωνο).
Τα μικρά είναι πετσετάκια.
Τα ρομβοειδή που έμπαιναν σε καθίσματα και συσκευές δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκουν. Ίσως λόγω μήκους να ήταν επίσης σεμέν ή καρεδάρες.
Έχω δει τέτοια απλωμένα και σε σπίτια στη Μαδρίτη, ευτυχώς μόνο δύο, που ήταν γιαγιαδόσπιτα, αν παίζει ρόλο. Αλλά ήταν σε τραπέζια και πατούσαν πάνω τα διακοσμητικά και σε πλάτες και μπράτσα καθισμάτων. Όχι σε ράφια ούτε φυσικά σε συσκευές.
 
Μάλιστα. Στη σημερινή εποχή που η γαλλική γλώσσα δεν είναι του συρμού, χρησιμοποιούμε την αγγλική ορολογία: runner.
 
Σεμέν (ή σεμαίν_για όποιο λόγο κι αν γράφεται έτσι) είναι το στρωσίδι που είναι μακρόστενο και μπαίνει σε τραπέζια μέσης, φαγητού και στην άκρη ραφιών, σε ντουλάπια και σύνθετα. Βιβλιοθήκες δεν υπήρχαν, ήταν σύνθετα και έπρεπε να είναι τίγκα στα στρωσίδια, τα πιατοπότηρα και τα απαίσια πορσελάνινα.
Τα τετράγωνα είναι καρέ (carré=τετράγωνο).
Τα μικρά είναι πετσετάκια.
Τα ρομβοειδή που έμπαιναν σε καθίσματα και συσκευές δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκουν. Ίσως λόγω μήκους να ήταν επίσης σεμέν ή καρεδάρες.
Ολόσωστα όλα! Μάλιστα πήρα τηλέφωνο μια από τις χρυσοχέρες της ιδιαίτερής μου πατρίδας* και μου τα επιβεβαίωσε. Τα ρομβοειδή που λες κι εσύ, λέγονται επίσης σεμέν, είτε είναι κεντητά, είτε πλεκτά με βελονάκι, αρκεί να έχουν διαστάσεις σεμέν κι όχι πετσετακίου.
Έκανα και μια μικρή αναζήτηση σε παλιά τεύχη "Εκείνη" που είχα από την εποχή που έπλεκα μανιωδώς με βελόνες (άραγε να κυκλοφορεί ακόμη το περιοδικό; ). Παραθέτω μερικές φωτογραφίες δημιουργιών με βελονάκι, το οποίο πάντα με εκνεύριζε σαν ασχολία, και οι οποίες συνοδεύονται κι από σχετική περιγραφή και τίτλο με το όνομά τους.

chemin 1.png

Chemin 2.png

Chemin 3.png


*Περιττό να πω ότι εκεί ακόμη ξοδεύονται αμέτρητα χρήματα σε παραγγελίες για δημιουργίες τέτοιων κομματιών, τα οποία χτίζουν με τον καιρό την προίκα της κάθε νοικοκυράς ή wannabe νοικοκυράς.
 
Το runner ειναι πολυ μακροστενο με αναλογιες διαδρομου. Το σεμαιν αντε να ηταν διπλασιο σε μηκος απο πλατος. Υποθετω η χρυση τομη θα ηταν η προτιμωμενη αναλογια. Οσο για τη γραφη με αι ισως ηταν απο τον τροπο που γραφαμε τη μεταφρση του σεμαιν=εβδομαδα

Ουφ καθομαι στο λεωφορειοσταθμο της νεας υορκης περιμενοντας το λεω που θα με παει Κατεργούπολη και γραφω με ενα χοντρο δαχτυλο στο κινητο και μου πηρε μια ωρα να το γραψω . Δεν γραφω αλλο
 
Τέτοια περιοδικά (Εκείνη, Πρακτική και κάτι άλλα) τα έχει η μάνα μου σε στίβες. Εγώ χάζευα πάντα τις σελίδες με τα φαγητά, όταν υπήρχαν. Η ίδια ασχολούνταν και ασχολείται πιο πολύ με τα ρούχα και όχι με τα στρωσίδια αν και της αρέσουν και τα χρησιμοποιεί.

Το ράνερ είχα την εντύπωση ότι είναι χαλί, μακρύ για διάδρομο, όπως λέει και ο elephadas.

Πάντως είμαι περίεργος γιατί αυτά τα στρωσίδια δείχνουν και νοικοκυροσύνη και όχι ένα κεντημένο ολόκληρο τραπεζομάντηλο. Κι άντε πες ότι το σεμεδάκι "δείχνει" το τραπέζι; Σοβαρά; Η σεμεδάρα πάνω στο πλυντήρι ή το ψυγείο τι κάνει; Η στην πλάτη του καναπέ; Το χειρότερο είναι σε εκείνες τις διαστημικές κουζίνες ας πούμε, με τα γυάλινα και τα μεταλλικά, έρχεται η άλλη και κοτσάρει το δαντελένιο. Που πας μαρή;
 
Τελευταία επεξεργασία:
To runner μπορεί να είναι και χαλιδιάδρομος αλλά και πολύ μακρόστενο πράμα για τραπέζια.
71eN14yb84L._AC_SS450_.jpg

Το πιο άχρηστο πράμα που μπορούν να βάλουν σε ένα τραπέζι μου μοιάζει. Αν και συναγωνίζεται τους τσεβρέδες και την ανόητη συνήθεια να τους τσαλακώνουν στη μέση.
 
Είμαι κι εγώ θύμα του σεμέν!

Η μητέρα μου είχε γεμίσει το σπίτι σεμεδάκια. Μόνο τα κάγκελα της βεράντας δεν είχε καλύψει με σεμέν!!!

Ωραίες εποχές!
 
Τι μαθαίνουμε στην ρετρό, επιστήμη θες, μυστήρια θες , οικιακά θες, γαλλικά, ιατρική , ζαχαροπλαστική τα πάντα ολα
 
Τα σεμεδάκια ήταν η αφορμή για να κάνω την πρώτη μου επισκευή σε ηλεκτρονική συσκευή. Ήμουν πολύ μικρός τότε, ούτε κατσαβίδι δεν είχα πιάσει. Η μάνα μου είχε την κακιά συνήθεια να βάζει παντού αυτά τα καταραμένα σεμεδάκια. Είχε βάλει επάνω στο βίντεο που και αργότερα καιγόταν και δεν λειτουργούσε. Έμαθα από έναν φίλο μου που ο πατέρας του ήταν ηλεκτρονικός για τις ασφάλειες. ΈΒγαλα την ασφάλεια και πήγα και αγόρασα μια ίδια, την έβαλα και λειτούργησε. Δεν κατάφερα βέβαια να επισκευάσω και την τηλεόραση που χάλασε για τον ίδιο λόγο.

Μισώ τα σεμεδάκια σε σημείο που όταν παντρεύτηκα, η γυναίκα μου είχε απλώσει στο σπίτι μερικά σεμεδάκια της μάνας της. Τα μάζεψα αμέσως και δεν τα είδε ξανά κανένας μέχρι σήμερα. Θυμάμαι κυκλοφόρησαν τότε φήμες πως τα πέταξα στα σκουπίδια. Το έγκλημα δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ, είμαι ακόμη ελέυθερος.
 
Μισώ τα σεμεδάκια σε σημείο που όταν παντρεύτηκα, η γυναίκα μου είχε απλώσει στο σπίτι μερικά σεμεδάκια της μάνας της. Τα μάζεψα αμέσως και δεν τα είδε ξανά κανένας μέχρι σήμερα. Θυμάμαι κυκλοφόρησαν τότε φήμες πως τα πέταξα στα σκουπίδια. Το έγκλημα δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ, είμαι ακόμη ελέυθερος.
:worship::worship::worship:
 
Τα σεμεδάκια ήταν η αφορμή για να κάνω την πρώτη μου επισκευή σε ηλεκτρονική συσκευή. Ήμουν πολύ μικρός τότε, ούτε κατσαβίδι δεν είχα πιάσει. Η μάνα μου είχε την κακιά συνήθεια να βάζει παντού αυτά τα καταραμένα σεμεδάκια. Είχε βάλει επάνω στο βίντεο που και αργότερα καιγόταν και δεν λειτουργούσε. Έμαθα από έναν φίλο μου που ο πατέρας του ήταν ηλεκτρονικός για τις ασφάλειες. ΈΒγαλα την ασφάλεια και πήγα και αγόρασα μια ίδια, την έβαλα και λειτούργησε. Δεν κατάφερα βέβαια να επισκευάσω και την τηλεόραση που χάλασε για τον ίδιο λόγο.

Μισώ τα σεμεδάκια σε σημείο που όταν παντρεύτηκα, η γυναίκα μου είχε απλώσει στο σπίτι μερικά σεμεδάκια της μάνας της. Τα μάζεψα αμέσως και δεν τα είδε ξανά κανένας μέχρι σήμερα. Θυμάμαι κυκλοφόρησαν τότε φήμες πως τα πέταξα στα σκουπίδια. Το έγκλημα δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ, είμαι ακόμη ελέυθερος.
Κάτσε να Χες πεθερά την δικιά μου μάνα, θα σου λεγα...
 
Μισώ τα σεμεδάκια! Στο σπίτι μου δεν υπάρχει ούτε ένα. Φυσικά η μάνα μου είναι φανατική!
 
Εμείς έχουμε ειδική μεριά που τα φυλαμε
Κι εγώ! Είναι στο πίσω και πάνω μέρος μιας ντουλάπας που δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα σε ένα δωμάτιο που ούτε αυτό χρησιμοποιείται ιδιαίτερα και μπροστά τους έχω βάλει άσχετα ογκώδη πράγματα για να τα κρύβουν και να μην τα βρίσκει η μάνα μου όταν έρχεται Αθήνα και μου κάνει το σπίτι πανηγυρτζίδικο.
 
Πίσω
Μπλουζα