Ρετρό μανία με "σεμεδάκια" !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Την δεκαετία του 80' κάθε σπιτικό που σεβότανε τον εαυτό του, δεν έφτανε να έχει την απαιτούμενη τεχνολογία (τηλεόραση, στέρεο, βίντεο κλπ) αλλά έπρεπε να την "τονίσει" με τα ανάλογα κεντημένα διακοσμητικά καλύματα (κοινώς "σεμεδάκια").

Βίντεο χωρίς σεμεδάκι, δεν θεωρείτο βίντεο !

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί υπάρχει σημερινό σπιτικό κλασσικής ελληνικής οικογένειας που να μην έχει αυτό το σέτ? :D
 
«Σεμεδάκια» έπαιζαν επίσης και πάνω σε καλοριφέρ(!)…

Εεεεεεερε γέλια σήμερα… :biglaugh:
 
Η μάνα μου έχει ακόμη αυτή την μούρλια με τα σεμεδάκια. Θυμάμαι έβαζε σεμεδάκι στην τηλεόραση και αυτό έπεφτε μπροστά στην οθόνη και δεν έβλεπα το πάνω μέρος. Ακόμα έβαζε και ένα επάνω στο βίντεο και έπεφτε και αυτό μπροστά στην πρόσοψη με αποτέλεσμα να μην πιάνει το τηλεχειριστήριο. Πολύ ρετρό όμως όπως και να το κάνουμε.
 
Έχω δει κόσμο που βάζει σεμεδάκια σε υπολογιστές και άλλα μηχανήματα υψηλής τεχνολογίας ακόμα και σήμερα!!!
 
lool ωραία photo exetlaios.... :)

Το γέλιο με τα σεμεδάκια ήταν πως στην τηλεόραση της γιαγιάς δύσκολα μπορούσες να διακρίνεις το λογότυπο του καναλιού που έβλεπες.

Επίσης θυμάμαι σε οδηγίες χρήσεως να αναγράφεται το εξής.

Μη χρησιμοποιείτε τραπεζομάντιλα ή άλλα αντικείμενα επάνω στην τηλεόραση όπου εμποδίζουν την απαγωγή θερμότητας. Η τηλεόραση είναι ηλεκτρική συσκευή κι όχι έπιπλο. :biglaugh:
 
Ο παλιός Amstrad μου (και το ασορτί σεμεδάκι) ...

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανόνισε να βάλεις και μια φωτό με το παλιό AS400 με σεμεδάκι από πάνω και θα πάρω 400 κάμψεις με το ενα χέρι. :D
 
Rygar είπε:
Κανόνισε να βάλεις και μια φωτό με το παλιό AS400 με σεμεδάκι από πάνω και θα πάρω 400 κάμψεις με το ενα χέρι. :D
Όχι ρε γαμώτο, το πετάξαμε !

Τώρα μου το λες ; :D
 
καλά εε ο ραμπο είναι τα λεφτά.. αυτό το κόκκινο στο κεφάλι του σεμεδακι είναι ? λολ

δείτε εδώ τα 10 ποιο παράξενα πληκτρολόγια .. προσέξτε το τελευταίο http://elusivecure.wordpress.com/2008/01/page/2/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
927.gif


Τι λέτε βρε παιδιά;;; Είναι τα σεμέν ρετρό;;;;

Και εγώ γιατί τα πλένω τα σιδερώνω και ξαναστολίζω : καλοριφέρ, τραπεζάκια, λαπιτόπια;;;;
897.gif
 
exetlaios είπε:
Ο παλιός Amstrad μου (και το ασορτί σεμεδάκι) ...[edit] dead pic [edit]


exetlaios..Η φωτογραφία σου είναι blast from the past...θα μπορούσε να είναι ο δίκος μου Amstrad στο δικό μου δωμάτιο..η μόνη διαφορά ήταν στο χρώμα της ντουλάπας και οτί εγώ είχα αφήσα της ταινίας COBRA...

PS..το Quickshot το βλέπω σε καλή κατάσταση..πόσο σου κράτησε?? :D :D αποκλείεται πάνω απο μήνα

PS2: βλέπω Amsoft μπλε κασσετούλα...μπας και είναι το Harrier Attack?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
927.gif

Τι λέτε βρε παιδιά;;; Είναι τα σεμέν ρετρό;;;;

Και εγώ γιατί τα πλένω τα σιδερώνω και ξαναστολίζω : καλοριφέρ, τραπεζάκια, λαπιτόπια;;;;
897.gif

α εσύ παιδί μου θα σουν ιδανική νύφη για την μάνα μου!!!!!!!!
 
thamonas είπε:
...το Quickshot το βλέπω σε καλή κατάσταση..πόσο σου κράτησε?? :D :D αποκλείεται πάνω απο μήνα
PS2: βλέπω Amsoft μπλε κασσετούλα...μπας και είναι το Harrier Attack?
Σπάνια κράταγε πάνω από μισό χρόνο. Αλλά το γούσταρα πολύ και δε δίσταζα να

το ξαναγοράσω, εις γνώσιν μου ότι είχε περιορισμένη διάρκεια ζωής.

Η μπλε κασέτα ΜΑΛΛΟΝ είναι το Harrier Attack. Το είχα και έπαιζα συχνά-πυκνά.

Πως το κατάλαβες ; Μόνο αυτό είχε μπλε κασέτα ; :wait2:

Juanita είπε:
Τι λέτε βρε παιδιά;;; Είναι τα σεμέν ρετρό;;;; Και εγώ γιατί τα πλένω τα σιδερώνω και ξαναστολίζω : καλοριφέρ, τραπεζάκια, λαπιτόπια;;;;
Να δω φωτό με state-of-the-art laptop με σεμεδάκι και παραδίδω πνεύμα ! :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thamonas είπε:
PS2: βλέπω Amsoft μπλε κασσετούλα...μπας και είναι το Harrier Attack?

Μπορεί να είναι η ντέμο κασέτα του Αμστραντ... υπέροχες φωτό πάντως πραγματικά, και με τα κλασσικά εκεί δίπλα... σνιφ! Πού'ναι τα νιάτα μου...

Σεμεδάκια πάντως ευτυχώς δεν μπήκαν ποτέ σπίτι μου! Πάντα τα κοίταγα με απορία (και κάποιον αποτροπιασμό, όταν επρόκειτο για συσκευές) σε σπίτια φίλων...

exetlaios είπε:

Ρετρό entertainment center... άλλη μία φοβερή φωτό. Βρε δεν ανεβάζεις σε ένα thread όλο σου το άλμπουμ; Είναι θησαυρός...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
Ρετρό entertainment center... άλλη μία φοβερή φωτό. Βρε δεν ανεβάζεις σε ένα thread όλο σου το άλμπουμ; Είναι θησαυρός...
Η φωτό με τα σεμεδάκια-triple-attack ( :D ) δεν είναι δικιά μου ( ευτυχώς ! )

Όσες φωτό έχω και διαθέτουν ρετρό ενδιαφέρον, τις ποστάρω στο ανάλογο θρεντ.
 
Σεμεδάκια παντού.

Κατα καιρούς σε σπίτια μικρός έβλεπα πολλά. Εκτός από πάνω σε τεχνολογικά μηχανήματα, έβλεπα σε ψυγεία (να τα σηκώνεις για να τα ανοίξεις), σε ηλεκτρική κουζίνα (να το σηκώνεις για να τη λειτουργήσεις), και όλα τα λεφτά ήταν μικρά σεμεδάκια σε μπράτσα καναπέδων και σε πολυθρόνες!!
 
Εγώ δεν μπόρεσα ποτέ μα ποτέ να καταλάβω τι στον κόρακα χρησιμεύουν τα σεμεδάκια!
 
theoritikos είπε:
Εγώ δεν μπόρεσα ποτέ μα ποτέ να καταλάβω τι στον κόρακα χρησιμεύουν τα σεμεδάκια!
Δίνουν καλή αφορμή για άνοιγμα θρεντ, που ξεκινάνε με τη λέξη "ρετρό...." :D
 
exetlaios είπε:
Την δεκαετία του 80' κάθε σπιτικό που σεβότανε τον εαυτό του, δεν έφτανε να έχει την απαιτούμενη τεχνολογία (τηλεόραση, στέρεο, βίντεο κλπ) αλλά έπρεπε να την "τονίσει" με τα ανάλογα κεντημένα διακοσμητικά καλύματα (κοινώς "σεμεδάκια").
Βίντεο χωρίς σεμεδάκι, δεν θεωρείτο βίντεο !

[edit] dead pic [edit]
Θυμάμαι έντονα τους "τσεβρέδες" που η μαμά μου έπαιρνε από την λαϊκή!. Ήταν στάνταρ στο τραπεζάκι του σαλονιού, στη τηλεόραση (στο ραδιόφωνο που ήταν σαν αυτό της φωτο και από εκεί μικρή άκουγα την Θεία Λένα <την θυμάστε ή είμαι πολύ μεγάλη???> είχε κάλυμμα), και στη σόμπα!! (το καλοκαίρι φυσικά..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα