Ρετρό μανία με το 666

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.049
Ασφαλώς θα θυμάστε ότι στις αρχές της δεκαετίας του 90' επικράτησε μια μανία "ανεύρεσης του 666".

Αρχικώς "βρέθηκε" στις κάρτες απεριορίστων διαδρομών του ΟΑΣΑ, υπό την μορφή ενός κύκλου με 3 "ουρές" που σύμφωνα με τους υποστηρικτές της θεωρίας, ήταν "3 εξάρια κολλημένα μεταξύ τους".

Επίσης σε εκκλησίες μοιραζόταν στους πιστούς ένα έντυπο που απεικόνιζε "μεγένθυση μιας πολύ μικρής εικόνας που θα έμπαινε στις νέες ταυτότητες". Όταν έβλεπες την εικόνα, δεν έβγαζε νόημα, αλλά αν τοποθετούσες δίπλα της ένα κοίλο πρίσμα (π.χ. ένα κουτάκι από ΝΟΥΝΟΥ χωρίς την ετικέτα) έβλεπες να αντικατοπτρίζεται ο διάβολος στην πυρά και από πάνω το 666.

Προφανώς η όλη υπόθεση ήτανε παραμύθι (καλοστημένο πάντως), αλλά

στην τρυφερή εκείνη ηλικία που βρισκόμασταν τότε, έμοιαζε τρομαχτικό !
 
Αρχές 90? εγώ το θυμάμαι το 97 αυτό! μάλιστα ενα τέτοιο έντυπο, μου είχε δώσει ενας παπάς σε ένα λεωφορείο, αφού πρώτα είχε ζητήσει απο τους επιβάτες να του δώσουν τα εισητήρια τους για να σβήσει με στυλό το 666 που υποτίθεται ειχαν χαραγμένο πάνω τους τα εισητήρια...
 
Δυστυχώς η όλη υπόθεση δεν είναι παραμύθι..Το θέμα αναλύεται στην αποκάλυψη του Ιωάννη..Επίσης η όλη ιστορία δεν ξεκίνησε στις αρχές του 90 εδώ στην Ελλάδα αλλά στις αρχές του 80!Είναι ένα μεγάλο θέμα και ο καθένας είναι και κάπου ασφαλώς τοποθετημένος.Καλό θα ήταν να το γνωρίζουμε όλοι γιατί σε λίγα χρόνια(δεν ξέρω πόσα)θα το βλέπουμε μπροστά μας συνέχεια αλλά μέχρι εκεί..Αυτά που κάνουν οι παλαιοημερολογίτες να το αναφέρουν συνεχώς είναι λάθος και δεν χρειάζεται να παίρνει τόσο έκταση το θέμα!
 
έχουμε και λέμε

-πεντοχίλιαρο

[edit] Dead pics [edit]


-barcode

[edit] Dead pics [edit]


-κτίριο ΟTE

[edit] Dead pics [edit]

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
K με το κτιρίο του ΟΤΕ τι ακριβώς παίζει;:eek:
 
asikamin είπε:
έχουμε και λέμε-πεντοχίλιαρο

Pentoxiliaro.jpg
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ το είχα ξεχάσει τελείως αυτό....

Θυμάμαι και το σύνθημα : Ντούσκο γερά, πάρτους τα λεφτά :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
O OTE με τα τιμολόγια που έχει, είναι σίγουρα

ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ !
 
Εγω ποτέ δεν κατάλαβα το barcode τι σχέση έχει με το 666. Κοιτάω την φωτογραφία και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω. Ας μου εξηγήσει και εμένα κάποιος άνθρωπος.
 
Χοντρικά, το θέμα έχει ως εξής :

Τα barcodes, έχουν στοιχεία σταθερά και στοιχεία μεταβλητά.

Τα σταθερά (που είναι ίδια σε όλα τα barcodes) είναι οι τρεις γραμμές που είναι μακρύτερες από τις υπόλοιπες. Μία στην αρχή, μία στη μέση και μία στο τέλος. Οι ενδιάμεσες γραμμές αλλάζουν από προιόν σε προιόν.

Κατά σύμπτωση ( ; ) οι τρεις σταθερές γραμμές που είναι ίδιες σε ΟΛΑ τα προιόντα είναι το νούμερο 6.
 
Κ πως ξέρουμε εμείς οτι όντως ειναι το νούμερο 6;
 
barcode.gif


Ελπίζω να σε φώτισα ;)

Ο βασικός λόγος που υπάρχει 3 φορές κάποιος αριθμός πάνω στο barcode (εδώ , τυχαία το 6), είναι για να "καταλαβαίνει" το laser που είναι η αρχή, που η μέση και πού το τέλος του κωδικού.

Η σοβαρή αντίρρηση που υπήρχε όταν προέκυψε το θέμα, είναι το γεγονός οτι το "6" στην μέση δεν χρειάζεται , καθώς το περιθώριο σφάλματος είναι έτσι κι αλλιώς πολύ μικρό με τα 2 εξάρια, οπότε η προσθήκη του 3ου εξαριού μάλλον δεν βοηθάει καθόλου.

Όπως και νά'χει ο τύπος που το έφτιαξε πρέπει να έχει γελάσει πολύ :D
 
Joey είπε:
Κ πως ξέρουμε εμείς οτι όντως ειναι το νούμερο 6;
Αν δεις στην φωτό, η γραμμή που έχει από κάτω το 6,

είναι ίδια με τις τρεις "στάνταρ" γραμμές.

Έχω την εντύπωση ότι σε μεταγενέστερους τύπους barcode,

καταργήθηκαν οι τρεις στάνταρ γραμμές,

αλλά ακόμα και σήμερα, θα βρεις το συγκεκριμένο barcode-pattern

σε πολλά προιόντα.

Παραμένει το πιό διαδεδομένο.

Υ.Γ. : Προς αποφυγήν δημιουργίας εσφαλμένων εντυπώσεων, ξεκαθαρίζω ότι δεν υιοθετώ (αλλά ούτε και απορρίπτω) την συγκεκριμένη "θεωρία συνομωσίας".

keeper7k είπε:
Ο βασικός λόγος που υπάρχει 3 φορές κάποιος αριθμός πάνω στο barcode (εδώ , τυχαία το 6), είναι για να "καταλαβαίνει" το laser που είναι η αρχή, που η μέση και πού το τέλος του κωδικού.
Έχω την εντύπωση ότι το 6 ΔΕΝ είναι "εδώ τυχαία" αλλά είναι σε ΟΛΑ τα Barcodes.

Ασχέτως αν είναι αληθινό-ή-ψεύτικο το "περί 666",

πάντως η οριοθέτηση γίνεται ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ από το 6.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Έχω την εντύπωση ότι το 6 ΔΕΝ είναι "εδώ τυχαία" αλλά είναι σε ΟΛΑ τα Barcodes.
Οτι είναι σε όλα είναι ... Το γεγονός οτι είναι ο αριθμός 6, μάλλον έγινε για να "τσιμπήσει" ο κόσμος :p :p
 
Κάτι καινούρια φανάρια με χρονομετρική αρχίζουν να μετρούν τον χρόνο από το 66..Οι αριθμοί των κινητών αρχίζουν από 6..Για να μην αρχίσω να μιλάω για 6άρια στις ταινίες του σινεμά...πολλά παραδείγματα υπάρχουν!
 
keeper7k είπε:
barcode.gif

Ελπίζω να σε φώτισα ;)

Ο βασικός λόγος που υπάρχει 3 φορές κάποιος αριθμός πάνω στο barcode (εδώ , τυχαία το 6), είναι για να "καταλαβαίνει" το laser που είναι η αρχή, που η μέση και πού το τέλος του κωδικού.

Η σοβαρή αντίρρηση που υπήρχε όταν προέκυψε το θέμα, είναι το γεγονός οτι το "6" στην μέση δεν χρειάζεται , καθώς το περιθώριο σφάλματος είναι έτσι κι αλλιώς πολύ μικρό με τα 2 εξάρια, οπότε η προσθήκη του 3ου εξαριού μάλλον δεν βοηθάει καθόλου.

Όπως και νά'χει ο τύπος που το έφτιαξε πρέπει να έχει γελάσει πολύ :D
Οι τρεις μακρόστενες γραμμές δεν έχουν νούμερο και ούτε φαίνονται στο διάβασμα του λειζερ..Ο αριθμός είναι τυπικός και ίσως να διαβάζεται εφόσον το λογισμικό το επιτρέπει!
 
Conspiracy theories FTW!!!!!!!

Μένω στο νούμερο 29, αν αντιστρέψεις το 9 γίνεται 6.

Επίσης το πρώτο αμάξι μου είχε σαν αριθμό κυκλοφορίας ΕΗ-6663. ήταν ρώσικο, και έπειτα έγινε το ατύχημα στο Τσερνομπιλ..........

Το κινητό μου είναι ΝΟΚΙΑ 6 κάτι και χτες το βράδυ φταρνίστηκα 6 φορές, άλλαξα 6 φορές κανάνι στην τηλεόραση και χασμουρήθηκα 6 φορές πριν κοιμηθώ......

Τη γλυτώνω την κόλαση;
 
Όχι στην πυρά...στην πυρά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:admin:
 
Το κινητό μου τελειώνει σε ...666 !
 
Απο μία άποψη, ο διάβολος θα πρέπει να είναι ο καλύτερος στον τομέα του μάρκετινγκ. Το 666 είναι τρελά πιασάρικο ανα τους αιώνες. Τρελά φράγκα!
 
Πίσω
Μπλουζα