Ρετρό μελαγχολικα/λυπημένα instrumental κομματια

All fathers care for their sons (TMNT OST 1989)
 
Από το υπέροχο έργο του Μάνου Χατζιδάκι - Το χαμόγελο της Τζοκόντας (1965)

Προσωπογραφία της μητέρας μου



Το κονσέρτο

 
Για μένα ένα τραγούδι που αφήνει μια μελαγχολία ένα από τα κατεξοχήν torch songs των 80s, το Hungry Eyes του Eric Carmen
 
Μια που Eric Satie έχει ήδη μπει (σκεφτόμουνα να βάλω το Gnossienne No. 1) είπα να κοιτάξω αν υπάρχει ηχογράφηση ενός άλλου απο τα αγαπημένα μου έργα λόγιας μουσικής, του Aria (Cantilena) από το Bachianas Brazileiras No. 5 του Heitor Villa-Lobos χωρίς σοπράνο, μια που θέλουμε ορχηστρικά. Και βρήκα κάτι καταπληκτικό: Έχει μεν φωνή, αλλά δεν είναι από άνθρωπο. Έχω ακούσει αρκετές συνθέσεις για theremin, αλλά πρώτη φορά το ακούω να τραγουδάει.


Για σύγκριση, τώρα που ικανοποίησα την απαίτηση του θέματος, βάζω και την κανονική μορφή του εργου. Από τις άπειρες εκδοχές που υπάρχουν στο youtube διάλεξα αυτήν διότι
  • Είναι ρετροτάτη (1958)
  • Περιλαμβάνει και το δεύτερο μέρος του έργου, το Dança (Martelo), το οποίο συνήθως παραλείπεται
  • Ερμηνεύεται από την ασύγκριτη Victoria de los Angeles
  • Είναι υπό τη διεύθυνση του συνθέτη, επομένως κατά τεκμήριον πλησιέστερα σ' αυτό που είχε στο μυαλό του όταν την έγραφε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δύο ορχηστικές εκδόσεις στο Flaming June, ενός dance instrumental του 1997, και ένα ταξιδιάρικο track από Moby.

BT - Flaming June (Lowland Classical Trancelations)
BT - Flaming June (Classical Trancelations in Concert: Helsinki)
Moby - Everloving (1999)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι θα λέγατε για μία Παβάνα? Η χορωδιακή της εκδοχή είναι μελαγχολικότερη, αλλά τοις του Rygar εν τω πρώτω post ρήμασι πειθόμενος βάζω την ορχηστρική

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα