Ρετρό μελαγχολικα/λυπημένα instrumental κομματια

Αν και είναι γνωστό άκουσμα, δεν γνώριζα ότι είναι σύνθεση του Βαγγέλη Παπαθανασίου.
Έχεις δίκιο. Και εμένα δεν μου είναι άγνωστο το κομμάτι. Προσπαθώ να θυμηθώ αν το έχω ακούσει σε ταινία ή σε κάποιο ντοκυμαντέρ (αν ισχύει το δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση να το θυμηθώ).
Μου θύμισε λίγο την μουσική της Καραϊνδρου από το "Μια αιωνιότητα και μια μέρα" του Αγγελόπουλου.Ελάχιστα βέβαια,στην αρχή του κομματιού.
Ίσως το "La petite fille de la mer" να έχει χρησιμοποιηθεί στους τίτλους αρχής κάποιας εκπομπής.
 
Έχεις δίκιο. Και εμένα δεν μου είναι άγνωστο το κομμάτι. Προσπαθώ να θυμηθώ αν το έχω ακούσει σε ταινία ή σε κάποιο ντοκυμαντέρ (αν ισχύει το δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση να το θυμηθώ).
Μου θύμισε λίγο την μουσική της Καραϊνδρου από το "Μια αιωνιότητα και μια μέρα" του Αγγελόπουλου.Ελάχιστα βέβαια,στην αρχή του κομματιού.
Ίσως το "La petite fille de la mer" να έχει χρησιμοποιηθεί στους τίτλους αρχής κάποιας εκπομπής.
Νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει στο θέμα "Γνωστά ορχηστρικά που δεν ξέραμε τίτλο". Κι εμένα μου έχει μείνει η εντύπωση πως το έχω ακούσει σε σειρά/ταινία των late 70s - early 80s και μάλιστα μου έρχεται στο μυαλό σκηνή με την πρωταγωνίστρια να βρίσκεται πίσω από ένα τζάμι και να παρακολουθεί τη βροχή που πέφτει έξω. Για να μην πω ότι όποτε το ακούω μου θυμίζει κάτι μεταξύ Άννυς Πασπάτη - Μυρτώς Παράσχη - Μπέτυς Λιβανού. Το πιο πιθανό βέβαια είναι ότι το μυαλό μου είναι αχταρμάς και το έχω μπερδέψει με το Ξαφνικός Έρωτας. :D
Α, επίσης μου θυμίζει και κούκλα -μπαλαρίνα που περιστρέφεται. Απίστευτη μελαγχολία!
 
Και μια που αναφερόμαστε στον Βαγγέλη Παπαθανασίου το σήμα αρχής και τέλους των ειδήσεων της ΕΡΤ1 (του τέλους δεν το βάζουν εδώ και αρκετά χρόνια) είναι δική του δημιουργία από τα μέσα της δεκαετίας του '80 ΕΡΤ/ΕΤ-1 ΣΗΜΑ ΔΕΛΤΙΟΥ ΕΙΔΗΣΕΩΝ 1989-1993
 
Νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει στο θέμα "Γνωστά ορχηστρικά που δεν ξέραμε τίτλο". Κι εμένα μου έχει μείνει η εντύπωση πως το έχω ακούσει σε σειρά/ταινία των late 70s - early 80s και μάλιστα μου έρχεται στο μυαλό σκηνή με την πρωταγωνίστρια να βρίσκεται πίσω από ένα τζάμι και να παρακολουθεί τη βροχή που πέφτει έξω. Για να μην πω ότι όποτε το ακούω μου θυμίζει κάτι μεταξύ Άννυς Πασπάτη - Μυρτώς Παράσχη - Μπέτυς Λιβανού. Το πιο πιθανό βέβαια είναι ότι το μυαλό μου είναι αχταρμάς και το έχω μπερδέψει με το Ξαφνικός Έρωτας. :D
Α, επίσης μου θυμίζει και κούκλα -μπαλαρίνα που περιστρέφεται. Απίστευτη μελαγχολία!
Δεν ήξερα για το thread και την συζήτηση που είχε γίνει γι' αυτό το κομμάτι. Διαβάζοντας το σχόλιο σου και τα εκεί σχόλια,αρχίζω να πιστεύω και εγώ πως πρόκειται για ταινία των 80s. Και όπως έγραψε και κάποιος άλλος φίλος,κατά πάσα πιθανότητα το έχω ακούσει σε βιντεοταινία. Και μαζί μ'αυτές τις ηθοποιούς που έγραψες θα πρόσθετα την Πέγκυ Σταθακοπούλου και την Ελένη Φιλίνη. Και επειδή θα "κολλήσω" άσχημα ψάχνοντας μέχρι να το θυμηθώ ή να το βρω (επειδή με ξέρω), καλύτερα να το "προσπεράσω".

Να συνεχίσω και εγώ με τον Vangelis,με ένα cd του,που το είχα αγοράσει τέλη των 80s (Ίσως και το 1990). Αν και δεν το ΄χω δει να αναφέρεται στη δισκογραφία του (στο wiki τουλάχιστον).Το cd είναι κάτι σαν best of (προσωπική άποψη,όχι ακριβώς τα best μέχρι τότε).
Τα μισά κομμάτια είναι σίγουρα γνωστά.Τα άλλα όχι τόσο. Ένα από τα κομμάτια που μου άρεσαν και μου "έβγαζε" μια μελαγχολία ήταν το "Alpha".
Το cd είχε τίτλο "Performed by A CLOSE CALL", VANGELIS O.PAPATHANASSIOU (το γιατί δεν υπάρχει στη δισκογραφία του, δεν ξέρω).

Vangelis - Alpha

 
Απλά μουσικάρες....
Το κομμάτι περιλαμβάνεται στο
Πάντως στο πρώτο site, με τη δισκογραφία του Vangelis, πάλι δεν υπάρχει το cd που είχα (και έχω) εγώ.
Το εξώφυλλο ήταν μαύρο ,στο κέντρο μια λαμπερή υδρόγειος και στο μέσο της υδρογείου μια ανθρώπινη σκιά με στάση σώματος έκτασης των χεριών.

Επίσης,στο cd υπάρχει και το πολύ γνωστό "Pulstar" ,όπως περιλαμβάνεται και στο δεύτερο site που έγραψες.
(τώρα που διαβάζω τα μικρά γράμματα στο οπισθόφυλλο γράφει:"printed in Belgium" )
 
Πάντως στο πρώτο site, με τη δισκογραφία του Vangelis, πάλι δεν υπάρχει το cd που είχα (και έχω) εγώ.
Το εξώφυλλο ήταν μαύρο ,στο κέντρο μια λαμπερή υδρόγειος και στο μέσο της υδρογείου μια ανθρώπινη σκιά με στάση σώματος έκτασης των χεριών.

Επίσης,στο cd υπάρχει και το πολύ γνωστό "Pulstar" ,όπως περιλαμβάνεται και στο δεύτερο site που έγραψες.
(τώρα που διαβάζω τα μικρά γράμματα στο οπισθόφυλλο γράφει:"printed in Belgium" )
Επειδή έχει βγει σε πολλές εκδόσεις υπάρχει περίπτωση να μην έχει ανέβει η συγκεκριμένη που έχεις. Το ίδιο πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει με κάποια κομμάτια της συλλογής μου. Πολλές φορές υπάρχουν εκδόσεις με διαφορές στα γράμματα, στα εξώφυλλα και τις ετικέτες των δίσκων. Δεν περιλαμβάνονται όλα στο discogs...
 
Ένα υπέροχο instrumental από το μακρινό 1979. Είναι αρκετά γνωστό στους παλιότερους, γραμμένο από τον τρομπετίστα Herb Alpert. Οι νότες της τρομπέτας είναι γεμάτες μελαγχολία (εγώ τουλάχιστον το ακούω όταν έχω κατάθλιψη). Δεν ξέρω αν το έβαλε και κάποιος άλλος, σε κάθε περίπτωση το μοιράζομαι μαζί σας:
και ακόμα ένα κομμάτι, από το 1998, από τον "δικό" μας Αμερικανό σαξοφωνίστα David Lynch, το Over the Years (επίσης μου αφήνει μια νότα θλίψης):
 
Πίσω
Μπλουζα