Ρετρό μπερδέματα, ελληνικού ερωτικού κινηματογράφου

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.459
Αντιδράσεις
1.029
Ο ελληνικός ερωτικός κινηματογράφος στις δεκαετίες 70-80, αγαπήθηκε από πολλούς. Άλλοι γοητεύτηκαν από τις ταινίες αυτές και αποπειράθηκαν να τις ψάξουν περισσότερο. Άλλοι, επιφανειακά, είχαν δει 2-3 σκηνές (ίσως ούτε καν) και απλώς αναπαρήγαγαν όσα άκουγαν από άλλους.

Αυτό στάθηκε αφορμή να δημιουργηθεί μια σειρά από «παρεξηγήσεις», παρανοήσεις και «μύθους» που συχνά, ελάχιστα είχαν σχέση με την πραγματικότητα.

Ας προσπαθήσουμε να αναφέρουμε (και να ξεδιαλύνουμε) ορισμένες κλασσικές περιπτώσεις :
 
Οι τσόντες του Γκουσγκούνη.

Οι περισσότεροι θυμούνται τον Κώστα Γκουσγκούνη ως ηθοποιό που έπαιζε σε «τσόντες» (όπως ορίζεται στις μέρες μας η «τσόντα»).

Η παρανόηση αυτή, οφείλεται σε μια σειρά από γεγονότα.

Ο Κώστας Γκουσγκούνης γύριζε κυρίως ταινίες περιπέτειας και «μαλακού» σεξ. Αυτό που οι παλαιοί ονόμαζαν «τσόντα» ήταν συνήθως απλώς ταινίες με γυμνό. Αυτό που οι νεώτεροι ονομάζουν «τσόντα» είναι το λεγόμενο «σκληρό» πορνό (hardcore). Κατά τη μεταφορά της πληροφορίας από γενιά σε γενιά, επήλθε το μπέρδεμα. Η μόνη «σκληρή» ταινία που γύρισε, ήταν «Ο Ηδονοβλεψίας». Μάλιστα κάποιες ταινίες του Γκουσγκούνη που οι αδαείς νομίζουν για «τσόντες», είναι στην πραγματικότητα … κωμωδίες (όπως το «Ήταν άξιος»).

Επίσης, στο Διαδίκτυο κυκλοφορούν e-mails με υποτιθέμενες ατάκες από «τσόντες του Γκουσγκούνη». Στην πραγματικότητα, οι περισσότερες ατάκες από αυτές, είναι φανταστικές, ή έχουν ειπωθεί από άλλους ηθοποιούς. Όμως το (ομολογουμένως καλοστημένο) e-mail, αναπαράγεται με ταχείς ρυθμούς και έτσι η λάθος εικόνα διατηρείται.

Επίσης, υπήρχε ένας άλλος καραφλός ηθοποιός που έπαιζε σε κανονικές («σκληρές») τσόντες. Ο ηθοποιός αυτός έμοιαζε ελάχιστα με τον Γκουσγκούνη, αλλά οι περισσότεροι (λόγω φαλάκρας) τους ταύτιζαν. Δε θυμάμαι το όνομα του ηθοποιού αυτού, αλλά νομίζω ότι η γνωστότερη ταινία του ήταν η «Βρώμικη παρέα».

Ο υποτιθέμενος "Κώστας Γκουσγκούνης".


Λόγω φαλάκρας, τον μπέρδευαν με τον πραγματικό Γκουσγκούνη, και συχνά του απέδιδαν ξένες ατάκες.




Άλλη μια σκηνή στην οποία υποτίθεται ότι είναι ο Γκουσγκούνης, ενώ ΔΕΝ είναι.


Ποτέ άλλοτε μια καράφλα, δεν προξένησε τόση παραφιλολογία !


Gkousgkou_en_drasi.JPG


Ο πραγματικός Γκουσγκούνης, έπαιξε και σε πολλές ... περιπέτειες !





Ο ΗΔΟΝΟΒΛΕΨΙΑΣ, είναι η μόνη "σκληρή" τσόντα που γύρισε ο Κώστας Γκουσγκούνης.


Όμως η φωτογραφία στο συγκεκριμένο εξώφυλλο είανι ψιλο-απάτη,



καθώς προέρχεται από την ταινία του ΗΤΑΝ ΑΞΙΟΣ που είναι ... κωμωδία !




Οι υποτιθέμενες "τσόντες" του Γκουσγκούνη ήταν σχεδόν πάντα "μαλακό" πορνό


με αθώες (για τα σημερινά δεδομένα) δόσεις γυμνού.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι τσόντες της Τίνας Σπάθη.

Συνήθως όσοι αναφέρουν τον Γκουσγκούνη ως «πρωταγωνιστή σε τσόντες», κάνουν παράλληλα αναφορά και στην Τίνα Σπάθη που (υποτίθεται ότι) «έπαιζε σε τσόντες με τον Γκουσγκούνη». Και αυτό είναι απολύτως αναληθές. Ο Γκουσγκούνης και η Τίνα Σπάθη, ουδέποτε αποτέλεσαν φιλμικό ζευγάρι. Μάλιστα δεν έχουν γυρίσει ούτε μια ταινία μαζί.

Εδώ γίνεται και μια άλλη, μεγάλη παρεξήγηση, που οφείλεται στο γεγονός ότι υπήρχαν … ΔΥΟ «Τίνες Σπάθη» !

Η αυθεντική Τίνα Σπάθη γύριζε ερωτικές («μαλακές») ταινίες τη δεκαετία του 60-70. Πρόκειται για ένα ΘΕΙΚΟ πλάσμα, απίστευτης ομορφιάς. Απόπνεε έναν πρωτοφανή ερωτισμό και αν είχε γεννηθεί στο εξωτερικό, θα είχε γίνει παγκοσμίως διάσημη. Ιδίως αν έπαιζε σε ιταλικά “gialli”, θα έκανε ακόμα και τη «βασίλισσα» Edwige Fenech να τρέμει μπροστά της. Ίσως η καλύτερη ταινία της είναι το «Μέλι το κορμί της» του Ηλία Μυλωνάκου.

Όταν η αυθεντική Τίνα Σπάθη σταμάτησε να παίζει σε ταινίες, εμφανίστηκε μια άλλη ηθοποιός με το όνομα «Κατερίνα Σπάθη» που αργότερα το άλλαξε σε «Τίνα Σπάθη», προφανώς για να εκμεταλευτεί τη σύγχυση με την πραγματική Τίνα Σπάθη. Αυτή η ηθοποιός έπαιξε αποκλειστικά σε «σκληρές» ταινίες, και μαζί με τη Λία Χατζή αποτέλεσαν τις «σούπερ-σταρ» του ελληνικού πορνό των 80s. Ως ομορφιά, η «Τίνα Σπάθη» (των 80s) δεν συγκρινόταν καν με την πραγματική Τίνα Σπάθη (των 70s).

Μεγαλύτερη σύγχυση επήλθε όταν κάποιες «μαλακές» σκηνές με την αυθεντική Τίνα Σπάθη, «εμπλουτίστηκαν» με hard-core ένθετα, από άλλες (εντελώς) άσχετες ταινίες. Όπως στην περίπτωση του «Το ακρογυάλι του έρωτα», όπου στη μία σκηνή φαινόταν το πρόσωπο της Τίνας Σπάθη να απολαμβάνει τον έρωτα που της προσέφερε κάποιος, και ξαφνικά πεταγόταν εμβόλιμα μια σκηνή «διείσδυσης» που ήταν φανερά από άσχετη ταινία.

Η αυθεντική ΘΕΑ Τίνα Σπάθη (των 70's)



Η αυθεντική Τίνα Σπάθη, με μάτια και βλέμμα που έλιωνε καρδιές !


Έπαιζε μόνο σε ερωτικές ταινίες με ολίγον-γυμνό.




Η πορνοστάρ "Τίνα Σπάθη" (ή "Κατερίνα Σπάθη" σε άλλες ταινίες) των 80's.


Η διαφορά με την αυθεντική, είναι εμφανής.




Πάλι η ψεύτικη "Τίνα Σπάθη" των 80's.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο/η τάδε ηθοποιός έπαιζε σε τσόντες, πριν γίνει γνωστός/ή.

Συνήθως ο «θρύλος» ήθελε αυτές τις ταινίες να έχουν εξαφανιστεί ή να έχουν κυκλοφορήσει μόνο στο εξωτερικό. Εδώ πάλι γίνονταν πολλά μπερδέματα.

Πολλοί (τότε άγνωστοι, αλλά μετέπειτα γνωστοί) ηθοποιοί έπαιζαν σε «μαλακές» ερωτικές ταινίες, ή σε ταινίες που δεν είχαν καν γυμνό. Όμως αρκετοί παραγωγοί, «αλλοίωναν» τις ταινίες αυτές και τις κυκλοφορούσαν στο εξωτερικό ως «ταινίες σεξ», προσθέτοντας σχετικές σκηνές. Έτσι, π.χ. μια αθώα αστυνομική ταινία, με τις κατάλληλες σκηνές, αποκτούσε και μια υποπλοκή που υπήρχε απλώς για να δικαιολογήσει σκηνές σεξ. Αυτές οι σκηνές γυρίζονταν είτε στα αυθεντικά σκηνικά (εν αγνοία των πρωταγωνιστών), είτε ήταν «ξεκάρφωτες» σκηνές από άλλες ταινίες. Σημασία έχει, ότι η κόπια που έβγαινε στο εξωτερικό, δεν είχε καμία σχέση με αυτό που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα, σχεδόν πάντα εν-αγνοία των πρωταγωνιστών. Έτσι πολλοί άκουγαν ότι «παλιά έπαιζαν σε τσόντες», που όμως οι ίδιοι ουδέποτε γύρισαν.

[edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο exetlaios ζωγραφίζει!!! :worship:

Εκπληκτικό thread!!!

Περιττό να πω οτι μου λύθηκαν καποιες απορίες... :D

Να προσθέσω οτι κυκλοφορεί βίντεο - τρέϊλερ, στο Internet, από την ταινία "Στεφανία", με τη Ζωή Λάσκαρη, η version που παίχτηκε στο εξωτερικό και εκτός των άλλων δείχνει την πρωταγωνίστρια σε ερωτικές περιπτύξεις με συγκρατούμενή της, σκηνή που δεν είδαμε ποτέ εδώ...

Τελικά με την Αλίκη Βουγιουκλάκη, ποιά είναι η αλήθεια; :D
 
Το αυθεντικό ξενόγλωσσο τρέιλερ της ΣΤΕΦΑΝΙΑΣ είχε πέσει κάποτε στα χέρια μου σε VHS.

Νομίζω ήταν μια συλλογή με exploitation τρέιλερ, της ""Something Weird Video.

Εκεί έδειχνε και πολλές σκηνές που κόπηκαν από την ελληνική εκδοχή.
 
Ένα 100% exetlai-ικό thread !

Εγώ αυτά τα έχω συζητήσει με τον Κων/νο στο παρελθόν και μου έχει λύσει τις απορίες αυτές... :D

Άλλη ταινία στην οποία έγινε μίξη και είσοδος hardcore σκηνών και,ως εκ τούτου,αλλοίωση της αρχικής ταινίας και του "δείκτη γυμνού" της,ήταν "Ο στραγγαλιστής της Συγγρού" με τον αείμνηστο Απόστολο Σουγκλάκο.

Εκεί μάλιστα οι έξτρα σκηνές ήταν θα έλεγα πολύ άτσαλα βαλμένες μέσα την ταινία,σε σημείο να σε κάνεις να απορείς πραγματικά τι συνέβη ξαφνικά !
 
Κάθε αυθεντικό Εχετλαιϊκό νημάτιο φέρει πάντα τη σφραγίδα γνησιότητας:

[edit] Dead pic [edit] 

:rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ, πολύ διαφωτιστικά όλα αυτά... Δεν είχα ιδέα, κοίτα να δεις!

Ο Γκουζκούνης (ή Γκουσγκούνης) ήταν οικογενειακός φίλος ενός φίλου μου. Είχα δει και φωτό τους μαζί. Κρίμα που μου γκρεμίστηκε ο Μύθος...
 
Πρόσφατα μια ελληνική εταιρία διανομής DVD, επανακυκλοφόρησε πολλές παλιές

ελληνικές ταινίες από δεκαετία 70-80 (νομίζω ως μέρος της σειράς τους

"Ελληνικός ερωτικός κινηματογράφος").

Από περιπέτειες (Ο "Στραγγαλιστής" που λέει ο Μάνος), ως sot-core ερωτικά,

τα έκανε άνω-κάτω προσθέτωντας εντελώς άτσαλα, παντελώς άσχετες hard-core ερωτικές σκηνές.

Ένα από τα "θύματα" είναι και το "Έξι διεστραμμένες ζητούν δολοφόνο" (a.k.a. "Έγκλημα στη Γλυφάδα")

με την Τίνα Σπάθη.

Παλιότερα, ορισμένες ελληνικές hard-core παραγωγές (όπως "Οι νονοί της νύχτς" με τη Νατάσα Ο'Φρει),

είχαν κλεμμένες ολόκληρες σκηνές από (soft) ξένες ταινίες,

που εν συνεχεία τις "εμπλούτιζαν" με hard-core ένθετα (πάλι ξένα) από άλλες ταινίες.

Βλέπω ότι η τακτική αυτή, κρατάει και στις μέρες μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
προσωπικά έχει έχω το "πάθος και ηδονη" και εκει ο μεγάλος Κώστας δεν είναι και τόσο Soft

"Αξιος-Άξιος-Άξιος" Exetlai
 
Ο Γκουσγκούνης έκανε έναν πληρωμένο φονία τον Χανς στην ταινία του Γεωργιάδη Επικύνδηνες Σχέσεις aka Ομφαλός 1975 (μουσική τίτλων χατζηνάσιος και... ΣΗΜΕΡΑΑΑ)
 
Κατόπιν έντονης έρευνας, ανακάλυψα ότι ο επίδοξος σωσίας του Γκουσγκούνη

είναι ο ηθοποιός Δημήτρης Βάλλας.

Μάλιστα στη "ΒΡΩΜΙΚΗ ΠΑΡΕΑ" υποδύεται έναν ψαρά λέγοντας απίστευτες ατάκες,

που κατά καιρούς "χρεώθηκαν" στον Κ.Γκουσγκούνη.
 
Στη συγκεκριμμένη ταινία παίζει ο Δημήτρης Βάλλας,αλλά και ο Γιώργος Μπάλλας (ή Μπαλλάς ; )

Aκούγεται αστείο κάπως...
 
Ο Aρης Δημητρίου εχει βγαλει τρια βιβλια (Aυστηρώς Ακαταλληλον 1-2-3) απο τις εκδοσεις ΟΞΥ το 2004 που πραγματευεται και τα περι του Ελληνικου πορνο σινεμα.

Δυστυχως δεν τα εχω και δεν ξερω αν ακομα κυκλοφορουν
 
Wally είπε:
Ο Aρης Δημητρίου εχει βγαλει τρια βιβλια (Aυστηρώς Ακαταλληλον 1-2-3) απο τις εκδοσεις ΟΞΥ το 2004 που πραγματευεται και τα περι του Ελληνικου πορνο σινεμα.Δυστυχως δεν τα εχω και δεν ξερω αν ακομα κυκλοφορουν
Κυκλοφορούν και τα τρία.

Μάλιστα, πέρυσι στο "Φεστιβάλ Καλτ Ελληνικού Κινηματογγράφου",

τα πουλάγανε και εκεί.

Νομίζω ότι τα πέτυχα και στο PUBLIC (Σύνταγμα), πρόσφατα.

Το #1 είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ, το #2 καλούτσικο, το #3 "φόλα".
 
Τελικά το "σκήψε ευλογημένη" ποίος το είπε ρε παιδία είναι μια απορια αρκετών ετών
 
Omenforever είπε:
Κάθε αυθεντικό Εχετλαιϊκό νημάτιο φέρει πάντα τη σφραγίδα γνησιότητας:
exetlaiosgc6.jpg


:rofl:
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!! Δεν αντέχω. Καταπληκτικό θρεντ!!!!!

Θυμάμαι που ο Μπουλάς τραγουδούσε "Τι τό'θελες και μου'πες πως θα μοιάσω του ΓκουΖγκούνη...." και αναρρωτιόμουν, πιτσιρικάς τότε γύρω στα 12, τί ήταν αυτός. Τον έμαθα μετά από αρκετά χρόνια, καθώς, σε σχέση με πολλούς φίλους μου, άργησα να μπω στην πιάτσα ;) .

exetlaios είπε:
Μάλιστα, πέρυσι στο "Φεστιβάλ Καλτ Ελληνικού Κινηματογγράφου",
Ευχομαι στο επόμενο να μην έχει 1 μετρο χιόνι παλι. Θέλει κι άλλο ένα μπουμπούκι να πάει ;) και ελπίζω να κάνουμε κερκίδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Νομίζω ότι είναι τίτλος ταινίας, και όχι ατάκα.
Όντως, το "Σκύψε Ευλογημένη" είναι τίτλος pr0n ταινίας. Με πρωταγωνιστές "παπάδες". :D

Αν θυμάμαι καλά όμως, ακούγεται και κάπου μέσα στην ταινία. Αν επιμένετε πάρα πολύ να μάθετε περισσότερες λεπτομέρειες, να κάνω ανασκαφή στα video CD μου και να σας πω. :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα