Ρετρό ντροπιαστικές στιγμές υπολογιστικής ασχετοσύνης

Clemence είπε:
κοίταξε, η ρώμη είχε για πολλά χρόνια το μοναδικό προνόμιο να αναγράφεται ολόκληρη η ονομασία της πόλης πάνω στις πινακίδες των αυτοκινήτων της. οι άνθρωποι εκεί πιστεύουν στ' αλήθεια πως είναι το κέντρο του κόσμου. όσο για το cd-rom απλά ήθελα να πω ότι μέχρι να μάθω πως ήταν ακρωνύμιο πίστεψα ότι είχε σχέση με τη ρώμη #)

Το Nero ,μαλλον το ποιο γνωστο, δημοφιλες και ενα απο τα ποιο "παλια" προγραμματα δημιουργιας-καψιματος Cd Rom (και επειτα Cdrw - DVD -e.t.c),

ονομαστηκε Nero Burning Rom - ή συντομα πλεον Nero ,εκμεταλευομενο την ομοηχια Rom-Rome κανοντας το αναλογο λογοπαιγνιο.

Εξου και το σχετικο icon
nero6_01.gif
 
/Δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή παλιές κοτσάνες που έκανα. Θυμάμαι κανά δυό σχετικά πρόσφατες (δηλαδή πάλι 6+ χρόνια πριν). Βλέπετε και assembly να γράφεις, πάλι μπορεί να κάνεις γκάφες :)

Είπα να ασχοληθώ με retro PC, παίρνω έναν 486 cyrix τότε και motherboard, και επειδή δεν είχα ξαναπαίξει με hardware (ναι,. έγγραφα ήδη κώδικα και φοβόμουνα να ανοίξω PC, αυτό μπορεί να ήταν 2003-4 δεν θυμάμαι) και έβαλα την τροφοδοσία και δούλεψε. Μετά για να μάθω, αναρωτήθηκα, τι θα συμβεί άμα την έβαζα ανάποδα; Για να ξέρω άλλη φορά πιο είναι το σωστό. Ααα, λέω ανάποδα ακούγεται μόνο τσουφ, οπότε μάλλον το παλιό ήταν καλό. Μετά δεν άνοιγε με τίποτα :p

Και δεύτερη υπερκοτσάνα, δύο φορές σε διαφορετικούς χρόνους, είπα να βάλω linux μιας και με έχουν πρήξει όλοι. Είχα ήδη τα XP. Βάζω, μπαίνουν, bootάρουν. Ααα ωραία, επειδή τώρα δεν θα τα κάνω και τίποτα, ας πάω πίσω στα windows να κάνω τη δουλειά μου; Που είναι το boot menu; Αμάν; Αυτό βέβαια ήταν φυσιολογικό και έπρεπε απλώς να τρέξω κάποιον bootload manager για να ετοιμάσω το dual boot menu. Τσατισμένος σβήνω τα linux και ξανακάνω install τα xp από πάνω. Βέβαια όλα καλά αλλά έκανα τόση φασαρία για το τίποτα. Δεν ήξερα, δεν ρώταγα;

Και ένα παλαιότερο, παίζαμε το teenage mutant ninja turtles σε έναν 286 σε έναν φίλο μου. Εκεί που είχαμε περάσει για πρώτη φορά σε τελευταία πίστα και περιμένουμε με αγωνία να δούμε τι θα βγεί, τσουυυβββ σβήνει ο υπολογιστής. Ο αδερφός του είχε βγάλει τη μπρίζα για να βάλει ραδιόφωνο!
 
Nemo είπε:
Το Nero ,μαλλον το ποιο γνωστο, δημοφιλες και ενα απο τα ποιο "παλια" προγραμματα δημιουργιας-καψιματος Cd Rom (και επειτα Cdrw - DVD -e.t.c),ονομαστηκε Nero Burning Rom - ή συντομα πλεον Nero ,εκμεταλευομενο την ομοηχια Rom-Rome κανοντας το αναλογο λογοπαιγνιο.

Εξου και το σχετικο icon
nero6_01.gif
Δεν είναι το θέμα μας βέβαια, αλλά έχω την αίσθηση οτι έχει ονομαστεί έτσι, από τον Νέρωνα...

Βέβαια, ακόμα κι έτσι, εξακολουθεί να έχει σχέση με τη Ρώμη...
 
DINO είπε:
Δεν είναι το θέμα μας βέβαια, αλλά έχω την αίσθηση οτι έχει ονομαστεί έτσι, από τον Νέρωνα... Βέβαια, ακόμα κι έτσι, εξακολουθεί να έχει σχέση με τη Ρώμη...
Μα ναι, και με τα δυο. Nero Burning ROM μεταφραζεται ως 'Ο Νέρωνας καίει τη Ρώμη' :)
 
Φοιτητής Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας έχουμε εργαστήριο υπολογιστές αν θυμάμαι καλά Pascal και εκείνη την περίοδο έκαναν αναβάθμιση του εργαστηρίου...

Οι νέοι υπολογιστές έχουν πλέον 3,5 δισκέτα αντι της 5 1/4...

Σκάει συμφοιτήτρια με δισκέτα 5 1/4 και προσπαθεί να τη βάλει στον υπολογιστή!

Κάθομαι δίπλα της...και τη βλέπω να κοιτάει το 3,5άρι Drive με απορία...η δισκέτα 5 1/4 δε χωρούσε στο Drive...

Ξαφνικά μια σπίθα διαπερνάει το μυαλό της...είχε βρεί τον τρόπο...δε θα της στεκόταν αυτό το μικρό εμπόδιο στο δρόμο της...

Τελικά τη χώρεσε τη δισκέτα μπροστά στα έκπληκτα μάτια μου.................................

ΤΗ ΔΙΠΛΩΣΕ!!!!!

Έχω πάθει ΤΟ ΣΟΚ! Ακολουθεί διάλογος

Εγω: καλά τι κάνεις εκεί;

Αυτη: Τι να κάνω; αφου δε χωράει!!!!!!

Εγω: Και έπρεπε να τη διπλώσεις;;;;;!!!!!!

Αυτή: Τώρα δηλαδή τις έχασα τις ασκήσεις του εργαστηρίου;

Εγω: ε.....λίγο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
I worked for a while in tech support for a large ISP. One day the guy next to me got a call asking for a demo of the Internet. I said I could send him a one month free trial, but he said, "No, no, I don't want any trial versions. I just want a demo. Can you just copy the Internet to CDs and mail them to me?"
Εντάξει ΑΠΛΑ ΘΕΟΣ!!!! LOL
 
Να ξεθάψω το θέμα για να θυμηθώ μια δική "περιπέτεια".

Γύρω στο 1996 αποφασίζω να αναβαθμίσω το σκληρό μου δίσκο των 200 ΜΒ σε ένα τέρας seagate medalist 1,2 giga. Ξεκινάω αποταμίευση από παππούδες/γιαγιάδες κλπ, και τα Χριστούγεννα έχω το πολυπόθητο ποσό των περίπου 60000 δραχμών που κόστιζε ο δίσκος.

Κάνω την τηλεφωνική παραγγελία, έρχεται ο δίσκος, τον συνδέω, ανοίγω τον υπολογιστή... αντί όμως να τρέξω fdisk από boot disk και να κάνω partitioning και format από dos όπως όλοι οι άνθρωποι, έχω τη φαεινή ιδέα (έπαιξε ρόλο και το OCD μου μάλλον), να μπω στο BIOS και να επιλέξω low level format. Αυτό ήταν, το format τα πήρε όλα και τα σήκωσε και ο δίσκος ήταν πλέον "bricked", το bios είχε σβήσει και το firmware του δίσκου. Παίρνω τηλέφωνο το κατάστημα, τους εξηγώ την κατάσταση, οι άνθρωποι ευτυχώς ήταν εξυπηρετικοί, κατάλαβαν και τη στεναχώρια μου, μου λένε "Στείλ'τον πίσω και θα τον στείλουμε στη αντιπροσωπία, αν στείλουν καινούριο καλώς".

Τον στέλνω την επόμενη μέρα χωρίς πολλές ελπίδες, αλλά καμιά βδομάδα αργότερα προς μεγάλη μου έκπληξη με παίρνουν τηλέφωνο και με ενημερώνουν ότι έχει έρθει καινούριος και θα τον παραλάβω σε λίγες μέρες. Τελικά τη 2η φορά τον σύνδεσα χωρίς πειραματισμούς, ο δίσκος δούλεψε και δούλευε για αρκετά χρόνια αργότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως να έπαιξε ρόλο ότι φέρθηκες τίμια και δεν έκανες την πάπια. Οι περισσότεροι στη θέση σου θα σκέφτονταν κουτοπόνηρα, θα έπαιρναν και θα ούρλιαζαν ότι ο δίσκος δεν δουλεύει κι αν δεν τους δώσουν άλλο θα τους φέρουν τα κανάλια κτλ.
 
Προσπαθούθσα να στείλω ένα τεράστιο(?) mail των 20 GΒ (ή παραπάνω; Δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή). Αφού έφαγα καμιά δεκαριά μηνύματα "delivery failure", αφού χρησιμοποίησα κάτι πανάρχαιους κατακερματισμούς που ήξερα (*.ARJ), αφού προσπάθησα να μαζέψω ό,τι φλασάκι κυκλοφορούσε και να κάνω τμηματικές εγγραφές (δεν ήταν ένα αρχείο αλλά καμιά εκατοστή), αφού έγραψα καμιά 20αριά DVD, όπου όμως πολλά αρχεία είχαν ονόματα στα ελληνικά και δεν "πέρναγαν" (άλλη φρίκη αυτή), στο τέλος κάποιος μου μίλησε για το sendspace...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Celeron 433 και προσππάθησα να κάνω αναβάθμιση BIOS, πιστέυοντας ότι ο υπολογιστής θα έτρεχε καλύτερα. Είχα την φαεινή ιδέα να βάλω την παράμετρο /sb (skip boot block programming) γιατί αν πχ κοβόταν το ρεύμα το boot block θα έμενε άθικτο και έτσι θα σωζόταν η μητρική. Φυσικά, είχε το αντίθετο εντελώς αποτέλεσμα, η μητρική (QDI adnance 9 apollo pro 133) ήταν εντελώς για πετάμα. Α! η αναβάθμιση έγινε με δισκέττα DOS.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Προσπαθούθσα να στείλω ένα τεράστιο(?) mail των 20 GΒ (ή παραπάνω; Δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή). Αφού έφαγα καμιά δεκαριά μηνύματα "delivery failure", αφού χρησιμοποίησα κάτι πανάρχαιους κατακερματισμούς που ήξερα (*.ARJ), αφού προσπάθησα να μαζέψω ό,τι φλασάκι κυκλοφορούσε και να κάνω τμηματικές εγγραφές (δεν ήταν ένα αρχείο αλλά καμιά εκατοστή), αφού έγραψα καμιά 20αριά DVD, όπου όμως πολλά αρχεία είχαν ονόματα στα ελληνικά και δεν "πέρναγαν" (άλλη φρίκη αυτή), στο τέλος κάποιος μου μίλησε για το sendspace...
Μάλλον εννοείς 20MB, γιατί στο sendspace, ακόμα και με το pro πακέτο, το max single file upload είναι στα 10GB! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα