Ρετρό ονόματα

tzias57 είπε:
Το παρθένα δεν είναι σπάνιο όνομα ; Νομίζω ποντιακό
Είναι σπάνιο από τη άποψη, οτι στο χωριό μου που είναι ποντιακό έχει αρκετές γυναίκες με αυτό το όνομα, αλλά όλες είναι πάνω από 60. καμμιά νεα κοπέλα σήμερα, δεν θα τολμούσε να λέγεται έτσι...
 
Κ τα Βρασιδας,Παντελης,Λιανα ακους καμια φορα σε βιντεοταινιες!!!

Για το Παρθενα συμφωνω κ εγω το εχω ακουσει σε μεγαλες γυναικες κ κυριως σε χωρια!!!!

Το Μαυρα πραγματι ειναι πολυ ωραιο ονομα οπως η εκκλησια στην Ζακυνθο οπου ειναι πολυ γραφικη & γινεται κ πολυ ωραιο πανηγυρι!!!! ;)
 
tzias57 είπε:
Babinella μια φίλη μας που την φώναζαν Λέλα το βαφτιστικό της ήταν Λευκοθέα.
Ευχαριστω tzias! Oμολογω οτι το Λευκοθεα δεν το σκεφτηκα ποτε σαν το ονομα απο το οποιο βγαινει το Λελα, αν και νομιζω οτι εκτος απο το Λευκοθεα θα προερχεται κι απο αλλου.

Καμμια αλλη ιδεα για το Λελα;
 
Φιλιας απο το.... Σκευοφυλαξ (ελεος)
 
Την Λελα Πατρικιου ετσι την βαφτισαν??Γιατι στο imdb λεει οτι το κανονικο της ειναι Λελα Σταματοπουλου!!!!Δεν μπορει απο καπου θα βγαινει!!!!! Μηπως Ευαγγελια????
 
argy είπε:
Την Λελα Πατρικιου ετσι την βαφτισαν??Γιατι στο imdb λεει οτι το κανονικο της ειναι Λελα Σταματοπουλου!!!!Δεν μπορει απο καπου θα βγαινει!!!!! Μηπως Ευαγγελια????
Πιθανοτατο!!

Ευχαριστω argy.
 
Στο χωριό μου είχαν το συνήθειο όποια γυναίκα αργούσε να βαφτιστεί και τη φώναζαν "μπέμπα", έμενε για πάντα το "Μπέμπα". Οπότε αρκετοί ήταν οι φίλοι που είχαν στο σόι τους μια "θεία Μπέμπα"!

Πιάσατε όλοι τα ρετρό ονόματα του παλιού ελληνικού κινηματογράφου και των γέρων και δεν αναφέραμε τα power ονόματα των 80's!

Τέτα, Λίντα, Λίζα, Βίνα, Καίτη, Βέρα, Μάρα, Βάνα, Γκέλυ Νανά, Λίλιαν, Τζέλα, Μίνα, Ράνια, Ντίνα, Γιούλη, Κλαίρη, κτλ...

...Και μην ξεχάσουμε το Ρένια από το Ελισάβετ!
 
bambinella 100 είπε:
Καμμια αλλη ιδεα για το Λελα;

Καθηγήτρια γαλλικών που είχε την ατυχία να τη βαπτίσουν Κανέλλα :banghead:

Ρετρό νομίζω ότι τείνουν να γίνουν όλα τα υποκοριστικά. Μα όλα!!!

Πόσα παιδάκια τα φωνάζουν Κώστα; Πια μόνο Κωνσταντίνος :cool:

Ο κλασικός μας Νίκος είναι της μοδός να λέγεται Νικόλας

Το μόνο που δεν φαίνεται να έχει περάσει (παρά τις προσπάθειες του Μελισσανίδη :D ) είναι το Ιωάννης! Κι οι Γιάννηδες κοιμούνται ήσυχοι!

Να μην πούμε για την Αλικάκη - Αναστασία που εξαφάνισε τις απανταχού Νατάσες, Σίες, Σάσες, Σούλες, Στάσες, Ναστάζιες, Τασίες, Τασούλες κλπ. (ανάλογα με την τάξη και την καταγωγή της καθεμιάς :p )

Δεν συζητώ καν τους Σκοπιανούς που κάνανε απόλυτο must τον Αλέξανδρο και μας στέρησαν τους ωραίους Αλέκους μας :( .

Κατά τ' άλλα, βλέποντας τη μητέρα μου και τις φίλες της, μια γενιά πίσω δεν υπήρχε όνομα που να έμενε ατόφιο.

Η Μαρία γινόταν Μαίρη

Η Κατερίνα Καίτη

Η Αιμιλία Αίμη

Η Μελπομένη Μένη

Η Ελένη Λένα

Η Ευαγγελία Εύη, Βαγγελιώ, Λία

Ο κατάλογος βέβαια δεν έχει τελειωμό.

Πάντως σίγουρα τρεις είναι οι κυρίαρχες τάσεις πλέον στα ονόματα:

1. Ολόκληρα τα βαπτιστικά.

2. Τα αρχαιοελληνικά που ποτέ δεν πεθαίνουν (μόνο που πια ξεπεράσαμε τις πολυφορεμένες Δανάες και Νεφέλες και Ιόλες και περάσαμε σε πιο δύσκολα κι ευφάνταστα. Μέχρι Φαέθωνα και Ιδομενέα έχω ακούσει σε πρόσφατα βαπτίσια :eek: ).

3. Η ταλαιπωρία γονιών ν' αποκτήσουν παιδί και η έξαρση ονομάτων - ταμάτων όπως Ραφαήλ - Ραφαέλα, Ευφραίμ - Ευφραιμία, Χρυσοβαλάντω - Χρυσοβαλάντης.
 
retrofan είπε:
Καθηγήτρια γαλλικών που είχε την ατυχία να τη βαπτίσουν Κανέλλα :banghead:
A, την καημενη!

Εννοειται πως σε μια τετοια περιπτωση αλλαζεις το ονομα με συνοπτικες διαδικασιες...
 
Κανονικά το Παρθένα συνηθίζεται ως Παρθενόπη (Νόπη - Πόπη) και είναι συχνό ως ποντιακό όνομα.
 
Σε σειρά ιδιωτικού καναλιού πριν 20+ χρόνια:

Γιώργος Κωνσταντίνου: Και πως σας λένε;

Μάρθα Καραγιάννη: Λόπη.

Γιώργος Κωνσταντίνου: Λόπη; Από πού βγαίνει; Από το αντιλόπη;

Μάρθα Καραγιάννη: Από το Πηνελόπη!
 
retrofan είπε:
Καθηγήτρια γαλλικών που είχε την ατυχία να τη βαπτίσουν Κανέλλα :banghead:
Κ εγω ειχα καθηγητρια γαλλικων Κανελλα μονο που τη φωναζαν Νελλη!!!

Κ γενικα οσες Κανελλες εχω ακουσει Νελλη τις φωναζουν!!!! ;)
 
tzias57 είπε:
Το παρθένα δεν είναι σπάνιο όνομα ; Νομίζω ποντιακό

argy είπε:
Κ τα Βρασιδας,Παντελης,Λιανα ακους καμια φορα σε βιντεοταινιες!!!Για το Παρθενα συμφωνω κ εγω το εχω ακουσει σε μεγαλες γυναικες κ κυριως σε χωρια!!!!

Το Μαυρα πραγματι ειναι πολυ ωραιο ονομα οπως η εκκλησια στην Ζακυνθο οπου ειναι πολυ γραφικη & γινεται κ πολυ ωραιο πανηγυρι!!!! ;)
Στο Βακαλη θυμαμαι υπηρχε ενας καθηγητης μαθηματικων -(οχι ποντιος απ οσο θυμαμαι το επιθετο) , που το ονομα του ηταν Παρθενιος (οι συναδελφοι τον φωναζαν Ντενη).

Επισης θυμαμαι καποιον με τo ονομα Μαυρουδης(οχι επιθετο).

Τελος αρκετοι αποδημοι διατηρουν καποια σπανια ονοματα ...

π.χ

Καλομοιρα

Ωριανθη ( ελληνοαστραλεζα μουσικος )

http://en.wikipedia.org/wiki/Orianthi

Δακης ( ο γνωστος ρετρο τραγουδιστης ονομαζεται Βρασιδας => Βρασι-Δακης,

ονομα που αν και ακουγεται σημερα <<<καπως>>, παρεπιμπτοντως εφερε μεγαλος Αθηναιος Στρατηγος αν θυμαμαι καλα )

ενω καποια σπανια ονοματα συνατουμε σε Ελληνικες Ταινειες ( μηπως χρηζει δημιουργιας ιδιαιτερου Thread ???)

π.χ.

Πολυκρατης ( Μια Ιταλιδα απ την Κυψελλη )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Κανέλλα ειναι ωραιότατο ονομα! Τα υποκοριστικά οντως τεινουν να γινουν ρετρό κανείς πια σεν λέγεται Μάκης,Σακης,Δάκης,Κουλα,Σουλα,Ρουλα, Βουλα. Ρετρο τεινουν να γινουν και τα ονοματα μέρες ή μηνες όπως το Κυριακή,Παρασκευή, Σαββατιανή, Ιουλία, Ιουνία, Μάγια. Πολλοι ξένοι που στέριωσαν στην χώρα μας βγάζουν τα κοριτσάκια τους Ελλάδα σε ένδειξη ευγνωμοσύνης! Εχω ακουσει δυο τρεις πιτσιρίκες Αλβανικης καταγωγής. Τα αρχαια έχουν κάνει δυναμικο comeback επίσης.
 
Εγώ γενικώς διαφωνώ με όλα τα υποκοριστικά όμως αναθεώρησα όταν ρώτησα μία κοπέλα "και το Σούλα από που βγαίνει;" "Από το Κυπαρισσία" μου λέει. Τι να της πω μετά; Άλλο όνομα που ξέρω ότι υπάρχει, είναι στη Λέσβο το "Τζάννος" και μάλιστα όταν πήγε να βγάλει ταυτότητα ο άνθρωπος του είπαν ότι θα γράψουν και το Ιωάννης μαζί. Επίσης ήταν ένα κοριτσάκι στο Αρσάκειο που το είχαν βαφτίσει Παγώνα και στο Γυμνάσιο προσπάθησε να το κάνει Νίτσα αλλά φευ! η προσπάθεια πήγε στο βρόντο. Τέλος θυμάμαι δύο κοριτσάκια αδελφάκια με τα ονόματα Ρουμπίνη και Σμαράγδα.
 
Το Βάιος είναι πολύ συχνό στο Νομό Καρδίτσης. Τα Στάσα και Σάσα κυκλοφορούν ακόμα. Το Νικόλας το ακούω σπάνια, όλο Νίκος. Το Άντζελα δεν κυκλοφορεί πολύ τώρα, προτιμάται το Αγγελική. Σε χωριά κυκλοφορεί πολύ το Κωστής ενώ το Κωνσταντής εκλείπει.
 
joe είπε:
Φιλιας απο το.... Σκευοφυλαξ (ελεος)
Αστειεύεσαι, έτσι;;;

Επίσης, τα λατινογενή ονόματα τα άκουγα συχνά - πυκνά πριν δυο - τρία χρόνια που είχα βρεθεί στη Σύρο (για άτομα νεαρής ηλικίας μιλάμε πάντα), με κυριότερα το Λεωνάρδος και το Φραγκισκος.
 
Επίσης άλλα λατινογενή ονόματα που χρησιμοποιούνται και εδώ είναι "Κορνήλιος" και "Ιούλιος".
 
argy είπε:
Την Λελα Πατρικιου ετσι την βαφτισαν??Γιατι στο imdb λεει οτι το κανονικο της ειναι Λελα Σταματοπουλου!!!!Δεν μπορει απο καπου θα βγαινει!!!!! Μηπως Ευαγγελια????
Την Λελα Πατρικιου καπου ειχα διαβασει οτι την βαφτισαν Ελενη και την ελεγαν χαιδευτικα Λελα.
 
Πίσω
Μπλουζα