Ρετρό - παγωτά [Διαφημίσεις]

- Και μιας και πιάσαμε τα ιταλικά παγωτά ... είμαι σίγουρος ότι πολλοί συνομήλικοί μου θυμούνται, αλλά και έχουν σιγο-ψιθυρίσει, το τραγουδάκι για το παγωτό Cornetto της Algida !!! Μια απαλή ανδρική φωνή τραγουδούσε : "Θα βρεις του Cornetto την καρδιά / και θα την αγαπήσεις / καρδιά από κρέμα καρδιά" .... Η διαφήμιση χρονολογείται στις αρχές των 90ς [ίσως και λίγο πιο πριν] ....

Και ... μιας και έχουμε καύσωνα, θα προσπαθήσω να σάς "δροσίσω" και με άλλα παλιά διαφημιστικά σποτ παγωτών, ό,τι, τελοσπάντων θυμάμαι από δαύτα :cool: :cool: :

- Το παγωτό "Καϊμάκι με βύσσινο της ΕΒΓΑ" το θυμάται κανείς ??? Το διαφημιστικό σποτάκι έδειχνε το εξής : Είναι ένας πασάς, ντυμένος με κελεμπίες κλπ, και ... έχει γουρλώσει τα μάτια του βλέποντας μια χανούμισσα να χορεύει έναν πολύ αισθησιακό χορό της κοιλιάς, υπό τους ήχους "ανατολίτικης" μουσικής !!! Αυτό που μου έχει μείνει είναι ότι η χανούμισσα - ντυμένη με τα ΄κατάλληλα, λιγοστά, ρούχα γι' αυτόν το χορό - είχε ... μια χάντρα στην αφαλό της :eek: o_O !!! Και μετά από αυτά, ακούγεται μια ανδρική φωνή, γεμάτη "σεκλέτι" να λέει : "αααααχ, καϊμάκι με βύσσινο της ΕΒΓΑ" !!! Νομίζω, επίσης, ότι τον πασά τον υποδυόταν ο Βαλαβανίδης [αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!! Το σποτάκι το χρονολογώ περί το 1982 / 1983 ....

- Μια από τις πρώτες παγωτο-διαφημίσεις που θυμάμαι είναι για τα ξυλάκια ΕΒΓΑ !!! Το σποτάκι έδειχνε μια παιδοπαρέα να παίζει μπάλα κάτω από ντάλα ήλιο, και με έναν μεγαλύτερο σε ηλικία κύριο να ασκεί χρέη διαιτητή, κάνοντας συνεχώς τη χρήση της σφυρίχτρας του !!! Το σποτάκι δείχνει ότι όλοι έχουν κατα-ιδρώσει !!! Και κάποια στιγμή η φωνή του αφηγητή λέει στο περίπου : "Όταν κάνει ζέστη ... δαγκώστε τα ξυλάκια της ΕΒΓΑ" !!! [πάντως το ρήμα "δαγκώστε" το θυμάμαι καλά, επειδή σε εκείνη την πολύ μικρή ηλικία το παγωτό - ξυλάκι το είχα με το παιδικό μου μυαλό για ... "γλύψιμο" κι όχι για "δάγκωμα" :zip: :zip: #) :p !!! ] !!! Και στο καπάκι βλέπαμε την παιδοπαρέα, μαζί με τον διαιτητή, να πέφτουν με τα μούτρα στα παγωτά - ξυλάκια, με την επικάλυψη σοκολάτας, και ... να τα δαγκώνουν !!! Το σποτάκι αυτό χρονολογείται μεταξύ 1979 - 1981 .....

- Θυμάται κανείς το παγωτό ΤΡΟΪΚΑ ??? Επρόκειτο για παγωτό - ξυλάκι, που η επικάλυψή του είχε σοκολάτα με τρίμματα ξηρών καρπών !!! Και μέσ απ' την επικάλυψη, είχε τρείς "λωρίδες" παγωτού : μία λωρίδα βανίλια και δεξιά - αριστερά δύο λωρίδες σοκολάτα [αν κάποιος θυμάται καλύτερα με διορθώνει] !!! Η "ιδιαιτερότητα" αυτού του παγωτού - ξυλάκι ήταν ότι ... είχε ποσότητα παγωτού μεγαλύτερη από τα άλλα ξυλάκια !!! Κι αυτό το γεγονός τόνιζε η διαφήμισή του !!! Θυμάμαι ότι στο τέλος του σποτ βλέπαμε ένα παιδάκι, κάπως ευτραφής, να κρατάει το εν λόγω παγωτό και να δηλώνει : "Κάνει για τρεις !!! Αλλά εγώ τα καταφέρνω μόνος μου" :p :p !!! Η διαφήμιση αυτή χρονολογείται γύρω στο 1980 / 1981 και ... σε αυτήν άκουσα για πρώτη φορά στη ζωή μου τη λέξη "τρόϊκα" !!! Αποτέλεσμα : μέχρι σήμερα, όποτε ακούω τη λέξη "τρόικα" [τα τελευταία χρόνια, πια, η λέξη αυτή έγινε ... "της καθημερινότητάς μας"] μού έρχεται στο μυαλό μου αυτό το παγωτό [όχι μόνο ήταν μεγάλο, ήταν και πολύ νόστιμο] και ... μού τρέχουνε τα σάλια :p :p ....

- Τέλος ... το παγωτό - κυπελλάκι "Μπανάνα Σπλιτ" το θυμάται κανείς ??? ΄Θυμάμαι ότι το διαφημιστικό σποτ γι' αυτό το παγωτό ήταν επενδυμένο με το τραγούδι Banana Boat του [τρισμέγιστου] Harry Belafonte .... δηλαδή αυτό :

..... Το σποτ χρονολογείται κι αυτό γύρω στο 1980 / 1981 και ... σε αυτό άκουσα για πρώτη φορά την τραγουδάρα του Μπελαφόντε .... Αλλά και το διαφημιζόμενο παγωτό, που είχε γεύση - ναι, ναι, καλά το καταλάβατε - μπανάνας .... πολύ μού άρεσε όταν ήμουν μικρούλης, σε εκείνη την ηλικία [9-10 ετών] είχα "τσακίσει" αρκετά κυπελλάκια με δαύτο .....
 
Rinus Cesar είπε:
- Το παγωτό "Καϊμάκι με βύσσινο της ΕΒΓΑ" το θυμάται κανείς ??? Το διαφημιστικό σποτάκι έδειχνε το εξής : Είναι ένας πασάς, ντυμένος με κελεμπίες κλπ, και ... έχει γουρλώσει τα μάτια του βλέποντας μια χανούμισσα να χορεύει έναν πολύ αισθησιακό χορό της κοιλιάς, υπό τους ήχους "ανατολίτικης" μουσικής !!! Αυτό που μου έχει μείνει είναι ότι η χανούμισσα - ντυμένη με τα ΄κατάλληλα, λιγοστά, ρούχα γι' αυτόν το χορό - είχε ... μια χάντρα στην αφαλό της :eek: o_O !!! Και μετά από αυτά, ακούγεται μια ανδρική φωνή, γεμάτη "σεκλέτι" να λέει : "αααααχ, καϊμάκι με βύσσινο της ΕΒΓΑ" !!! Νομίζω, επίσης, ότι τον πασά τον υποδυόταν ο Βαλαβανίδης [αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!! Το σποτάκι το χρονολογώ περί το 1982 / 1983 ....
Rinus Cesar αυτη πρεπει να ειναι η διαφημιση που περιγραφεις :

διαφημιση παγωτου "καϊμακι" της ΔΕΛΤΑ (1981) :

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Διαφήμιση που προβλήθηκε την τηλεοπτική σεζόν '81-'82 με τον διαχρονικό "διαφημισο-σπήκερ" Βασίλη Μαυρομμάτη ίσως στην πιο εκφραστική στιγμή του φωνητικά, μ'αυτό το "Μμμμμ...καϊμάκι με βύσσινο της Δέλταααα..." "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
- Τέλος ... το παγωτό - κυπελλάκι "Μπανάνα Σπλιτ" το θυμάται κανείς ??? ΄Θυμάμαι ότι το διαφημιστικό σποτ γι' αυτό το παγωτό ήταν επενδυμένο με το τραγούδι Banana Boat του [τρισμέγιστου] Harry Belafonte .... δηλαδή αυτό :

Tι μου θύμησες. Βέβαια το banana split ήταν must κάποια εποχή (τα παλιά εκείνα χρόνια).

Και μιας και έγινε αναφορά σε καϊμάκι παραπάνω. Προχτές πήγα να πάρω καϊμάκι από ψυγείο της ΔΕΛΤΑ. Βέβαια ο Θεός να το κάνει γιατί πάνω έχει τα σήματα Nestle.

Ψάχνω, ξαναψάχνω...πουθενά. Πού είναι? Δε βγάζει!!! Έτσι μου είπε ο ψιλικατζής τουλάχιστον. Νομίζω μόνο οικογενειακό πλέον, όσον αφορά τη ΔΕΛΤΑ. Ξέρει κανείς κάτι? Απαράδεκτο να μην υπάρχει καϊμάκι παγωτό στην Ελλάδα!!!!
 
katerinak είπε:
Rinus Cesar αυτη πρεπει να ειναι η διαφημιση που περιγραφεις :
διαφημιση παγωτου "καϊμακι" της ΔΕΛΤΑ (1981) : "
Πω πωωωωω .... απίστευτο .... δεν πρόλαβα να ΄γράψω ποστ σχετικά με ό,τι θυμάμαι απ' την διαφήμιση "Παγωτό Καϊμάκι με βύσσινο" και .... μετα από λίγο η AkisTv ανέβασε βιντεάκι με το σποτ :eek:

:eek: !!!! Μπράβο AkisTv, πάντα τέτοια !!! Επίσης, διαπιστώνω ότι .... θυμάμαι τα περισσότερα απ' το σποτ !!! Τα μόνα που δεν θυμόμουν ήταν ότι : α/ Αυτός που κοιτάει με βουλιμία τη χορεύτρια, "τσακίζοντας" ένα κυπελλάκι, δεν είναι ¨πασάς ή κάτι τέτοιο, αλλά ... ένας κύριος με "δυτικό" ντύσιμο !!! Επίσης ... πώς μου 'χε κολλήσει ότι μοιάζει του Βαλαβανίδη :eek:

:eek: .... καμία σχέση !!! β/ Το παγωτό δεν ήταν της ΕΒΓΑ αλλά ... της ΔΕΛΤΑ [κι άλλα παγωτά τα μπερδεύω αν ήταν ΕΒΓΑ ή ΔΕΛΤΑ] !!!

AkisTv, συνέχισε να μας "πορώνεις" .... δώσε μας κι άλλες διαφημίσεις που έχουμε περιγράψει εδώ στο φόρουμ μας :flower: :flower:
 
Ψάχνω μια διαφήμηση της ΕΒΓΑ ( η της ΔΕΛΤΑ) γύρω στα 94-95 όπου ακουγόταν το A girl like you και έδειχνε διάφορα μοντέλα σε πονηρές πόζες ( ίσως για αυτό δεν έπαιξε και πολύ). Θυμίζει τίποτα;
 
Αυτή η διαφήμιση με τον Φρόγκυ, νομίζω πως δεν έχει αναρτηθεί.

Αν κάνω λάθος, συγχωρέστε με!


Δεν ξέρω πώς να κάνω να φαίνεται το βιντεάκι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τη διαφημιση αυτη την ειχα προσθεσει εδω σιγουρα ταιριαζει και στο παρον θρεντ αφου προκειται για παγωτα :flower:
 
Το θυμηθηκα διαβαζοντας ενα ποστ Του κ Σουπιαδη..

Αγαπημενο παγωτο το IceBurger της ΕΒΓΑ!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα