Ρετρό παιδικά μετρήματα (καλοκαιρινά και όχι μόνο) !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Θυμάστε που όταν ήμασταν μικροί, τα καλοκαίρια κάναμε "κόντρες" μεταξύ μας, ρωτώντας ερωτήσεις του στυλ :

-Πόσα παγωτά έχεις φάει αυτό το καλοκαίρι ;


-24.



-Εγώ 28. Σε πέρασα.


 


-Πόσα μπάνια έκανες φέτος ;



-10, πήγα Κρήτη με τους δικούς μου.



-Α, σε πέρασα. Εμείς κάναμε 15.
 
Πόσα αυτοκινητάκια έχεις;

Είκοσι.

Χα, χα έχω τριάντα!!!!!!

Α, ρε αυτό με τα παγωτά τι μου θύμισες νά'ξερες, απλά, τώρα...............
 
Πώς δε θυμάμαι...

Ακόμα το κάνω!!!

kaos-not-tagged-smiley-4756.gif
 
Εγω θυμαμαι με το παροξυσμο του Eurobasket 87, εκεινο το καλοκαιρι μετρουσαμε με αλλους τα τριποντα που πετυχαιναμε στο γηπεδο του σχολειου οπου πηγαιναμε. Θυμαμαι οτι τα εγραφα κιολας σε ενα τετραδιο! Μιλαμε για ΤΟ καψιμο :D :D
 
Μαλιστα με τα μπανια εμεις μετρουσαμε και τα πρωινα και τα απογευματινά.

Αλλα μετρηματα που εκανα ηταν:

ποσες φορες ειχαμε παει θερινο σινεμα

ποσα ψαρια πιασαμε

και ποσες φορες ειχαμε τερματισει καποιο παιχνιδι στα ουφαδικα
 
Μετρούσαμε και τα "διπλά" αυτοκόλλητα που κολλούσαμε στα διάφορα άλμπουμ (πχ Τόλμη και γοητεία :p ) και συνήθως ήταν πάαααααρα πολλά!

"Πόσες φορές έχεις τον Θόρν;"

" 7 "

#)
 
Kambia είπε:
Μαλιστα με τα μπανια εμεις μετρουσαμε και τα πρωινα και τα απογευματινά.
Σε κάποια φάση (καλοκαίρι), μετρούσαμε πόσες φορές μπήκαμε στην θάλασσα (πχ ένα πρωινό - 5 φορές). Α εγώ μπήκα 6 σε πέρασα σε πέρασα.

Και η απάντηση του τύπου, καλά θα τα πούμε αύριο το πρωί!!!!!

Ε ρε τι θυμήθηκα πάλι

Αυτό και το μέτρημα με τα παγωτά θυμάμαι πιο έντονα.
 
Ξεχασα να πω οτι μετρουσαμε και ποσες βουτιες και ποσα μακροβουτια καναμε στο καθε μπανιο
 
Εμείς μετρούσαμε πόσες διαφημίσεις έβαζαν τα κανάλια κάθε φορά που έκαναν διάλειμμα, και μετά συγκρίναμε πιο κανάλι έβαζε τις περισσότερες.

Εκείνο που έβαζε τις περισσότερες έμπαινε σε μαύρη λίστα! :p

Αυτό βέβαια το ξεχνούσαμε κάθε φορά που ήταν Χριστούγεννα. Αντί να μετράμε πόσες διαφημίσεις έβαζαν τα κανάλια, μετρούσαμε πόσα παιχνίδια θέλαμε από αυτά που διαφημίζονταν! :cool:
 
επειδη την δεκαετια του 80 ζουσα στην Κερκυρα, και ξεκινουσαμε τα μπανια απο τον Μαιο, ψαχναμε μεταξυ μας να βρουμε ποιος ειχε ξεπερασει τα 100 μπανια.

απο τοτε που τελειωσα το σχολειο, ζητημα αν εχω κανει στις διακοπες μου πανω απο 15 :cry: :cry: :cry:
 
Περιττό να σας πω ότι τις έναστρες καλοκαιρινές μέρες, μετράγαμε πόσα αστέρια πέφτανε από τον ουρανό και ποιος έκανε τις περισσότερες ευχές... #) #)
 
Εμεις ειχαμε εμμονη με το μετρημα σκαλιων.

Στην αρχη απο ποσα σκαλια ψηλα πηδαγαμε.

Μετα ποσα σκαλια κατεβαιναμε (αρτιμελεις) με το ποδηλατο.
 
Όχι απαραίτητα καλοκαιρινό μέτρημα:

Ανεβαίναμε στο πλάι του μονόζυγου (αυτό που κρεμιόμασταν και πηγαίναμε χέρι - χέρι στην άλλη πλευρά) στο προαύλιο του σχολείου.

Μετά πηδάγαμε και προσπαθούσαμε να πιαστούμε και να κρεμαστούμε από το πιο μακρυνό "χερούλι" που μπορούσαμε.

Μετά μετράγαμε τα "χερούλια" που "πηδήξαμε"...
 
Πόσες φορές χοροπηδούσε το βότσαλο ή πόσο πιο μακριά πήγαινε όταν το έριχνες στην θάλασσα.Είχε και μια συγκεκριμένη ονομασία αυτή η κίνηση που τώρα μου διαφεύγει.Ακόμη,μετρούσαμε και τα ίδια τα βότσαλα που μαζεύαμε από την ακρογιαλιά και κυρίως τα πιο σπάνια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Πόσες φορές χοροπηδούσε το βότσαλο ή πόσο πιο μακριά πήγαινε όταν το έριχνες στην θάλασσα.Είχε και μια συγκεκριμένη ονομασία αυτή η κίνηση που τώρα μου διαφεύγει.Ακόμη,μετρούσαμε και τα ίδια τα βότσαλα που μαζεύαμε από την ακρογιαλιά και κυρίως τα πιο σπάνια.
Βατραχακια το λεγαμε εμεις αυτο :)
 
Σωστά,βατραχάκια!Πόσα χρόνια είχα να το ακούσω αυτό.Χιχι
 
Εμείς μετράγαμε τα παγωτά ημερησίως! Σιγά μην περιμένουμε να τελειώσει το καλοκαίρι.

theoritikos είπε:
Εμείς μετρούσαμε πόσες διαφημίσεις έβαζαν τα κανάλια κάθε φορά που έκαναν διάλειμμα, και μετά συγκρίναμε πιο κανάλι έβαζε τις περισσότερες. Εκείνο που έβαζε τις περισσότερες έμπαινε σε μαύρη λίστα! :p

Αυτό βέβαια το ξεχνούσαμε κάθε φορά που ήταν Χριστούγεννα. Αντί να μετράμε πόσες διαφημίσεις έβαζαν τα κανάλια, μετρούσαμε πόσα παιχνίδια θέλαμε από αυτά που διαφημίζονταν! :cool:
Διάβασε τον τίτλο του θρεντ :p , κι έλα την Παρασκευή να στις βρέξω :p :p
 
Στα παγωτα ειχαμε οχι απλως μετρημα αλλα και πειστηρια! Καθως τα πλεον all time best παγωτα στις προτιμησεις μας ηταν κατα παραδοση τα Carabola και τα Lucky Cup, καθε καλοκαιρι (εφοσον ανα σαιζον αλαζαν και τα δωρα), επεφτε το αναλογο μαζεμα απο τα παιχνιδια που προσεφεραν (καραβακια, αυτοκινητα ραλυ, μηχανες cross, κλπ) και φυσικα τα αραδιαζαμε στα πεζοδρομια καθε απογευμα καμαρωνοντας (και αντιπαραθετωντας!) την συλλογη και τον αριθμο των παιχνιδιων!
 
καλα ρε ξεχασατε που μετραγαμε ποιος εχει τις πιο πολλες γρατζουνιες η δισκετες η παιχνιδια σε αμστραντ κλπ ?καλα μπανια παγωτα κλπ στανταρ..
 
Rygar είπε:
Διάβασε τον τίτλο του θρεντ :p , κι έλα την Παρασκευή να στις βρέξω :p :p
Θα έπαιρνα όρκο πως το θέμα ήταν ρέτρο μετρήματα γενικά! #)

Αν το καλοσκεφτείς και αυτό μπορεί να είναι καλοκαιρινό μέτρημα, μιας και βλέπαμε περισσότερη TV το καλοκαίρι!!! :p
 
Πίσω
Μπλουζα