Ρετρό προφύλαξη τηλεχειριστηρίων !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.057
Η γενιά μας μεγάλωσε (τα πρώτα χρόνια τουλάχιστον) χωρίς τηλεκοντρόλ στις τηλεοράσεις.

Έτσι, όταν εμφανίστηκαν τα πρώτα τηλεκοντρόλ, θεωρήθηκαν "είδη πολυτελείας" και οι κάτοχοί τους

έκαναν το παν να τα διατηρήσουν σε καλή κατάσταση και να τα προφυλάξουν από πτώσεις.

Μια πατέντα που είχα δει συχνά, ήταν το "σφουγγαράκι".

Έπειρναν ένα σφουγγάρι μεγάλο και αφρώδες και το "έσκαβαν" ώστε να χωράει μέσα το τηλεκοντρόλ.

Έβαζαν το τηλεκοντρόλ στο σφουγγάρι και μετά το περιτύλιγαν

με διαφανή μεμβράνη (όπως αυτή που τύλιγαν τα σάντουιτς).

Λίγο σελοτείπ ακόμα και ... έτοιμo το "προστατευτικό" του τηλεκοντρόλ !

Σίγουρα η πατέντα αυτή είχε αποτέλεσμα, αλλά μου φαινόταν τρομερά κιτς και αντιαισθητική.

Πάντως είναι καρα-καλτ ανάμνηση !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι πάντως το πρώτο τηλεκοντρόλ της έχρωμης SABA (μοντέλο 1983) το είχαμε βάλει σε μια ειδική θήκη που κυκλοφορούσε τότε από καουτσούκ ώστε να το προστατεύει.

Ήταν αρκετά ογκώδης θυμάμαι τότε. Και φυσικά τα γνωστά νάιλον για την προστασία από την σκόνη.
 
Όπως πολύ ορθά είχα διαβάσει κάποτε από μια συντάκτρια, το τηλεκοντρόλ για κάθε οικογένεια τα πρώτα χρόνια της τηλεόρασης υπήρξε σύμβολο ανάλογο του βασιλικού σκήπτρου.

Ο πατέρας όταν απομακρύνονταν από την τηλεόραση το παρέδιδε στο μεγαλύτερο γιο, μετά αυτός με τη σειρά του στη μητέρα και μετά αυτή στο μικρότερο παιδί.

Λογικό ήταν λοιπόν να θέλουν να προφυλάξουν αυτό το «σύμβολο» εξουσίας όπως σωστά αναφέρει στο θέμα του thread ο exetlaios.

Για το σκοπό αυτό θυμάμαι να χρησιμοποιούνται οι ζελατίνες με τις οποίες πακέταραν το τηλεκοντρόλ τις οποίες επίσης αντικαταστούσαν ανά τακτά χρονικά διαστήματα λόγω φθοράς.

Μια πολύ κακή συνήθεια που είχα παρατηρήσει σε πολλά σπίτια, ήταν πως ο φέρων το «σκήπτρο» δύσκολα το αποχωριζόταν από τα χέρια του κατά τη διάρκεια της παραμονής του μπροστά από την τηλεόραση (ο φόβος του πραξικοπήματος από αρπαγή της «εξουσίας» ήταν υπαρκτός), με αποτέλεσμα το χέρι να ιδρώνει και υγρασία να μεταφέρεται μέσω των αρμών των πλήκτρων στο εσωτερικό του τηλεχειριστηρίου.

Σήμερα λόγω της πληθώρας τηλεοράσεων σε κάθε σπίτι ο καθένας είναι κυρίαρχος στο δικό του χώρο και στη δική του τηλεόραση.

Τα προστατευτικά μέσα εγκαταλείφθηκαν...
 
Καλά, Εχετλαίε είσαι απίστευτος.

Τι θεματάρα άνοιξες.

Εμείς πήραμε έγχρωμη με τηλεκοντρόλ το 89, περίπου όταν άρχιζε το Mega. Κλασσικά το τυλίγαμε μόνο με wrap. Μια φορά που μου έπεσε κάτω ένιωσα σαν να μου έπεσε κανένα κινέζικο βάζο. (οχι με την σημερινή έννοια "κινέζικο", με την παλιά έννοια).

Κάπου σα να θυμάμαι οτι είχα δεί το σφουγγαράκι - προστατευτικό, αλλά το θεωρούσαμε σοφή κίνηση, ειδικά σε σπίτια που είχαν μικρά παιδιά.

Σκεφτείτε μόνο, σε περίπτωση καταστροφής του πόσος καιρός έπρεπε να περάσει από τότε που θα το παρείγγειλε κάποιος μέχρι να έρθει.

ΑΣΧΕΤΟ. Ακούω παλιά σε ένα δημόσιο τηλέφωνο τη μάνα - μέγαιρα να λέει στο παιδί της: Να διαβάσεις και δεν θα δείς τηλεόραση γιατί έχω πάρει το τηλεκοντρόλ. Προφανώς η ξύπνια δεν ήξερε οτι η τηλεόραση λειτουργεί και χωρίς τηλεκοντρόλ.
 
Another 100% Exetlaios Thread™ :rofl:

Κωνσταντίνε, να ξέρεις ότι σου έχω πολλά μαζεμένα όταν σε δω από κοντά… :D

Alucard είπε:
Όπως πολύ ορθά είχα διαβάσει κάποτε από μια συντάκτρια, το τηλεκοντρόλ για κάθε οικογένεια τα πρώτα χρόνια της τηλεόρασης υπήρξε σύμβολο ανάλογο του βασιλικού σκήπτρου. Ο πατέρας όταν απομακρύνονταν από την τηλεόραση το παρέδιδε στο μεγαλύτερο γιο, μετά αυτός με τη σειρά του στη μητέρα και μετά αυτή στο μικρότερο παιδί.

Λογικό ήταν λοιπόν να θέλουν να προφυλάξουν αυτό το «σύμβολο» εξουσίας όπως σωστά αναφέρει στο θέμα του thread ο exetlaios.

Για το σκοπό αυτό θυμάμαι να χρησιμοποιούνται οι ζελατίνες με τις οποίες πακέταραν το τηλεκοντρόλ τις οποίες επίσης αντικαταστούσαν ανά τακτά χρονικά διαστήματα λόγω φθοράς.

Μια πολύ κακή συνήθεια που είχα παρατηρήσει σε πολλά σπίτια, ήταν πως ο φέρων το «σκήπτρο» δύσκολα το αποχωριζόταν από τα χέρια του κατά τη διάρκεια της παραμονής του μπροστά από την τηλεόραση (ο φόβος του πραξικοπήματος από αρπαγή της «εξουσίας» ήταν υπαρκτός), με αποτέλεσμα το χέρι να ιδρώνει και υγρασία να μεταφέρεται μέσω των αρμών των πλήκτρων στο εσωτερικό του τηλεχειριστηρίου.

Σήμερα λόγω της πληθώρας τηλεοράσεων σε κάθε σπίτι ο καθένας είναι κυρίαρχος στο δικό του χώρο και στη δική του τηλεόραση.

Τα προστατευτικά μέσα εγκαταλείφθηκαν...
Τα έσπασες Alu, αναρωτιέμαι σοβαρά πλέον αν το θέμα έχει και φαλλικές προεκτάσεις… :rofl:

Κατά τα άλλα, νάιλον FTW... :cheers:

:D
 
Kαι εμείς με wrap το τηλεκοντρόλ

είχαμε ένα μοντέλο οθόνης της Sony του 1982-3 27 ιντσών το οποίο φυσικά και ακόμα λειτουργεί

αντικατέστησε την παλία μας ασπρόμαυρη 12 ίντση με στρογγυλή κεραία η οποία απεβίωσε το 2003 (ύστερα από 30 χρόνια λειτουργίας)
 
Θυμάμαι μια Grundig που είχαμε όταν ήμουνα πολύ μικρός, με ενα παραλλιλόγραμμο τηλεκοντρόλ με πολύχρωμα μεταλικά κουμπιά. Όταν έπεφτε κάτω σκορπίζανε παντού και μετά άντε να λύσεις το παζλ με τα κουμπάκια και τα λαστιχάκια τους για να δεις τηλεόραση και να κάνεις ζάπινγκ (στα 5 κανάλια που υπήρχανε τότε :) ) Μετά βέβαια βάλαμε κι εμείς αυτό το προστατευτικό λάστιχο, το οποίο όμως το μασούλαγα !
 
Επίσης όπως θα θυμάστε τα τηλεκοντρόλ ο πιο πολύς κόσμος τα αποκαλούσε κομπιούτερ! Θυμάμαι πως με εκνεύριζε τρομερά αυτό τους το θράσος. Κομπιούτερ είχε δικαίωμα να λέγεται μόνο το Spectrum μου!
 
Εγω ειχα πεισει τη μανα μου οτι οποιαδηποτε προφυλαξη θα ειχε αντικτυπο στην εμβελεια ;)
 
Wally είπε:
Εγω ειχα πεισει τη μανα μου οτι οποιαδηποτε προφυλαξη θα ειχε αντικτυπο στην εμβελεια ;)
Είχε όντως, αλλά με ένα διακριτικό κοψιματάκι στην επίμαχη περιοχή, το πρόβλημα λυνόταν… :D
 
Ακόμα και σήμερα, μέχρι πριν από 5 μήνες όπου και απέκτησα σύζυγο, είχα τα τηλεκοντρόλ μου μέσα σε πλαστικό. Κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του και κολλημένο με σελοτέιπ.

Η γυναίκα μου εκνευρίστηκε μόλις τα είδε και τα ξετύλιξε, βέβαια της είπα ότι αν χαλάσουν θα αντικατασταθεί η συσκευή στην οποία ανήκουν και όχι το χειριστήριο.!!!!!

Βέβαια από την άλλη, στο Jumbo είδα universal controls με κόστος 2 ευρώ, σήμερα η αντικατάσταση ενός χειριστηρίου είναι ευκολότερη από ποτέ, οπότε δεν έχει νόημα το κάθε είδους προστατευτικό........
 
Θεικό thread που μόνο ο exetlaios θα μπορούσε να ανοίξει!

Τη διάφανη ζελατίνα κουζίνας την είχα βάλει στο τηλεκοντρόλ της προηγούμενης τηλεόρασης πριν καμιά 20ετία κοντά. Τώρα που πήρα καινούργια τηλεόραση με τα παράλογα που κάνει το νέο τηλεκοντρόλ μόνο προστασία δεν του λείπει. Με αυτό το τηλεκοντρόλ ανακάλυψα πως πατώντας το power off αυξάνεται η ένταση του ήχου! :dribble:
 
Μπορώ να πω οτι δε χρησιμοποιούσαμε καμία προφύλαξη! :D

Δεν το είχαμε πάρει ζεστά το θέμα, οτι μπορούσε να πέσει και να σπάσει το τηλεχειριστήριο...

Βέβαια έπεφτε και έσπαγε. Κάποιοι ήχοι ακούγονταν μετά από μέσα, όμως δούλευε μια χαρά! :xm:

Όταν ήταν στρωμένο το σπίτι, γινόταν λιγότερη ζημιά...

Κορυφαίο θρεντ, όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες (προγράφοντες μάλλον)...
 
Pooky είπε:
Βέβαια από την άλλη, στο Jumbo είδα universal controls με κόστος 2 ευρώ, σήμερα η αντικατάσταση ενός χειριστηρίου είναι ευκολότερη από ποτέ, οπότε δεν έχει νόημα το κάθε είδους προστατευτικό........
Με αφορμή το jumbo που είπες, μια φορά κατεβαίνοντας στη Σπάρτη, σταμάτησα στο jumbo στον Ισθμό για να πάρω το wii. Τεσπα wii δεν είχε και αγόρασα 10 μικροπράγματα μέσα σ' αυτά και το jumbo τηλεκοντρόλ. Είναι λίγο μικρότερο από ένα φύλλο Α4. Φυσικά το αγόρασα για πλάκα, αλλά τη δουλειά του την κάνει μια χαρά. Μια μέρα σέρβιρα καφέδες πάνω σ'αυτό.
 
Με το κόστος που είχε ένα τηλεκοντρόλ (ή και οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρονικό εξάρτημα...) στα 80s ήταν απολύτως λογικό να λαμβάνονται αυστηρά μέτρα προστασίας.

Θυμάμαι -με κάποια επιφύλαξη αν τα νούμερα είναι 100% σωστά- ότι κόστιζε περίπου 20 χιλιάδες δραχμές το 1983 το τηλεκοντρόλ μιας έγχρωμης Siemens που είχαμε τότε. 23 χιλιάδες είχα αγοράσει το Spectrum την ίδια χρονιά. Άλκη, μπορείς λοιπόν να μην απορείς γιατί λέγανε "κομπιούτερ" και αυτά και όχι μόνο τον Spectrum σου! Κοστίζανε σχεδόν το ίδιο.
 
Σίγουρα είχαμε την θήκη απο λάστιχο και το 'περιτύλιγμα',αλλά αυτό με το σφουγγάρι πρώτη φορά το ακούω!!Καμιά φώτο έχουμε? :D

btw και σήμερα 'κομπιούτερ' μου τα ζητάνε!
 
Στο σπίτι μου ακόμα και σήμερα τυλίγουμε το τηλεκοντρόλ με πλαστικό, με την δικαιολογία ότι προστατεύεται από την σκόνη!

Το υλικό μπορεί να είναι είτε το περιτύλιγμα των κυριακάτικων εφημερίδων, είτε ναύλον σακούλες.

Όπως και ο wally, έχω προσπαθήσει και εγώ πάρα πολλές φορές να πείσω την μητέρα μου να κόψει αυτή την συνήθεια, γιατί δεν έχει κανένα νόημα! Εκτός από αυτό, λόγω του πλαστικού, πρέπει να πατάς με λίγη περισσότερη δύναμη τα κουμπιά. Το αποτέλεσμα είναι να χαλάσει κάποτε το κοντρόλ, και να ψάχνω αντικαταστάτη.

Ευτυχώς βρήκα ένα universal που δουλεύει άψογα!
 
Το πρόβλημα που έχω με τα πλαστικά στα τηλεκοντρόλ (και, αντίστοιχα, με σεντόνια-καλύμματα στους καναπέδες) είναι ότι εν μέρει τα χρησιμοποιείς για να παραμένουν καινούργια - φαίνονται πολύ χειρότερα απ'όση φθορά και σκόνη θα μπορούσαν να φάνε...
 
Μάγκες, το παρόν thread το άνοιξα "για πλάκα",

μη-αναμένοντας απαντήσεις ή τοποθετήσεις.

Χαίρομαι που εξελίχθηκε έτσι και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
 
Κωνσταντίνε major respect φίλε.

Μαξούλι τα χειριστήρια που αναφέρεις έχουν πολύ πλάκα. Είναι τεράστια με πάρα πολύ μεγάλα πλήκτρα και προορίζονται για μεγάλης ηλικίας ανθρώπους που δεν βλέπουν καλά.

Εδώ πραγματικά ισχύει ο κανόνας ότι το περιτύλιγμα κοστίζει περισσότερο από το ίδιο το χειριστήριο λόγω μεγέθους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα