"Ρετρό προϊόντα γυναικείας υγιεινής"

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
θυμάστε τη διαφήμιση της νανά?

''αφιερωμένο εξαιρετικά για σένα με το όνομα νανά''!

και φυσικά ούτε λόγος για φτερά τότε :D
 
Πω, άσε κ με έπαιρνε μικρός σαν ήμουν η ξαδέλφη μου για σούπερ για ψώνια..στη ψυχή μου έχουν χαραχθεί, λες κ της χρησιμοποιούσα εγώ :Ρ

(ούτε λόγος για φτερά τότε, αλλά ούτε λόγος για τουρμπίνες τώρα:Ρ)
 
Τα κακομοιρα τα κοριτσακια που τα ελεγαν Νανα τι δουλεμα επεφτε.

Αφιερωμενη και η διαφημιση.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η πιο αρχαία σερβιέτα που πρόλαβα, ήταν η Lady Softex και η Dalia (η Νανα που αναφέρατε ήρθε ποοολύ αργότερα, μέσα ή τέλη του 80)

ωραιο θρεντ :D
 
1. Το γνωρίζετε ότι η λέξη "περίοδος" σε διαφήμιση σερβιέτας εθεωρήτω ταμπού και δεν την ανέφεραν μέχρι πριν από 1 χρόνο; (Το αντικαθιστούσαν τα τελευταία χ΄ρονια με τις "δύσκολες μέρες")

2. Γνωρίζετε φαντάζομαι ότι servilleta ("σερβιγιέτα") στα ισπανικά (αγγλικά: serviette) σημαίνει πετσέτα φαγητού!
 
Τι συχαμένο τοπικ ανοίξατε,ήμαρτον....
 
Δεν μιλησε κανεις εδω για καποιο "χρησιμοποιημενο" προιον.

Οπως δεν εγραψε κανεις σε καποιο αλλο thread για "χρησιμοποιημενα" ειδη τροφιμων.

Οι σερβιετες ανηκουν στην ιδια κατηγορια αποστειρωμενων προιοντων οπως το φαρμακευτικο βαμβακι και το χαρτι υγειας και καθε αναφορα τους εδω απο την σκοπια των αναμνησεων που εχουμε απο την αγορα των 80s δεν εχει σχεση με κατι σιχαμενο.
 
@Α1200, ελα ντε! :p :p:p:D

Πάντως εγώ δε θυμαμαι τίποτα.
 
Παλιά μάρκα σερβιέτας υπήρξε η DONNA MOD (ίσως η πρώτη που αντικατέστησε τα χαρτοβάμβακα), με μέγεθος συσκευασίας σαν τα οικονομικά πακέτα pampers και πάχος μαξιλαριού IDILKA!

Πάντως οι μπακάληδες συνήθιζαν να τις τυλίγουν σε χαρτί εφημερίδας για να μη φαίνονται!!!

Ποτέ δεν συμμερίστηκα την άποψη ότι η γυναίκα πρέπει να κρύβει μια φυσική διαδικασία που της συμβαίνει για τη μισή ζωή της...

Greek Old Commercial - Servietes Serena

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι σωστά,απλα εχω συνδεσει το εν λογο αποστειρομένο προιον την ωρα που καθόμουν να φάω μετά τη δουλεια και να δω λίγη τηλεόραση,τσουπ!να το σποτακι :shtup:
 
A1200 είπε:
τσουπ!να το σποτακι
Για να λέμε και το σωστό, θυμάμαι πάντα από μικρός μέχρι τώρα οι διαφημίσεις για σερβιέτες να είναι όμορφες, κόσμιες, χωρίς να θέλουν να σιχάνουν κανέναν. Γιαούρτια, δημητριακά, σερβιέτες, όλα με όμορφες χαρούμενες γυναίκες.

Αν είναι έτσι, και φαγώσιμα προϊόντα που βοηθούν στην πέψη να τα θεωρήσουμε σιχαμένα αν σκεφτούμε που οδηγούν!
 
Για να τελειώνουμε με τις σερβιέτες...

[ame=

[MEDIA=youtube]YCR8PQdPflo[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=YCR8PQdPflo

"Και καλή σας όρεξη"
 
Τι σκατά download links ψάχνεις να βρεις σε ένα thread με τίτλο "ρετρό σερβιέτες", όσο και αν σπάω το κεφάλι μου δεν το καταλαβαίνω.....................

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
χαχαχα τελικά ισχύει ότι οι άντρες δε θέλουν να βλέπουν καθόλου τις συγκεκριμένες διαφημίσεις :D αλλά έλα που η σερβιέτα είναι κάτι που άλλαξε επαναστατικά τη ζωή των γυναικών!

καθόλου αηδιαστικό δλδ αν σκεφτείς τί τράβαγαν πριν ...
 
Clemence είπε:
αλλά έλα που η σερβιέτα είναι κάτι που άλλαξε επαναστατικά τη ζωή των γυναικών!
καθόλου αηδιαστικό δλδ αν σκεφτείς τί τράβαγαν πριν ...
Αν το πάμε έτσι, να βάλουμε ένα θέμα για retro χαρτί υγείας. Άλλαξε επαναστατικά την ζωή και των 2 φύλων και είναι τουλάχιστον unisex. Δεν θέλω καν να ξέρω τι κάνανε πριν εφευρεθεί, kthnx. :p
 
Μα γιατί νομίζεις μέχρι τη δεκαετία του '70 βάζανε μπιντέδες δίπλα στις λεκάνες;

Οικολογική λύση και δεν έκοβαν δεντράκια.
 
χμμμ δεν προλάβατε τα χαρτιά από εφημερίδες και τηλεφωνικούς καταλόγους ε?

τυχεροί ;)
 
Ε, είμαστε ρετρό, αλλά όχι τόοοοσο ρετρό!!!!!!!!!!!!!!
 
Clemence είπε:
χαχαχα τελικά ισχύει ότι οι άντρες δε θέλουν να βλέπουν καθόλου τις συγκεκριμένες διαφημίσεις :D αλλά έλα που η σερβιέτα είναι κάτι που άλλαξε επαναστατικά τη ζωή των γυναικών!
καθόλου αηδιαστικό δλδ αν σκεφτείς τί τράβαγαν πριν ...
Κοίταξε να δεις,ούτε και τα προφυλακτικά είναι αηδιαστικό αντικείμενο,ούτε και οι αναμνήσεις από τις επισκέψεις στα μπορντέλα (που ήταν και καρα-retro όσον αφορά τη διαρρύθμιση-διακόσμησή τους),ούτε και οι γυναίκες που ήταν εκεί και τελούσαν το λειτούργημά τους ήταν στο παραμικρό αηδιαστικές.

Αλλά κατανοείς νομίζω ότι δε μπορούμε να ανοίξουμε threads γι' αυτά.Μ' άλλα λόγια,το να βάλουμε μπροστά και αρχικά τη λέξη "retro" δε μας "επιτρέπει" να δημιουργήσουμε thread οποιασδήποτε θεματολογίας.

Για να καταλήξω λοιπόν,το thread σου και το αντικείμενό του δε με αηδιάζουν προσωπικά,απλά το θεωρώ μακράν το πιο κακόγουστο που έχω δει εδώ μέσα,από καταβολής του forum αυτού.Γνώμες είναι αυτές φυσικά και διαφέρουν από άτομο σε άτομο... :)
 
Πίσω
Μπλουζα