Ρετρό ρεζιλίκια

Θα σας φανεί απίστευτο αλλά έγινε. Σχολείο πήγαινα ή Γυμνάσιο ή Λύκειο δε θυμάμαι. Η αίθουσα ήταν στον α' όροφο. Άνοιξη και τα παράθυρα ανοιχτά. Κάτω κάποια παιδιά έπαιζαν βόλει. Και ξαφνικά , έρχεται η μπάλα του βόλει από κάτω , μπαίνει στην αίθουσα από το ανοιχτό παράθυρο , χτυπάει στο κεφάλι μου και ξαναβγαίνει έξω!!! Ούτε κεφαλιά να έκανα!!! Και γω αμέριμνος! Έπεσε όλη η τάξη κάτω από τα γέλια , μαζί και η καθηγήτρια!!! :D
 
Μια φορά στην τετάρτη δημοτικού είχαμε γυμναστική. Η φόρμα που φορούσα μάλλον δεν ήταν και η καλύτερη ποιοτικά (α ρε μάνα με τη μπουτίκ λάϊκα) και σε μία απότομη κίνηση άρχισε να σκίζεται από κάτω. Έτσι έφτασε σε σημείο να κάνει μια μεγάλη τρύπα. Όταν το πήρα χαμπάρι αποσύρθηκα με ελαφρά αλλά ο γυμναστής άρχισε να ρωτάει γιατί φεύγω. Εγώ τότε κατάντράπηκα, τι να έλεγα. Είπα εκεί μια σαχλαμάρα του τύπου πονάει το πόδι μου και έφυγα. Ευτυχώς ήταν και τελευταία ώρα και πήγα σπίτι αμέσως.
 
Έκτη δημοτικού, 28 Οκτωβρίου, κατάθεση στεφάνου από το Μήτσο. Μες στην καλή χαρά, είπα και στον παππού μου, βετεράνο του αλβανικού Έπους να είναι παρών σε περίοπτη θέση να καμαρώσει το μεγάλο του εγγόνι. Είχα μάλιστα κι ένα κείμενο, που άρχιζε: Τιμημένοι νεκροί, εκ μέρους του δημοτικού μας σχολείου και σε ένδειξη υψίστης ευγνωμοσύνη μας μπλα, μπλα.... Ο Μήτσος όμως, ψωνάρα, το μαθε απέξω, να κάνει πιο πολύ εντύπωση. Ήρθε η σειρά μου λοιπόν κι αρχίζω: Τιμημένοι νεκροί... Αυτό... Κόλλησα... Πόσα χρώματα άλλαξα, κανείς δεν έμαθε ποτέ... Έκατσα λοιπόν προσοχή, μεταβολή και πίσω. Ευτυχώς ο παππούς μου δεν άκουγε και τόσο καλά, νόμισε οτι πήγαν όλα ρολόι, οπότε μου δωσε κι ένα κατοστάρικο. Το τι άκουσα σχολείο την άλλη μέρα, δε λέγεται. Ευτυχώς ήμουν έκτη και δεν είχα μεγαλύτερους στην τάξη... ΠΙΚΡΑΑΑΑ!!!!!!!!
 
Άλλο ένα ωραίο θέμα που δεν είχα προσέξει κι επανήλθε από τον "retromaniax thread resurrector", για να χρησιμοποιήσω τον τίτλο που ανέφερε η Kambia :D Θυμήθηκα κι εγώ τα δικά μου ρεζιλίκια:

Στη Β Δημοτικού, μία πολύ κρύα μέρα του χειμώνα, η μητέρα μου μου είχε φορέσει μάλλινο κολάν για το σχολείο. Λόγω κακοκαιρίας, αντί να κάνουμε γυμναστική έξω, η γυμνάστριά μας έστρωσε τα χαρακτηριστικά μπλε στρώματα για να κάνουμε τούμπες στον εσωτερικό χώρο του σχολείου, έτσι μας έκανε πάντα όταν είχε κακοκαιρία. Το κολάν ήταν πολύ εφαρμοστό φυσικά και μετά από μία-δύο τούμπες και ένα κατακόρυφο, σχίστηκε λίγο από πίσω, σχηματίζοντας μία μικρή τρύπα. Εγώ δεν το κατάλαβα μέχρι τη στιγμή που είδα δύο συμμαθητές μου να με δείχνουν και να γελάνε, λέγοντας "Τρύπα". Ευτυχώς δεν το είχαν πάρει χαμπάρι άλλοι, κι ευτυχώς που δεν πρόλαβα να ξανακάνω τούμπα και να γίνει τίποτα χειρότερο! Πήγα στη γυμνάστρια αλλάζοντας χρώματα και της είπα ότι δεν μπορούσα να συνεχίσω τη γυμναστική.

Στην Ε Δημοτικού, μόλις είχαμε βάλει φιλέ για βόλλεϋ στο σχολείο και θα γινόταν ο πρώτος αγώνας με παιδιά από διαφορετικές τάξεις. Επειδή πήγαινα ένα διάστημα βόλλεϋ και ήμουν καλή σ'αυτό, ο δάσκαλός μας αποφάσισε να βάλει κι εμένα στον πρώτο αυτό αγώνα, αλλά εγώ δεν ήθελα, βαριόμουν τρομερά εκείνη την ημέρα, ήταν και η τελευταία ώρα και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν τα παιδικά που θα έβλεπα μετά στο σπίτι και το τι θα έτρωγα για μεσημέρι. Δυστυχώς ντράπηκα να πω ότι δεν είχα όρεξη να παίξω. Άρχισε λοιπόν ο αγώνας και καθώς ήταν διάλειμμα, όλο σχεδόν το σχολείο είχε μαζευτεί να μας δει. Έκανα μία-δύο πάσες, αλλά μετά η μπάλα άργησε αρκετά να μου έρθει. Καθώς λοιπόν βαριόμουν άρχισε να ταξιδεύει το μυαλό μου και χάθηκα για λίγο από το παιχνίδι. Επανήλθα όμως απότομα στην πραγματικότητα όταν είδα μία μπάλα να έρχεται σφαίρα προς το μέρος μου. Δυστυχώς ήταν πολύ αργά για να αντιδράσω, κι έτσι όπως ήρθε πάνω μου, πρόλαβα απλά να την πιάσω με τα δύο χέρια #) Φαντάζεστε πως φάνηκε αυτό μπροστά σε όλο το σχολείο, ενώ όλοι αγωνίζονταν και το παιχνίδι είχε ανάψει, ένας από τους παίκτες απλά να πιάσει την μπάλα και να την κρατήσει. Ήθελα να εξαφανιστώ από προσώπου γης για να μην ακούω τις βρισιές, αλλά και τα σχόλια μερικών ηλιθίων που δεν κατάλαβαν ότι απλά είχα αφαιρεθεί κι άρχισαν να μου φωνάζουν ότι "στο βόλλεϋ την πετάμε την μπάλα και δεν την πιάνουμε".

Στο Γυμνάσιο, μιλούσα μία μέρα με παιδί από άλλο τμήμα και με ρώτησε αν είχα την τάδε καθηγήτρια. Τότε ήμουν απονήρευτη κι εγώ κι άρχισα αμέσως να τη στολίζω με τα χειρότερα, λέγοντας το πόσο στριμμένη ήταν, μακάρι να εξαφανιζόταν, και πολλά άλλα. Το παιδί με άκουγε αμίλητο και στο τέλος μου ξεστομίζει το φοβερό "Είναι η θεία μου!"
 
Θυμήθηκα ένα άλλο που μου συνέβη όταν ήμουν κάπου 13 χρονών. Ειδικά η Kambia θα το καταλάβει καλύτερα. Είχαν έρθει σπίτι μας για επίσκεψη μία γνωστή μας οικογένεια Αρμένιων και υπήρχε κι ένα κοριτσάκι περίπου 5-6 χρονών, το οποίο ήξερε να μιλάει καλά και τις δύο γλώσσες. Σε κάποια φάση, την είδα να γυρνάει προς τη μητέρα της και να επαναλαμβάνει τη λέξη "κακα". Μπορεί να μην έλεγε ακριβώς έτσι, πάντως αυτό ακουγόταν σε μας. Η μητέρα της δεν της έδινε σημασία και εκείνο επέμενε "κακα" και την τραβούσε. Η μητέρα έλεγε όχι τώρα, μετά. Αυτό κράτησε για λίγο κι εγώ νόμιζα ότι ήθελε να πάει τουαλέτα και είχα αρχίσει να δυσανασχετώ με τη μητέρα που δεν έκανε τίποτα. Στο τέλος δεν άντεξα και είπα: "Μπορώ να την πάω εγώ τουαλέτα αν θέλετε". "Μα δεν θέλει τουαλέτα", μου λέει, "ζητάει καραμέλα"! :points:
 
στο δημοτικο παιζαμε με πετρες ε σε καποια φαση ειχα γεμισει πετρες την μπλουζα και τρωω μια τουμπα και γεμισε πετρες ολος ο διαδρομος και ολο το σχολειο να με κοιταει νομιζω οτι περασε αιωνας μεχρι να τις μαζεψω παλι σε μονοημερη αρχιζω να τρεχω στα ποτηστηρια και ανοιγει η τσαντα και βγαινουν εξω σαντουιτς χυμοι τα παντα παλι μπροστα σε ολο το σχολειο ευτυχως με βοηθησαν κατι παιδια και τα μαζεψα τεταρτη δημοτικου μπαινω στην ταξη μετα απο διαλλειμα και ριχνω μια τσιριδα τυφλα να χει ο rob halford το τι ακουσα απο την δασκαλα δε λεγεται
 
tonytony είπε:
Θα σας φανεί απίστευτο αλλά έγινε. Σχολείο πήγαινα ή Γυμνάσιο ή Λύκειο δε θυμάμαι. Η αίθουσα ήταν στον α' όροφο. Άνοιξη και τα παράθυρα ανοιχτά. Κάτω κάποια παιδιά έπαιζαν βόλει. Και ξαφνικά , έρχεται η μπάλα του βόλει από κάτω , μπαίνει στην αίθουσα από το ανοιχτό παράθυρο , χτυπάει στο κεφάλι μου και ξαναβγαίνει έξω!!! Ούτε κεφαλιά να έκανα!!! Και γω αμέριμνος! Έπεσε όλη η τάξη κάτω από τα γέλια , μαζί και η καθηγήτρια!!! :D
κι εγώ στο Γυμνάσιο έπαιζα μια μέρα βόλει με τις συμμαθήτριές μου και ξαφνικά μου ήρθε κατακέφαλα η μπάλα, προφανώς χάζευα για μια στιγμή, μια συμμαθήτριά μου με...μούντζωσε (!), χαμογέλασα αμήχανα...
 
Θα σας πω κι εγω μια αρκετά αστεία ιστορία με ρεζιλιακό όσκαρ που συνέβη οχι σε μενα αλλα σ'ενα φιλο μου σε περιστατικό που εγινε ενω ημουν μαζι του.. Παμε αρκετά χρόνια πίσω, πρεπει να ημουν 11-12 ετών και παίζαμε μ'αυτο το παιδι στη γειτονιά.. Εκει κοντα υπήρχε ενα αρχοντικό σπίτι (σαν λέσχη) οπου μαζευονταν ηλικιωμένοι τα μεσημέρια και περνούσαν την ωρα τους.. Η πόρτα αυτης της λέσχης ηταν παντα ανοιχτή και χωρίς φύλαξη οπότε σκεφτήκαμε με το φιλο να μπουμε κρυφά μεσα να δουμε τι γίνεται.. Λίγο πριν μπούμε ειπα στο φίλο μου (με ελαφριά διάθεση να τρολάρω) οτι τάχα εγω φορούσα ειδικά παπούτσια που εχουν ενα κουμπί και οταν το πατάω δεν ακούγεται θόρυβος οταν περπατώ ή τρέχω.. Αυτος το πίστεψε και σιγα σιγα προχωρήσαμε μεσα στο κτίριο οπου συναντησαμε ενα μεγάλο διάδρομο με κόκκινα χαλιά και καθρέφτες, στη γωνία στο τέλος του διαδρόμου κρυφοκοιτάξαμε και είδαμε απο μακριά ενα μεγάλο σαλόνι οπου μεσα υπήρχε κόσμος καθησμένος σε καναπέδες και συζητούσε.. Εγω είπα στο φίλο μου να προχωρήσει και να μπει ενω εγω παρέμεινα στη θέση μου.. Φυσικά καθως αυτος πήγαινε εγω ξεκίνησα να την "κανω με ελαφρά" και καθως έφευγα ακουσα απο τη μέσα αίθουσα μια δυνατή φωνή να λέει "ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ... ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ???" Φυσικά the rest is history..

Πριν λίγα χρόνια ετυχε να ξαναδω αυτο το παιδί απο κοντα και του ξαναδιηγήθηκα το περιστατικό αλλα δε το θυμόταν, oση ωρα προσπαθούσα να του υπενθυμίσω την ολη ιστορία δυσκολευομουν επειδη καθε φορα που ξεκινούσα μια πρόταση έκλαιγα απο το γέλιο!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A η β δημοτικού, το δημοτικό μας ήταν δίπλα στο γυμνάσιο, κάγκελα τα χοριζαν. Τέλος του σχολικού έτους νομίζω.

Οι μεγάλοι στο γυμνάσιο καιγαν τα βιβλία τους. Όταν είδαμε της φλόγες λίγο πέρα απο τα κάγκελα, κάποιος συμμαθητής άρχιζε να φωνάζει "φωτιά, φωτια να καλέσουμε την πυροσβεστική!"

τρεχουμε όλοι στις βρύσες, γεμίζουμε το στόμα νερό, και το φτινουμε ανάμεσα στα κάγκελα προς τη φωτιά. Τελικά δεν ξέρω τη μας έπιασε αλλά την Τετάρτη φορά φτυσαμε νερό τους μαθητές γυμνασίου που καθόντουσαν με την πλάτη στα κάγκελα. Τους χτυπήσανε στη πλατη με το νερό και άρχισαν της φωνές. Εμείς πολλή γέλιο.

λιγη ώρα μετά, τρομοκρατήθηκα με όταν μπήκε στην ταξί η διευθύντρια με 2 απο τους μαθητές που είχαμε φτυσει, και τους λέει "πιοι είναι;" Ακόμα θυμαμε τον φόβο που ένιωθα. Τελικά φάγαμε χάρακα στο χέρι και 100 γραμμές.

μονο ένας μαθητής ξέφυγε και για πολλή καιρό του κακό μιλάγαμε που δεν έφαγε την τιμορια μαζί μας....
 
Το έχω γράψει και στο θέμα ρετρό περμανάντ, αλλά επείδη μπορεί να μην το πήρατε χαμπάρι,πάρτε ένα οσκαρικό ρεζιλίκι.

Η μάνα μου είχε περμανάντ, ο θείος μου ιδιοκτήτης disco είχε τι άλλο......περμανάντ. Εγώ 1η λυκείου, θαμπώθηκα από την χλίδα του θείου......χρυσός σταυρός,ανοιχτό πουκάμισο κ.τ.λ. Ρωτάω λοιπόν πως θα γίνει να αποκτήσω και εγώ την εντυπωσιακή κόμη, μου λέει εύκολα αφού έχεις σπαστό μαλί. Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες και τσούπ νάμαι με την πολυπόθητη μπούκλα. Πάω στο σχολείο (1ο τελ γκράβας σκληροπυρηνικό σχολείο) και μόλις περνάω την πόρτα ξεκινάει το μαρτύριο της αρκούδας, μέχρι να σχολάσω πέρασα όσο δούλεμα δεν έχω φάει όλη μου την ζωή. Απορώ όταν το σκέφτομαι πως έμεινα και δεν την έκανα για το σπίτι. Κάθε καθηγητής που έμπαινε ενημερωνόταν από τους φίλτατους συμμαθητές για την περμανάντ και προτρέποταν αν θέλει να μάθει πως γίνεται να ρωτήσει εμένα. Γέλασε και το σκυλί!! Εννοείτε στον γυρισμό για το σπίτι έκανα χρόνους γιουσεϊν μπόλτ για να λουστώ και να τα χαλάσω. Είχα και την μάνα μου.........γιατί τα χάλασες ξέρεις πως σου πάνε!!
 
Γαλατσιώτη, ο λαός θέλει φωτό! :D

Τέτοια πράγματα δεν χάνονται λέμε!!! :D :D
 
D@redevil είπε:
Γαλατσιώτη, ο λαός θέλει φωτό! :D
Τέτοια πράγματα δεν χάνονται λέμε!!! :D :D


Μακάρι να είχα.........δεν θα σας έμενε άντερο, από το γέλιο!!:biglaugh:Το πολύ πολύ να αφήσω λίγο μαλί και να το ξανακάνω, τι είπα τώρα!! Τρελή ιδέα. :tongue:
 
Πρόσεξε: θα χρωστάς και φωτό από τις φάτσες των συναδέλφων! Δε συμφέρει! :biglaugh:
 
Τρίτη ή Τετάρτη Δημοτικού παίζουμε μπάλα στην ώρα γυμναστικής. Εγώ ήμουν τελείως άσχετος από ποδόσφαιρο και για αυτό δεν με έβαζαν ποτέ στην ομάδα.

Εκείνη την μέρα δεν ξέρω τι με έπιασε και ήθελα σώνει και καλά να παίξω και εγώ. Τα καταφέρνω μετά από πολύ παρακάλι να μπω στην ομάδα.

Στην διάρκεια του αγώνα όμως κλασσικά χάζευα αντί να παίζω, και οι συμμαθητές μου να δυσανασχετούν που με έβαλαν να παίξω.

Κάποια στιγμή έρχεται η μπάλα στα πόδια μου, και σαν να ξυπνάω από όνειρο, καταφέρνω να περάσω τους αντίπαλους και να φτάσω στο τέρμα.

Με όλη μου την δύναμη κλωτσάω την μπάλα και σκοράρω!!! Τρελαίνομαι από την χαρά μου γιατί πρώτη φορά έβαλα γκολ και φωνάζω χαρούμενος.

Όσο εγώ φωνάζω, έρχεται ένας συμμαθητής μου και μου λέει αγριεμένος "Ρε άσχετε στο δικό μας τέρμα έβαλες γκολ!!!"

Με το που το ακούω, σταματάω τις φωνές και φεύγω όσο πιο γρήγορα μπορώ από το γήπεδο. Έτσι έληξε η πολλά υποσχόμενη καριέρα μου στο ποδόσφαιρο. :p
 
perlastar είπε:
Θυμήθηκα ένα άλλο που μου συνέβη όταν ήμουν κάπου 13 χρονών. Ειδικά η Kambia θα το καταλάβει καλύτερα. Είχαν έρθει σπίτι μας για επίσκεψη μία γνωστή μας οικογένεια Αρμένιων και υπήρχε κι ένα κοριτσάκι περίπου 5-6 χρονών, το οποίο ήξερε να μιλάει καλά και τις δύο γλώσσες. Σε κάποια φάση, την είδα να γυρνάει προς τη μητέρα της και να επαναλαμβάνει τη λέξη "κακα". Μπορεί να μην έλεγε ακριβώς έτσι, πάντως αυτό ακουγόταν σε μας. Η μητέρα της δεν της έδινε σημασία και εκείνο επέμενε "κακα" και την τραβούσε. Η μητέρα έλεγε όχι τώρα, μετά. Αυτό κράτησε για λίγο κι εγώ νόμιζα ότι ήθελε να πάει τουαλέτα και είχα αρχίσει να δυσανασχετώ με τη μητέρα που δεν έκανε τίποτα. Στο τέλος δεν άντεξα και είπα: "Μπορώ να την πάω εγώ τουαλέτα αν θέλετε". "Μα δεν θέλει τουαλέτα", μου λέει, "ζητάει καραμέλα"! :points:
Πέρλα, κι εγώ έπαθα κάτι τέτοιο όταν μάθαινα βουλγάρικα με μια φίλη μου, αν μιλάς σε μια μεγαλύτερη γυναίκα της λές ζντραβέι κάκα, που δείχνει σεβασμό, αλλά εμένα πήγαινε ο νους μου σε άλλο...

Παίζαμε στης νονάς μου ένα επιτραπέζιο, μαζί με την φίλη της κόρης της, ο πρώτος ανεκπλήρωτος έρωτας, και ήταν ένα παιχνίδι, δεν θυμάμαι ποιο, πάντως κάποιο που έπρεπε να κρύβεις τα χαρτιά σου, αλλά εγώ τα φανέρωσα, και μου είπε η κοπέλα, τρελάθηκες, κι εγώ κατακοκκίνισα! Τέτοια ντροπή δεν έχω ξαναπεράσει! Μια άλλη φορά ήμουν στο σπίτι ενός φίλου μου, και μπαίνω στην τουαλέτα χωρίς να χτυπήσω, και ήταν η μαμά του καθισμένη στην λεκάνη, και μου λέει χτυπάνε πριν μπούνε! καταντράπηκα.
 
Στο μέρος όπου περνω τις καλοκαιρινές μου διακοπές, ένα κοριτσάκι (...τότε!) είχε την ιδέα να με κεράσει ''παγωμένη καραμέλα''! Ημουν νήπιο ή λίγο μεγαλυτερη, δεν κατάλαβα τι εννοούσε...Με έκπληξη διαπίστωσα ότι η παγωμένη καραμέλα ήταν παγάκι (πώς της ήρθε ''παγωμένη καραμέλα'';;;; ;) αφού το είχα βάλει στο στόμα μου...μου εξασφάλισε αν θυμάμαι καλά κι ένα πονόλαιμο!
 
παίζαμε κάτι παιδιά από την γειτονιά με playmobil , δίπλα σε έναν σωρό από άμμο. Χάσαμε κανα δυο και αρχίσαμε να χώνουμε τα χέρια μέσα στο χώμα, για να τα βρούμε. Σε μια στιγμή κάτι πιάνω και αναφωνώ όλο περηφάνια " να, τα βρήκα" ! Όταν έβγαλα όμως τα χέρια μου από την άμμο, είδα πως δεν κρατούσα τα παιχνίδια αλλά τα .....μιας γάτας που τριγύριζε εκεί πέρα.... :cry:
 
RIO είπε:
παίζαμε κάτι παιδιά από την γειτονιά με playmobil , δίπλα σε έναν σωρό από άμμο. Χάσαμε κανα δυο και αρχίσαμε να χώνουμε τα χέρια μέσα στο χώμα, για να τα βρούμε. Σε μια στιγμή κάτι πιάνω και αναφωνώ όλο περηφάνια " να, τα βρήκα" ! Όταν έβγαλα όμως τα χέρια μου από την άμμο, είδα πως δεν κρατούσα τα παιχνίδια αλλά τα .....μιας γάτας που τριγύριζε εκεί πέρα.... :cry:
:D :D Καταλαβαίνω ότι ένιωσες πολύ άσχημα τότε, αλλά ταυτόχρονα είναι κορυφαίο αυτό που σου συνέβη Rio! Θα μπορούσε να είναι άνετα σενάριο κωμωδίας.
 
perlastar είπε:
:D :D Καταλαβαίνω ότι ένιωσες πολύ άσχημα τότε, αλλά ταυτόχρονα είναι κορυφαίο αυτό που σου συνέβη Rio! Θα μπορούσε να είναι άνετα σενάριο κωμωδίας.
Ακόμα και μετά από χρόνια το θυμόντουσαν όλοι όσοι ήταν εκεί και με πείραζαν... :D
 
RIO είπε:
παίζαμε κάτι παιδιά από την γειτονιά με playmobil , δίπλα σε έναν σωρό από άμμο. Χάσαμε κανα δυο και αρχίσαμε να χώνουμε τα χέρια μέσα στο χώμα, για να τα βρούμε. Σε μια στιγμή κάτι πιάνω και αναφωνώ όλο περηφάνια " να, τα βρήκα" ! Όταν έβγαλα όμως τα χέρια μου από την άμμο, είδα πως δεν κρατούσα τα παιχνίδια αλλά τα .....μιας γάτας που τριγύριζε εκεί πέρα.... :cry:
Αυτό θα πει ανάμνηση!
 
Πίσω
Μπλουζα