Ρετρό σαμπουάν & σαπούνια

attachment.php
 
Να προσθέσω και το σαμπουάν Polykur (Polykur για πιο όμορφα μαλλιά...! έλεγε η διαφήμιση).
 
BETTY BOOP είπε:
Είχαν κυκλοφορήσει τα παρακάτω σαμπουάν τη δεκαετία 80 με 90
-σαμπουαν μπύρας της Clairol (μην το πιειτε λουστείτε)

-σαμπουαν Ultrex (λουσου με ultrex και θα δεις) σε μπουκάλι μπλε με μακρύ λαιμό

-Vidal sassoon wash and go, τώρα κυκλοφορεί με το όνομα wash and go

-σαμπουάν Timotei

Mου άρεσε πολύ η συσκευασία του ultrex...Κάποια σαμπουαν κυκλοφορούν και σημερα με διαφορετικές συσκευασίες...
Να προσθέσω και το σαμπουάν Polykur (Polykur για πιο όμορφα μαλλιά! έλεγε η διαφήμιση).
 
Θυμάται κάποιος φίλος η φίλη το σαμπουάν milk&honey η μήπως είναι εντύπωση μου οτι υπήρχε τέτοιο?Νομίζω πρέπει να ήταν της Rilken έχετε καμια ιδέα?
 
Βρηκα αυτο το αφροντους παπουτσανης ξεχασμενο στο μπανιο της γιαγιας μου!

Αν κρινω απο τη μυρωδια του πρεπει να ειναι πολυ παλιο....!!!:burn:

Ομως περα απο την κλεισουρα κτλ διακρινω οτι το αρωμα του ηταν πολυ ωραιο!!

Εχω παρει καποιες φορες σαπουνια ερμης ομως αυτο με το γαλα κυκλοφορει ακομα ??

Εικόνα0885.jpg
 
Νομιζω πως αυτο το σαπουνι με το γαλα δεν κυκλοφορει πλεον, argy. Eγω τουλαχιστον δεν το ειδα ποτε. Αν το εχει δει κανενας αλλος, ας μας το πει γιατι μου αρεσουν τρομερα τα σαπουνια που μυριζουν γαλα.

Αλλωστε, λατρευω το γαλα σε οποιαδηποτε μορφη του.
 
misha είπε:
Θυμάται κάποιος φίλος η φίλη το σαμπουάν milk&honey η μήπως είναι εντύπωση μου οτι υπήρχε τέτοιο?Νομίζω πρέπει να ήταν της Rilken έχετε καμια ιδέα?
Πολύ καλά θυμάσαι, ήταν της Rilken και λεγόταν Milk & Honey. Ιδού και η απόδειξη:

[edit] To video δεν υπάρχει πλέον [edit]

(Στο 2:05)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώπω, πάνε 20+ χρόνια που είχα να δω τη παραπάνω διαφήμιση! :thanx2:
 
Θυμάμαι ένα σαμπουάν μάρκας "Gee, your hair smells terrific" που διαφημίστηκε για λίγο στην Ελλάδα και μετά εξαφανίστηκε.

ym3.jpg

Oδοντόκρεμα Close-Up

Close_Up_Toothpaste.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαμπουαν Pssst σε μορφη σπρεϋ. Δεν ηξερα καν οτι υπαρχει κατι τετοιο (δεν μου φαινεται και πολυ καλη ιδεα βεβαια).

Πρεπει να κυκλοφορησε μεσα της δεκαετιας του 60.

Εδω μια ξενη διαφημιση:

012807pssst.jpg

Οταν μπορεσω θα βαλω και την ελληνικη που βρηκα (no scanner :( ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν έχει αναφερθεί, κατά τη δεκαετία του 90, κυκλοφόρησε το σαπούνι Imperial Leather.

Επίσης η Ορνέλα Μούτι είχε διαφημίσει σαπούνι lux τη δεκαετία του 90, αν θυμάμαι καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nομίζω ότι έχουμε ξεχάσει το "Foltene", που έδειχνε κάτι επιστήμονες με άσπρες μπλούζες και είχε το σλόγκαν "Foltene a ete teste scientifiquement" (το Φολτέν έχει ελεγχθεί επιστημονικά).

Αν και στα γαλλικά η φράση, λεγόταν τόσο απότομα που στο σχολείο κάναμε πλάκα λέγοντάς την "α λα Γ' Ραϊχ"...
 
Σαπούνια με γλυκερίνη Παπουτσάνης,στην χαρακτηριστική διάφανη συσκευασία.Επίσης Camay,κλασσικό ρόζ χρώμα και έντονη ρόζ συσκευασία με ένα πρόσωπο μέσα σε κύκλο(αν θυμάμαι καλά)στο κέντρο.Camay με γλυκερίνη σε μάυρη συσκευασία νομίζω,και ημιδιαφανές το σαπούνι όπως όλα όσα είχαν γλυκερίνη.

Τα γλυκερίνης γενικά έλιωναν πολύ γρήγορα,αλλά ήταν εντυπωσιακά λόγω της διαφάνειας.

Στα μέσα με τέλη '80s που βγήκε το villanowa,το πρώτο κρεμοσάπουνο,άρχισαν να αλλάζουν τα σαπούνια-πλάκα και να βγαίνουν σε μορφή κρεμοσάπουνου.Bέβαια όλα τα έλεγε ο κόσμος villanowa:Dοποιασδήποτε εταιρείας κι αν ήταν.

Δεν έχω να ανεβάσω φωτογραφίες απο τα συγκεκριμένα σαπούνια με εκείνες τις συσκευασίες.Αν βρεί κανείς θα είχε ενδιαφέρον να τις ανέβαζε.Σήμερα κυκλοφορούν σε διαφορετικές(αν κυκλοφορούν ακόμα,δε ξέρω)

(Δεν γράφω σχεδόν ποτέ,αν και διαβάζω και παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ,αλλά αυτό το θέμα μύριζε υπέροχα και μπηκα στον πειρασμό να γράψω).
 
BETTY BOOP είπε:
Αν δεν έχει αναφερθεί, κατά τη δεκαετία του 90, κυκλοφόρησε το σαπούνι Imperial Leather.
Επίσης η Ορνέλα Μούτι είχε διαφημίσει σαπούνι lux τη δεκαετία του 90, αν θυμάμαι καλά...
Η διαφήμιση του σαπουνιού Lux με την Ορνέλα Μούτι

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα