Ρετρό σκηνές από 80's

Kambia είπε:
Ενα γαϊδουρακι να σερνει το καρο, γεματο με ζαρζαβατικα, αναμεσα στα στενα και ο μπαρμπας να φωναζει "Εδω η φρεσκια ντοματα και τα καλα αγγουρια, κατευθειαν απο το χωραφι"

Τι μου θύμισες !!!!Τον "Ασφάκα" έναν γεράκο που είχε το περιβόλι του λίγο έξω από τον Αστακό και κάθε μέρα περνούσε με το κάρο του από τα διπλανά χωριά ,Καραΐσκάκη -Βασιλόπουλο (Αχίλλειο) για να πουλήσει την φρέσκια πραμάτεια του ,φώναζε χαρακτηριστικά : Ντομάτες για φαΐ ,για σαλάταααα!!!!

Επίσης συχνά περνούσαν διάφοροι τύποι με φορτηγά που πουλούσαν χλώριααααα (χλωρίνες ,απορρυπαντικά)!!! Ρούχα παπούτσια από την "Ευρωπαϊκή αγορά" ,γανωματήδες ,καρεκλάδες , τι όμορφα αγνά χρόνια ,μπορεί να ήμασταν πιο φτωχοί αλλά ήμασταν ευτυχισμένοι !! #)
 
Κινητό σουβλατζίδικο πάνω σε τρίκυκλο!!! Η ψησταριά στην καρότσα, σουβλάκι-καλαμάκι με καρφωμένο ψωμάκι, 10 δραχμούλες αντίτιμο και εμείς στην ουρά με τα σάλια μας να τρέχουν...

Από τις πιό όμορφες παιδικές αναμνήσεις ::)
 
Ρετρό διακοπές, αρχές δεκαετίας 80: 1983, Πόλη Ρόδου: Το σπίτι που μέναμε επί ενάμιση μήνα (μας το είχαν παραχωρήσει κάποιοι που δεν έμεναν εκεί το καλοκαίρι), διώροφο από τα "καινούργια της εποχής" με ταράτσα όπου άπλωναν οι ένοικοι απάνω (εμείς ήμασταν στο δώμα και τους βλέπαμε). Μπάνιο στην κεντρική παραλία της πόλης ("Έλλη") με το λεωφορείο που κατέβαινε από το Ροδίνι (και που ήταν μονίμως γεμάτο) και το απόγεμα προς βράδυ βόλτα στο κέντρο της καινούργιας πόλης (Νιοχώρι) που ήταν γεμάτο με μπαράκια που έπαιζαν το "Electric Avenue" & το "Last Night the DJ Saved my Life". Και το βράδυ βράδυ ντισκοτέκ με κόσμο να περιμένει απέξω για να μπει: άκουγες όλες τις γλώσσες του Βορρά και πού και πού λίγα Ελληνικά, κυρίως από Αθηναίους τουρίστες (σαν και μας). Και κάπου κοντά στις ντισκοτέκ, ένα κέντρο που έπαιζε ελληνική μουσική (μάλλον σκυλάδικο), το Minuit Palace (ή κάπως έτσι). Από όλα αυτά μόνο το λεωφορείο και η παραλία είναι σχεδόν τα ίδια. Τα μπαράκια έχουν μετακομίσει ως επί το πλείστον στην Παλιά Πόλη και τα μόνα που παραμένουν μ' ένα χρώμα ρετρό είναι τα μπαρ των ξένων (Νορβηγών, Φινλανδών κλπ.) στα οποία ο χρόνος σταμάτησε στα 80ς. Οι ντισκοτέκ έχουν κλείσει, έχουν γίνει εστιατόρια ή μαγαζια, ενώ κάποιες άλλες βρίσκονται ακόμα με τις παλιές ταμπέλες σπασμένες, κλειστές και εγκαταλειμμένες. Το ίδιο και το Minuit Palace... Κι όποιος θέλει ρετρό κλίμα, πάει πλέον να χορέψει στην disco Elli (που στα 80ς λεγόταν "Κοσμοπόλιταν")...Αυτά....
 
Μπακάλικα με ζυγαριές με εξάγωνα σταθμά, ψυγεία ζαχαροπλαστείων με διακοσμητική ανοξείδωτη λαμαρίνα με κυκλάκια, τραπέζια κουζίνας από φορμάικα με εμπριμέ ψυχεδελικά σχέδια, ντουλάπι φλυτζανιών του καφέ με συρόμενο τζάμι με σκαμμένη θέση για να μπει το δάχτυλο, πολυκατοικίες που μύριζαν πετρέλαιο, πλανόδιος εφημεριδοπώλης, Ηλεκτρικός με καφέ ξύλινα βαγόνια, πλοία που φόρτωναν ατοκίνητα με γερανό, πλοία που αποβίβαζαν σε λάντζες...
 
Το καλοκαίρι τρώγωντας παγωτό σε ποτήρι με ομπρελίτσα και αναμμένο πυροτέχνημα και έκανες ουάου!
 
Ήθελα με λαχτάρα να σας την δείξω αλλά δεν ήξερα που να τη βάλω :D

Πριν λίγες μέρες ήμουν στο χωριό (για ελιές :p ) και περπατόντας ένα βράδυ έπεσε το μάτι μου στην παρακάτω βιτρίνα!

Πλησίασα κοντά και είδα ότι είχε και μερικά παιχνίδια!

20141130_164733[1].jpg

Πήγα με πελώρια λαχτάρα την επόμενη μέρα, μπαίνω μέσα και βλέπω 2 γιαγιάδες να τα λένε.

Το πήγα λάου λάου και πήρα κάτι άσχετο οπότε μετά τις ρίχνω και ένα ''μμμ.. έχετε και κάποιο παιχνιδάκι να πάρω για τον μικρό;; :D ''

Μου λέει όχι. Τις λέω κάτι παλιά στη βιτρίνα δεν είναι προς πώληση; Μου γνέφει αρνητικά και έτσι έφυγα μέσα σε μεγάλη απογοήτευση.

Ίδιο περιστατικό μου έτυχε και στο χωριό της συζύγου. Τελικά δεν το έχω καθόλου με τα παππούδια..

Για πείτε οι παρατηρητικοί, μπορείτε να διακρίνετε πια αγαπημένη μάρκα παιχνιδιών βλέπουμε; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, μας έστειλες για βρούβες. Τέτοια βιτρίνα είναι όλα τα λεφτά! Δυστυχώς δεν κατάφερα να διακρίνω την μάρκα του παιχνιδιού.
 
Πράγματι δεν φαίνεται, είχε μέσα ένα κουτάκι της Lyra! το οποίο ήταν τόσο ξεθωριασμένο που δεν μπόρεσα να καταλάβω ούτε τί παιχνίδι ήταν!

Θα ρωτήσω τον πατέρα μου info για την γιαγιά μήπως την ξέρει ώστε να ξανα προσπαθήσω να πάρω έστω την κουρδιστή μερσντέ :D
 
To κουτί που γράφει Grecoland φάτσα κάρτα είναι αυτό το παιχνίδι

!B2yl)D!!Wk~$(KGrHqIOKjoEyNNyB++oBMj5c3b--g~~_14.JPG

πηγή ebay

!B2ylu2w!Wk~$(KGrHqYOKjIEyPC3INo+BMj5cwo5e!~~_12.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα