Ρετρό σοκαριστικά πρωτοσέλιδα εφημερίδων

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.041
"Πιασάρικος" τίτλος, για θρεντ, έτσι ;

Πάμε ...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


[EDITED: Αγαπητε Κωνσταντινε το εξωφυλλο ειναι υπερβολικα βαρυ]

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα σκληρότερα πρωτοσέλιδα που έχουν υπάρξει ποτέ. Αεροπορικό δυστύχημα της Σάμου, Αύγουστος 1989.

[EDITED: Φιλε Δημητρη συγνωμη αλλα το εξωφυλλο που παρεθεσες ειναι εντελως εκτος οριων γενικως]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Πατέρας-δράκουλας", ποιος το σκέφτηκε....Μου θυμίζουν τους τίτλους τέλους, απο την ανατομία ενος εγκλήματος με τα άρθρα απο τις εφημερίδες! Πάντως σαν το πρωτοσέλιδο με την γυναίκα του Φραντζή, δεν έχει...
 
Παιδια το θεμα κλειδωθηκε προσωρινα διοτι τουλαχιστον δυο εξωφυλλα ηταν περα των οριων του αρρωστημενου. Δεν φταινε φυσικα τα παιδια που τα ανεβασαν αλλα οι υπευθυνοι που επετρεψαν να δημοσιοποιουθουν τετοια - αποτροπαια και χωρις κανενα σεβασμο στην ανθρωπινη αξιοπρεπεια - εξωφυλλα!

Το θεμα ξεκλειδωθηκε
 
Ζητώ συγνώμη για το πολύ σκληρό πρωτοσέλιδο του «Έθνους» που ανέβασα και που σου κόβει την αναπνοή, χωρίς μάλιστα να παρουσιάζει συντρίμια και καταστροφή (ο φωτογράφος κατάφερε να αποτυπώσει την φρίκη με αγγελικό πρόσωπο). Τέτοιου είδους πρωτοσέλιδα ετυχώς σήμερα απαγορεύονται με νόμο, όμως έκαναν θραύση σε παλιότερες δεκαετίες. (Έχω διαγράψει την εικόνα και από το άλμπουμ).
 
Είχα την ατυχία να δω το εξώφυλλο που παρέθεσε ο Δημήτρης πριν το edit, κι έπαθα σοκ σήμερα στα γεράματα... αν το είχα δει τότε στα 14 μου θα με είχε επηρεάσει πολύ άσχημα, και σίγουρα θα το είδαν και ακόμα μικρότερα παιδιά κρεμασμένο στα περίπτερα. Ο άνθρωπος που κυκλοφόρησε αυτό το πρωτοσέλιδο θα έπρεπε τουλάχιστον να μπει φυλακή κατά τη γνώμη μου, δηλαδή πρέπει να στο πει νόμος για να καταλάβεις ότι υπάρχουν όρια;
 
Παιδιά, ας εστιάσουμε στους πιό "light" τίτλους.

Π.χ. στο "αγαπημένο" μου : "ΠΕΘΑΝΕ ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΑΠΟ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ" !!!
 
exetlaios είπε:
Παιδιά, ας εστιάσουμε στους πιό "light" τίτλους.
Π.χ. στο "αγαπημένο" μου : "ΠΕΘΑΝΕ ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΑΠΟ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ" !!!
Ή στο "Σεξ με Καλογριες μεσα στη Μονη"...
 
Dimitrissss είπε:
Τέτοιου είδους πρωτοσέλιδα ετυχώς σήμερα απαγορεύονται με νόμο, όμως έκαναν θραύση σε παλιότερες δεκαετίες. (Έχω διαγράψει την εικόνα και από το άλμπουμ).
Τελικα μπορουμε επιτελους να το πουμε:
ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑΜΕ!
 
Δεν πρόλαβα να δω το εξώφυλλο του Dimitrissss αλλά , απ'ότι κατάλαβα , καλλύτερα έτσι !

Δυστηχώς δεν έχω κρατήσει ένα πρωτοσέλιδο που μου είχε κάνει εντύπωση , αλλά πού να μου πέρναγε από το μυαλό εκείνα τα χρόνια , παιδάκι που ήμουνα . Το θυμάμαι όμως αρκετά καλά ... Ήταν τότε την εποχή που έσκασε Τσέρνομπιλ και κάποιος (εδώ στην Ελλάδα) είχε σκοτώσει έναν αρουραίο όσο έναν μικρό σκύλο ... Θυμάμαι που στην φωτογραφία τον κράταγε από την ουρά ...
 
Εγω θυμαμαι το Εθνος να γραφει: "Ολη η Ευρωπη χορευει Χαλλι Γκαλη"...δεν ειναι σοκαριστικο ομως
 
Xαραγμενο στην μνημη μου,τετοια εξωφυλλα δεν ξαναβγαινουν.

 


369304368568e45818c0.jpg
 
Wally είπε:
Εγω θυμαμαι το Εθνος να γραφει: "Ολη η Ευρωπη χορευει Χαλλι Γκαλη"...δεν ειναι σοκαριστικο ομως
Μπορεί όχι για σένα.

Ρώτα και τους Ρώσους ... :cool:
 
Aardvark είπε:
Xαραγμενο στην μνημη μου,τετοια εξωφυλλα δεν ξαναβγαινουν. 


369304368568e45818c0.jpg

Αθάνατος Κουρής :xm: ...υπάρχει αραγε πουθενά, το περιβόητο πρωτοσέλιδο του 1985, με τον τότε αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης και τους "γερμανούς" αξιωματικούς;
 
Αληθεια, ποιας χρονιας ηταν η συγκεκριμενη φυλλαδα;
 
Dimitrissss είπε:
Ζητώ συγνώμη για το πολύ σκληρό πρωτοσέλιδο του «Έθνους» που ανέβασα και που σου κόβει την αναπνοή, χωρίς μάλιστα να παρουσιάζει συντρίμια και καταστροφή (ο φωτογράφος κατάφερε να αποτυπώσει την φρίκη με αγγελικό πρόσωπο). Τέτοιου είδους πρωτοσέλιδα ετυχώς σήμερα απαγορεύονται με νόμο, όμως έκαναν θραύση σε παλιότερες δεκαετίες. (Έχω διαγράψει την εικόνα και από το άλμπουμ).
Αν και δεν το ειδα, νομιζω οτι καταλαβα για ποιο εξωφυλλο γινεται θεμα, το ειχα δει παλιοτερα αναζητωντας τα αεροπορικα δυστυχηματα της Ολυμπιακης και ειχα πραγματικα σοκαριστει. Δε νομιζω οτι χρειαζεται να ζητησει συγγνωμη κανεις για την αναρτηση, εκτος ισως απο τον εκδοτη της εφημεριδας απο την οικογενεια του θυματος (ή απ' οσους επεζησαν της τραγωδιας, τελος παντων)
 
Dimitrissss είπε:
Ζητώ συγνώμη για το πολύ σκληρό πρωτοσέλιδο του «Έθνους» που ανέβασα και που σου κόβει την αναπνοή, χωρίς μάλιστα να παρουσιάζει συντρίμια και καταστροφή (ο φωτογράφος κατάφερε να αποτυπώσει την φρίκη με αγγελικό πρόσωπο). Τέτοιου είδους πρωτοσέλιδα ετυχώς σήμερα απαγορεύονται με νόμο, όμως έκαναν θραύση σε παλιότερες δεκαετίες. (Έχω διαγράψει την εικόνα και από το άλμπουμ).
Το θέμα είναι ότι το Έθνος τότε δεν αρκέστηκε μόνο σε αυτή τη φωτογραφία. Με μια αναζήτηση στον γούγλη για το δυστύχημα βρίσκεις σε άλλες ιστοσελίδες σκαναρισμένες σελίδες της εφημερίδας με ακόμα πιο σοκαριστικό περιεχόμενο (ανάθεμα τη φιλοπεριέργειά μου...) όπως (προσοχή μακάβριο)

διαμελισμένο πτώμα να το σέρνουν οι διασώστες ή πτώμα καταπλακωμένο από τα συντρίμια.
Η στρατηγική των εφημερίδων τη δεκαετία του '80 ήταν πολύ πιο στεγνή απ'ό,τι σήμερα, όπως φαίνεται. Μην ξεχνάμε και την υπόθεση Φρατζή και το τελείως κατατομημένο πτώμα μοστραρισμένο στην πρώτη σελίδα! ευτυχώς τέτοιες φρικαλεότητες απαγορεύονται. Όσο κι αν θέλει ο δημοσιογράφος να ικανοποιήσει την περιέργεια του αναγνώστη, κάποια πράγματα υπερβαίνουν των εσκαμμένων. Οφείλει να σεβαστεί, στην προκειμένη περίπτωση, το σώμα του νεκρού, αφού δεν είναι αντικείμενο προς διάθεση για το κέρδος, αλλά και τα παιδιά που ένα τέτοιο πρωτοσέλιδο τα τρομάζει και μπορεί να τους δημιουργήσει ψυχολογικά τραύματα.

Και τώρα θυμήθηκα ένα παρόμοιο πρωτοσέλιδο που είχε κρατήσει η μητέρα μου. Το είχα βρει σε ένα συρτάρι ως παιδί. Ήταν από κάποια τρομοκρατική ενέργεια κάπου προς τη Γλυφάδα, σε ξενοδοχείο που διέμεναν ξένοι. Το πρωτοσέλιδο έδειχνε μια αιμόφυρτη γυναίκα με το μαγιό της (ολόσωμο και πρασινολαχανί, αν θυμάμαι καλά) και μια νοσοκόμα (στην προκειμένη περίπτωση η θεία μου, γι'αυτό είχε κρατήσει η μητέρα μου το απόκομμα) να την τοποθετεί στο φορείο. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν κι αυτό από το Έθνος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλον δεν ηταν πρωτοσελιδο αλλα ειναι σοκαριστικο διοτι μπορει να μην ειμασταν στο λακκο με τα @@ τωρα (οσοι εχουν ασχοληθει με το Σοφιανοπουλο και τις ιδεες του ξερουν)

Πετρελαιο στο Κερι Ζακυνθου το 1979

attachment.php


Αναμνησεις για τα παραπανω εν ετει 1995

attachment.php


Γνωριζει κανεις αν ειναι ακομα εν ζωη ο ανθρωπος?
 
Πίσω
Μπλουζα