Ρετρό "στοιχειωμένα" σπίτια !

Είναι η ιστορία που ανεφέρεται στο ποστ #172
@Bajar ετοιμάσου
 
 
@Bajar ετοιμάσου
Ναι, βέβαια να το δούμε. Πού να είναι αυτό το σπίτι άραγε; υπάρχει ή το έκαναν κι αυτό πολυκατοικία;
Πάντως στο άρθρο δεν μας λέει πού κατέληξε ο Τανάγρας.
 
Ναι, βέβαια να το δούμε. Πού να είναι αυτό το σπίτι άραγε; υπάρχει ή το έκαναν κι αυτό πολυκατοικία;
Πάντως στο άρθρο δεν μας λέει πού κατέληξε ο Τανάγρας.
Το θέμα είναι τι έγινε ο θησαυρός και αν τον βρήκαν ποτέ. Δεν λέει αλλά μπορούμε να μάθουμε σίγουρα. Κοίτα εγώ ήξερα για έναν άλλο θρύλο με έναν τραγοποδαρο πλάσμα που εμφανιζόταν στα χωράφια της Λεπενούς .όπου πολλοί Αγρινιώτες έβαζαν καπνά . Το έχεις ποτέ ακούσει ;
 
Το θέμα είναι τι έγινε ο θησαυρός και αν τον βρήκαν ποτέ. Δεν λέει αλλά μπορούμε να μάθουμε σίγουρα. Κοίτα εγώ ήξερα για έναν άλλο θρύλο με έναν τραγοποδαρο πλάσμα που εμφανιζόταν στα χωράφια της Λεπενούς .όπου πολλοί Αγρινιώτες έβαζαν καπνά . Το έχεις ποτέ ακούσει ;
Εννοείς το δαίμονα της Λαγκάδας; Ναι, το ξέρω αλλά αυτό δεν μπορούμε να το βάλουμε στο θρεντ.
 
Έχω ανέβει και έχω κοιμηθεί στην κορυφή (ανεβαίναμε 3 άτομα και παίζει να βρήκαμε την νύχτα όταν φτάσαμε καμιά 70αρια άτομα στην κορυφή). Από την Σπάρτη μοιάζει να είναι κανονική πυραμίδα, στην πραγματικότητα όμως είναι μια φυσική οφθαλμαπάτη. Η κορυφή έχει ένα εντελώς ακανόνιστο σχήμα όπως κάθε κορυφή βουνού. Δεν είναι μυστήριο πάντως και σίγουρα δεν είναι λαυξευμένη η κορυφή από ανθρώπινα χέρια. Το ωραίο είναι πως στην αυγή της ημέρας (και εφόσον δεν υπάρχει συννεφιά) από την κορυφή βλέπεις την σκια της πυραμίδας να πέφτει στα άκρα τις Πελλοπονήσου. Αντίθετα την δύση του ηλίου βλέπεις την σκια στην αντίθετη πλευρά.

Αν θυμάμαι καλά κάναμε γύρω στις 4.5 με 5 ώρες να φτάσουμε στην κορυφή με αρκετές στάσεις, ξεκινώντας από το καταφύγιο του ΕΟΣ Σπάρτης. Στην θέση "πόρτες" μας έπιασε το σκοτάδι και συνεχίσαμε την πορεία με φακούς. Το παράδοξο ήταν που τα κινητά είχαν 100% σήμα τηλεφωνίας στα 2.407 μέτρα.
 
Έχω ανέβει και έχω κοιμηθεί στην κορυφή (ανεβαίναμε 3 άτομα και παίζει να βρήκαμε την νύχτα όταν φτάσαμε καμιά 70αρια άτομα στην κορυφή). Από την Σπάρτη μοιάζει να είναι κανονική πυραμίδα, στην πραγματικότητα όμως είναι μια φυσική οφθαλμαπάτη. Η κορυφή έχει ένα εντελώς ακανόνιστο σχήμα όπως κάθε κορυφή βουνού. Δεν είναι μυστήριο πάντως και σίγουρα δεν είναι λαυξευμένη η κορυφή από ανθρώπινα χέρια. Το ωραίο είναι πως στην αυγή της ημέρας (και εφόσον δεν υπάρχει συννεφιά) από την κορυφή βλέπεις την σκια της πυραμίδας να πέφτει στα άκρα τις Πελλοπονήσου. Αντίθετα την δύση του ηλίου βλέπεις την σκια στην αντίθετη πλευρά.

Αν θυμάμαι καλά κάναμε γύρω στις 4.5 με 5 ώρες να φτάσουμε στην κορυφή με αρκετές στάσεις, ξεκινώντας από το καταφύγιο του ΕΟΣ Σπάρτης. Στην θέση "πόρτες" μας έπιασε το σκοτάδι και συνεχίσαμε την πορεία με φακούς. Το παράδοξο ήταν που τα κινητά είχαν 100% σήμα τηλεφωνίας στα 2.407 μέτρα.
Το ξεκαθάρισες το θέμα χωρίς σάλτσες
 
Έχει περάσει κάνεις από εκει;
 
Δεν έχω πάει σε αυτό το σπίτι, πέφτει και λίγο μακριά από την περιοχή που μένω. Πάντως φαίνεται ξεκάθαρα στα γραπτά του αρθογράφου πως προσπαθεί να δώσει την εντύπωση πως κάτι μυστήριο και καλά συμβαίνει εκεί. Πάντως σε άλλα "τρομερά στοιχειωμένα" παλιά σπίτια που έχω επισκεφθεί στο παλαιό Φάληρο, δεν είδα κάτι περισσότερο, εκτός από πολύ παλία έπιπλα και μερικές ασπρόμαυρες φωτογραφίες από την οικογένεια που ζούσε εκεί κάποτε. Ειλικρινά μόνο θλίψη ένιωσα και καθόλου τρόμο.

Αν υποθέσουμε, πως σε έναν χώρο υπάρχει έντονη μεταφυσική δραστηριότητα, τότε (υποθέτω) οποιοσδήποτε και σίγουρα ένας δημοσιογράφος δεν θα μπορούσε να βγάζει φωτογραφίες με τόσο άνεση όπως στο παραπάνω άρθρο. Γενικά πάντως, η αμάθεια και πολλές φορές ο φόβος για το σκοτάδι (σε συνδιασμό με τον φανταστικό τρόμο σε οποιαδήποτε μορφή που μαθάινουν στα παιδιά) πιστεύω πως έχει σαν αποτέλεσμα ένας ενήλικας να φοβάται το σκοτάδι και να φαντάζεται να δραστηροποιούνται διάφορα μεταφυσικά φαινόμενα. Πάντως με το internet τόσα χρόνια, βλέπουμε αναρίθμητα βίντεο με μεταφυσικά γεγονότα που σίγουρα τα περισσότερα από αυτά είναι ψεύτικα. Δεν είναι δυνατό να αναγνωρίσεις ποιό βίντεο είναι αληθινό και ποιό προσπαθεί να σε παραπλανήσει.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αποκαλώ αμαθή ή οτιδήποτε ανάλογο αυτούς που πιστεύουν σε μεταφυσικά γεγονότα γενικά. Προσωπικά μου έχουν συμβεί κάποια γεγονότα που ακόμη δεν μπορώ να τα εξηγήσω (προφανώς ποτέ δεν θα καταφέρω να βρω τι ακριβώς ήταν). Απλά πιστεύω πως θα πρέπει να είμαστε αρκετά υποψιασμένοι με τις αναφορές και τα ανάλογα βίντεο που μας προβάλλουν.​
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα