Ρετρό "στοιχειωμένα" σπίτια !

exetlaios είπε:
Ναι ! Έχω εξολοθρεύσει δεκάδες φαντάσματα, με τα ίδια μου τα χέρια ! :p
Έχεις κάνει το ζομπι.... Αυτό κι αν είναι προϋπηρεσία!!!

Εν τω μεταξύ, το άλλο boss, μύρισε το αίμα και μόλις έφτασε... :eek:
 
πάντως το όλο θέμα με τα στοιχειωμένα σπίτια στην λογοτεχνία, δηλαδή το λεγόμενο γοτθικό μυθιστόρημα άρχισε από την Φάννυ Ράντκλιφ, αυτή το 1794 έγραψε τα 'μυστήρια του Ουντολφο' με έναν πύργο στοιχειωμένο κάπου στην Ιταλία, σε ένα παραθαλάσιο μέρος είναι δηλ. αυτη που εισήγαγε τον τρόμο με τα φαντάσματα μετά ακολούθησε η Σέλλευ , αυτες οι δυο ήταν οι πρωτεργατριες για ν' ακολουθήσουν και οι άλλοι μετα! αι ο Στηβενσον πολύ διάσημος για τα βιβλία του!
 
πολύ καλή ιδέα να στηθεί ομάδα εξερεύνησης,άμα δεν ήμουν "κότα" (και ήμουν και μεγαλύτερος) θα συμμετείχα ευχαρίστως

πάντως,αν θέλετε ιδέες για προορισμούς ορίστε και ένα link http://paysanias.blogspot.com/search/label/%CE%A0%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%91%20%CE%A3%CE%A0%CE%99%CE%A4%CE%99%CE%91 (και νομίζω ότι τα άτομα που έχουν στήσει το blog έχουν e mail επικοινωνίας για περισσότερες πληροφορίες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μιλάγμε για το πιό διασημο ρετρό μυστηριώδες σπίτι, ο τίτλος πάει δίκαια στο κτίριο της Ακαδημίας 58α.

Όσοι περνάγανε παλιά απέξω, θα θυμούνται το σιδερένιο δράκο, που κοσμούσε το άνω μέρος της παλιάς μεταλλικής πόρτας ...

http://kostas-urbanlegends.blogspot.com/2010/01/58.html

http://athensville.blogspot.com/2010/03/to-58.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλες 3 φωτό, από τα παραπάνω σπίτια ...

picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα περάσω ποτέ να τα δω αυτά τα σπίτια αλλά μέρα, μέρα σίγουρα γιατί καλά να διαβάζεις μεταφυσικές εμπειριες στα μυθιστορήματα αλλά όταν καλείσαι να τις ζήσεις από κοντά, από πολύ κοντά στα χαλάσματα και στους σοβάδες ενός τετοιου παλιού αρχοντικού εκεί θα βρεθείς αντιμέτωπος με το μεγαλύτερο φαντασμά σου τον φόβο :eek: και δύσκολα αυτο το φάντασμα το ξορκίζει κανείς! :xm: ενω μέρα με τον καφέ σου, την ανεση σου, την φωτογραφική μηχανή και ένα βιβλίο του Ποε ανα χειρας είναι πολύ καλύτερα! Να διαβαζεις Ποε στα χαλάσματα, μες στους ξεριζωμένους κήπους λίγο είναι και αυτό! ;)
 
exetlaios , αν κρίνω από τη φωτογραφία σου , εσένα θα πρέπει να φοβηθούν τα φαντάσματα :p ! . Ως εκ τούτου αποτελείς απαραίτητο μέλος στην ομάδα !
 
exetlaios είπε:
Δε σε φοβίζω εγώ ! Το σπίτι το κάνει ...:eek:

Υ.Γ. Διάβασε λίγο την "Πτώση του οίκου των Άσερ" του Πόε και τα ξαναλέμε ! ;)
διαβασα λίγα αποσπάσματα και μου σηκώθηκε η τρίχα, μάλλον δεν κάνω για την ομάδα εξευρένησης! καλές είναι και οι φωτο!!!

αυτο το σπίτι που μας δείχνεις εχετλαίε στις τρεις φωτο μου θυμιζει πολύ μεσοαατικά σπίτια του Λονδινου εποχής 17 αιώνα , διατηρητεα αν τα δείτε έτσι κάπως είναι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου στην οδό Ιπποκράτους ...

picture.php


picture.php


picture.php


Κάποις έπινε τον καφέ του, σε αυτό το μέρος ; Έλεος !!!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κωνσταντινε προτεινω να βρουμε ρετρο σιδερενιο τραπεζακι και καρεκλες και να κατσουμε απ οξω απο την "καφετερια" απολαμβανοντας τον φραπε μας σε ποτηρι με μεταλλικη θηκη και "ασπαστο" καλαμακι.
 
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στον Νέο κόσμο.Εκει υπάρχουν πολλές εργατικές κατοικίες στις οποίες μερικά τζάμια υπογείων ήταν σπασμένα. Οταν λοιπόν πήγαινα για το δημοτικό μου φοβόμουν να περάσω κοντά απο αυτά τα σπίτια γιατι μια μέρα άκουσα κάποιον ήχο απο εκεί μέσα ενω ήταν εγκατελειμένο΄Το λεω στις συμαθήτριες μου και είχαμε αρχίσει να βγάζουμε συμπεράσματα με το παιδικό μας μυαλουδάκι.Ανατρίχιασα και μόνο που το σκέφτηκα .
 
Wally είπε:
Κωνσταντινε να υποθεσω οτι το επομενο θεμα θα ειναι "Ρετρο παραξενα καπακια υπονομων"? :)
Πώς το ήξερες ρε μπαγάσα ; :cool:

Ορίστε τι "τσίμπησα" κάπου κοντά στη Μιχαλακοπούλου :

picture.php


Τυχαίο σύμβολο ή ...
 
Ξεκίνησα την έρευνά μου γι'αυτό το σπίτι πριν μερικά χρόνια, καθώς υπήρχαν μαρτυρίες ότι είναι στοιχειωμένο. Από ένα σημείο και μετά "χάθηκα" μέσα στην ιστορία του γιατί ανακάλυψα ότι είναι ένα από τα άγνωστα κτίρια του Τσιλερ αν και ολοκληρώθηκε μάλλον από τους μαθητές του. Στην ΚΑτοχή χρησιμοποιήθηκε από τους Γερμανούς. Αυτά προέρχονται από την δική μου έρευνα και το σπίτι, βρίσκεται κάπου στην Ηλεία.

Ήταν η αφορμή να δω δημοσευμένο το δεύτερο μυθιστόρημά μου (κάποια στιγμή πρέπει να σας μιλήσω και γι' αυτή την πτυχή μου)! Η ενέργεια αυτού του σπιτιού ήταν κάπως βαριά αλλά επειδή πέρασα πολλές ώρες μέσα σε αυτό, όση ώρα βρισκόμουν μέσα, αισθανόμουν πάντα πολύ όμορφα.

picture.php


Την φωτογραφία που βλέπετε την τράβηξε μία φίλη μου. Στο δεξί μέρος, στο πρώτο παράθυρο πάνω, διακρίνεται μία λευκή σκιά σαν τον Κάσπερ το φαντασματάκι. Η φωτό δεν έχει δεχθεί καμία απολύτως επεξεργασία. Από εκεί και πέρα, τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ πάντως με αυτό το σπίιτι έχω εξαίρετη σχέση...
 
Spooky φαίνεται! Καλή δουλειά! Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας καμία φωτογραφία από το εσωτερικό του σπιτιού;

O Κάσπερ όντως "φαντασματάκι" (για όσους γνωρίζουν από φωτογραφία)! :)
 
telonio είπε:
Spooky φαίνεται! Καλή δουλειά! Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας καμία φωτογραφία από το εσωτερικό του σπιτιού;
O Κάσπερ όντως "φαντασματάκι" (για όσους γνωρίζουν από φωτογραφία)! :)
Βασικά μόνο αυτή έχει απομείνει στον υπολογιστή μου επειδή την είχε τραβηξει η κολητή μου. Οι δικές μου χάθηκαν όταν κλατάρισε ο δεύτερος σκληρός μου. Δεν μου είναι όμως καθόλου κόπος να πάω να ξαναβγάλω μερικές...

Τι εννοείς το "για όσους γνωρίζουν φωτογραφία"; Έχεις απάντηση στο πως δημιουργήθηκε αυτή το θολό πραγματάκι στη φωτό?
 
Κοίτα, μια εξήγηση κατά την ορθολογιστική άποψη λέει πως πρόκειται για μόρια σκόνης, σταγόνες και γενικά υγρασία που βρίσκεται επάνω στον φακό της μηχανής.

Από καθαρά προσωπική εμπειρία (τουλάχιστο για τις αμέτρητες κυριολεκτικά δικές μου φωτογραφίες) αναφέρω πως πρόκειται καθαρά για υγρασία.

Από εκεί και πέρα περι ορέξεως.. ;)

Αν υπάρχει κάποιος φωτογράφος στην παρέα του GRM σίγουρα θα έχει να μας γράψει περισσότερα και αναλυτικότερα πράγματα για αυτό το φαινόμενο - το λεγόμενο κατά τα άλλα orbs.
 
Well my friends... there is the gap for me to write in English, but I think that I have understood the sense of this topic... if in Greek the adjective "στοιχειωμένος" stands for "haunted" or something similar, then you are talking about old haunted houses... here in my little village, there is also a little house that is said to be haunted... actually, it is a little house built approximately in the 20's or 30's decades... I don't know exactly what are the "legends" that concerns this building, but if I can, I will try to take some photos of it in order to post here...

Hugs once again !!!!
 
Yes this thread is about haunted houses dear franco. There are many old houses that considered haunted here in Greece. It would be nice if you can take some photos of the house you're talking about. Also if you are able to know what is the story of this house.

Thanks
 
Well, all I can say to you by now, my friend, is that people say that during the night hours is possible to hear a sort of human scream coming from the house but seems that this scream is coming from very far inside... honestly I don't believe to these things, and moreover when I have passed in front of this house I have never heard anything... But for sure I will try to discover more about the "legend" of this house and if possible I will take also a photo shoot in order to share here with you all... I repeat, the house that I'm talking about is not a big house, is little, but nonetheless is mourning (also because it's abandoned, even if the doors and the two windows are locked...) and my real fear is if this house is private property, but I will try to do the best I can...

Have a nice time once again !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα