Ρετρό στυλό !

Τα στυλό pico-rico τα θυμάται κανείς; Είχαν στην κορυφή τους μια χαρακτηριστική φιγούρα, πολύ όμορφα, πρωτότυπα και "in" για την εποχή τους. Όπως επίσης και ακριβά, θυμάμαι ότι μετά από αφόρητες πιέσεις ο πατέρας μου αγόρασε από ένα σ' εμένα και στην αδερφή μου και κάναμε σαν τρελοί από χαρά!
 
Διαβάζοντας το ενδιαφέρον αυτό τοπικ θυμήθηκα όλα όσα αναφέρατε, που όντως ήσαντε ευχάριστες και εντυπωσιακές εικόνες της μαθητικής μας ζωής... βλέποντας όμως για το στυλο με ρολοι



θυμήθηκα μια φοβερή διαφήμιση που είχα δει στη δεκαετία του 90, κανονική και όχι παρωδία, ενος στυλό σαν το παραπάνω, για το οποίο ισχυριζόταν η διαφήμιση οτι οταν ξεκινούσες να γράφεις, εμφανίζονταν στην μικρή του οθόνη τα 6 νούμερα της επόμενης κλήρωσης του ΛΟΤΤΟ! Η διαφήμιση αυτή όντως έπαιξε για λίγο καιρό, τη θυμάται κανείς;

pen_clock.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως με το που το χρησιμοποιουσες, εβγαζε 6 τυχαια νουμερα που και καλα μπορουσες να παιξεις στο lotto. Θυμαμαι ακομα στα πρακτορεια της εποχης που καμποσοι εγραφαν με αυτο το στυλο.
 
Δεν είχε κανείς το στυλό το πράσινο που πάνω είχε έναν πλατύ μαγνήτη στην κορυφή και στεκόταν "μαγικά" όρθιος σε μια βάση;

Εγώ δεν τον είχα, αλλά τον θυμάμαι!
 
Μια ρετρό εικόνα ακόμα [στυλό με τα 4 μελάνια]

του στυλό με τα 4 μελάνια. Μαύρο, πράσινο, κόκκινο και μπλε. Του είχα αλλάξει τα φώτα και θυμάμαι όταν πρωτοκυκλοφόρησε, όλα τα παιδιά είχαμε λυσσάξει. Ακόμα έχω στη μνήμη μου το θόρυβο όταν όλη η τάξη ανεβοκατέβαζε τις μπιλίτσες. Ήταν ένα τσακ τσακ συνεχόμενο που καταντούσε σπαστικό είναι η αλήθεια. Εκτός αν το έκανες εσύ... Όπως ενοχλητικά είναι άλλωστε και σήμερα πολλά - εκτός και πάλι αν τα κάνεις εσύ ο ίδιος... Αφιερώνεται σε όλο το φόρουμ με την ελπίδα να δείτε ακόμα ένα πραγματάκι που θα σας θυμίσει τα χρόνια εκείνα! Κυρίως τη στιγμή το αποκτούσατε ή ακόμα και που χαλούσε ή ακόμα καλύτερα τη στιγμή που το ανοίγατε για να δείτε τι έχει μέσα ή πως δουλεύει. Κάποτε, για τη δική μας γενιά κάτι τέτοια απλά πραγματάκια ήταν ''μαγικά'':flower:

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίζει να έχω ακόμα κρατήσει και το δικό μου... :thumbup:

Στυλό-φετίχ της εποχής, πραγματικά !!

Μία απο αυτές τις "συρόμενες" μπίλιες που ανεβοκατέβαζαν τα μελάνια, την είχα βασανίσει τόσο που κόλλαγε και δεν κατέβαινε !! :p
 
Αλλος ενας πρωην κατοχος ....
 
Διακαής πόθος για όλους μας... Θυμάμαι που τον είχαν μερικά παιδιά στο σχολείο, που ήταν οικονομικά ανώτερα από μας κι εμείς ζηλεύαμε τα φτωχαδάκια.... Με το που είχαν σκάσε μύτη μερικοί με τον πιο κάτω στυλό, έ, έγινε το σοσε. Μίσος και φθόνος!!!

pen.jpg


pen.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσο πίσω με πας.....................................
 
exetlaios είπε:
2) Στυλό με νερό.Ηταν λίγο πιο χοντρά από τα κανονικά.

Το στυλό ήταν χωρισμένο στα δύο, στην διατομή του.

Το πρώτο μισό ήταν πλαστικό και είχε στην μέση του μια παράσταση.

Π.χ. σύνεφα και ουρανό ή κάποιο τοπίο.

Το άλλο μισό ήταν από διαφανές παλαστικό και είχε ένα αυλάκι με νερό.

Μέσα στο αυλάκι υπήρχε ένα πλαστικό που είχε το σχήμα αεροπλάνου ή αυτοκινήτου,

με διάφανο φόντο.

Έτσι όταν κουνούσες το στυλό, φαινόταν ότι το αυτοκίνητο/αεροπλάνο ταξίδευε με φόντο το θέμα του πλαστικού.

!

Ωωωω, τι μού θήμησες !!! Λοιπόν, μού έχει μείνει η εικόνα από ένα τέτοιο στιλό που στο πίσω μέρος του [το γεμισμένο με νερό] είχε φωτογραφία της Ζακύνθου. Και στο λιμάνι της, υποτίθεται, ένα φεριμπότ !!! Οπότε, αν κουνούσες το στιλό πάνω - κάτω, μετακινούταν και το φεριμπότ πέρα -δώθε, δίνοντάς σου την εντύπωση ότι φεύγει από το λιμάνι της Ζακύνθου ή ότι μπαίνει σε αυτό !!! Πραγματικά, αυτά τα στιλό ήταν καταπληκτικά, πολύ όμορφα !!! Έβλεπες το καραβάκι ή το αεροπλανάκι να μετακινείται στο πίσω μέρος του και ..... είχες την εντύπωση ότι ταξίδευες και εσύ ....
 
Αυτα τα στυλό με τα 4 μελάνια είχα κ εγώ, και ακόμα το έχω μπορώ να πώ, και μάλιστα το έχω χρησιμοποιήσει και τελευταία. Μονο το κόκκινο και το μάυρο μπορεί να γράψει όμως...Ενα απο τα in αξεσουάρ της δεκετίας του 80....
 
krios είπε:
του στυλό με τα 4 μελάνια. Μαύρο, πράσινο, κόκκινο και μπλε. Του είχα αλλάξει τα φώτα...
picture.php
Κι εγώ το ίδιο.

Αλλά ο δικός μου δεν είναι τόσο πολύ ξεφτισμένος στην κορυφή. Είναι σε καλύτερη κατάσταση. Χαχαχαχαχαχαχαχα

exetlaios είπε:
Κι απ' αυτά είχα διάφορα κατά καιρούς. Τρομερή επιτυχία είχε εκείνο που μου είχανε φέρει οι γονείς μου απ' το Παρίσι μ' ένα bateau mouche να διασχίζει τον Σηκουάνα. Του... στυλό βεβαίως βεβαίως! Χαμός στο σχολείο. Ανάρπαστος είχε γίνει.

Juanita είπε:
Τις πένες της Parker τις λάτρευα και μάλιστα χρησιμοποιούσα και χρωματιστά μελάνια... Όλη τη φοιτητική ζωή την πέρασα γράφοντας με Parker
η ψωνάρα... :p
Και τη φοιτητική ζωή... και όοοολη τη μετέπειτα....

Ένας πολύ συγκεκριμένο parker στυλός, σήμα κατατεθέν μου! :p :cool:

Κι εκείνα τ' αρωματικά περάσανε ένα φεγγάρι απ' τα χέρια μου. Τελικά όμως με ενοχλούσε η μυρωδιά τους. Μάλλον κάτι αλλεργικό ήτανε.
 
του στυλό με τα 4 μελάνια. Μαύρο, πράσινο, κόκκινο και μπλε. Του είχα αλλάξει τα φώτα...

Χε χε χε .... είχα κι εγώ ένα τέτοιο στιλό ακριβώς ίδιο με αυτό της φωτογραφίας !!! Με θυμάμαι μ' ένα τέτοιο στην 3η Δημοτικού !!! Μια φορά η δασκάλα μάς έβαλε να γράψουμε κάτι στα τετράδιά μας κι εγώ είχα αργήσει λίγο να ξεκινήσω το γράψιμο επειδή .... κατέβαζα τα κουμπάκια του εν λόγω στιλό μέχρι να βρω την κατάλληλη μύτη [την μπλε] !!! Και η δασκάλα [μια κυρία μεγάλης ηλικίας που μετρούσε τα χρόνια μέχρι να βγει στη σύνταξη και, συνεπώς, δεν παρακολουθούσε τις εξελίξεις στα σχολικά είδη] μού έκανε την παρατήρηση : "εεεπ, σε βλέπω να χαζεύεις και να μην ασχολείσαι με την εργασία μας" !!!

Τρομερή επιτυχία είχε εκείνο που μου είχανε φέρει οι γονείς μου απ' το Παρίσι μ' ένα bateau mouche να διασχίζει τον Σηκουάνα. Του... στυλό βεβαίως βεβαίως! Χαμός στο σχολείο. Ανάρπαστος είχε γίνει.

Πω πωωωωω ..... Τώρα, μαζί με τους συμμαθητές σου, ζήλεψα κι εγώ [έστω, μετά από 30 χρόνια] ....

Και ... μια "φλασιά" που μού ήρθε μόλις τώρα : Θυμήθηκα πόση αίσθηση είχαν προκαλέσει τς στιλό Replay μόλις είχανε βγει !!! Εμείς οι τόοοτε μαθητές ψαρώσαμε : "πω πωωω, στιλό που το μελάνι του σβήνει με γόμα χωρίς να αφήνει μουτζούρες" !!!! Μέχρι και τη διαφήμισή του στο περιοδικό Μίκυ Μάους από τα 80ς θυμάμαι, σε μορφή κόμικ : Δείχνει ένα κοριτσάκι που, εκεί που ο δάσκαλος τής έκανε παρατηρήσεις για τις μουτζούρες στο τετράδιό της, ανεκάλυψε το στιλό Replay και στο τελευταίο καρέ ο δάσκαλος της δίνει "συγχαρητήρια" για το πιο καθαρό και νοικοκυρεμένο τετράδιο στην τάξη !!! Κι αυτό χάρις στο εν λόγω στιλό !!! Πάντως, απ' ό,τι θυμάμαι, το στιλό Replay ουδέποτε έγινε αγαπημένο μας !!! Τελικά εμείς τα πιτσιρίκια .... Bic μόνο bic, στιλό all time classic ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
audiodee είπε:
Δεν είχε κανείς το στυλό το πράσινο που πάνω είχε έναν πλατύ μαγνήτη στην κορυφή και στεκόταν "μαγικά" όρθιος σε μια βάση;Εγώ δεν τον είχα, αλλά τον θυμάμαι!
Mήπως εννοείς το στυλό-βαρίδι; Που έμοιαζε με μια σταγόνα νερού, και με ένα βαριδάκι που είχε στο κάτω μέρος στεκόταν πάντα με τη μύτη προς τα επάνω;

(Όταν το έστρεφες στον άξονά του έκανε και ωραία κόλπα τύπου σβούρας...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sin12 είπε:
Αυτα τα στυλό με τα 4 μελάνια είχα κ εγώ, και ακόμα το έχω μπορώ να πώ, και μάλιστα το έχω χρησιμοποιήσει και τελευταία. Μονο το κόκκινο και το μάυρο μπορεί να γράψει όμως...Ενα απο τα in αξεσουάρ της δεκετίας του 80....

Ωχ... και γω το είχα αυτό. Η αλήθεια είναι ότι το είχα ξεχάσει αυτό το στυλό, αλλά ναι.... τότε το θεωρούσα φοβερό απόκτημα! :)
 
krios είπε:
του στυλό με τα 4 μελάνια. Μαύρο, πράσινο, κόκκινο και μπλε. Του είχα αλλάξει τα φώτα και θυμάμαι όταν πρωτοκυκλοφόρησε, όλα τα παιδιά είχαμε λυσσάξει. Ακόμα έχω στη μνήμη μου το θόρυβο όταν όλη η τάξη ανεβοκατέβαζε τις μπιλίτσες. Ήταν ένα τσακ τσακ συνεχόμενο που καταντούσε σπαστικό είναι η αλήθεια. Εκτός αν το έκανες εσύ... Όπως ενοχλητικά είναι άλλωστε και σήμερα πολλά - εκτός και πάλι αν τα κάνεις εσύ ο ίδιος... Αφιερώνεται σε όλο το φόρουμ με την ελπίδα να δείτε ακόμα ένα πραγματάκι που θα σας θυμίσει τα χρόνια εκείνα! Κυρίως τη στιγμή το αποκτούσατε ή ακόμα και που χαλούσε ή ακόμα καλύτερα τη στιγμή που το ανοίγατε για να δείτε τι έχει μέσα ή πως δουλεύει. Κάποτε, για τη δική μας γενιά κάτι τέτοια απλά πραγματάκια ήταν ''μαγικά'':flower:


picture.php
Εγώ θυμάμαι και ένα πλαστικό άσπρο-μπλε στυλό, που είχε 2 συρόμενα κουμπιά, για μπλε και κόκκινο μελάνι. Επίσης μου είχαν κάνει δώρο ένα πράσινο χοντρό στυλό με διαφανές το πάνω μισό για να φαίνονται τα 12 διαφορετικά χρώματα μελάνι που είχε!

[Edit] Μόλις συμπλήρωσα τα 100 μηνύματα στο φόρουμ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos311 είπε:
[Edit] Μόλις συμπλήρωσα τα 100 μηνύματα στο φόρουμ!
Δεν είναι κάτι ανησυχητικό αυτό. Είμαστε αρκετοί με τριψήφιο νούμερο μηνυμάτων (ακόμα) :) . Σημασία έχει να περνάμε καλά ανεξαρτήτως "όγκου" μηνυμάτων !
 
caprice είπε:
Δεν είναι κάτι ανησυχητικό αυτό. Είμαστε αρκετοί με τριψήφιο νούμερο μηνυμάτων (ακόμα) :) . Σημασία έχει να περνάμε καλά ανεξαρτήτως "όγκου" μηνυμάτων !
Μα δεν το είπα σε στυλ "ο καημένος έχω μόνο 100 μηνύματα", δήλωσα υπερήφανα ότι μόλις έγραψα το 100ό μου μήνυμα, και είμαι πλέον Retro Member και όχι Retro Wannabe!
 
Πίσω
Μπλουζα