Ρετρό στυλό !

Gryzor

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
23
Ααααυτός είσαι. Αν και απέκτησα ένα κάποια στιγμή, οι μπαταρίες από μόνες τους (οι πολύ μικρούλες-χαπάκια) ήταν αρκούντως ακριβές... ώστε στο τέλος κατέληγε στο συρτάρι συνήθως...

Εγώ θυμάμαι ότι η μητέρα μου μου έφερνε στυλό και μαρκαδοράκια με τις κούτες από το γραφείο της (έεεετσι...), κι εγώ τα χρησιμοποιούσα ώς currency στο σχολείο για ανταλλαγές με διάφορα πράγματα... πχ εκείνες τις κόλλες ημιδιαφανούς πλαστικού με φιγούρες επάνω που τις κόλλαγες πάνω σε χαρτί γράφοντας επάνω με ένα στυλό/μολύβι - τα θυμάται κανείς αυτά; Υπάρχουν ακόμα, αλλά όχι με φιγούρες αλλά με γραμματοσειρές (αχχχχ θυμάμαι τα στρουμφάκια μου και τη Μάγια τη Μέλισσα, είχα και τα άλμπουμ...)

Gryzor

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
23
Σνιφ.... θέλω... :`)

Τις γραμματοσειρές θα τις βρεις σε χρωματοπωλεία, είδη κιγκαλερίας κτλ, τα χρησιμοποιούν για επιγραφές.

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
463
Gryzor είπε:
Δεν το πιστεύω ότι κανείς δεν ανέφερε ακόμα τα στυλό με το ρολογάκι στο πάνω μέρος... αλλά βέβαια αυτά ήταν πολύ αριστοκρατικά, τουλάχιστον στην αρχή!
Aardvark είπε:
Oντως πολυ ρετρο.
Θες να μας πεις ότι ήσουν αριστοκράτης; :D

nessie

RetroActive
Αντιδράσεις
7
Παιδιά, καλκίτος έχω δει σίγουρα στα Jumbo του Πειραιά! :cheers:

Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν σχέδια της Disney... :)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Αντιδράσεις
1.401
Οφ τοπικ ον/Τhanks για το ινφο Nessie,καταπληκτικο και disney.\οφτοπικ οφ :thanx2:

Οντως ηταν απο τα ακριβα αξεσουαρ-γκαντζετακια. :precry:

[edit] Dead picture [edit]

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Gryzor

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
23
Rygar είπε:
Θες να μας πεις ότι ήσουν αριστοκράτης; :D
Ναι, μου το είχε κάνει δώρο να φανταστείς ο πρέσβης της Περσίας μαζί με τρεις από τις γυναίκες του.

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
463
ΧΑΧΑ!! Βασικά στον Aardvark πηγαινε, αλλά "οποιος εχει τη μύγα...." :tease:

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Αντιδράσεις
146
Καλκίτος με στρουμφάκια έχω και εγώ!! :cheers: (προϊστορικά βέβαια... )

gomfaios

Retro Member
Αντιδράσεις
13
13214.jpg

...

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
2.598
Η αγαπημενη που σειρα της Parker (οχι φυσικα στα χρωματα που εμφανιζονται στη φωτογραφια :) )

NBJOGA

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
3
Wally είπε:
Η αγαπημενη που σειρα της Parker (οχι φυσικα στα χρωματα που εμφανιζονται στη φωτογραφια :) )
....ναι !!! :D :D:D....με το λευκό (rollerball) είχα γράψει Πανελλαδικές !!!!.....πω πω ....πάλι κόλλησα... :eek: ...μα που τα θυμάστε βρε παιδιά ... :D

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Αντιδράσεις
146
Τις πένες της Parker τις λάτρευα και μάλιστα χρησιμοποιούσα και χρωματιστά μελάνια... Όλη τη φοιτητική ζωή την πέρασα γράφοντας με Parker

η ψωνάρα... :p

Stormwatch

RetroNuts!
Αντιδράσεις
91
Juanita είπε:
Τις πένες της Parker τις λάτρευα και μάλιστα χρησιμοποιούσα και χρωματιστά μελάνια... Όλη τη φοιτητική ζωή την πέρασα γράφοντας με Parker
η ψωνάρα... :p
Μάλιστα τα στυλό της Parker αποτελούσαν το πλεον δημοφιλές δώρο ( ή αλλιώς την ευκολη λύση) για παιδικά πάρτυ, με αποτέλεσμα ο εορταζόμενος να βρίσκεται με μια ντουζίνα από δαύτα στο τέλος της βραδιάς...

Κάτι σαν τις τούρτες στο πάρτυ του Ιάσωνα...

tota

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
0
pooky(1) είπε:
Επίσης θυμάμαι στο δημοτικό την τρέλα που είχαμε με τα στυλό "Chouete". Είχαν λεπτή μύτη, τέλεια γραφή και το μελάνη μια υπέρχη μυρωδιά. Μερικά κορίτσια είχαν και στυλό με ροζ χρώμα γραφής που μύριζε.......τριαντάφυλλο!!!!!!!!!!!
Αν και κάνω quote σ'ένα από τα αρχικά -παλιά μηνύματα επισυνάπτω φωτογραφία των στυλό[αυτοί που έχω είναι fiorella Universal]

circleag

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
403
Θυμάμαι ότι κυκλοφορούσε και ένα στυλό που είχε στο πάνω μέρος ένα χέρι (σαν το μπρελόκ χέρι) το οποίο εσωτερικά είχε σύρμα και μπορούσες να παίξεις με τα δάχτυλά του χεριού και να τα ανοιγοκλείσεις.

επίσης υπήρχαν και στυλό τεράστιων διαστάσεων όπως και μολυβιά.

tota

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
0
Σαν αυτό το ροζ μολύβι? ;)

stakovios

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
193
Gryzor είπε:
Δεν το πιστεύω ότι κανείς δεν ανέφερε ακόμα τα στυλό με το ρολογάκι στο πάνω μέρος... αλλά βέβαια αυτά ήταν πολύ αριστοκρατικά, τουλάχιστον στην αρχή!
Αναφέρεσαι βέβαια σε ηλεκτρονικό ρολόι. Είχα ένα και μοναδικό, μάλλον από εξωτερικό ήταν. Μαστροχαλαστής καθώς ήμουν, σύντομα το έκανα βίδες και αναρωτιέμαι αν βρίσκονται τίποτα κομμάτια στην απότεκα.

Στην αποθήκη, αν και φοβάμαι ότι θα αναπαύονται σε κάποια χωματερή....

Μπλουζα