Ρετρό συμβουλές και σοφιστείες

alkis21 είπε:
Όπως και σε πολλά άλλα θέματα που έχουμε συζητήσει κατά καιρούς, ο καθένας σχολιάζει ανάλογα με τα βιώματά του. Προσωπικά ούτε μετάνιωσα που σπούδασα, ούτε άνεργος είμαι, ούτε με συντηρούν οι γονείς μου. Όσο για ανθρώπους που έχουν τη ζωή που ονειρευόμουν, μετά τον Ντέμη Νικολαΐδη δεν μου έρχεται κάποιος άλλος στο μυαλό.
1). Πολύ σωστά!

2). Steve Jobs, Bill Gates, Pooky(1). :p :p
 
ξεφυγε (λιγάκι) η κουβέντα..

μπορεί και εγώ να θεωρώ (και να είμαι) ένα από τα χαμένα μυαλά αυτού του τόπου ο οποίος με 2 διπλώματα+... έχει μία συγκεκριμένη δουλειά (και πάλι καλά που την έχω) αλλά δεν αφήνω με τίποτα τον εαυτό μου να εμπλακεί σε αυτού του είδους τις αμφιβολίες.

και ο λόγος είναι ότι ζούμε σε ένα έν μέρει στοχαστικό-τυχαιοκρατικό περιβάλλον και όχι σε κάποιο καθαρά αιτιοκρατικό ώστε ο κάθε ένας να ζει-λαμβάνει-κατέχει αναλόγως σπουδών-μυαλού-αντίληψης.

στη ζωή του κάθε ένα εισέρχονται αστάθμητοι παράγοντες που διαφοροποιούν το ανά πάσα στιγμή τελικό αποτέλεσμα αλλά... thats life!

και εγώ θα ήθελα να ήμουν απόγονος της οικογένειας ωνάση ή εκείνος που θα είχε δώσει το όνομά του στην πιθανο-κυματοσυνάρτηση του schrodinger αλλά δυστυχώς δεν είμαι. και δεν θα κολλήσω σε αυτό.

(που θα πάει όμως..? θα γυρίσει ο τροχός και μετά ξέρουμε τι κάνει και ο φτωχός)
 
ntsmrtz είπε:
(που θα πάει όμως..? θα γυρίσει ο τροχός και μετά ξέρουμε τι κάνει και ο φτωχός)
Αυτή κι αν είναι ρετρό σοφιστεία!!!!

Μαζί με το "δεν μπορεί να βρέχει για πάντα", "έχει ο καιρός γυρίσματα" και τα λοιπά!!!!!!! :D :D
 
pooky(1) είπε:
Διαφωνώ κάθετα, φυσικά πάντα από προσωπική πείρα.
Φυσικά και μιλάω πάντα με τις δικιές μου προσωπικές εμπειρίες.

Just my 2 cents, αλλά η άποψή μου αυτή, δυστυχώς, επιβεβαιώνεται κάθε μέρα.
OK,απολύτως σεβαστό,αλλά επειδή θα ξεφύγουμε από το θέμα που έθεσε ο Άλκης αν το συνεχίσω κι εγώ,το αφήνω να το συζητήσουμε εν μέσω μπυροποσίας και κατανάλωσης λουκάνικων,κρεάτων και λοιπών άλιπων τροφών... :p
 
pooky(1) είπε:
Αυτή κι αν είναι ρετρό σοφιστεία!!!!
Μαζί με το "δεν μπορεί να βρέχει για πάντα", "έχει ο καιρός γυρίσματα" και τα λοιπά!!!!!!! :D :D
...εκτός αν ζεις στο Manchester, που επιβεβαιωμένα βρέχει κάθε μέρα, και ο καιρός, το μόνο γύρισμα που κάνει, είναι απλά σε περισσότερη βροχή...

Έλα λέμε η επόμενη σοφιστεία γιατί indeed ξεφύγαμεεεε!
 
Να ακούς πάντα τους μεγαλύτερους...αυτοι εχουν περισσοτερη εμπειρία!
 
Όταν γίνεις γονιός θα καταλάβεις ... η αλήθεια κατάλαβα. :D
 
  • Like
Reactions: PT8
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Δεν μπορεί να μάθει το αυγό την κότα." Αυτό το άκουγα συχνά από τους γονείς μου και πάντα με έκανε έξω φρενών.

"Παπούτσι απ'τον τόπο σου κι ας είναι μπαλωμένο." Αυτό αν αφορά γενικά τις χώρες και εθνικότητες, προσωπικά με βρίσκει σύμφωνη σε γενικές γραμμές όταν σκέφτομαι τις πολιτισμικές διαφορές, αλλά πολλοί το έπαιρναν και το χρησιμοποιούσαν αυθαίρετα όπως τους βόλευε. Έτσι έχω ακούσει να το λένε για την ίδια πόλη, το ίδιο χωριό, μέχρι και για την ίδια παρέα.
 
"Oι γυναίκες και τα τραμ, κάθε πέντε λεπτά περνάει κι άλλο..."

(πριν από δαπάνη, για να τελειώνεις με την πολλή σκέψη) : "Τα λεφτά, τα σκ... και μερικοί άνθρωποι, είναι το ίδιο πράμα..." Ή αντίστοιχα, "Με τα πολλά στη φυλακή, και με τα λίγα πάλι μέσα"...
 
Oταν οι μεγάλοι έβλεπαν νέους ανθρώπους να παντρεύονται...

έλεγαν...''Αντε παιδί μου, να βρεις κι εσυ το ταιρι σου, να νοικοκυρευτεις...'' (κάποια στιγμή γίνονταν φορτικοι)

είναι κάτι που με εκνευριζε πολύ...και με εκνευρίζει ακόμα...
 
"Το καλοκαίρι να κουβαλάς ζακέτα και τον χειμώνα νερό", που σημαίνει ότι ο καιρός το καλοκαίρι είναι άστατος και από καύσωνα μπορεί το βράδυ να βγεί πολλή ψύχρα, ενώ τον χειμώνα δύσκολα βρίσκεις νερό που να μην είναι παγωμένο.
 
Φωτισμένο σχολειο είναι αυτό που.. Καίγεται!!! :supergrin:
 
Πολλές φορές άκουγα το "άμα δεν έχεις νύχια να ξυστείς...", Και περίμενα κάποια συνέχεια, που δεν έλεγε κανείς. Στην ουσία δε χρειάζεται συνέχεια, εννοεί ότι είσαι έρμαιο αν δεν έχεις δικές σου δυνάμεις, ωστόσο με τον τρόπο που το έλεγαν οι μεγάλοι, έμοιαζε λειψό και μυστηριώδες.

Αντίστοιχο είναι το "άμα ραγίσει το γυαλί..."

Κι ένα ωραίο που άκουγα, όταν από βιασύνη, στο τέλος έκανα μια δουλειά δυο φορές : "το μονό σκοινί δε φτάνει, το διπλό φτάνει και περισσεύει"...
 
Φεγγαράκι μου λαμπρό

μη μου φεγγεις να περπατώ

γιατί τώρα πια έχω και... Φακό! :p

Κανε το κάλο και ρίχτο στο γιαλό... :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Για κάποιο λόγο θυμάμαι δύο ατάκες που έχουν να κάνουν με γυναίκες...
η δεύτερη από έναν καθηγητή στο Πανεπιστήμιο, εν ώρα εργαστηρίου που έτυχε να είμαστε μόνο άντρες:

"Μάγκες, στη ζωή σας πρέπει να συνηθίσετε με υπολογιστή υψηλού επιπέδου, γυναίκα μεσαίου επιπέδου και γλώσσα (σ.σ.: προγραμματισμού) χαμηλού επιπέδου"
Θεωρώ άκρως ανησυχητικό ότι Καθηγητής Πανεπιστημίου προσπαθούσε να μεταλαμπαδεύσει αυτές τις αντιλήψεις στους φοιτητές του.

------------------------------

joe είπε:
''εσυ να κοιτας τη δουλεια σου και την οικογενεια σου''
http://www.protothema.gr/greece/article/211560/h-pyrkagia-sthn-axa%CE%90a-mainotan-kai-to-panhgyri-foyntone-/

Πάντως, το κάψανε στο πανηγύρι! Δεν μπορώ να πω...

------------------------------

BETTY BOOP είπε:
Να ακούς πάντα τους μεγαλύτερους... αυτοί έχουν περισσότερη εμπειρία!
Μπέττυ μου, παίζει ρόλο με ποιον τρόπο αξιοποίησαν αυτήν την εμπειρία οι μεγαλύτεροι στις ζωές τους.

Γενικά μιλάω.

Πάντως, έννοια σου και σε μένα τα ίδια έλεγαν...

------------------------------

pooky(1) είπε:
"Διάβασε σήμερα για να έχεις μια καλή δουλειά αύριο"

"Μπες στο Πανεπιστήμιο και όλα τα προβλήματά σου θα λυθούν"

"Πάντα θα συμφωνείς με τη γνώμη του καθηγητή σου"
Ιδού η έμπρακτη επιβεβαίωση:

https://media.gq.com/photos/56994b3bcb97def078222f68/3:2/w_1200/christiano-ronaldo-gq-0216-1_fashioncreditlede.jpg

ΥΓ: Παράτησε το σχολείο στα 14, αφού πρώτα αποβλήθηκε γιατί πέταξε μια καρέκλα στον καθηγητή του...

------------------------------

patousaki είπε:
Και το χειρότερο δεν είναι αυτό.

Διότι λες, "οι γονείς μας μεγάλωσαν σε άλλες εποχές, που αυτά που γράφει ο pooky(1) ίσχυαν"

Αυτό που δεν καταπίνεται είναι ότι τώρα στα 60, 70 τους επιμένουν στις ιδέες τους
Έννοια σου και πολλοί συνομήλικοί μας έχουν την ίδια ακριβώς νοοτροπία απέναντι στα δικά τους παιδιά. Ακόμα...

Ο θρίαμβος του Παβλόφ και των εξαρτημένων αντανακλαστικών...

Ή, αν προτιμάς, η δύναμη των απωθημένων και της πλύσης εγκεφάλου.

Για να μην παρεξηγηθώ, έχω αποφασίσει να μην κάνω παιδιά.

Πιστεύω ότι οι κοινωνίες οδηγούνται σε πολύ πιο απαιτητικές και ανελεύθερες καταστάσεις από αυτές τις οποίες μέχρι πρότινος θεωρούσαμε δεδομένες.
 
Για να μην παρεξηγηθώ, έχω αποφασίσει να μην κάνω παιδιά.

Πιστεύω ότι οι κοινωνίες οδηγούνται σε πολύ πιο απαιτητικές και ανελεύθερες καταστάσεις από αυτές τις οποίες μέχρι πρότινος θεωρούσαμε δεδομένες.
Ότι ωριμότερο και συνειδητοποιημένο έχω διαβάσει τις τελευταίες δεκαετίες. Αν λειτουργούσε έτσι ο κόσμος θα ήμασταν πραγματικά σε άλλο επίπεδο.

@ΦΠΖ1: Σε μία μικρή παραλλαγή αυτού που είπες, ο παππούς μου (επειδή είμαι ο ορισμός του τεμπέλη) όταν ήμουν μικρός και τον βοηθούσα σε δουλειές του χωραφιού μου έλεγε πριν 35 χρόνια: ''Παναγιώτη να ξέρεις, ο τεμπέλης δυό φορές κουράζεται''.
 
Πίσω
Μπλουζα