Ρετρό ταινίες τρόμου με ασυνήθιστα "στοιχειωμένα αντικείμενα" !

Ναι ρε...την έβλεπα και εγώ αυτη τη σειρά με τα δαιμονισμένα αντικείμενα...ήταν μάλιστα και μία από τις αγαπημένες μου !!! Και ήταν 3 τύποι,ένας παπούς, μία γκομενίτσα και ένας τυπάς που τα ψάχνανε και σώνανε τουσ ιδιοκτήτες πάντα στο τσάκ ( όχι πάντα :) )
 
Το Στοιχειό της Πόλης του Jeff Burr (1986-7) με τον τρομερό Βίνσεντ Πράις γνωστή και ως Τhe Offspring aka From a Whisper to a Scream [ http://www.imdb.com/title/tt0091671/ ]

composite20080423115224tz9.jpg


YouTube - From A Whisper To A Scream (1987) (Village Roadshow Trailer) [edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Όπου η μικρή κομώπολη του Oldfield στοιχειώνει με κακό τρόπο τους κάτοικους της
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων

THE LIFT

Νομίζω ήταν ολλανδικό, με ένα στοιχειωμένο ... ασανσέρ !

Υπήρχε επίσης και η ταινία "Το 13ο πάτωμα" -αν θυμάμαι καλά τον τίτλο- που είχε να κάνει με ασανσέρ-δολοφόνο....
Ναι και εγώ έτσι σκέφτηκα. The 13th floor, κλασική ταίνια όπου computer scientists δημιουργούν μια virtual reality και ζουν virtual lifes. Αλλά αν ψάξεις στο imdb υπάρχουν και άλλες 13 floor ταινίες και μάλλον αυτήν εννοεί.

Btw,. πορώθηκα με το The Lift, θα το κατεβάσω τώρα αν το βρω. Πάντα είχα μια [ame=http://www.youtube.com/watch?v=MX31VzNlfQU]μανία με τα ανσασέρ και ένα κλασικό όνειρο που βλέπω είναι πως στην 5όροφη πολυκατοικία που μένω, πατώ το 4 να πάω σπίτι μου και αντί να σταματήσει το ανσασέρ συνεχίζει, και περνάει και το 5 και φτάνει στο 40κάτι ενώ δεν υπάρχει. Χαχαχα!!! Για αυτό το βρίσκω πολύ τρομακτικό για σενάριο και πορώθηκα τώρα που υπάρχει τέτοια ταινία!
 
Τώρα που το σκέφτομαι θα κωλογούσταρα ταινία θρίλλερ με πράγματα που εμφανίζονται μέσα από τον υπολογιστή, ghost in the machine καταστάσεις, κλπ. Μάλλον κάποια πατάτα θα υπάρχει ήδη αλλά δεν πειράζει. Έτσι για να φοβάμαι να ξανανοίξω υπολογιστή :p
 
Ναι, το Ηλεκτρικά όνειρα δεν είναι και τόσο creepy. :D
 
Asikamin, μεγάλη ταινία το VIDEO DEAD !

Το έχω σε VHS, αλλά γενικά είναι πολύ "άγνωστο" έργο.

Αποθέωση, η νύφη-ζόμπι !
 
Μία ταινία που , εμένα τουλάχιστον , μου άρεσε πάρα πολύ , ήταν η κορεάτικη

(2004) The Doll Master

Είναι το είδος τρόμου που μου αρέσει , δηλαδή αυτές που έχουν να κάνουν με το υπερφυσικό (φαντάσματα κτλ) και όχι να βλέπεις αίματα , άντερα κλ και να συχένεσαι τη ζωή σου .

Η ταινία έχει να κάνει με μία στοιχειωμένη κούκλα η οποία , παρότι της πήρε αρκετό καιρό , προσπαθεί να πάρει εκδίκηση ! Βλέποντας την ταινία κανείς , πείθεται πως καμιά φορά και οι κούκλες έχουν ψυχές . Ήταν κάνα-δύο σκηνές που κόντεψα να πεταχτώ από την καρέκλα !
 
αυτο το ελεγαν "το διαβολικο ψυγειο" πατατα θριλερ!!!!
 
Το "Video dead" (1987), με ενα στοιχειωμένο βίντεο( ή βιντεοκασέτα ήταν, πάει και καιρός)...
 
Παιδιά θυμάστε μια σειρά τρόμου που κάθε αυτοτελής επεισόδιο της είχε σχέση με κάποιο στοιχειωμένο αντικείμενο το οποίο το "θύμα" το αγόραζε απο παλαιοπωλείο το οποίο είχε ένας γεράκος...

Όλη η σειριά έτσι ήταν άλλα σε κάθε επεισόδιο με διαφορετικό στοιχειωμένο αντικείμενο το οποίο είχε μια κατάρα πάνω του.

Θυμάται κάνεις κάτι παραπάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Παιδιά θυμάστε μια σειρά τρόμου που κάθε αυτοτελής επεισόδιο της είχε σχέση με κάποιο στοιχειωμένο αντικείμενο το οποίο το "θύμα" το αγόραζε απο παλαιοπωλείο το οποίο είχε ένας γεράκος...
Όλη η σειριά έτσι ήταν άλλα σε κάθε επεισόδιο με διαφορετικό στοιχειωμένο αντικείμενο το οποίο είχε μια κατάρα πάνω του.

Θυμάται κάνεις κάτι παραπάνω;
To retromaniax :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=630
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
" Death bed. The bed that eats " (1977) μια υπερκάλτ ταινία, με πρωταγωνιστή ένα παλιό κρεβάτι σε έναν πύργο που έτρωγε όποιον έκανε το λάθος, να ξαπλώσει σε αυτό!
 
the video dead (1987).μια στοιχειωμενη τηλεοραση ειναι πυλη για τα ζομπι στην δικη μας διασταση-

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και η ταινια 976-Evil 1988 του Robert Englund, οπου μια τηλεφωνικη γραμμη σε μια εταιρεια στοιχειωνεται και οποιος καλεσει τον αριθμο 976 δαιμονιζεται και αποκτα περιεργες δυναμεις!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τώρα μία ταινία που θα σας κόψει την ανάσα...Οι "ντομάτες του τρόμου"! Για να δείτε τι εστί μεταλλαγμένο ντοματάκι...

tom.jpg
 
δεν νομιζω να υπαρχει κατι πιο περιεργο απο αυτο Killer condom ταινια του 90

 
θανος είπε:
δεν νομιζω να υπαρχει κατι πιο περιεργο απο αυτο Killer condom ταινια του 90
Όχι δεν το πιστεύω, υπάρχει τέτοιο πράγμα;;; Το τραγικό είναι οτι προβλήθηκε στο φεστιβάλ Βερολίνου!!!
 
Πίσω
Μπλουζα