Ρετρό τηλεοπτικά σοκ

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Πολλές φορές η τηλεόραση μας σόκαρε ως παιδιά. Ίσως φαινόταν ''κάτι παραπάνω'', ίσως λεγόταν ''κάτι παραπάνω'', πολλές φορές το τέλος δεν ήταν το αναμενόμενο ''happy end'' ή ίσως κάποιες εικόνες ήταν πολύ δυσάρεστες και άσχημες.

Μια από τις ειδήσεις που με σόκαραν και που δεν πίστευα ήταν το ατύχημα του οδηγού της Formula 1 Νίκι Λάουντα, που λάμβανε μέρος σε αγώνα στη Γερμανία όντας παγκόσμιος πρωταθλητής και πρώτος στη βαθμολογία. Ήταν 1 Αυγούστου 1976 και ενώ έτρεχε, το όχημά του προσέκρουσε σε τοίχο, επέστρεψε στην πίστα, χτυπήθηκε από τα επόμενα αυτοκίνητα και έπιασε φωτιά. Ευτυχώς επέζησε και τελείωσε την καριέρα του με τρία παγκόσμια πρωταθλήματα (1975, 1977, 1984).

(Μετά από αυτή τη φοβερή εικόνα, κάθε φορά που παρακολουθούσα αθλήματα, τα περίμενα όλα γιατί συνειδητοποίησα ότι μπορούν να συμβούν τα πάντα. Σε όλους. Κι ας το δείχνει και η τηλεόραση...)

Υπήρξε για σας κάτι που να σας σόκαρε; (ας εξαιρέσουμε τα πονηρά)
 
Παρόμοιο περιστατικό την Πρωτομαγιά του 1994 όταν είδα live στη TV το θανατηφόρο ατύχημα του Ayrton Senna στη Formula 1.
 
το 2001 οταν έπεφταν οι δίδυμοι πύργοι στην νεα Υόρκη το έβλεπα ζωντανά στην τιβι και νόμιζα οτι είναι εφε η κάποια ταινία... έλεγαν οτι ειναι αλήθεια και πάλι δεν το πίστευα.. και το χειρότερο ηταν οτι την ιδια ωρα ερχόταν ο θείος μου απο αμερικη και είχαμε τρομοκρατηθεί...
 
Με είχε σοκάρει όταν έβλεπα στην τηλεόραση το ατύχημα του διαστημοπλοίου Challenger (28 Ιανουαρίου 1986) που διαλύθηκε 73'' μετά την εκτόξευση.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από φυσικές καταστροφές, σεισμούς κλπ...

Σε ένα επεισόδιο των "Ρεπόρτερς", είχαν εντοπίσει ανεξήγητα φαινόμενα σε ένα χωριό. Μπαμπίνι πρέπει να ήταν το όνομά του... Τόση εντύπωση μου έκανε, που το θυμάμαι ακόμα...

Ένα πνεύμα, δεν άφηνε σε ησυχία τους κατοίκους, το οποίο σχετιζόταν με ένα αυτιστικό, αν θυμάμαι καλά, παιδί που ζούσε στο χωριό.

Το ρεπορτάζ ήταν τόσο υποβλητικό, που τύφλα να'χουν οι ταινίες τρόμου!!!

Τελικά, το παιδί ήταν αυτό που έκανε όλη τη φασαρία...

Φοβήθηκα αρκετά, καθώς όταν το έβλεπα, βρισκόμουν στο χωριό της μητέρας μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με είχε σοκάρει, η υπόθεση των σατανιστών της παλλήνης.Πέρα απο το θέμα, που ήταν απο μόνο του ανατριχιαστικό,θύμαμαι οτι η ιδιωτική, είχε δώσει τα ρέστα της τότε.Τα ρεπορτάζ να έχουν ολα την μουσική του εξορκιστή, οι σκηνές απο ταινίες παρόμοιας θεματολογίας, να δίνουν και να παίρνουν στα δελτία και οι δημοσιογράφοι να κανουν οτι είναι δυνατο, για να παρουσιάσουν... τρομακτικότερα το θέμα(φωνη υποβλητική,σκοτεινά πλάνα κλπ).Σαν κερασάκι, κάποια κανάλια εβαζαν και μια ταινία μετα το δελτίο, που να έχει οποσδήποτε μια θυσία παρθένας μέσα.Μέχρι και το devils men, του καραγιάννη έπαιξαν :) .Αθάνατη 90ς τηλεόραση...
 
Και για μένα το μεγαλύτερο σοκ της ζωής μου ήταν οι επίθεση στους δίδυμους πύργους, αν και βέβαια δεν είναι ρετρό.

Μου ήρθε φλασιά τώρα... θυμάστε που με κάποιον τρόπο ένα πειρατικό κανάλι είχε εκπέμψει πάνω στη συχνότητα της ΕΤ1 και έδειχνε σκληρό πορνό για λίγη ώρα; Γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 90 αν θυμάμαι καλά...
 
Θυμαμαι που με ειχε κατατρομαξει το γεγονός στο Τσερνομπιλ. Τοτε είμουν μολις 6 ετων, ειχε γινει ντορος αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω πως μια εκρηξη σε ενα εργοστασιο, καπου πολυ μακρια, εκανε τοσο μεγαλη ζημια, η οποια μαλιστα εξαπλωθηκε σε "ολον τον κόσμο" ενω για πρωτη φορα ακουγα λέξεις όπως ραδιενεργεια. Προσπαθουσα να καταλαβω, τι στο καλο ειναι αυτη η ραδιενεργεια και ειναι τοσο επικινδυνη, αέριο? σκονη? υγρο? Και πως στο καλο εφτασε απο εκει μέχρι εδω?

Θυμαμαι και μια ταινια οπου κάποιοι προσπαθουσαν να προστατευτούν βαζοντας σελοτεϊπ στα κουφωματα και τα παραθηρα για να μην "μπει" η ραδιενεργεια. Βεβαια καποιος μου είχε πει (και με φόβησε ακομα περισσότερο) ότι περναει μεσα απο τα παντα, εκτος απο παχύ, συμπαγή, τσιμεντενιο τοιχο..... Ολα αυτα παραηταν περιεργα και σκοτεινα για το παιδικο μυαλό μου...
 
Και λιγο πριν απο τουσ διδυμους πυργους σοκαριστικες ηταν και η σκηνες απο τον πολεμο της Σερβιας οπου τα καναλια εδειχναν καμμενα και διαμελισμενα πτωματα παντου...
 
Θυμάμαι πόσο σοκαρίστηκα με την ανακοίνωση του θανάτου του Kurt Cobain στην live εκπομπή του Ray Cokes... μέρες παλιού Mtv...
 
Δεν θυμάμαι πότε ήταν, ήμουν αρκετά μικρός, αλλά το πρώτο μεγάλο σοκ το έπαθα όταν κάποια στιγμή στις ειδήσεις (ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2, δεν υπήρχαν κι άλλα κανάλια), έδειχνε ένα θέμα για βίαιες συγκρούσεις στη Νότια Αφρική. Έδειχνε ένα δρόμο σε ένα λόφο, του οποίου έβλεπες την κορυφή, και πολλοί μαύροι διαδηλωτές έτρεχαν να γλιτώσουν από τους λευκούς αστυνομικούς που τους κυνηγούσαν. Κάποια στιγμή ένας από τους διαδηλωτές σκόνταψε κοντά στην κορυφή του δρόμου και έπεσε, και ένας αστυνομικός βρέθηκε ακριβώς από πάνω του. Ο διαδηλωτής άπλωσε τα χέρια τρομαγμένος για να προφυλαχθεί από τον αστυνομικό ο οποίος έβγαλε το όπλο του και τον πυροβόλησε εξ επαφής. Ακόμα θυμάμαι τη λάμψη του όπλου. Είχα δει παρόμοιες σκηνές σε ταινίες (μπορεί και να τις είχα συνηθίσει) αλλά ήξερα ότι αυτό ήταν αληθινό και με σόκαρε απίστευτα.
 
saboter είπε:
Δείτε και αυτό το πανελλήνιο τηλεοπτικό σοκ που κατέθεσε προ καιρού ο exetlaios


Οσον αφορα το λινκ αναφερεται στην επιμαχη ταινια του νικου αλευρα φιλος και συνεργατης επι σειρα ετων απο την εποχη που εκανε τα απιστευτα και ομως ελληνικα το ζουγκα σοου και πολλα αλλα, διαβασα διαφορα σχολια που δεν στεκουν και επειδη γνωριζω το χιουμορ και το υφος του νικου γιαυτο και το αναφερω... συγνωμη αν ειμαι off topic. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kajwbtfe είπε:
Και λιγο πριν απο τουσ διδυμους πυργους σοκαριστικες ηταν και η σκηνες απο τον πολεμο της Σερβιας οπου τα καναλια εδειχναν καμμενα και διαμελισμενα πτωματα παντου...
και νεκρά παιδάκια τυλιγμένα όπως όπως με βρωμοσέντονα. Ηταν η πρώτη φορά στην ζωή μου που είχα κλάψει βλέποντας ειδήσεις.
 
DINO είπε:
Σε ένα επεισόδιο των "Ρεπόρτερς", είχαν εντοπίσει ανεξήγητα φαινόμενα σε ένα χωριό. Μπαμπίνι πρέπει να ήταν το όνομά του... Τόση εντύπωση μου έκανε, που το θυμάμαι ακόμα...Ένα πνεύμα, δεν άφηνε σε ησυχία τους κατοίκους, το οποίο σχετιζόταν με ένα αυτιστικό, αν θυμάμαι καλά, παιδί που ζούσε στο χωριό.

Το ρεπορτάζ ήταν τόσο υποβλητικό, που τύφλα να'χουν οι ταινίες τρόμου!!!
Συν-υπογράφω !
 
Hera είπε:
και νεκρά παιδάκια τυλιγμένα όπως όπως με βρωμοσέντονα. Ηταν η πρώτη φορά στην ζωή μου που είχα κλάψει βλέποντας ειδήσεις.
Συμφωνώ! Ήμουν 15 χρονών και θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν κάποια στιγμή είχαν ρίξει έξυπνες βόμβες "κατά λάθος" σε ένα καραβάνι αμάχων. Αν θυμάμαι καλά ήταν Απρίλιος 1999, έβλεπα ειδήσεις μόνη μου και έκλαιγα με λυγμούς. Παρ'όλα αυτά δεν μπορούσα και δεν ήθελα να αλλάξω κανάλι, ήθελα να δω όλη τη θηριωδία. Ήθελα να ξέρω. Δεν μπορούσα να πιστέψω το κακό που μπορούσε να προκαλέσει άνθρωπος σε άνθρωπο. Δεν ήθελα να κλείσω τα μάτια και να κάνω σαν να μη συμβαίνει τίποτα! Είχα πάθει σοκ!
 
Τηλεοπτικό σοκ έπαθα, όταν είδα τα πεινασμένα παιδάκια απο την Αφρική (το Σουδαν και την Αιθιοπια νομίζω).

Ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω τις πρησμένες τους κοιλιές, το σκελετωμενο κορμάκι, τα μεγάλα μάτια τους.

Ντοκιμαντέρ με αμέτρητα περιστατικά απο την καθημερινότητα τους : Η πρόσβαση μόνο σε βρώμικο νερό (και η προσπάθεια να βρεθεί καθαρό), το συσσίτιο απο την UNICEF με το χαρακτηριστικό γάλα σε σκόνη.

Δεν υπήρχε μέρα που να μήν δείξει κάτι σχετικό η τηλεοραση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
Τηλεοπτικό σοκ έπαθα, όταν είδα τα πεινασμένα παιδάκια απο την Αφρική (το Σουδαν και την Αιθιοπια νομίζω).
Ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω τις πρησμένες τους κοιλιές, το σκελετωμενο κορμάκι, τα μεγάλα μάτια τους.

Ντοκιμαντέρ με αμέτρητα περιστατικά απο την καθημερινότητα τους : Η πρόσβαση μόνο σε βρώμικο νερό (και η προσπάθεια να βρεθεί καθαρό), το συσσίτιο απο την UNICEF με το χαρακτηριστικό γάλα σε σκόνη.

Δεν υπήρχε μέρα που να μήν δείξει κάτι σχετικό η τηλεοραση
Κι εμένα με είχε σοκάρει εκείνο το κοριτσάκι, η Αντουανέτα από την Αιθιοπία. αλλά και εκείνη η διαφήμιση που αναρωτιόταν "Τι κόσμος είναι αυτός που στέλνει ανθρώπους στο Φεγγάρι και αφήνει στη Γη τα παιδιά να πεθαίνουν αβοήθητα;". Σε άλλα γεγονότα, με είχε συγκλονίσει- γιατί το έβλεπα και πρώτη φορά κάτι τέτοιο- η καύση της νεκρής Ίντιρα Γκάντι το 1984.
 
Πίσω
Μπλουζα