Ρετρό τούρτες γενεθλίων

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
424
Οι ρετρό τούρτες μας δεκαετίας 70 δεν ήταν διακοσμημένες με φωτογραφίες ούτε φιγούρες από τον μίκυ. Είχαν ζαχαρωτά τριαντάφυλλα, κουνελάκια, λαγουδάκια, πάπιες, κύκνους, κερασάκια, άντε και καμιά ανθρώπινη φιγούρα. Σοκολατίνες :) και λευκές :p ή ανάμικτες :( όλες γίνονταν άφαντες.

Από τα δικά μου γενέθλια παραθέτω τα κάτωθι (η ποιότητα δεν είναι και τόσο καλή αλλά από το τίποτα...) :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Ωραιο θεμα Ευακι!!!! :flower:

Οριστε και οι δικες μου... #)

1980 3 ετων...

...και η αφεντια μου προσπαθει να σβησει μια τεραστια τουρτα!!! :D

attachment.php



1981 4 ετων....


...και η τουρτα ειναι....διοροφη!!!! :eek:

Λεπτομερεια....η γεματη απορια εκφραση του εορταζοντα.... :D

attachment.php


attachment.php



1982 5 ετων...


...και την τουρτα συνοδευει ενα μπουκαλι Rosso Antico!!! :beerz:

Διακρινεται και το χερι του Νονου την ωρα της τομης.... :D

attachment.php


attachment.php


attachment.php


1983 6 ετων....

...και η τουρτα...ειναι....ΤΟΥΡΤΑΡΑ!!!!! :eek:

attachment.php


1985 8 ετων...

...ο εορταζων εχει βαλει τα καλα του...και ποζαρι με καμαρι!!!! :fafoutis:

Λεπτομερεια....η τουρτα αρχιζει και μπαινει σε μεγεθος.... :D

attachment.php


1989 12 ετων...

...με μια θολη φωτο αλλα...σκυμενος με στοργη πανω απο την τουρτα!!!:biglaugh:

attachment.php


1990 13 ετων...

...και τουρτα....Προ-Πο!!!:biglaugh:

attachment.php


1992 15 ετων...

...και καταφτανει η τουρτα στο τραπεζι για τα περαιτερω... :D

attachment.php


1993 16 ετων...

...η πρωτη μαυρη τουρτα....
smiley-eatdrink026.gif
"]
smiley-eatdrink026.gif
[/url]

Λεπτομερεια....

..απουσιαζει ο Ασος -μπηκε σφηνα τελευταια στιγμη ενα μπλε κερακι -οποτε καλλιστα...θα μπορουσα να γιορταζω τα 6!!! :baby2:

attachment.php


Αυτες οι ολιγες.... :D
 
Όντως πολύ ωραίο θέμα και ωραίες οι τουρτίτσες! Δεν έχω εγώ τις φωτογραφίες από τις δικές μου δυστυχώς, αλλά τις θυμάμαι όλες πολύ καλά. Άλλοτε ήταν έτοιμες κι άλλοτε τις έφτιαχνε η μητέρα μου βάζοντας τη δική της έμπνευση και φαντασία. Ήταν ωραίες και το σημαντικότερο, πάντα μεγαλύτερες από των ζαχαροπλαστείων :)
 
Είναι ιδέα μου ή όσο πιο μικροί σε ηλικία τόσο πιο μεγάλη η τούρτα :) . Δυστυχώς δεν έχω (ακόμα) κάτι να ανεβάσω αλλά θυμάμαι ότι στο δημοτικό τις τούρτες τις αγοράζαμε από ένα ζαχαροπλαστείο ονόματι "Το κάτι άλλο" (ρετρό τίτλος (; ) ), το οποίο έχει κλείσει βέβαια χρόνια τώρα.

Σταύρο το φωτογραφικό σου υλικό κάθε χρονιά μια χαρά το βλέπω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καπου εχω μια φωτογραφια απο την τουρτα οταν εκλεινα τα 6... (αν θυμαμαι καλα την ηλικια) Μαντεψτε τι θεμα εχει , Super Mario :p .

Αν την βρω θα την ανεβασω :D .
 
Ajax87 είπε:
Καπου εχω μια φωτογραφια απο την τουρτα οταν εκλεινα τα 6... (αν θυμαμαι καλα την ηλικια) Μαντεψτε τι θεμα εχει , Super Mario :p .Αν την βρω θα την ανεβασω :D .
Πλάκα κάνεις!! :eek: Θα ήθελα πολύ να τη δω. Εγώ είχα στην 1η γυμνασίου μια μπλούζα Super Mario Bros.
 
johnny19818 είπε:
Σταύρο το φωτογραφικό σου υλικό κάθε χρονιά μια χαρά το βλέπω.
Να 'σαι καλα Γιαννη! :thumbup:

Μεχρι και πριν μια 15ετια βγαζαμε αβερτα φωτογραφιες σε διαφορες γιορτες (Χριστουγεννα,Πρωτοχρονια,Πασχα κλπ...),εκτοτε

καπου το βαρεθηκαμε και το παρατησαμε. Μου εχει κολλησει και παλι το "μικροβιο" τα τελευταια 2-3 χρονια. :)

Ajax87 είπε:
Καπου εχω μια φωτογραφια απο την τουρτα οταν εκλεινα τα 6... (αν θυμαμαι καλα την ηλικια) Μαντεψτε τι θεμα εχει , Super Mario :p .Αν την βρω θα την ανεβασω :D .
Αυτη πρεπει να την δουμε....Οπωσδηποτε!!! :p
 
φωτογραφιες δεν θυμαμαι αν εχω ομως οι καλυτερες τουρτες που θυμαμαι να μου ειχαν παρει ηταν μια που ηταν σαν καρπουζι και ειχε κανει μεγαλη εντυπωση και επισης θυμαμαι μια στην πρωτη δημοτικου που ηταν ολη στολισμενη με πλαστικα στρατιωτακια θα ψαξω μηπως βρω φωτογραφια απο καποια απο αυτες
 
Πάντως είναι γεγονός ότι ποτέ δεν είχα στα γενέθλιά μου μια θεματική τούρτα. Κάθε χρόνο η ίδια και η ίδια κλασσική κλασσικότατη τούρτα αμυγδάλου. Απορώ πως δε τη σιχάθηκα στο τέλος. Βέβαια τότε τα γλυκά τα τρώγαμε με πολύ μέτρο όχι τώρα που ότι ώρα θέλω κτυπάω ότι μου αρέσει. Περιμέναμε πως και πως τίποτα γενέθλια για να φάμε...καλά.

Θυμάμαι τους γονείς μου ότι έχωναν ένα ποτήρι ανάποδα στο κέντρο της τούρτας και ο εορτάζων έτρωγε αυτό το κομμάτι που είχε χωθεί μέσα στο ποτήρι και οι υπόλοιποι τα γύρω γύρω. Καλά μεταξύ μας, πάντα ζητούσα επιπλέον. Τί σόι έθιμο πάντως ήταν αυτό με το ποτήρι ανάποδα στο κέντρο της τούρτας δεν ξέρω.
 
johnny19818 είπε:
Πάντως είναι γεγονός ότι ποτέ δεν είχα στα γενέθλιά μου μια θεματική τούρτα. Κάθε χρόνο η ίδια και η ίδια κλασσική κλασσικότατη τούρτα αμυγδάλου. Απορώ πως δε τη σιχάθηκα στο τέλος. Βέβαια τότε τα γλυκά τα τρώγαμε με πολύ μέτρο όχι τώρα που ότι ώρα θέλω κτυπάω ότι μου αρέσει. Περιμέναμε πως και πως τίποτα γενέθλια για να φάμε...καλά.
Θυμάμαι τους γονείς μου ότι έχωναν ένα ποτήρι ανάποδα στο κέντρο της τούρτας και ο εορτάζων έτρωγε αυτό το κομμάτι που είχε χωθεί μέσα στο ποτήρι και οι υπόλοιποι τα γύρω γύρω. Καλά μεταξύ μας, πάντα ζητούσα επιπλέον. Τί σόι έθιμο πάντως ήταν αυτό με το ποτήρι ανάποδα στο κέντρο της τούρτας δεν ξέρω.
κι εγώ έχω δει στη μέση της τούρτας να σφηνώνουν ένα ποτήρι, αυτό γίνεται για να κοπούν ίσα κομμάτια προφανώς...
 
johnny19818 είπε:
Πλάκα κάνεις!! :eek: Θα ήθελα πολύ να τη δω. Εγώ είχα στην 1η γυμνασίου μια μπλούζα Super Mario Bros.

stayros είπε:
Αυτη πρεπει να την δουμε....Οπωσδηποτε!!! :p

Αφου το "κοινο" το ζητησε θα ηταν αγενεια να μην την βρω! :p

Αυτη λοιπον ηταν η τουρτα μου!

mario.jpg
 
Με ζαχαροπλαστη πατερα παντα ειχα το προνομιο να εχω τουρτες υπερπαραγωγες και φυσικα εκτος απο υπερπαραγωγες να ειναι και πολυ μεγαλες για ολα τα αλανια φιλαρακια μου που ερχοταν στα γενεθλια μου.Μια φορα μαλιστα σε καποια γενεθλια μου ειχαμε κατσει μαζι με τον πατερα μου και εκτος απο την τουρτα που εφτιαξε ειχε φτιαξει και μικρες στρογγυλες τουρτιτσες που απο πανω βαλαμε κατι που ηταν αγαπημενο αναλογα στο ατομο που θα επερνε την αναλογη τουρτιτσα φυσικα εγω το εκανα αυτο γιατι ηξερα τι αγαπουσε ο καθενας.Για παραδειγμα ενας φιλος μου αγαπουσε τα τρένα και βαλαμε πανω ζαχαρωτα τρενα και ραγες και σε μια φιλη μου που της αρεσε η μπαρμπι βαλαμε κατι αναλογο.Μιλαμε για παρτυ γενεθλιων ολα τα λεφτα που ακομα και τωρα συζητιεται οταν το φερνει η κουβεντα.
 
Ajax87 είπε:
Αυτη λοιπον ηταν η τουρτα μου!
Καλοφτιαγμενη.... :eek:

Ευχαριστουμε Γιαννη!!! :thumbup:

metalcandyman είπε:
Με ζαχαροπλαστη πατερα παντα ειχα το προνομιο να εχω τουρτες υπερπαραγωγες και φυσικα εκτος απο υπερπαραγωγες να ειναι και πολυ μεγαλες για ολα τα αλανια φιλαρακια μου που ερχοταν στα γενεθλια μου.

Το κοινο απαιτει φωτογραφιες.....

this_thread_is_worthless_without_pics.gif
 
Ευχαριστώ όλους σας όσους συμμετείχατε στο θέμα παιδιά με φωτογραφίες ή όχι :)
 
metalcandyman είπε:
Με ζαχαροπλαστη πατερα παντα ειχα το προνομιο να εχω τουρτες υπερπαραγωγες και φυσικα εκτος απο υπερπαραγωγες να ειναι και πολυ μεγαλες για ολα τα αλανια φιλαρακια μου που ερχοταν στα γενεθλια μου.Μια φορα μαλιστα σε καποια γενεθλια μου ειχαμε κατσει μαζι με τον πατερα μου και εκτος απο την τουρτα που εφτιαξε ειχε φτιαξει και μικρες στρογγυλες τουρτιτσες που απο πανω βαλαμε κατι που ηταν αγαπημενο αναλογα στο ατομο που θα επερνε την αναλογη τουρτιτσα φυσικα εγω το εκανα αυτο γιατι ηξερα τι αγαπουσε ο καθενας.Για παραδειγμα ενας φιλος μου αγαπουσε τα τρένα και βαλαμε πανω ζαχαρωτα τρενα και ραγες και σε μια φιλη μου που της αρεσε η μπαρμπι βαλαμε κατι αναλογο.Μιλαμε για παρτυ γενεθλιων ολα τα λεφτα που ακομα και τωρα συζητιεται οταν το φερνει η κουβεντα.

θελουμε φωτογραφιες metalcandyman,να δουμε τις τουρτες-υπερπαραγωγη :)

φωτογραφια της τουρτας που ειχα οταν εκλεισα τα 11

Snapshot_20141126.jpg

Αλλες 2φωτογραφιες εχω απ τα γενεθλια μου: οταν εγινα 1ετους και οταν εκλεισα τα 4,αυτη η τελευταια ηταν τουρτα "σπατουλα"

Γενικα τα γενεθλια μου τα εκανα με την τουρτα "σπατουλα" και σχεδον ολες τις φορες τα γιορταζα οικογενειακα

εξαιρουνται τα γενεθλια με την παραπανω τουρτα και αυτη του 1ετους που υπηρχαν και καλεσμενοι

Νομιζω οτι αυτο γινοταν επειδη τα γενεθλια και η γιορτη μου ειχαν/εχουν κατι παραπανω απο 1 μηνα διαφορα
 
Kαι γω θα ηθελα να ποσταρω φωτογραφιες αλλα εκει που βρισκονται ειναι πολυ δυσκολο.Αν καταφερω να ψησω την μανα μου να βγαλει ολα αυτα που πρεπει για να βρει της φωτογραφιες ωστε να της εχω στα χερια μου τοτε θα ανεβασω.
 
Να μία από τα 13α μου γενέθλια!

0.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα