Ρετρό τραινάκια

Φοβερά τα τραινάκια σας παιδιά. mixalis_21 δεν έχω λόγια, respect.

Θυμάμαι έναν τεράστιο σιδηρόδρομο που είχε στο Μινιόν. Τέλη των 70s ή αρχές των 80s πρέπει να ήτανε. Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Ήμουν πολύ μικρός γιατί θυμάμαι πως φόραγα το μισητό Μοντγκόμερυ και κάτι απαίσια παπούτσια από τον Μούγερ. Εγώ θέλω Ζίτα Ελλάς με τάπες ρεεεεεεεε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βέβαια εγώ προχώρησα περαιτέρω, έγινα σιδηροδρομο-μοντελιστής και ελπίζω βέβαια να μην φτάσατε σε σημείο να σκάτε κατοστάρικα για μοντέλα εν μέσω κρίσης, όπως έκανα εγώ :p

Φροντισε γι' αυτό το ανήψι!!!! Έπαιζε με ενα κροκοδειλο της Roco, διπλώθηκε στο χαλί , πάρτον κάτω τον κροκόδειλο!! Digital παρακαλώ. Από τότε τα μάζεψα, και όταν φτάσουν τα δεκαπέντε θα τα ξαναβγάλω!!! (Σε λίγο καιρό δηλαδή!!!!!) :p :p :p
 
τόσο για να το φτιάξω, ασχολουμε με τέτοια από τα 16 μου ..τότε είχα πολλά της lima..αχ τι μου θύμησες τώρα.... :( ...να τα κατεβάσω από το πατάρι...αχχχχ.....περασμένα μεγαλεία...ακόμα στα κουτιά τους τα έχω ...τα βάζω κάθε Χριστούγεννα...όπως πιτσιρικάς.... :( :( παρτε μια γευση...Προβολή συνημμένου 89044

Προβολή συνημμένου 89042

Προβολή συνημμένου 89043
Στη φωτογραφία που πόσταρες με σειρές απο τρένα και γράφει Lima 1977-78 είχα το δεύτερο απο πάνω η τουλάχιστον κάποιο που του έμοιαζε.Το είχα αποκτήσει κάπου μεταξύ 1994-95 απο το βιβλιοπωλείο 'πολύεδρο' στο κοντόπευκο Αγίας Παρασκευής.Αν θυμάμαι καλά η τιμή του ήταν γύρω στις 7500δρχ και μιας και είχα μαζέψει μόνο 4500δρχ τα υπόλοιπα τα 'τσόνταρε' ο θείος μου.Η λεπτομέρια στο τρενάκι ήταν απίστευτη στα παιδικά μου μάτια.Ακόμα θυμάμαι τη μεταλλική κεραία επαφής τροφοδοσίας ρεύματος στο πάνω μέρος του που ανέβαινε και κατέβαινε.Παίζει δε παίζει να έχω κάτι απο αυτό στα απομηναρια απο τα παιχνίδια μου.(κάνα βαγόνι, καμιά ράγα).Πάντως όσο και αν μου άρεσε ήταν ελλατωματικό απο την αρχή, μιας και κόλλαγε σταματώντας περιοδικά.Ίσως δεν έκανε καλή επαφή με το ρεύμα, δεν ξέρω...με αποτέλεσμα να βάζω αναχώματα κάτω απο τις ράγες για να το κάνω να δουλεύει χωρίς σταματιμό, πράμα που έπιασε.
Τα καλά πράγματα όμως κρατάνε λίγο και κάποια στιγμή σταμάτησε στο τερματικό σταθμό μόνιμα.(χάλασε)
Το άνοιξα μπας και μπορούσα να το φτιάξω αλλά δεν...
Μου έκανε εντύπωση πως η κινητήρια μηχανή μέσα του είχε κολλημένο ένα ορθογώνιο μεταλλικό βαρίδιο.
Εκείνη την εποχή έκανα πολλές βόλτες στα στενά και τους δρόμους του χαλανδρίου με το ποδήλατό μου.Πολλές φορές πέρναγα έξω απο ένα άλλο βιβλιοπωλείο της συγκεκριμένης περιοχής μα ποτέ δε πήρα είδηση πως στο πίσω μέρος του είχε βιτρίνες με τρενάκια μοντελισμού ()ωσπου μια μέρα μπήκα μέσα για να πάρω ένα στυλό.
Έμεινα κάγκελο.Σαν διαβητικός σε βιτρίνα γλυκών, σαν παιδί σε παιχνιδάδικο, σα γατούλης που κοιτάει τα χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια στο δέντρο.Απο εκείνη την ημέρα και μετά, κάθε φορά που πέρναγα απο εκείνο το δρόμο δε παρέλλειπα να μπαίνω μέσα για να πάρω τη δόση μου.Πότε άλλοτε η βόλτα στο χαλάνδρι δε φαινόταν τόσο διασκεδαστική...
Τα χρόνια περάσανε και οι αναμνήσεις μου με φέρανε πίσω...στα παλιά μου λημέρια, μόνο και μόνο για να δω πως στη θέση του βιβλιοπωλείου υπήρχε πια ένας φούρνος/ζαχαροπλαστείο.Τα τρενάκια αναχώρισαν, οι αναμνήσεις μου όμως ποτέ...✒
 
Τα χρόνια περάσανε και οι αναμνήσεις μου με φέρανε πίσω...στα παλιά μου λημέρια, μόνο και μόνο για να δω πως στη θέση του βιβλιοπωλείου υπήρχε πια ένας φούρνος/ζαχαροπλαστείο.Τα τρενάκια αναχώρισαν, οι αναμνήσεις μου όμως ποτέ...✒

Πιθανόν το βιβλιοπωλείο να ήταν η αντιπροσωπία της Marklin!! Πιθανόν μετακόμισε, γιατί πριν δύο χρόνια, μαζί με κάτι φίλους χάζευα τις βιτρίνες του!!!!
 
Με τον καλύτερο μου φίλο στα '80ς παίζαμε σε ένα μεγάλο τραπέζι με ένα τεράστιο σετ με τραινάκια γερμανικά της Märklin, με διακλαδώσεις, φανάρια, διάφορες μηχανές, ροοστάτες, κλπ. παίζαμε πολύ ωραία άπειρες ώρες!μιας και οι δυο είχαμε εμπειρίες από γερμανικά τρένα, εγώ πρώτη φορά μπήκα σε ελληνικό τραίνο όταν κάναμε το ταξίδι interrail το '88 μόνοι μας! το Αθήνα-Σαλονίκη πού έκανε άπειρες ώρες και στάσεις, με μηχανή ντίζελ! μάλιστα εμείς είχαμε κρατήσει θέσεις και διώξαμε αυτούς που κάθονταν (κλασσικά το τραίνο ήταν φουλ) 15 χρονών χαμίνια:icon_lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα