Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

ΑΡΑΠΑΚΙ και τα μυαλα στα κάγκελα~!
 
Και κεινα τα μπισκοτα στο μεγαλο κοκκινο κουτι που ειχαν διαφορα σχηματα νομιζω Disney...και Safari και γαρυδακια tsipita (αυτα με τα διαφανα πλαστικα ζωακια) και.....οκ στοπ....πεινασα αγρια

(ασχετο/σχετικο)

Η τυροπιτα στο σχολειο μου το 77-78 εκανε μιση δραχμη και ηταν τριγωνικη ;)
 
Αν και την συγκεκριμενη μαρκα δεν μπορω να πω οτι την θυμαμαι οι "τσιχλες-τσιγαρα" ηταν πολυ της μοδας μια εποχη. :)

[edit] Dead webshots image [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτική η γεύση της KISS τότε,τώρα έχει φάει ρετούς και η γεύση δεν θυμίζει τίποτα από το παρελθόν.Δεν ξέρω αν θυμάστε και τα καβουράκια (κάτι μεταξύ γαριδάκι και δρακουλίνη).:hungry:
 
AARDVARK είπε:
Δε θυμάμαι ακριβώς τα λόγια της διαφήμισης. Αλλά ήταν παραλλαγή του τραγουδιού του Πασχάλη() «Παραδόσου λοιπόν…»Να συμπληρωσω και εγω τα λογια του Πασχαλη <<Παραδοσου λοιπον στην απιθανη γευση....>> αυτο απο εμενα τα επομενα καποιος αλλος :D
Ενα χρόνο σας άφησα μήπως και το βρείτε αλλά πού:biglaugh:

Μην προβάλεις αντίσταση και σύ στα ΤΙ ΚΑΙ ΤΙ
 
AARDVARK είπε:
Αν και την συγκεκριμενη μαρκα δεν μπορω να πω οτι την θυμαμαι οι "τσιχλες-τσιγαρα" ηταν πολυ της μοδας μια εποχη. :)
Rofl AARDVARK. Είχε πέσει πολύ «κάπνισμα» τότε. :D

bi-bi είπε:
Καταπληκτική η γεύση της KISS τότε,τώρα έχει φάει ρετούς και η γεύση δεν θυμίζει τίποτα από το παρελθόν.
Τα ίδια ακούσα και για την Κούκουρούκου. Προσωπικά έχω να δοκιμάσω πολύ καιρό. Ίσως να είναι η ιδέα μας βέβαια...
 
Θυμάστε την "κόντρα" μεταξύ POCKET-PIE και AMARETI ?

Εγώ δηλώνω ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ με amareti !

Θυμάστε ότι παλαιότερα τα ΕΞΤΡΑ ΤΥΡΟΓΑΡΥΔΑΚΙΑ, δεν είχαν μόνο "μπαστουνάκια" και "ροδέλες" όπως σήμερα, αλλά κάθε σακουλάκι είχε και μια τρίτη ποικιλία, τις "μπαλίτσες" ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tongo παγωτό μπανάνα με καταπληκτική διαφήμιση. Καραμπόλα, επίσης παγωτό με φοβερό δωράκι στη βάση.

Φοφίκο, το κορυφαίο junk snack ever! κλαίω που δε μπορώ να το βρω σήμερα.
 
Μέσα στην πίκρα μου θυμήθηκα το πιο κάτω:

"ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ....GRILLO

"ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ....GRILLO

"ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΑΥΣΗ....ΝΑ... ΒΓΑΙΝΕΙ....GRILLO GRILLO"

Θυμάμαι τη διαφήμιση με τα παιδιά που το τραγουδούσαν και κάποια στιγμή ένα πιτσιρίκι έπαιζε σαξόφωνο (και καλά).

Το παγωτό-γρανιτα σε σχήμα πυραυλου που το πίεζες στη ρίζα του και εβγαινε για να το γλυψεις. Διαφήμιση και παγωτό, με ΜΕΕΕΕΕΓΑ υποννοούμενο, αλλά τότε ήμασταν αθώα, μη γκοιτάτε τώρα.
 
Και να συμπληρωσω παγωτο σε σχημα μπαλακι πλαστικο και απο μεσα βανιλια απο την Εβγα

και να μην ξεχασω τσιχλες με αλουμινοχαρτο σε σχημα νομισματος ασημενιου και

χρυσου περιτυληγματος

ααααα και τις τις τσιχλες κοντα σε μηχανοκινητα αυτοκινητακια και ελικοπτερακια

στα ψιλικατζιδικα μεσα σε γυαλα που εβαζες 1 πενηνταρακι για να την αποκτησεις

και γαριδακια Video Snack και τα pafs τα μεγαλα τυρογαριδακια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eγώ το μόνο που έχω να πω είναι αυτό:

Fofiko και Amaretti rulez!!!!(Δώστε τα φοφίκο στο λαό! :D )
 
Γαριδάκια ΦΛΩΡΙΝΑ !

Από την εταιρία TOTIS.

Πάμε και το τραγουδάκι :

"ΦΛΩ-ΦΛΩ-ΦΛΩΡΙΝΑ ! TOTIS-ΠΟΙΟTΗΣ !"
 
bi-bi είπε:
Καταπληκτική η γεύση της KISS τότε,τώρα έχει φάει ρετούς και η γεύση δεν θυμίζει τίποτα από το παρελθόν.Δεν ξέρω αν θυμάστε και τα καβουράκια (κάτι μεταξύ γαριδάκι και δρακουλίνη).:hungry:
τα καβουράκια ήταν σαν τα δρακουλίνια και στην διαφήμηση έπαιζε ο Κώστας Βουτσάς ντυμένος γιαγιά...

Θυμάμαι που πήγαιναν κάτι πιτσιρίκια κι έκαναν μια κίνηση με τα δαχτυλά τους σαν δαγκ'ανα καβουριού και ο Βουτσάς-γιαγια έλεγε

-Αααα! Καβουράκια...!!!!
 
Omenforever είπε:
Σας παρακαλώ θυμίστε μου πως λεγόταν εκείνο το σνακ που διαφημιζόταν ως «το γλυκάκι που δε θέλει κουταλάκι»… :eek: :)
"Το γλυκάκι που δε θέλει κουταλάκι", νομίζω ήταν το YES και όχι το DREAM... (Τι ξεθάβω τώρα... Περσινά ξυνά σταφύλια)...

Το Τσίτσιρι, το θυμάστε; Είχατε φάει ποτέ; Ξέρετε τι είναι;

Λοιπόν, είναι ο καρπός του ρεβυθιού (πράσινος ακόμα) και πουλιόταν σε ματσάκια... Δε θυμάμαι πόσο κόστιζε, θυμάμαι όμως την εξαιρετική και εθιστική γεύση του, καθώς και το "φλοπ" που έκανε ο εξωτερικός φλοιός, όταν τον πίεζες με το χέρι σου για να φας τον εσωτερικό ζουμερό καρπό!

Επίσης θυμάμαι το μικροπωλητή, που περνούσε με το γαϊαδάρακο του από τις γειτονιές της Πάτρας (!), φωνάζοντας Τσίτσιριιιιιιιιι!!!!!

Παιδιά μιλάμε για το '82 - '83!!!
 
Έχουν πέσει τόσα μηνύματα σ' αυτή την κουβεντούλα κι ακόμη δεν έχετε αναφέρει τα... οκ.. ετοιμαστείτε να σας στείλω (όσοι τα θυμάστε βεβαίως) :exclaim:

<ευτυχισμένο τραγούδι>

ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ

ΤΡΩΝΕ ΜΠΟΖΟ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ

ευτυχισμένο τραγούδι >

με τον κλόουν στο σακουλάκι.. είχανε και δώρο ένα μικρό παζλ :anim-roll:

Omenforever είπε:
Αλήθεια τα «Τι Και Τι» τα θυμάστε; Κάτι σαν γαριδάκια αλλά με τετράγωνο σχήμα και τρύπες. Σε «Κανονική» γεύση και «Πάπρικα».
ναι.. θυμάμαι ότι υπήρχαν αλλά δεν θυμάμαι ούτε την γεύση, ούτε το σχήμα τους. Το '80 ήταν που βγήκαν όλες αυτές οι κορυφαίες γεύσεις που έχουμε ακόμη και σήμερα: δρακουλίνια, πακοτίνια, πιτσίνια.. πώς να επιβιώσουν τα καημένα. :puzzled:

Anestis είπε:
Κάποτε είχα ακούσει από κάποιον που δούλευε σε χονδρεμπόριο ότι τα fofiko έπεσαν θύμα μάρκετινγκ εξαιτίας της μεγάλης επιτυχίας τους. Κάποια εταιρία αγόρασε τα δικαιώματα τους για να σταματήσει την παραγωγή τους!!!!
τα φοφίκο υποθέτω πως ήταν ανταγωνιστικά στα φουντούνια. Η ίδια γλυκοφούντουκη γεύση..

Arduinna είπε:
ΑΡΑΠΑΚΙ και τα μυαλα στα κάγκελα~!
συμφωνώ ψιλοαπόλυτα.. φαντάζεσαι λοιπόν την έκπληξή μου όταν ανακάλυψα πως κυκλοφορούν ακόμη; Όρμηξα με πάθος κι έφαγα ένα, κλαίγοντας από συγκίνηση καταβρόχθισα ένα δεύτερο, με βαθιά, ειλικρινή νοσταλγία χλαπάκιασα ένα τρίτο, κάπως βαρυστομαχιασμένος μασούλησα ένα τέταρτο.. μετά τα παράτησα :crazy:

Δημήτρης :user:
 
Ανέκαθεν πίστευα περί των junk food και των γεύσεων που όλοι αγαπήσαμε ότι παίζει ΠΟΛΥ παιχνίδι κάτω από το τραπέζι. Αν σκεφτούμε λίγο το τι έχει αποσυρθεί από την αγορά όλα αυτά τα χρόνια κακήν κακώς, μπορούμε να βάλουμε πολλά πράγματα με το νου μας. Βγήκε ποτέ κανείς να μας πει: "Τα KISS αποσύρονται εντελώς από την αγορά ή τροποποιούνται τα συστατικά τους, επειδή η τάδε ουσία που περιείχαν ήταν καρκινογόνος ή προκαλούσε την τάδε νόσο;". Δε νομίζω.

Να θυμίσω πριν από 4-5 χρόνια που είχαν κυκλοφορήσει κάτι ωραιότατα κρουασάν με γέμιση τυρί και τυρί ζαμπόν; Που πήγαν αυτά; Ή τα πιο πρόσφατα Cheese Rolls;

Τις προάλλες ήμουνα στη γιαγιά μου στο χωριό. Και μέσα σε ένα σκονισμένο ντουλάπι, ανακάλυψα ένα βαζάκι από τις παιδικές τροφές τις οποίες κυριολεκτικά ξετίναζα όταν ήμουνα μικρός. Λεγόταν GERBER και δεν έτρωγα σχεδόν τίποτε άλλο εκτός από αυτές. Και αυτές εξαφανίστηκαν, και υποπτεύομαι ότι στην παιδική μου ηλικία έχω φάει ΠΟΛΥ συντηρητικό. Σκεφτείτε ότι αυτά παίζανε πάντα εκτός ψυγείου και το βαζάκι έγραψε απέξω "vegetables and beef". Oh yes, και ποιος ξέρει και πόσες Ε μαζί παρέα.

Επίσης ένα άλλο κλασσικό που δεν έχει αναφερθεί ήταν η ΘΡΕΨΙΝΗ, η οποία αλειφόταν και στο ψωμί και τρωγόταν με το κουταλάκι. Α, και τα πατατάκια "ΩΡΑΙΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ".

Τα δε φουντούνια είχαν και διαφήμιση με τον Χάρυ Κλυν.

 
Πίσω
Μπλουζα