Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Τις σοκολάτες με τα σχήματα αυτοκινήτων τις έπαιρνα και εγώ. Τι μου θύμισες τώρα. Αμαν βρε παιδί μου, που θα βρώ τώρα μιά τέτοια σοκολάτα; Playmolover ζημιά μου έκανες! :D
 
Μου ήρθε τώρα μια εικόνα στο μυαλό ... πολύ μπερδεμένη...

Όμως μάλλον είναι πραγματική...

Πλαστικά καλαμάκια με λευκές και κόκκινες ρίγες που μέσα τους είχαν χρωματιστή ζαχαρένια τρούφα και στην κορυφή μια πλαστική φιγούρα του Καραγκιόζη σε κόκκινο ή πράσινο ή μπλέ ή κίτρινο χρώμα...

Το θυμάται κανείς?
 
exetlaios είπε:
Ανεμόμυλος, με διάφανη κούφια λαβή.
Μέσα της υπήρχαν πολύχρωμα σοκολατένια τρουφάκια.
Τα ξερω και αυτα φίλε exetlaios.. αλλα αυτο που ανεφερα ηταν μερέντα. Δεν θυμαμαι αν ηταν Merenda η Nutella. Μια απο τις δυο, και η συσκευασια ηταν ενα κανονικο ποτηρι σε σχημα μπυροποτηρου και ενα πλαστικο ασπρο καπακι απο πανω.

..
 
MamaMyrto είπε:
Μου ήρθε τώρα μια εικόνα στο μυαλό ... πολύ μπερδεμένη... Όμως μάλλον είναι πραγματική...

Πλαστικά καλαμάκια με λευκές και κόκκινες ρίγες που μέσα τους είχαν χρωματιστή ζαχαρένια τρούφα και στην κορυφή μια πλαστική φιγούρα του Καραγκιόζη σε κόκκινο ή πράσινο ή μπλέ ή κίτρινο χρώμα...

Το θυμάται κανείς?

Και αν δεν κανω λαθος ειχε και ενα χερουλακι στο κατο μερος που το ανεβοκατεβαζες και κουνουσες τον καραγκιοζη! Oh god.. καλη μνημη MamaMyrto!

..
 
Ναι! καλά λες...είχε κάτι που ένωνε το χερι του Καραγκιόζη με το καλάμι και κάπως του δίναμε κίνηση..

Πρέπει να ήμουν 2-3 χρονών τότε που υπήρχε αυτός ο καραμελοκαραγκιόζης για η εικόνα μου έρχεται μαζί με το σπίτι που έμενα τότε...1982-1983...
 
Ήταν σίγουρα το 1982 γιατί και εγώ θυμάμαι που κρεμούσα τα καραγκιοζάκια πάνω από το κρεβάτι μου στο παλιό σπίτι που μέναμε. Αλλά δεν έβγαινε μόνο σε καραγκιόζη. Θυμάμαι τουλάχιστον 3-4 ήρωες του θεάτρου σκιών.
 
Και η Pizza Mexicana που δεν μου άρεσε καθόλου!

Και το Raider - Απόλαυση διπλή! (σημερινό Twix)

raiders.jpg
 
ambu_dare είπε:
...και πάλι, τί σόι μυαλό είναι αυτό, πόσα τέτοια κελιά έχεις πια; Ή ανά περιόδους:

α) αναβαθμίζεις το συνολικό μέγεθος

β) παίρνεις backup και διαγράφεις τα παλαιότερα για να κάνεις χώρο
Προφανώς θα χρησιμοποιεί λειτουργικό Μ$ οπότε δεν έχει ποτέ καμία απώλεια, κανένα crash , καμία μπλέ οθόνη κτλ ! :diablotin:
 
Αραπάκι Μπομπονέλα....(μαύρο σακουλάκι με κάτι μεταξύ σιρόπι και γρανίτα κόλα) Σαφάρι Σαφάρι και ποιος δεν θα το πάρει (ανταγωνιστής της Σοκοφρετας ΣΟΚΟ-ΦΡΕΤΑ-ΠΙΑΣΕ-ΠΕΤΑ)...ταρζάν μάμ Φατσούλες....ο Νες Κουικ (συγγενής του Τερενς Κουικ) ο Κουικαρας...Βig Big Bubble.....μαστικιαμο μαστικιαμο μαστικιαμο μπουμπλε του, ε φατσαμο ε φατσαμο ε φατσαμο μπουμπλε του....κάπως έτσι ακουγόταν και η διαφήμιση.
 
Rygar είπε:
Το παγωτό-γρανιτα σε σχήμα πυραυλου που το πίεζες στη ρίζα του και εβγαινε για να το γλυψεις. Διαφήμιση και παγωτό, με ΜΕΕΕΕΕΓΑ υποννοούμενο, αλλά τότε ήμασταν αθώα, μη γκοιτάτε τώρα.
Πωπω, το θυμάμαι αμυδρά, μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει;

///

Πέτσα

Πλαστικά κουτάκια σε σχήμα καρδούλας, μισή μερέντα, μισή βανίλια

Γιόκο Τσόκο
 
Grillo το λεγανε νομιζω και καπου εδω μεσα πρεπει να εχω ποσταρει φωτο ,αλλα που ειναι; :D
 
AARDVARK είπε:
Grillo το λεγανε νομιζω και καπου εδω μεσα πρεπει να εχω ποσταρει φωτο ,αλλα που ειναι; :D
Ανα μπράβο, Grillo, και στο ποστ που έκανα quote αναφερόταν το όνομα αλλά νόμιζα αναφερόταν σε άλλο προιόν. Εν πάση περιπτώση, κάπου κάποτε είχα δει φωτογραφία από διαφήμιση με το μότο (σπρώξε-γλύψε νομίζω, δε θυμάμαι το υπόλοιπο) και είχα ξεραθεί στα γέλια. :D
 
AARDVARK είπε:
Grillo το λεγανε νομιζω και καπου εδω μεσα πρεπει να εχω ποσταρει φωτο ,αλλα που ειναι; :D
Ανα μπράβο, Grillo, και στο ποστ που έκανα quote αναφερόταν το όνομα αλλά νόμιζα αναφερόταν σε άλλο προιόν. Εν πάση περιπτώση, κάπου κάποτε είχα δει φωτογραφία από διαφήμιση με το μότο (σπρώξε-γλύψε νομίζω, δε θυμάμαι το υπόλοιπο) και είχα ξεραθεί στα γέλια.

///

Τελικά μάλλον αυτό θυμόμουν:



Πάνω κάτω


Πάνω κάτω



Κούνα, Γλέντα το και Φάτο


:D

Πηγή: http://enteka.blogspot.com
 
audiodee είπε:
Και η Pizza Mexicana που δεν μου άρεσε καθόλου!Και το Raider - Απόλαυση διπλή! (σημερινό Twix)

raiders.jpg
σωστός! αυτό πράγματι ρετρό.. το Twix ήτανε τότε Raider (κι η πείνα θα κοπεί)..
 
Starbuck είπε:
Είχε και μια διαφήμιση μ' ένα κινούμενο σχέδιο:Την Λόλα απ' την φωτιά ποιος θα την βγάλει;


Ο Τσοκολάτας που 'χει δύναμη μεγάλη!



Κάθε παιδί τον Τσοκολάτα τον θαυμάζει:



Ορμά στις φλόγες και το κορίτσι βγάζειιιιιιιι!


 


Δυνατός και Γερός για να γίνεις



Σοκολάτα Καρνέισον να πίνεις!
:acoustic:

το σατιρίζαμε σε μια σκωπτική παραλλαγή:

Την Λόλα απ' την φωτιά ποιος θα την βγάλει;


Ο Τσοκολάτας που την έχει και μεγάλη
(την καρδιά, φαντάζομαι ;) )
Αυτή η διαφήμιση έχει ξεμείνει σε μιά βιντεοκασέτα με την Κάντυ... λίγο πριν

ξεκινήσει το επεισόδιο.
 
Εμενα μου αρεσαν πολυ τα βαζακια παιδικης τροφης Γκέρμπερ

Για καποιο λογο δεν κυκλοφορουν πλεον στην Ελλαδα :D (παρολαυτα η εταιρεια ζει και βασιλευει)

Θυμαται κανεις τις 'σπανακοτσιχλες' (δεν ξερω πως ειναι το κανονικο ονομα); τα φακελακια ειχαν κομικ με τον ποπαυ, αλλα δυστυχως δεν ηταν μεταφρασμενα.. και ηταν και πολυ σπανιο οποτε τις εβρισκα στα ψιλικατζιδικα
 
Starbuck είπε:
σωστός! αυτό πράγματι ρετρό.. το Twix ήτανε τότε Raider (κι η πείνα θα κοπεί)..
Όταν το φαγητό αργεί πολυυυυύ, Raider!

Κι η πείνα θα κοπεί! Με δυό τραγανά μπισκοοοοότα!

:afro:
 
Rakeesh είπε:
Εμενα μου αρεσαν πολυ τα βαζακια παιδικης τροφης Γκέρμπερ
σε πρώτη ανάγνωση διάβασα τα βυζάκια παιδικής τροφής...δεν πάω καλά! :help: :rolleyes:

Rakeesh είπε:
Θυμαται κανεις τις 'σπανακοτσιχλες' (δεν ξερω πως ειναι το κανονικο ονομα); τα φακελακια ειχαν κομικ με τον ποπαυ, αλλα δυστυχως δεν ηταν μεταφρασμενα.. και ηταν και πολυ σπανιο οποτε τις εβρισκα στα ψιλικατζιδικα

πωπώ πού τις θυμήθηκες αυτές τις τσίχλες; μου άρεζαν πολύ!

Omenforever είπε:
Όταν το φαγητό αργεί πολυυυυύ, Raider!Κι η πείνα θα κοπεί! Με δυό τραγανά μπισκοοοοότα!

:afro:

αν το στομάχι είναι άδειο raider!

απόλαυση διπλή!
 
Lucky Cup...Παγωτό κυπελάκι με δωράκι...'Οταν έτρωγα παγωτό, αυτό έτρωγα..κι ένα με γεύση μπανάνα-σοκολάτα σε σχήμα πατούσας...
 
Πίσω
Μπλουζα