Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Τρίγωνο γάλα... το είχα ξεχάσει παντελώς! Παστεριωμένο δεν ήταν; Μπλιαχ :D

Είδες πάντως τί κάνει η συσκευασία...
 
Εκτός από το τρίγωνο γάλα... Τρίγωνη γρανίτα πορτοκάλι από τα ΑΓΝΟ.

Επίσης διαφήμηση για το κυπελακι Σικάγο από τιν ΕΒΓΑ, με τον Μίμη Φωτόπουλο:

(ακούγεται ήχος από πολυβόλο)...."Πώπω.... Σικάγο γίναμε....."
 
Θρυλικα snacks-ζαχαρωδη!

Παντοτε ηθελα να ανοιξω ενα τετοιο θεμα.Θρυλικα σνακ και ζαχαρωδη-σοκολατοειδη που τωρα δεν υπαρχουν πια, αλλα ηταν απο τα αγαπημενα σας.Μερικα απο αυτα αφησαν ιστορια.

Η πρωτη μου επιλογη και προτιμηση πηγαινει σε κατι γαριδακια που τα διαφημιζε ο Πασχαλης και λεγοντουσαν Τι και Τι.Τα θυμαται κανενας;

Επισης απο κλασικα γαριδακια ηταν κατι VIDEOSNACK (μεγαλη εξαρτηση).

Απο καραμελες θυμαται κανενας κατι μικρες γομες καραμελας με διαφορες γευσεις, που λεγονταν Rascals και οι οποιες νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος) αποσυρθηκαν γιατι ειχε προκυψει θεμα.
 
Derby.. τρελαινομουν για τη γεμιση καρυδας μεσα... ευτυχως που υπαρχει ακομα :)

Επισης υπηρχε μια σοκολατογκοφρετα που λεγοταν Ινκα και τα πλακακια της ειχαν σχημα αρχιτεκτονικης των Ινκα :D
 
koupos είπε:
που λεγονταν Rascals και οι οποιες νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος) αποσυρθηκαν γιατι ειχε προκυψει θεμα.
Ω ναι,τις θυμάμαι κι εγώ !

Όντως κι εγώ κάτι θυμάμαι περί απόσυρσής τους από την αγορά...
 
κουκουρούκου με δώρο αυτοκόλλητο! :)
 
Ρε παιδιά, υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 2-3 θρεντ με σνακ/γλυκά που υπήρχαν παλιά, και οι 2 από τις 4 δημοσιεύσεις ως τώρα, αναφέρουν σνακ που υπάρχουν και σήμερα.

Και για να είμαι εκτός

ΚΡΟΝΑΚΙΑ
beat that
 
...όσον αφορά το video snack, koupos, αν δεν το έχεις ήδη πάρει χαμπάρι, μπορείς να το "γευτείς"...εικονικά έστω, στο utube (ανακατεμένο με φουντούνια από τον Κλυνν βεβαίως...) :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VrLx0eshnmA]YouTube - Video Snack - ΞΞ»ΟΞ½Ξ½, ΞΟΞΏΟλάΟ, ΞΞΏΟγανέληΟ
 
Τα φοφίκο (ή κάπως έτσι ;) τα γαριδάκια...
 
...έτσι ακριβώς (μόνο που αν δεν κάνω λάθος, ήταν στα greeklish το λογότυπο: "fofyko"...)
 
Κάτι φρουτένιες καραμέλες, Sugus τις έλεγαν, τις θυμάται κανείς;

sugus.jpg


Αυτές και οι Fruiteros ήταν οι αγαπημένες μου!
 
snakeyes08 είπε:
Κάτι φρουτένιες καραμέλες, Sugus τις έλεγαν, τις θυμάται κανείς;
"Σούγκους, καραμελούγκους, φρουτούγκους" που έλεγε και η διαφήμιση.

Νομίζω αυτές ήταν αρχές δεκαετίας '90;
 
Ναι τότε ήταν. Στην Ελλάδα κυκλοφόρησαν μόνο 4 γεύσεις

Οι καραμέλες με γεύση ανανά ήταν το κάτι άλλο!

Άσχετο! Η πραλίνα Nucrema κυκλοφορεί ακόμα;

Έχω καιρό να τη συναντήσω...

Θυμάμαι ότι είχε κυκλοφορήσει και σε μινι συσκευασία-καρδιά που αγοράζαμε στο κυλικείο του δημοτικού.

Με κάθε μινι Nucrema παίρναμε δώρο κι ένα αυτοκόλλητο Barbie
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά και η Nucrema κυκλοφορεί ακόμα! Όπως και τα μακαρόνια ΑΒΕΖ!

Επίσης σήμερα πέτυχα σε Super Market αυτό:

picture.php


Το θυμάστε; Με το καλαμάκι;
 
Ναι το θυμάμαι DINO!Η αγαπημένη μου γεύση ήταν αυτή με τα διάφορα φρούτα.Αν και το καλαμάκι δεν ήταν ιδιαίτερα πρακτικό ήταν ό,τι καλύτερο είχα δοκιμάσει μετά τους χυμούς Φλώρινα στα μικρά κουτάκια.
 
DINO είπε:
Φυσικά και η Nucrema κυκλοφορεί ακόμα! Όπως και τα μακαρόνια ΑΒΕΖ!Επίσης σήμερα πέτυχα σε Super Market αυτό:

picture.php


Το θυμάστε; Με το καλαμάκι;
Αυτά τα έχουμε ακόμα εδώ στην Αγγλία, μόλις χθες ήπια ένα με πορτοκάλι :D
 
Giama είπε:
"Σούγκους, καραμελούγκους, φρουτούγκους" που έλεγε και η διαφήμιση.Νομίζω αυτές ήταν αρχές δεκαετίας '90;
Tι θυμηθηκες ρε ατομο? *

*ατομο ρετρο προσφωνηση
 
Αχ παιδια τι θυμάμαι με ολα αυτα.Εκατσα και διαβασα ολες τις σελίδες.Εμένα το αγαπημένο μου κολατσιό στο σχολείο ήταν ψωμάκι μακρόστενο που το σκαβαμε στο πλάι και βάζαμε μέσα kiss και το τρώγαμε !!! το κάνατε εσεις ??

Επίσης κανείς δεν έχει αναφέρει τις τσίχλες με γεύση coca cola !!!

αν θυμάμαι καλά ειχαν ασπρο χαρτάκι απο έξω.

Οσο για τις αυγοφέτες που αναφερθηκαν ποιο πάνω , εγω τις ετρωγα με τυρι τριμμένο , οχι με ζαχαρη.

Επίσης ..... φερτε πισω το μιλκο φραουλα. !!
 
μέσα στο ντενεκάκι της φωτογραφίας υπήρχε η περίφημη βανίλια.

το φτυαράκι που κρεμόταν στην άλλη πλευρά του ντενεκεδίου ποιός ξέρει που να βόσκει. πάντως δεν το έφαγα! Επίσης κυκλοφορούσε βανίλια μέσα σε πλαστική μπαλίτσα ποδοσφαίρου.
fetch


θυμάστε τις καραμέλες υγείας;

fetch


τις καραμέλες ο μάμυ και τα γλυφιτζούρια κότζακ; Αλήθεια τα γλυφιτζούρια κότζακ ήταν αυτά τα ολοστρόγγυλα με το λουλουδάκι στη μέση;

βρήκα και μια εικόνα με το ''αραπάκι'' που κυκλοφορούσε πριν το λα βάς κι ρι

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας Retroπαρεα, επιτελους το πρωτο μου post :) και ειμαι πολυ χαρουμενος!!!

Αν και ειμαι απο παλια μελος δεν εχω κανει αλλα post (γιατι ειχα χασει τα στοιχεια του λογαριασμου μου αλλα μικρο το κακο γιατι τα βρηκα επιτελους!)

Σας χαιρετω ολους και ελπιζω να μπω και εγω στην παρεα σας μιας και εγω ρετρομανιακος και νοσταλγω πολυ τα παλια.

Λοιπον στο θεμα μας τωρα,

θυμαστε κατι ζαχαρενια καραμελακια ροζ στο χρωμα που τα ελεγαν κρονακια???

Μαλιστα ειχαν το σχημα του κρονου,

Τα ειχα ταραξει τοτε!
 
Πίσω
Μπλουζα