Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Βρήκα κάτι που ίσως να σας αρέσει

fetch


βρήκα και κάτι που πριν το φάω δείτε το

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έφαγα φλασιά και θυμήθηκα ότι κυκλοφορούσε πορτοκαλάδα και λεμονάδα μέσα σε στρογγυλές ανάγλυφες μπαλίτσες. Τις πουλούσαν συνηθως έξω από τα γήπεδα. Μήπως κάποιος θυμάται τι μάρκα ήταν;
 
Ωραια ,κατι μου θυμισες και μενα με τις στρογγυλες μπαλες ,κατι κουνηθηκε στον εγκεφαλο. :xm:
 
exetlaios είπε:
ΤΖΖΖΖ ! :confused: (Πέφτουν κεραυνοί, ανοίγουν οι ουρανοί, και εμφανίζεται ... η φάτσα μου !)

"Κάποιος με επικαλέστηκε !!!

Ηρέμησε φίλε μου, και θα ρίξω φως στην ερώτησή σου !

Το γλυκό που αναζητάς, είναι το ... DREAM (ή Super-Dream ?) !!! "

Πάμε και το τραγουδάκι της διαφήμισης (όλοι μαζί όμως) :

Dream-dream,, όνειρο !

Με πολύ, μα πολύ, σοκολάτα !

Dream-dream, όνειρο !

Ξετρελέναι, γλυκαίνει τα νειάτα !

(ελπίζω να σε κάλυψα !) :D

ΧΑ!! Ωραίο τραγουδάκι!

Εμένα μου άρεσε το άλλο που λέει:

Οι Πλούτονς θέλουνε να αρπάξουνε την Λόλλα....

μα ένα καλαμάκι τους τ' αλλάζει όλα....

Την απίθανη γεύση να πίνεις...

αν θες σαν τον Carnation (Καρνέισιον) ....

να γίνεις...

Κρίμα πάει και το Καρνέισιον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα γαριδάκια κατσουλίνος είχαν δώρο τις μινιατούρες από τους χαρακτήρες του ντίσνεϋ;;; θυμάται κανείς; Επίσης αν υπήρχε οδοντόκρεμα close-up. θυμήθηκα μια διαφήμηση της κολγκέιτ με γκαρντόλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα καραμέλες τσάρλεστον. Είχαν ημιδιαφανές χαρτάκι ήταν ροζέ χρώματος μακρόστενες και μαλακές. Αύριο θα υπάρχει και η φωτογραφία τους.Κι επειδή το ΄΄αύριο΄΄ ήρθε

picture.php


Επίσης ανακάλυψα αυτό:

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα τα μπαχαρικά σε ζελατίνες επιτέλους καθώς και άλλα ρετρό φαγώσιμα

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
παιδια να πω κατι για το φοφικο:ειχαν σχημα σαν οχταρακια,γευση σαν φουντουνια σε λιγο πιο τραγανη εκδοχη και η συσκευασια τους ηταν σε χρωμα πρασινο με λευκο και στη μεση ηταν διαφανο σε σχημα σκιουρου...
 
OMG διαβαζοντας το παραπανω συνειδητοποιησα οτι Φοφικο και Φουντουνια ηταν δυο διαφορετικα σνακς.

Ειναι σαν μερικα πραγματα που τα εχεις μπροστα στα ματια σου και δεν τα βλεπεις.

Ναι τα ετρωγα και τα 2 ... :D
 
ψαχνω απεγνωσμενα να βρω φωτο απο φοφικο αλλα τζιφος...
 
Εγω το δηλωνω παντως. Οποιος βρει φωτογραφια απο φοφικο θα του κανω αγαλμα!!!
 
Θυμάστε τα γαριδάκια φλώρινα; Το τραγουδάκι ήταν:

Φλω, Φλω, Φλώρινα

κρίτσι κρίτσι κράτσ κράτσ
 
gomfaios είπε:
παιδια να πω κατι για το φοφικο:ειχαν σχημα σαν οχταρακια,γευση σαν φουντουνια σε λιγο πιο τραγανη εκδοχη και η συσκευασια τους ηταν σε χρωμα πρασινο με λευκο και στη μεση ηταν διαφανο σε σχημα σκιουρου...
Σωστος, εμοιαζαν με τα φουντουνια γιατι ηταν και αυτα βασισμενα στο φουντουκι. Αν και νομιζω πως υπηρχε σκιουρος στην συσκευασια και διπλα διαφανες παραθυρακι, οπως ηταν παλια τα πιτσινια, παπατακια κτλ της tasty.

Πετυχα στο ξεκαρφωτο μια φορα κατι σνακ που εμοιαζαν αρκετα (πολυ περισσοτερο απο τα φουντουνια γιατι ηταν λεπτα και τραγανα) και ηταν χου μαρκα απο lidl. Τωρα πια δεν την θυμαμαι... καταραμενο αλτζχαιμερ
 
Απίστευτο thread, χόρτασα.

Το πλαστικό στρογγυλό μπουκαλάκι το κάναμε μπάλα με χαλικάκια από την αυλή του 19ου δημοτικού περιστερίου , ναι, ναι όταν το Μπουρνάζι ΔΕΝ υπήρχε ακόμα.

Σε ένα διάλλειμα η μπάλα βγήκε πλάγια.

Στην επαναφορά βρήκε στο κεφάλι ένα παιδί της 6ης (Το ματς ήταν της 3ης). Να πω και την συνέχεια;

:)
 
joe είπε:
Αλλο φλας. Παγωτο Μαρεγκατα! Η διαφημιση ειχε μαφιοζους που τραγουδουσαν:

''Μαρεγκατα μαρεγκατα

Το πιο σπεσιαλ παγωτο

εχει μεσα σοκολατα

και μαρεγκα

και σιροπι

και κερασι ολοκληρο''
...για την ακρίβεια έλεγε : "Μα κε μπέλα μαρενγκάτα , μαρενγκάτα..."

.....και ο αρχηγός των μαφιόζων ήταν ο πολύ καλός ηθοποιός Τίμος Περλέγκας....ο οποίος δυστυχώς "έφυγε" αρκετά νωρίς....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NBJOGA είπε:
...για την ακρίβεια έλεγε : "Μα κε μπέλα μαρενγκάτα , μαρενγκάτα..."
.....και ο αρχηγός των μαφιόζων ήταν ο πολύ καλός ηθοποιός Τίμος Περλέγκας....ο οποίος δυστυχώς "έφυγε" αρκετά νωρίς....

Σωστα :)

τι να σου κανει ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι...
 
krios είπε:
Θυμάστε τα γαριδάκια φλώρινα; Το τραγουδάκι ήταν:Φλω, Φλω, Φλώρινα

κρίτσι κρίτσι κράτσ κράτσ
Ηταν σε κοκκινο σακκουλακι?

Σαν ονομασια παντως τα θυμαμαι
 
τα Φλώρινα δεν ειχαν δυο σχεδια γαριδακια μεσα;

Τα απλά και τα σχηματος δαχτυλιδιου (τα οποια ειχαν και διαφορετικη γευση..);

Θυμαμαι τα δευτερα, επειδη ηταν μετρημενα, ηταν αναρπαστα, και σε καθε σακουλακι, ασθανοταν τυχερος αυτος που τυχαινε να εβρισκε τα περισσοτερα.

Εγω παντως τα κραταγα και τα ετρωγα στο τελος
 
Πίσω
Μπλουζα