Ρετρό τσιγάρα

Άλλο ένα Καρελάκι

attachment.php
 
Για τα τσιγάρα Kent άφαντες οι διαφημίσεις :( θερμή παράκληση αν βρει κάποιος να την ανεβάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ όσους ανέβασαν διαφημίσεις της ΣΕΚΑΠ, με την οποία είχα μια διαίτερη σχέση. Αλήθεια, υπάρχει υλικό από γιγαντοαφίσες (12 σέλιδες) τσιγάρων, τότε που δεν απαγορεύονταν; Π.Χ. θυμάμαι το "Ταξίδι στη χώρα του COOPER", με φόντο τα Μετέωρα.
 
Όντας καπνίστρια για μια μεγάλη σειρά ετών, μπορώ να πω ότι με συγκίνησαν πολύ οι διαφημίσεις σου! :)

Δεν υπάρχει μάρκα από όλες μέσα στα άλμπουμ σου, που να μην έχω δοκιμάσει! :D

Πολύ ενδιαφέρουσες ήταν ανέκαθεν οι διαφημίσεις των Silk Cut, ενώ ο ορισμός της "αμερικανιάς" ήταν τα περιβόητα Μαλβόρια! :)

Θυμάμαι κάποια φάση της ζωής μου, να καπνίζω και τα Stuyvensant (μπλε), καθώς με 500δρχ. έπαιρνες 25 τσιγάρα, αντί για το κλασικό 20άρι πακέτο!

Τα Lucky strikes είχαν εξίσου ενδιαφέρουσες και μινιμάλ διαφημίσεις (επίσης αμερικανιά, επίσης τα κάπνιζα ένα διάστημα και μάλιστα τα άφιλτρα! :D ))

Ωραίες διαφημίσεις είχαν και τα Old Navy (αν δεν απατώμαι, έχει γίνει κάποια αναφορά - ίσως και στο ίδιο θρεντ! ;) )

Πάντως, είναι πολύ ενδιαφέρον case-study των ηθών και των εθίμων της τότε εποχής! Ήταν πολύ "μαγκιά" τότε να καπνίζεις - εν πλήρη αντιθέση με τώρα που θεωρείται πιο in το να μη καπνίζεις (δε θα επεκταθώ στο πώς αντιμετωπίζονται οι καπνιστές σήμερα, γιατί κι εκτός θέματος θα βγω, και θα συγχιστώ - μολονότι πλέον δεν καπνίζω).
 
D@redevil είπε:
Πάντως, είναι πολύ ενδιαφέρον case-study των ηθών και των εθίμων της τότε εποχής! Ήταν πολύ "μαγκιά" τότε να καπνίζεις - εν πλήρη αντιθέση με τώρα που θεωρείται πιο in το να μη καπνίζεις (δε θα επεκταθώ στο πώς αντιμετωπίζονται οι καπνιστές σήμερα, γιατί κι εκτός θέματος θα βγω, και θα συγχιστώ - μολονότι πλέον δεν καπνίζω).
Σχόλιο off-topic : Συγχαρητήρια που πλέον δεν καπνίζεις, κι όλα τ' άλλα άστα, είναι για να γεμίζουμε ιστοσελίδες...(P.S: μαγκιά ήταν φυσικά για τις κυρίες, αφού, ακόμα και σήμερα, αν σε 10 άντρες θα βρεις και 4-5 να μην καπνίζουν, σε 10 γυναίκες...)
 
Πρώην καπνιστής από τα πολύ-πολύ μικρά μου χρόνια,έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις παλιές και νεώτερες μάρκες: Καρέλια μικρό,22 άφιλτρα,Νο5,Ματσάγκου,Έθνος κλασσικότατα,αγρινίου στις τρελλές αφραγκίες μου αλλά και Κιρέτσιλερ Σαντέ Σεκαπ κλπ Κόλλησα για μερικά χρόνια (σχολικά) με Marlboro μαλακό,πέρασα στο Camelκαι έμεινα στο Winston μαλακό τότε που ήταν τσιγάρο και όχι φουσκί για τις γλάστρες που είναι τώρα...Μετά το 1990-92 τα τσιγάρα έχαναν σε γεύση και έπαιρναν μόνο...αύξηση...και αφού κανένα πια δεν καπνιζόταν τό'κοψα και ησύχασα... ;)
 
img005.jpg

Τη βρηκα πισω απο ενα Θεατρικο Προγραμμα του "πειραματικο θεατρο μαριεττα ριαλδη"απτην παρασταση Καφε Σανταν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι γονείς μου ανέκαθεν κάπνιζαν τα Export. Τα είδα παραπάνω και θυμήθηκα που τα παίρναν με τις κούτες. Η ελάχιστη τιμή που θυμάμαι ήταν 75 δρχ.
 
Βλέπουμε δηλαδή ότι οι προειδοποιήσεις υγείας άρχισαν από το 1992 στις διαφημίσεις χωρίς αυτές στην αρχή να αναγράφονται στο πακέτο.
 
mr.Vox είπε:
Βλέπουμε δηλαδή ότι οι προειδοποιήσεις υγείας άρχισαν από το 1992 στις διαφημίσεις χωρίς αυτές στην αρχή να αναγράφονται στο πακέτο.
Και δεν έχει αλλάξει τίποτα προς το καλύτερο...
 
Nαι τα πραματα τα πηγαν σταδιακα,πρωτον βαλανε στο ματι τις διαφημισεις στην τηλεοραση οπως και στο εξωτερικο που επηρεαζαν πιο πολυ απο ολα,μετα βαλανε στο ματι τις διαφημισεις στα περιοδικα,πρωτα με προειδοποιήσεις υγείας και μετα καταργηση εντελως,μετα μπηκανε στο ματι τα πακετα με διακριτικες σημανσεις που εχουμε ως σημερα και ερχονται και τα πακετα με τις αποκρουστικες φωτογραφιες μετα τις τελευταιες εξελιξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mr.Vox είπε:
Βλέπουμε δηλαδή ότι οι προειδοποιήσεις υγείας άρχισαν από το 1992 στις διαφημίσεις χωρίς αυτές στην αρχή να αναγράφονται στο πακέτο.
Στα περιοδικά σύμφωνα με αυτά που βλέπω άρχισαν κάπου στο 1989

1989-1990

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Η κυρία που βλέπετε είναι αυτή που εικονίζεται στο πακέτο των παλιών τσιγάρων SANTE! Απίστευτο;;;

 


82.jpg
82.jpg
 
Καρέλια και Old Navy

karel1.jpg

oldnavyadv.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:


DINO είπε:
Σε ευχαριστώ, ειδικά για τη διαφήμιση του OLD NAVY! :) Η μάρκα του πατέρα μου!!!

krios είπε:
fetch


@ Dino:Αφιερωμένη σε σένα η διαφήμιση του Old Navy για το λόγο που σε συγκινεί...

DINO είπε:
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :)
Ένα τεράστιο RESPECT από μένα, για όλα αυτά που ποστάρεις κάθε τόσο και μας ταξιδεύεις!!! :worship:
Παίρνοντας πάσα από τα παραπάνω, αλλά και από την τελευταία διαφήμιση του προηγούμενου post, ορίστε και κάτι απρόσμενο από εμένα:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Βλέπετε, ο πατέρας μου είχε φυλάξει ένα πακέτο στο κομοδίνο του, τότε που είχε αλλάξει το πακέτο σε σκληρό και με το κρεμ χρώμα, και με τις ανασκαφές που κάνω κάθε τόσο τον τελευταίο καιρό, δεν ήταν δυνατό να μου ξεφύγει... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώ, πω ξαναείδα το πακέτο από το 22 που κάπνιζε η μάνα μου.
 
Πίσω
Μπλουζα