Ρετρό τσιγάρα

krios είπε:
Για τα τσιγάρα Kent άφαντες οι διαφημίσεις :( θερμή παράκληση αν βρει κάποιος να την ανεβάσει.

greekeagle12 είπε:
attachment.php

Δεν ειναι εντυπη διαφημιση ακριβως... #) ...αλλα μιας και ζητηθηκε και εφοσον το θεμα αφορα τα τσιγαρα....

....screenshot απο την εναρξη της ταινιας "Dog Day Afternoon" (1975)... :)

kent.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΩΩΩΩΩΩ......Παλλας!!!! :eek:

Χρονια ειχα να δω το πακετο τους...

...τα καπνιζε ο μπαρμπας μου - αδελφος του πατερα μου - πριν "μεταπηδησει" στον Asso.

Τα ειχε μονιμα χειμωνα/καλοκαιρι στην εξωτερικη τσεπη που ειχαν τα πουκαμισα του.

Παλλας, TOYOTA Hiace και μολυβι στο αυτι....ηταν τα "κατατεθεντα σηματα" του!!! :)

Απο την αλλη τα KENT τα θυμαμαι πιο εντονα,γιατι εκτος οτι τα καπνιζε - και τα εφερνε με τις κουτες - ενας οικογενειακος

μας φιλος,ναυτικος...τα ειχα καποτε βαλει και στο μαγαζι,ως εμπορευμα,αλλα ΔΕΝ "περπατησαν" και τοσο... :precry:

Ευτυχως που βρεθηκε ο ΚΕΝΤακιας που σηκωσε οτι πακετο ειχα.... :D ...και ετσι γλυτωσα την χασουρα!!! :cool:

Να 'σαι καλα Ποντιφικα...για το flashback!!! :thumbup:
 
Τα KENT στην Ελλάδα για ένα διάστημα τα κατασκεύαζε κατόπιν αδείας ο Κεράνης.

Τα τσιγάρα αυτά στις ΗΠΑ κυκλοφόρησαν στην αρχή με ένα φίλτρο διαφορετικό του micronite filter το οποίο όμως δημιουργούσε πρόβλημα στο ρούφηγμα του καπνού. Δεν «τράβαγε» που λέμε. Ήταν η αρχή που είχε αρχήσει παγκοσμίως να γίνεται αποδεκτό ότι το κάπνισμα είναι αίτια καρκίνου και άλλων ασθενειών και πλασαρίστηκε ως όχι τόσο βλαβερό. Ενώ το τσιγάρο αυτό αρχικά έκανε πάταγο στις πωλήσεις μετά λόγο του φίλτρου άρχισαν να πέφτουν και τότε η εταιρεία το αντικατέστησε με το famous micronite filter οπότε και ανέβηκαν πάλι οι πωλήσεις.

Οι πληροφορίες αυτές από το βιβλίο The smoking Business του Larry C. White
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρουμε, βέβαια, το αστείο με την άσπρη κασετίνα Καρέλια, που όλοι τη χρησιμοποιούσαν για σημειωματάριο κι έτσι ανακυρήχτηκε ως "το πρώτο ελληνικό laptop" !
 
Διαφήμιση Κιρέτσιλερ (Περιοδικό "Η Λέξη" 1983)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστουμε πολυ τον VANGELiS,για την καταχωρηση της φωτο! :)

Διαφήμιση Κιρέτσιλερ (Περιοδικό "Η Λέξη" 1983)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσίγκινη διαφημιστική ταμπέλα διαστάσεων 1,15 Χ 1,15 μέτρα

ΡΗΓΑΣ ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΟΣ.

Τη θυμάμαι καρφωμένη στον τοίχο του πατρικού μου στο χωριό όταν

ήμουν πιτσιρικάς.

Ανακαλύφθηκε πρόσφατα σαν σκέπαστρο στο κοτέτσι της μάνας μου :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin: :supergrin:



1.jpg

1.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα