Ρετρό τυχερά παιχνίδια [ΠΡΟΠΟ, Ξυστό]

BETTY BOOP είπε:
Το ξυστό ήταν μόδα και πέρασε...Γιατί όμως εγκαταλείφθηκε;
Στις μέρες μας ξυστό θα βρούμε σε σουπερμάρκετ όπου μπορεί να κερδίσεις την αξία των αγορών ή σε περιοδικά όπου κληρώνονται διάφορα δώρα όπως ταξίδια ή απλά λένε ''Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή''...
 
BETTY BOOP είπε:
Στις μέρες μας ξυστό θα βρούμε σε σουπερμάρκετ όπου μπορεί να κερδίσεις την αξία των αγορών ή σε περιοδικά όπου κληρώνονται διάφορα δώρα όπως ταξίδια ή απλά λένε ''Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή''...
Και σε πρατήρια καυσίμων, οπου κερδίζεις την αξία της βενζίνης που έβαλες....
 
..Mια ΕΝΤΕΛΩΣ φανταστικη ιστορια,που ΔΕΝ συνεβαινε ΠΟΥΘΕΝΑ,ποσο μαλλον στο Ελλαδισταν.

-Προεδρε μου,η δουλεια θα γινει,θα την παρεις εσυ ,ο κοσμος να χαλασει..!

-Εκτιμω το ενδιαφερον που εδειξες για την υποθεση παιδι μου..Πριν φυγεις παρε απο τη γραμματεα μου ενα

φακελο..ξυστα εχει για να παιζουν τα παιδακια σου..

..Ο φακελος με τα μεγαλα ποσα ηταν παντα στη διαθεση του προεδρου για τετοιες δουλειες..

Ουτε εμβασματα,ουτε τραπεζες,ουτε μαυρα χρηματα..

Γκεκε?
 
Μία ξύστρα του Ξυστό που βρήκα τις προάλες στις εκκαθαρίσεις των συρταριών μου.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα ΄ξυνα και γω κάποτε :p

attachment.php
 
Νομίζω πάντως ότι την τρέλα του ξυστό πιο περιγραφικά από αυτό που είδαμε στης Ελλάδος τα Παιδιά δεν θα μπορούσαμε να τη δούμε. Και γώ μόνο 100δρχ είχα κερδίσει όταν έπαιζα. Φαινόταν ότι ήταν απάτη το πράγμα πάντως...
 
Θυμαμαι οταν ειχανε πρωτοβγει τα Ξυστο , τα περιπτερα ξεπουλουσαν σε χρονο 0 , εικοσι-εικοσι φευγανε! Εμεις ειχαμε κερδισει το περισσοτερο 5000δρχ (ή μηπως ηταν 2000δρχ ειναι θολη η μνημη μου :p καπου εκει τελος παντων) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Εμεις ειχαμε κερδισει το περισσοτερο 5000δρχ .
Ακριβως το ιδιο ποσο ειχα κερδισει μια φορα. :)

Ουτε που θυμαμαι που τα ξοδεψα... :xm:

Εκεινο το ρημαδι το εκατομμυριο παντως...τον ακαθιστο ειχε!!!!!!:mad: :rant:
 
Θυμάμαι τα δελτία ΞΥΣΤΟ αλλά δεν γνώριζα ότι είχε κυκλοφορήσει και ειδικό ''εξάρτημα''/ξύστρα για να ξύνεις την επιφάνεια του ΞΥΣΤΟ (posts 44-45), χρησιμοποιούσα ένα κέρμα...
 
To 1995 to ΠΡΟΠΟ απέκτησε σύγχρονο εξοπλισμό.


Και βέβαια άλλαξε ολόκληρη τη φιλοσοφία του "παιχνιδιού".
 
Καλησπέρα παιδια!Χτες εμαθα από γνωστο μου που εχει εταιρεια που προμηθευει σε περιπτερα μηχανάκια ανανέωσης χρονου ότι τον από τον επομενο Μηνα επανακυκλοφορουν τα Ξυστο σε τιμες 1,2,3 και 5 ευρω νομιζω.Είναι σιγουρο καθως μου ειπε ότι ετρεχε ολη μερα και φωτογραφιζε περιπτερα που θα τοποθετησει Ξυστο.Τον ρωτησα από ποιον κυκλοφορουν και μου ειπε ότι θα είναι κρατικα.Με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα και αυτό:

http://www.newmoney.gr/article/46150/laheia-apo-tin-1i-maioy-xekina-me-neo-onoma-scratch-xysto
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις είδα διαφήμιση του Σκρατς! Απ'ότι κατάλαβα είναι το νέο ξυστό. Προτιμούσα την προηγούμενη ονομασία. Άκου Σκρατς.
 
Εγω παντως επενδυσα στο σκρατς και δεν εχω παρει ουτε ενα ευρω πισω :p . Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!
 
Διαφήμιση ΠΡΟΤΟ (1994)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Εγω παντως επενδυσα στο σκρατς και δεν εχω παρει ουτε ενα ευρω πισω :p . Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!
Mήπως το "Σ'κράτ'ς" βγαίνει από το "Στα κράτησε"; :biglaugh:
 
Εγώ κλασσικά έπιανα 11άρια, τότε κέρδιζα ένα 500 άρικο, ποτέ δεν πίστεψα στα τυχερά παιγνίδια, γιατί ως γνωστόν, πάντα η μπάνκα (βλέπε ΟΠΑΠ) έχει την τύχη με το μέρος της.
 
Λοιπον μιας και δεν υπαρχει θεμα με παιχνιδια ΠΡΟ-ΠΟ, εκτος απο αυτο εδω....

το παρακατω το παρακαρω εδω που ταιριαζει καλυτερα.... :D

Ηλεκτρονικος Εγκεφαλος του ΠΡΟ-ΠΟ

attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτο: ebay

Πως παιζεται δεν γνωριζω,αλλα εικαζω....

Οτι τα χρωματιστα δισκακια που φαινονται στο πλαι

τοποθετουνται πανω στα καρφακια που υπαρχουν στις στηλες και με καποιο διαποπτη/κουμπι

που δεν ειναι ορατο στις φωτο,γυρνανε και δινονται τα αποτελεσματα των 13 αγωνων. :)
 

διαφημίσεις με τυχερά παιχνίδια





ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΞΥΣΤΟ 1995







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα