Ρε μάγκες πως μπορείτε και παίζετε παιχνίδια στον υπολογιστή με τα πλήκτρα WASD;;;

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
Εχω αγορασμενο ενα παιχνιδι στο steam που το γνωριζω απο οταν ηταν σε beta φαση και ονομαζεται graveyard keeper.Το παιχνιδι ειναι σαν το Stardew Valley πχ αλλα σε πιο μακαβριο σκηνικο αφου αναλαμβανουμε τον ρολο του νεκροθαφτη (παλια μου δουλεια για λιγο πριν πολλα χρονια :fafoutis: ) σκαβουμε ταφους,θαβουμε τα πτωματα και γενικα κανουμε πολλα και διαφορα.Το γουσταρω τοσο πολυ το παιχνιδι αλλα δεν μπορω να παιξω με την ανεση μου ζοριζομαι παρα πολυ πρεπει να βλεπω τα κουμπια που παταω και γενικα με γυρναει το μυαλο ακομα και αν αντι για τα WASD βαλω την κινση του χαρακτηρα σε αλλα κουμπια λες και οι καταραμενοι devs που το εφτιαξαν ηταν τοσο δυσκολο να βαλουν επιλογη να μπορουμε να κουναμε τον χαρακτηρα με το ποντικι να επιλεγουμε με το βελακι το που θα παει.

Αν επαιζα με το gamepad θα μπορουσα πχ να βαλω στο gamepad με το joy2key τα κουμπια WASD αλλα το παιχνιδι το παιζω στο μαγαζι που δεν μπορω να εχω το gamepad και γενικα πιο πολυ μαρεσουν τετοια παιχνιδια με το ποντικι.Πως σας βολευει να παιζετε παιχνιδια με το WASD πως την παλευετε και δεν πετατε το πληκτρολογιο η το laptop απο το παραθυρο η μηπως υπαρχει κανενας τροπος με καποιο third party προγραμμα περα του joy2key ωστε να μπορεσω να μετακινω τον χαρακτηρα στην κατευθηνση που θελω με το ποντικι και να γλυτωσω απο το καταραμενο WASD;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μπορείς να κάνεις rebind σε άλλα πλήκτρα? Τόσα χρόνια που παίζω στο PC, ελάχιστα έχω χρησιμοποιήσει τα WASD. Μεταφέρω τις λειτουργίες στα βελάκια συνήθως!!
 
Στην ερώτηση πως μπορούμε, είναι απλό. Εφόσον χρησιμοποιούμε το αριστερό χέρι στο πληκτρολόγιο είναι πιο άνετα αν είμαστε στο αριστερό μέρος του και όχι στα δεξιά που σπάει πιο πολύ ο καρπός και κουράζει το χέρι. Επίσης με το WASD έχεις άμεση πρόσβαση και στο SPACE με τον αντίχειρα. Ενώ αν χρησιμοποιείς τα βελάκια στα δεξιά, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον αντίχειρα για κανένα πλήκτρο. Με λίγα λόγια, τα βελάκια είναι για το δεξί χέρι και όχι το αριστερό αλλά κρατάς το mouse οπότε το WASD είναι μονόδρομος κατά την άποψή μου.

Ολα είνα ιμία συνήθεια, κι εγώ την πρώτη φορά μου φαινόταν περίεργο να χρησιμοποιώ WASD αντι για τα βελάκια. Αλλά πλέον τα βελάκια ούτε που τα αγγίζω.
 
Δε μπορείς να κάνεις rebind σε άλλα πλήκτρα? Τόσα χρόνια που παίζω στο PC, ελάχιστα έχω χρησιμοποιήσει τα WASD. Μεταφέρω τις λειτουργίες στα βελάκια συνήθως!!
Captain ναι μπορω φιλε να βαλω σε αλλα κουμπια την κινηση του χαρακτηρα κλπ αλλα δεν εχω ιδεα που να τα βαλω για να βολευει πραγματικα γιατι παραλληλα χρειαζεται και το ποντικι για περιηγηση στα μενου κλπ.

1@Imgema[/USER] Tασο οσο περιεργο και να σου φαινεται ποτε στην ζωη μου δεν εχω παιξει παιχνιδι που να κουνουσα τον χαρακτηρα μου με το WASD η με τα βελακια η με καποια αλλα κουμπια μιλαμε θα σπασουν τα δαχτυλα μου η θα σπασω το λαπτοπ.Ειναι καταραμενοι οι devs ρε φιλε για μπουνιες ειναι οι ανθρωποι δε φτανει που κουναμε τον παικτη με τα κουμπια και δεν υπαρχει επιλογη να κουναμε τον παικτη με το ποντικι ε εχουν βαλει και την επιλογη πχ να ανοιγεις σεντουκια να μιλας με κοσμο κλπ παλι σε κουμπι συγκεκριμενα στο Ε και το αλλο το κουμπι που σκαβεις κλπ το εχουν βαλει στο F και τα κουμπια του ποντικιου ειναι διακοσμητικα ελεος δηλαδη.

Πραγματικα εχω πελαγωσει με το ρημαδι και θελω να ασχοληθω παρα πολυ με το παιχνιδι ηδη εσκαψα 3 ταφους εθαψα και τους νεκρους και πριν τους θαψω τους πηρα και το αιμα να το πουλησω και τους εκοψα και κρεας να κανω σαντουιτς και να τα πουλησω και αυτα :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:

 
Συνηθεια ειναι ολα...Αμα επαιζες Βασιλη FPS σε πισι θα το ειχες συνηθησει. Θα το συνηθησεις...
 

PS.Η  κινηση ειναι καλυτερη  στο αριστερο χερι  οπως Gamepads,Arcade κτλ   (Mπηχτη για τους μοχλακηδες στα δεξια χαχαχα  :diablotin:  )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
PS.Η  κινηση ειναι καλυτερη  στο αριστερο χερι  οπως Gamepads,Arcade κτλ   (Mπηχτη για τους μοχλακηδες στα δεξια χαχαχα  :diablotin:  )
Συμφωνώ για όλα εκτός από τα arcades. Με βολεύει περισσότερο ο μοχλός στα δεξιά γιατί στα arcades θέλει πιο πολύ δύναμη και νεύρο οπότε θέλω το δυνατό μου χέρι εκεί.

Στο PC, FPS με βελάκια και να θες απλά δεν παίζεις :p
 
Συνήθεια είναι όλα. Εγώ από την άλλη μέχρι τα 30 μου περίπου ήμουν αποκλειστικά pc και πριν home computer gamer. Οπότε τι πιο φυσικό. Απο τότε το γύρισα στις κονσόλες και σήμερα ελάχιστα παίζω στο pc. Μου φαίνεται λίγο παράξεκο το πόσο εύκολα έπαιζα τότε με WSAD αλλά θα επανέρθει εύκολα φαντάζομαι αν ασχοληθώ.
 
Πραγματικα εχω πελαγωσει με το ρημαδι και θελω να ασχοληθω παρα πολυ με το παιχνιδι ηδη εσκαψα 3 ταφους εθαψα και τους νεκρους και πριν τους θαψω τους πηρα και το αιμα να το πουλησω και τους εκοψα και κρεας να κανω σαντουιτς και να τα πουλησω και αυτα :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: 
Για δοκίμασε να το παίξεις με gamepad. Πολλές φορές όταν ο χαρακτήρας στην οθόνη κινήται με WASD/Βελάκιά, και το ποντίκι χρησιμοποιήται για αλληλεπίδραση με το περιβάλλον, ιδανικότερο είναι twin stick gamepad. (Σαν να πάιζεις "A Link to The Past, με δύο αναλογικούς ένα πράγμα!!! ?)
 
Για δοκίμασε να το παίξεις με gamepad. Πολλές φορές όταν ο χαρακτήρας στην οθόνη κινήται με WASD/Βελάκιά, και το ποντίκι χρησιμοποιήται για αλληλεπίδραση με το περιβάλλον, ιδανικότερο είναι twin stick gamepad. (Σαν να πάιζεις "A Link to The Past, με δύο αναλογικούς ένα πράγμα!!! ?)
Φιλος οπως εγραψα στο αρχικο θεμα του post gamepad δεν μπορω να χρησιμοποιησω γιατι το παιχνιδι το παιζω στο laptop στο μαγαζι αν μπορουσα φυσικα και θα επαιζα με gamepad.Δεν υπαρχει αλλη λυση πρεπει οπωσδηποτε να συνηθισω το ρημαδο WASD.
 
Ξέθαμα...

Συνήθεια είναι, πιστεύω. Αν και μοιάζει "άβολο" στην αρχή, μετά συνηθίζεται, και, εν τέλει, "μένει".

Τι εννοώ: Όταν πρωτοάρχισα ν' ασχολούμαι με PC gaming, ό,τι παιχνίδι και να 'παιζα, το 'παιζα με βελάκια. Ώσπου, στα 11 μου μού δείχνει ο ξάδερφός μου το Grand Theft Auto III στο PC. Δεν ήθελα και πολύ, κόλλησα. Έλα, όμως, που δεν βόλευε το WASD... Μου πήρε κάμποσο καιρό να τα συνηθίσω, και μέχρι τότε είχα τον δείκτη και τον μέσο μαζί από το αριστερό χέρι στο W για γκάζι και S για φρένο, και τ' αντίστοιχα δάχτυλα του δεξιού χεριού για A και D, αριστερά και δεξιά, δηλαδή. Ό,τι πιο άβολο, αλλά με τον καιρό συνήθισα. Εν τέλει, αφού "πήρα το κολάι", πήραν επιτέλους τα χέρια μου κανονική " στάση" επάνω στο πληκτρολόγιο και το ποντίκι.

Τώρα, μετά από κάμποσα χρονάκια, έχω συνηθίσει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ σ' αυτή τη "στάση" που τα βελάκια μου φαίνονται εντελώς "ανάποδα" και άβολα... Είναι, φυσικά, και αυτό που είπε ο Imgema, ότι όλα τα "χρήσιμα" πλήκτρα βρίσκονται κοντά στο WASD.

Για gamepad δεν θα μιλήσω, γιατί απλά δεν βολεύομαι καθόλου! Όταν, δε, ακούω άτομα να μου λένε "παίζω FPS παιχνίδια με gamepad", δεν ξέρω, παραξενεύομαι... Για μένα FPS χωρίς πληκτρολόγιο και ποντίκι δεν νοείται :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ για όλα εκτός από τα arcades. Με βολεύει περισσότερο ο μοχλός στα δεξιά γιατί στα arcades θέλει πιο πολύ δύναμη και νεύρο οπότε θέλω το δυνατό μου χέρι εκεί.

Στο PC, FPS με βελάκια και να θες απλά δεν παίζεις :p

Υπήρχαν και arcades με μοχλό στα δεξιά αλλά διάβασα πως σκόπιμα τα αντιστρεψανε για να τα δυσκολέψουν, δηλ λιγότερος χρόνος για περισσότερα κέρματα.

Και σε εμένα το δεξί με βόλευε και έπαιζα σταυρωτά αλλά μετά από πολύ εξάσκηση μπορώ πλέον και παίζω ικανοποίητα και με το αριστερό, αν και φτάνει το 70-80 % της αποτελεσματικότητας του δεξιού. Παλιότερα κάτω από το 40.

Αυτό που δεν μπορώ με τίποτα είναι wasd στα δισδιάστατα οποιουδήποτε είδους και απορώ πως έγινε το καθιερωμένο μοτίβο χειρισμού.

Δεκαετία 90 με τα βελάκια του πληκτρολογίου στο δεξί χέρι παίζονταν. Βέβαια προέκυψαν και τα hitbox που μου φαίνονται βολικοτερα σε σχέση με το πληκτρολόγιο.
 
Πίσω
Μπλουζα