Ροκάκιας την ημέρα... το βράδυ καμαριέρα (1984)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
...το βραδυ καμαριερα.

Επικη παραγωγη με Τζεβελεκο, Ηλιοπουλο, Λογοθετη, Γκιωνακη, Τσακωνα, Ασικη και Χρηστο Καλλοου και λοιπους ρετρο ηρωες.

H ταινια αποτελει σταθμο διοτι

1)εχει μια απο τις πλουσιοτερες μουσικες επενδυσεις που εχω δει σε βιντεοταινια (επι τω πλειστω απο Χρηστο Kαλλου και Bedlam)

2)Εχει μαζεμενες δεσποινιδες-δυναμιτες (δειτε πχ 3:01 στο του video)

3)Εχει δωσει τη πρωτη υλη για να φτιαχτει το μυθικο avatar του Stormwatch

Εχω μερικες ερωτησεις

1)Το ξενοδοχειο Vraona Bay υπαρχει ακομα?

2)H Νανα Βενετη (btw η πρωτη της εμφανιση ως ηθοποιου στη παρουσα ταινια) οντως τραγουδαει τη διασκευη του The Letter και του Felicita?

3)Ποιο ειναι το υπεροχο κομματι που τραγουδα ο Καλλοου στο 1:59 του video?

4)Που υπογραφω petition να κυκλοφορησει σε BlueRay 7.1? :)

[edit]"ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΛΟΟΥ - ΔΙΑΣΚΕΥ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.Sorry about that.[/edit]

(να ναι καλα ο ChrisDRI23 απο trashmania!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπάντηση στην ερώτηση 3. Christopher Cross - Best That You Can Do

Ερώτηση 4. Και εγώ μαζί σου
 
Wally είπε:
...το βραδυ καμαριερα.
Επικη παραγωγη με Τζεβελεκο, Ηλιοπουλο, Λογοθετη, Γκιωνακη, Τσακωνα, Ασικη και Χρηστο Καλλοου και λοιπους ρετρο ηρωες.

H ταινια αποτελει σταθμο διοτι

1)εχει μια απο τις πλουσιοτερες μουσικες επενδυσεις που εχω δει σε βιντεοταινια (επι τω πλειστω απο Χρηστο Kαλλου και Bedlam)

2)Εχει μαζεμενες δεσποινιδες-δυναμιτες (δειτε πχ 3:01 στο του video)

Εχω μερικες ερωτησεις

1)Το ξενοδοχειο Vraona Bay υπαρχει ακομα?

2)H Νανα Βενετη (btw η πρωτη της εμφανιση ως ηθοποιου στη παρουσα ταινια) οντως τραγουδαει τη διασκευη του The Letter?

Πρεπει να ναι η ταινια που η Ασικη τα δειχνει (σχεδον) ολα!

Σχετικα με τη Νανα Βενετη μαλλον δεν ειναι η 1η κηνηματογραφικη της εμφάνιση γιατι η ταινια πρεπει να ναι 1984 με 85.

Η Βενετη πεζει και στο ''Γυρο του θανατου'' που ειναι το 1983 ,να σας θυμυσω και το ρολο της ,κανει τη 1 απο τις 2...παλακήδες του γέρου μεγιστανα που θέλει το μοσχευμα.

Το ''Ροκακιας την ημερα ,το βραδυ καμαριερα'' έχει οντος κοριτσια δυναμιτες ,φισικα επισκιαζονται όλες κοντα στην Ασικη (οι περισσοτεροι θα συμφονήσετε).

Το ''Vraona Bay'' υποθέτω (λογω του ονοματος) θα ναι στην περιοχή της Βραυρώνας ή της Λούτσας. Μάλλον δεν θα ειπάρχει συμερα.

Στο ίδιο ξενοδοχειο ειχε γυρισει ο Βέγγος μια βιντεοτενια αρχες δεκαετιας 90 (1991-92) , οπου εκανε το ρολο του ξενοδοχου! Νομιζω η τενια λεγοταν ''Θανασης ο βομβιστης''.

Γενικα στο ξενοδοχειο αυτο εχουν γιριστει δεκαδες βιντεοπαραγωγες (και το ''παντρεμενος με πεθερα'' γνωστο και ώς ''πάτερ γκομένιος'' 1983 με το Μουστακα)
 
Οντως τα δειχνει σχεδον ολα στη θρυλικη σκηνη στη μπανιερα με τον Τζεβελεκο ντυμενο καμαριερα με καρε περουκα να χουφτωνει ασυστολα :)

Για τη Βενετη μπορει να εχεις δικιο. Απλα στους τιτλους αρχης την αναφερει ως πρωτοεμφανιζομενη.

Το ξενοδοχειο μου ειναι οικειο και απο αλλες ταινιες. Αν μενει καποιος απο εκει ας παει μια βολτα να δει τι παιζει.

Πριν καποιες μερες ειχα βρει τι απεγινε το αλλο κλασικο ταινιο-ξενοδοχειο Saronic Gate...
 
Wally είπε:
Το ξενοδοχειο μου ειναι οικειο και απο αλλες ταινιες.

Δεν το ξερα οτι ειναι δικο σου το ''Βραωνα Μπει'' ! (αστιευομαι φισικα).

Wally θα προτεινα να μην το ψαξουμε τελικα το θέμα γιατι μαλλον θα απογοιτευτουμε. Η θα χει μεινει ενα παρακμιακο ακατικιτο κτιριο ή(το χειροτερο) θα χει απαλοτριοθεί !
 
Wally είπε:
...4)Που υπογραφω petition να κυκλοφορησει σε BlueRay 7.1? :)
Το΄δαμε κι αυτό! Ο Wally να ζητάει BluRay!!!!

Τεσπα... Δεν ξέρω για BluRay, αλλά σε αλυσίδα Γαλλικών συμφερόντων, μπορείς να τη βρεις σε DVD! (Τουλάχιστον εδώ στην Πάτρα υπάρχει)... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To περίεργο είναι οτι την σκηνή με τον τζεβελέκο και την Ασίκη στο μπάνιο, την έδειχνε κανονικά στην τηλεόραση, όταν προβάλλονταν η ταινία...
 
Και παρόλο το μύθο γύρω από την Ασίκη, η συγκεκριμένη σκηνή είναι η μοναδική ιδιαίτερα αποκαλυπτική (μαζί με ένα πέρασμα των οπιθίων της σε μια ταινία με το Μουστάκα)
 
Χρησιμοποιωντας το search του forum ολο και καπου θα πεσεις - πχ εδω
 
sparklingeagle είπε:
Τι απέγινε τελικά η Βίνα Ασίκη;
Κάποια στιγμή το είχε ρίξει και στη θρησκεία αν θυμάμαι καλά - ελπίζω να μην τη μπερδεύω με καμιά άλλη... :p

Sexy, αλλά μάλλον χειρότερη ηθοποιός ήταν η Βέρα Γκούμα - όταν έβλεπα Τσάκωνας πάνω στην κασέττα, τη νοίκιαζα χαλαρά τότε και είχαν παίξει μαζί σε αρκετές.
 
Σε dvd εξαιρετικής ποιότητας υπάρχει και στην Αθήνα στο "Μετρόπολις" της Σταδίου. Η επανέκδοση έγινε από την Odeon και το Στράτο Μαρκίδη. Υπάρχει μόνο ένα αντίτυπο στο εν λόγω κατάστημα (το άλλο το έχω αγοράσει εγώ). Ανεβάζω το εξώφυλλο: το οποίο είναι μάλλον για την συγκεκριμένη επανέκδοση. Φωτογραφία0521_001.jpg Α, ναι και το Vraona Bay είναι όντως στη Βραυρώνα. Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτήσω και μία ερώτηση κλισέ: στην ταινία, στην 1:09:46, εκεί που ο Χρ. Κάλοου ξεμοναχιάζει τον μεταμφιεσμένο σε "Αγράμπελη" Τζεβελέκο, ακούγεται ένα τραγούδι ντίσκο, που μάλλον είναι παλιότερο από το 1984 που γυρίστηκε η ταινία (το εικάζω από το γεγονός ότι ανήκει στο είδος της "συμφωνικής" ντίσκο, η οποία είχε εκείνη την περίοδο ήδη δώσει τη θέση της στην "ηλεκτρονική" ντίσκο, την τόσο χαρακτηριστική για την εποχή). Ποιο είναι αυτό το κομμάτι; Μπορεί να μου πει κάποιος εξπέρ; Είναι πραγματικά όμορφο.
 
@ exetlaios: Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα για λεπτομέρειες
 
RIO είπε:
To περίεργο είναι οτι την σκηνή με τον τζεβελέκο και την Ασίκη στο μπάνιο, την έδειχνε κανονικά στην τηλεόραση, όταν προβάλλονταν η ταινία...
Yπάρχει και η σκηνή με την πετσέτα που "ψαρεύει" ο Μίμης Φωτόπουλος, στο "Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα".
 
Πολύ πιασάρικος τίτλος θεωρώ και τη Βίνα Ασίκη αποκαλυπτική όσο ποτέ...
 
η ταινια δεν ειναι βιντεοταινια εχει προβληθει και στον κινηματογραφο
 
Πίσω
Μπλουζα