Ροκ μουσική και σατανάς: μια ρετρό υστερία

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
118
Με αφορμή ένα παρόμοιο κλειδωμένο ποστ βρήκα σε ένα blog αποσπάσματα από θρησκευτικό φυλλάδιο που αναφέρεται στη ροκ και το βρήκα ιδιαίτερα αστείο


Υ.Γ. Όλη η αλήθεια για το αμφιλεγόμενο τραγούδι της Μαρινέλλας δια στόματος Τζίμη Πανούση



Update:

Για όσους πήγαιναν κατηχητικό και όχι μόνο,

θυμάστε ένα ερασιτεχνικό φιλμ με τον τίτλο Οι Σειρήνες της Ροκ Μουσικής;

Ε, λοιπόν το βρήκα! Μέχρι και στο λύκειο μας το έβαλε να το δούμε η πιο θεούσα θεολόγος που έιχαμε τότε, έλεος!

http://video.google.com/videoplay?docid=-482928825139978579&ei=wfzRScDWB5T22gKqj7HCDw&q=%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθολου ρετρο! Ακομα συζιτουνται αυτα, ακομα πολλα παιδια (ποσο μαλλων μεγαλητεροι) θεωρουν την ροκ και την μεταλ σανατιστικη, ακομα στο λυκειο θεολογοι παιζουν τετιες κασσετες (εμας τουλαχιστων περσυ μας την εβαλε ο θεολογομας μας...)! Τι να πει κανεις...!
 
Δεν είναι δυνατόν να λέγονται τέτοια πράγματα στον 21ο αιώνα... (Ο Πανούσης άπαιχτος)
 
Για να μη λέμε ό,τι θέλουμε.

Η μουσική ροκ υπάρχει αποδεδειγμένα.

Ο σατανάς υπάρχει μόνο στα μυαλά κάποιων.

Τί λέμε τώρα; Ας μιλήσουμε κάλλιστα για τη σχέση μεταξύ της μουσικής ροκ και των ροζ διαστημικών ελεφάντων. Η σοβαρότης της συζητήσεως θα είναι η ίδια.

Όσοι υποστηρίζουν τέτοιες ανοησίες σε δυτική κοινωνία του 21ου αιώνα θα έπρεπε να είναι για τα καλά χαπακωμένοι στο ψυχιατρείο.
 
Υπαρχουνε σαφεστατα πολλα παραδειγματα σατανιστων που ασχοληθηκαν μουσικα με την Ροκ, ωστοσο αυτο απεχει πααααρα πολυ ωστε να χαρακτηριστει ολο το κινημα ως σατανιστικο.

Το προβλημα εδω ξεκιναει οταν μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων, αφοριζουν οτιδηποτε δεν ειναι παραπλησιο στα δικα τους πιστευω, η και δεν το κατανοουν.
 
Διαβασατε τις φωτογραφιες του link? Ειναι τουλαχιστον αστειο. Λεει για την Thrash Metal και μπερδευει την λεξη "Thrash" με την λεξη "Trash" και μας λεει ο ποιητης οτι σημαινει Μεταλ - σκουπιδια.

Παραδειγμα του πως καταφερνουν παντα οι θρησκοληπτοι να αποδεικνυουν την αναξιοπιστια τους....
 
Εγώ πάλι είχα ρίξει άπειρο γέλιο μ'αυτή την ιστορία. Στο σχολείο μου ήμουν μάλλον ο μόνος που άκουγε metal εκείνη την εποχή. Ερχόταν συνεχώς διάφοροι, κυρίως τρομαγμένα κοριτσάκια, και με ρωτούσαν αν είμαι σατανιστής! Χαρακτηριστικό παράδειγμα διαλόγου:

Τρεμάμενο Κοριτσάκι: Συγγνώμη, να σε ρωτήσω κάτι; Είσαι σατανιστής;

Εγώ (με σοβαρό ύφος): Γιατί θέλεις να μάθεις;

ΤΚ: Μα πες μου, πιστεύεις στο Θεό;

Εγώ: ΟΧΙ!

ΤΚ: (κομμένη ανάσα) Δηλαδή πιστεύεις στο Σατανά;

Εγώ: Δεν το γνωρίζετε αλλά ΟΛΟΙ πιστεύετε στο ΣΑΤΑΝΑ!!! ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ (σατανικό γέλιο)

ΤΚ: μεταβολή και τρέξιμο να προλάβει να φύγει.

Μέχρι και στους γονείς μου είχα κάνει χοντρή πλάκα. Έβλεπαν τους διάφορους "ειδικούς" να λένε τα δικά τους στην τηλεόραση και είχαν ψιλοτρομάξει. Το δωμάτιο μου ήταν γεμάτο αφίσες και όλη μέρα metal άκουγα. Ένα βράδυ, μετά τα γεγονότα της Παλλήνης, ο Χαρδαβέλας έκανε μια εκπομπή για τους σατανιστές. Στους τίτλους αρχής υπήρχε η εισαγωγή του "The number of the beast" των Iron Maiden, με το απόσπασμα από την "Αποκάλυψη του Ιωάννη", "Woe to you oh earth and sea...". Εγώ τόσες φορές που το είχα ακούσει το είχα μάθει απ'έξω, οπότε την ίδια στιγμή καρφώνομαι στην τηλεόραση και αρχίζω να το ψυθιρίζω σιγά σιγά... Οι γονείς μου έμειναν κόκκαλο και με κοιτούσαν τρομαγμένοι. Όταν τελείωσε το απόσπασμα, σηκώθηκα και μπήκα στο δωμάτιο μου και έβαλα Slayer με τέρμα τα γκάζια. Μετά από 5 λεπτά μπαίνει μέσα ο πατέρας μου και φωνάζει: "δεν ξέρω τι θα κάνεις, αλλά αυτή τη μουσική θα την κλείσεις και θα κατεβάσεις όλες τις αφίσες απ'τους τοίχους!". Άρχισα να κυλιέμαι κάτω απ'τα γέλια και ο πατέρας μου με κοιτούσε αποριμμένος... :D
 
gapan είπε:
Εγώ: Δεν το γνωρίζετε αλλά ΟΛΟΙ πιστεύετε στο ΣΑΤΑΝΑ!!!
Βασικά αυτό που της είπες ήταν ολόσωστο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο σε όλους τους θρήσκους να το καταννοήσουν. Αν πιστεύεις στον Θεό, τότε πιστεύεις και στον Σατανά... αυτά τα δύο πάνε μαζί. Τώρα σε ποιον από τους δύο επιλέγεις να θυσιάζεις αθώες, δυσεύρετες παρθένες είναι άλλο θέμα...
 
Για να ειναι καποιο θεμα στα Κλειδωμενα σημαινει ειτε οτι η θεματολογια του δεν κολλαει με το retromaniax (το οποιο δεν ασχολειται με πολιτικοθρησκευτικα ζητηματα, αλλα ουτε με οσα οδηγουν αμεσα εκει) ειτε γιατι πανω στη ροη του λογου δημιουργηθηκαν ασυμφωνιες, κοντρες, καυγαδες και ενταση.

Καλο λοιπον ειναι να αφηνουμε τετοια θεματα εκει που ειναι ηδη και να μην τα αναδεικνυουμε ακομα μια φορα, μιας και μαθηματικα η καταληξη θα ειναι η ιδια.

Μην παραξενευτειτε λοιπον αν το συγκεκριμενο thread "χαθει" ξαφνικα :)
 
Δεν κλειδώνουμε και αυτά καλού-κακού ;

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=2653&highlight=%D0%E1%F0%E1%E4%DC%EA%EF%F2

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=946&highlight=%E1%ED%DC%F0%EF%E4%E1+%EC%E7%ED%FD%EC%E1%F4%E1

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=1992&highlight=%F1%E5%F4%F1%FC+%EC%E1%ED%DF%E1

Είναι παραπλήσιας θεματολογίας και ενδεχομένως στο μέλλον να υπάρξουν προβλήματα/έριδες/παρεξηγήσεις/παρεκτροπές κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν υπαρξουν, θα τα κλειδωσουμε, οπως κανουμε με ολες τις συζητησεις που ξεφευγουν απο τα ορια. Ευχαριστω για τις επισημανσεις Κωνσταντινε.
 
Τη συγκεκριμένη παραγωγή την έβαζα αρχές δεκαετίας 90', συχνά-πυκνά το κανάλι ΤΗΛΕ-ΤΩΡΑ.

Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι οι παραγωγοί του,

"στρατολόγησαν" ως παρουσιαστή (ή ως "εμπειρογνώμονα") έναν ομογενή εξ Αυστραλίας.

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν ήταν τυχαία, ή είχε κάποιο συγκεκριμένο λόγο.

Αναμφισβήτητα καρα-καλτ διαμάντι !

Νομίζω ότι "κέρδιζε πόντους" (στο καλτ επίπεδο), διότι "τους έπαιρνε όλους η μπάλα", αδιακρίτως !

Από τους VENOM μέχρι ... τον Michael Jackson ! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Διαβασατε τις φωτογραφιες του link? Ειναι τουλαχιστον αστειο. Λεει για την Thrash Metal και μπερδευει την λεξη "Thrash" με την λεξη "Trash" και μας λεει ο ποιητης οτι σημαινει Μεταλ - σκουπιδια. Παραδειγμα του πως καταφερνουν παντα οι θρησκοληπτοι να αποδεικνυουν την αναξιοπιστια τους....
Γιατι, το σαταν-ροκ που το ειδανε;

Οι kiss απο ποτε ειναι punk;

η punk (αλητεια) ποτε εγινε σαπιλα;....

sex pistols=σεξουλιαρικα πιστολια, και οχι πιστολια του σεξ...

Φυσικα το να πεις σε καπιον "ενταξη" ειναι σατανιστικο

Iron maiden= παρθενικοσ σιδιρος... Οχι σιδιρα κορη...

Επισης, η κιθαρα του Genne simmons απεικονιζει τον σατανα, και οχι τον ιδιο τον gene απο την εποχη που οι kiss φορουσαν make-up...

O Bon Scott ειχε τα ναρκωτικα κριμενα στην κιθαρα του.... (οσοι τον ξερατε για τραγουδιστη αναθεωριστε!)

"αλλα αυτοι εχουν λογο που φορανε μαυρα, τους προσταζει το αφεντικο τους" Για θυμιστε μου, για τους Παπαδες η τα παιδακια μιλαμε;....

Προφανος ειναι γελιο.... Εγω ασχολουμε μονο και μονο γιατι εχει πολυ γελιο...!

Και ενταξη, κατι ανθρωπακια σαν τον θεολογο μου, φορανε παροπιδες και οτι ακουνε απο αυτες τις κασσετες και οτι διαβαζουν απο αυτα τα βιβλια τα τσαμπουνανε και σε εμας... Αλλα αυτοι που τα γραφουν... θα θελα να ηξερα αν ειναι τοσο ασχετοι, αν διαστρευλονουν σκοπιμος η αν ειναι ενας καταστροφικος συνδιασμος ασχετοσινης με σκοπιμη διαστρευλοση...
 
Για την ακρίβεια Iron maiden (σιδηρά παρθένος) ήταν ένα όργανο βασανιστηρίων πολύ αγαπημένο στους χριστιανούς βασιλείς και ιερείς του μεσσαίωνα.
 
εγώ λέω το topic για να μην τκλειδώθει να το μεταονομασουμε

Ροκ μουσική και Καστανάς: μια ρετρό συνήθεια

(υπάρχει και ένα 1084 στην αρχή της ταινίας εδώ είναι το κρυφό μύνημα δηλαδή )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisTOS είπε:
Για την ακρίβεια Iron maiden (σιδηρά παρθένος) ήταν ένα όργανο βασανιστηρίων πολύ αγαπημένο στους χριστιανούς βασιλείς και ιερείς του μεσσαίωνα.
Σιδηρα κορη/σιδηρα παρθενος ειναι το ιδιο, και ειναι φυσικα το ονομα του συγκεκριμενου κουβουκλιου βασανιστιριου. Σαν αυτα που εβαζαν μεσα τις μουμιες στην αιγυπτο, αλλα με καρφια, οπου εβαζαν ζωντανους και οχι μουμιες...
 
Πέρα απο την πλάκα, το βίντεο έχει κομματάρες :p
 
...δεν το κλεινουμε καλυτερα?υπαρχει ,μεγαλη αγνοια και απο τις δυο πλευρες του νομισματος.δεν ειναι τοσο αθωα και γραφικα τα πραγματα..ας πιστευει ο καθενας οτι θελει και εχουμε αλλα θεματα να καταπιαστουμε..
 
Tι μανια ειναι αυτη με το κλειδωμα? Η φαση ροκ και σατανισμος ειναι απιστευτα ρετρο και ολοι οσοι ακουγαμε/ακουμε αυτην την μουσικη την αντιμετωπισαμε. Αλλοι με χιουμορ οπως εγω και η οικογενεια μου και αλλοι με τσακωμους, σφαλιαρες, πεταγμα ''υποπτων'' δισκων κτλ.

Το θεμα δεν εχει να κανει με το ποσο πιστευουμε εμεις σε Θεο και Διαβολο, αλλα με την ολη κοινωνικη προεκταση στις ζωες μας τοτε.

ΥΓ Θυμαστε την Νταγκουνακη και τις εκπομπες της? Τοτε με το σκηνικο των σατανιστων. Ειχε πεταξει ο Κατσουλας τοτε την ατακα οτι ακουγανε μεταλ και ανοιξαν οι ουρανοι. Τρεχανε οι πιτσιρικαδες να φυγαδευσουν την δισκοθηκη τους....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαφως και το θεμα ειναι ρετρο - αλλα μπλεκει αμεσα τις θρησκευτικες πεποιθησεις του καθενος απο εμας - υπαρχει link στο πρωτο κιολας post που δειχνει σε video Κατηχησης ενω αμεσως μετα ξεκινουν ερωτηματα και απαντησεις σχετικα με θεματα πιστης.

Οι Κανονες του φορουμ ειναι σαφεστατοι, δεν συζητουμε εδω Θρησκευτικα θεματα - οποτε ακομα και αν μετανομασουμε το thread σε "Ροκ μουσική και Καστανάς: μια ρετρό συνήθεια" οπως προτεινε ο καλος μας φιλος Rigardie δεν προκειται να αλλαξει κατι.

Το αφηνουμε για λιγο ακομα ανοικτο πριν οδευσει στα Κλειδωμενα Θεματα.

(Να παρατηρησω οτι ειναι μαλλον η πρωτη φορα που συμφωνω με τον DON)
 
Πίσω
Μπλουζα