[ΣΟΛΠΑ] Στρατιωτάκια ΣΟΛΠΑ

Πωπω τι μου θυμισατε τωρα... Εχω κι εγω (λιγους βεβαια) Εξωγήινους της Σόλπα τους οποιους μαλιστα δεν ηξερα πως ηταν της Σολπα... γηρασκω αει διδασκομενος... μπραβο να εισαστε καλα παιδια... θα βγαλω φωτογραφιες συντομα με τους Σολπαγηινους...
 
Πάντα αναρωτιόμουν από ποια σειρά προέρχονταν τα ρομποτάκια που βρίσκαμε στα παγωτά Λάκυ Καπ. Μετά από πολύ ψάξιμο ανακάλυψα πως το ρομπότ με το κεφάλι λιονταριού στο στήθος λέγεται Daltanious και προέρχεται από ένα ιαπωνικό anime του 1979 το οποίο ολοκληρώθηκε σε 47 επεισόδια και είχε τίτλο Daltanious το ρομπότ του μέλλοντος.
Περισσότερα για την πλοκή του anime εδώ.

terata 4.jpg

images.jpg

Οι υπόλοιπες φιγούρες λογικά προέρχονται κι αυτές από Ιαπωνικά anime της εποχής όπως τα Daimos, Voltes V, Mechanda, Super Robots

Το intro του anime με αλλά με τραγούδι από την γειτονική Ιταλία μιας και προβλήθηκε κι εκεί.

Βέβαια, στα παγωτά βρίσκαμε κυρίως λαστιχένιες εκδόσεις των ρομπότ αυτών τα οποία ήταν φθηνές αντιγραφές από τις Φιλιππίνες, ενώ η Solpa τα έβγαζε σε σκληρό πλαστικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βλέπω στις φώτο σου είχες τον Motomaster απο τη σειρά G1 των transformers. Τον είχα και γώ...
 
Πίσω
Μπλουζα