[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αγορά Νέου PC

Karnov είπε:
Τα ΧΡ βέβαια δεν βλέπουν 4Gb μνήμης ...
Σωστα φιλε karnov,αλλα δεν θα εχουμε XP 32bit για παντα,ασε που ισως διορθωθει αυτο με το SP3,πραγμα ολιγον δυσκολο βεβαια...

Επισης υπαρχει παντα και η λυση του dual-booting,στην οποια λυση θα καταφυγουμε ολοι σιγα σιγα με τον καιρο,εχω την εντυπωση... :)
 
Εγώ ΧΡ έβαλα τέλη του 2003. Μέχρι τότε 98Β είχα!

Και τότε την έκανα αναγκαστικά, επειδή τη νέα CPU δεν την έβλεπαν τα 98Β.

Σε επόμενο λειτουργικό θα πάω, όταν τα παιχνίδια θα το απαιτούν.

Αλλιώς είναι μαζοχισμός, ειδικά αν το λειτουργικό είναι Μ$ ...
 
dual booting θα το κανω και εγω

και xp και vista

αλλα το προβλημα ομως για τα vista παραμενει οσο αφορα για emulators για παλια λειτουργικα συστηματα οπως scumvn-winuae-WinVICE:animangry:
 
DX10 games. Απλά και ξεκάθαρα ΔΕΝ θα παίξεις αυτά τα παιχνίδια όπως πρέπει στα XP. Βέβαια τα ίδια λεγόντουσαν και την εποχή που τα XP κυκλοφόρησαν, τα ίδια θα λέγονται σε λίγα χρόνια για τον αντικαταστάτη των Vista.

Η ιστορία σίγουρα επαναλαμβάνεται........
 
Για τα οποια καινουρια παιχνίδια υπάρχουν launchers για XP.

Και το DX 10 ειναι (ακόμα τουλαχιστον) μουφα ολικής.
 
ουτως η αλλως η τωρα η μεχρι το επομενο φθινοπωρο...αναγκαστικα ολοι θα παμε στα vista
 
giorgos_1 είπε:
ουτως η αλλως η τωρα η μεζχρι το επομενο φθινοπωρο...αναγκαστικα ολοι θα παμε στα vista
Εγώ Vista δεν βάζω, που να χτυπάει ο Bill τον πισινό του κάτω!

Έχω υπολογιστή με χαρακτηριστικά του 2004,απαράδεκτη κάρτα γραφικών(mx440), XP λειτουργικό και εξυπηρετούμαι στις ανάγκες μου ΑΠΟΛΥΤΑ!

Ο μόνος λόγος που ίσως αναγκαστώ κάποτε να τα εγκαταστήσω, είναι όταν σταματήσουν να βγαίνουν εκδόσεις του MAME για τα XP...
 
TallMan είπε:
Εγώ Vista δεν βάζω, που να χτυπάει ο Bill τον πισινό του κάτω!
Έχω υπολογιστή με χαρακτηριστικά του 2004,απαράδεκτη κάρτα γραφικών(mx440), XP λειτουργικό και εξυπηρετούμαι στις ανάγκες μου ΑΠΟΛΥΤΑ!

Ο μόνος λόγος που ίσως αναγκαστώ κάποτε να τα εγκαταστήσω, είναι όταν σταματήσουν να βγαίνουν εκδόσεις του MAME για τα XP...
:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh: :diablotin: :diablotin: :)
 
TallMan είπε:
Ο μόνος λόγος που ίσως αναγκαστώ κάποτε να τα εγκαταστήσω, είναι όταν σταματήσουν να βγαίνουν εκδόσεις του MAME για τα XP...
Γεια σου ρε ψηλέ!!
 
Ας επανέλθουμε όμως στο αρχικό θέμα! Το ακόλουθο σύστημα για παιχνίδια και αναπαραγωγή βίντεο πως το βλέπετε;

Karnov είπε:
ΚΟΥΤΙ Chieftec Giga GH-01BW-OP Black 49?ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ Chieftec 850W 24pin 139?

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ Intel Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) 250?

ΜΗΤΡΙΚΗ Asus P5E-VM DO (s775, DDR2, Q35) 121?

ΜΝΗΜΗ TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz Dark 129?

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ TwinTech 8800 GT 512MB 230?

ΣΚΛΗΡΟΣ Western Digital 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 107?
Υπάρχει καμία πρόταση;
 
Ρε συ karnov,σου ξαναειπα οτι ο Q6600 δεν ειναι καλυτερος του C2D E6750 για gaming,συνεπως σοβαρη διαφορα με Q6600+1066αρες RAM αντι C2D E6750+800αρες RAM δεν θα δεις παρα μονο στα λεφτα που θα δωσεις,καθοτι η διαφορα ειναι περιπου 150 ευρω...(75 απο CPU και 75 απο μνημες...)
 
Από ότι κατάλαβα άλλο ένα thread όπου μιλάς και δεν σε ακούνε.

Σταματώ εδώ.

/Pooky leaves this thread ALSO for ever........
 
pooky,εγω καταλαβαινω οτι οποιος "φτιαχνει" τωρα το νεο PC του,ειναι αρκετα μπερδεμενος,καθοτι οι επιλογες και οι πιθανοι συνδυασμοι ειναι πραγματικα πολλοι και γι'αυτο επιμενει να ρωτα και να ψαχνει,ωστε να κανει την καλυτερη δυνατη επιλογη....

Δεν νομιζω οτι ο φιλος Karnov δε μας ακουει,απλα ισως θελει κι αλλες γνωμες,δεν ειναι κακο αυτο...
 
μολις εκλεισα στο [edit] το εξης pc

Κώδικας:
θηκες Η/Υ  :thermaltake-VB1000 soprano black  75e.....EHEI 3 ANEMISTIRES TO KOUTI........+18 eyro 3 extra COOLERAKIA # 

τροφοδοτικο: enermax-650W infinity  136,00 ?

επεξεργαστης:(intel) intel-core 2 quad q6600(s775/2.4ghz) 250e

συστημα ψυξης επεξεργαστηεπεξεργαστων) zalman-9700 LED for intel_Amd  55e

motherboard:(intel)-abit-ip35(p35,s775,ddr2)  110e

μνημη  Cellshock Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz 5-5-5-15   175,00 ?

καρτα γραφικων Albatron
8800 GT 512MB   230,00 ?


σκληρος δισκος:150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA) 205,00 ?

>>>>>>>>2:(HDD 2) western digital-500gb(7200rpm.16mb cache,sata2)  107e

floppy: 3.5 μαυρο (IDE)με 7 in 1 card reader  29,90 ?

dvd rom: asus-dvd rom 18x(retail)-black and white)  19,90 ?

dvd rw: Nec
DVDRW +/- DL Black AD7200 Bulk   26.50 ?

πληκτρολογιο: microsoft-wireless optical desktop 5000 GR  79,99 ?

UPS: Accupower  UPS 2000VA   239,00 ?

πολυμπριζο: 7e με 4 θεσεις

TA DERMATIKA PIASTRAKIA... 2 ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον,για τον Q6600 τα ειπαμε,αλλα αφου θες τετραπυρηνο ντε και σονι,ΟΚ,για τις μνημες επισης (175 ευρω ομως για 2 giga..;!;;! :eek: :animeek: :eek: τρελο ποσο !! ),εγω DVD rom δεν θα εβαζα -ποιος ο λογος;- και δισκο WD ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ξανα,ειδικα αυτοι με τα 16mb cahe ειναι λιγο..."πυροτεχνηματα",συμβουλη μου ειναι να βαλεις Seagate...

Απο και και περα,καλο το M/B,καλο κουτακι,πολυ καλο PSU,σωστος που παιρνεις και UPS,για την 8800GT δε νομιζω οτι χρειαζεται να ξαναπω κατι,αφου θες να δωσεις 230 ευρωπουλια για GPU,ειναι καλη επιλογη....

Καλοριζικο λοιπον...!
 
thanks

ναι μωρε...να κρατησει 3 χρονια...και βλεπουμε τοτε για αναβαθμιση :)

ετσι οπως παει.....ανα 4ετια παμε για αναβαθμισεις δυστυχως λογω των παιχνιδιων :animangry: :animangry:

καποια παιχνιδια στο mame θελω να τσεκαρω οπως cruis n usa,golden axe the duel,tekken3....και αλλα :diablotin: :diablotin:
 
giorgos_1 είπε:
καποια παιχνιδια στο mame θελω να τσεκαρω οπως cruis n usa,golden axe the duel,tekken3....και αλλα :diablotin: :diablotin:
Γιατι,εκμεταλλευονται αυτα -και γενικοτερα το ΜΑΜΕ στην παρουσα φαση- τους 4 πυρηνες...;;Δε νομιζω...
 
manos426f είπε:
Γιατι,εκμεταλλευονται αυτα -και γενικοτερα το ΜΑΜΕ στην παρουσα φαση- τους 4 πυρηνες...;;Δε νομιζω...
Στο ΜΑΜΕ μετά από 15 αναβαθμίσεις τουλάχιστον την τελευταία 10ετία, είχα δει ότι παίζουν ρόλο περισσότερο η ταχύτητα επεξεργαστή και η ποσότητα της μνήμης και λιγότερο η GPU .

Το θέμα είναι ότι σε πολλά παιχνίδια από ένα σημείο και μετά αυτό έγινε πρόβλημα. Τα παλιά 8-μπιτα παιχνίδια ενώ έπαιζαν μια χαρά στον 350άρη P-II το 1998 , τώρα πάνε σφαίρα και ουσιαστικά δεν παίζονται.

Για τη CPU συμφωνώ σαφώς ότι ο Quad δεν πρόσφέρει κάτι περισσότερο από το c2d στα παιχνίδια. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη αν θα πάρω αυτόν και σίγουρα θα ήθελα να γλυτώσω λεφτά αν γίνεται, γιατί οι δουλειές δεν είναι και στα καλύτερά τους.

Δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι παραπάνω στην αναπαραγωγή βίντεο, γιατί σύντομα μάλλον θα μπει blue-ray στο pc για να αναπαράγει αντίστοιχες ταινίες στον νέο προτζέκτορα (HD) που θα χτυπήσω μόλις ... παντρευτώ!

Το PowerDVD 7 έχει άπειρες δυνατότητες για επεξεργασία της εικόνας και βελτίωσή της , οι οποίες θέλουν ισχυρό hardware.

Οπότε εχω μελέτη ακόμη μέχρι να καταλήξω!
 
Πίσω
Μπλουζα