[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αξίζει η αγορά σκληρού δίσκου SSD;

Λοιπον μαγκες ενα μονο θα πω και αυτο ειναι οτι πραγματικα εχω παθει πλακα με τον SSD.Mιλαμε τα windows ξεικινανε σε ελαχιστα δευτερολεπτα και ακομα πιο γρηγορα τερματιζονται και εκει που ειναι η τεραστια διαφορα ειναι στα προγραμματα.Ο firefox και ο chrome ανοιγουν σε ενα δευτερολεπτο με το που παταω το εικονηδιο εχει ανοιξη και επειδη ειδα καποια βιντεακια στο youtube πριν τον παρω εκανα και γω το πειραμα και ετρεξα ενα πισω απο το αλλο τα photoshop,premiere,audition,chrome,firefox,convertxtodvd,sony vegas,winavi,everest ultimate edition,jdownloader,mipony και 2,3 αλλα και ανοιξαν ολα σε 10 δευτερολεπτα.Μιλαμε και παλιο υπολογιστη να εχει καποιος με sata II που να μην εκμεταλευεται την ταχυτητα του SSD με sata III αλλα να εκμεταλευεται την μιση αξιζει να παρει γιατι θα νοιωθη λες και εκανε αναβαθμηση.Πραγματικα ο Corsair SSD 128GB που αγορασα ειναι μεσα στης κορυφαιες και πιο χρησιμες αγορες που εχω κανει.
 
Ηταν ηδη ενεργοποιημενο οποτε δεν χρειαστηκε να το αλαξω.Παντως εχω παθει την πλακα μου με τον SSD και μεγαλο λαθος που δεν ειχα τοσα χρονια αν και δεν θα τον εκμεταλευομουν πληρως στο παλιο μου PC με το SATA II και θα δουλευε στης μισες ταχυτητες.
 
Oντως πολυ καλη ιδεα το SSD με μονο μειονεκτημα την ελειψη χωρου,να αφησω τον 500αρη μου και να παω στο 128αρη...ειναι καπως.
 
Ουσιατικά ειναι το μονο μειονέκτημα τους οτι οι μεγάλες χωρητικότητες ειναι πανάκριβες , αυτο ομως θα αλλάξει οσο περνάνε τα χρόνια για αυτο υπομονή.

Προσωπικά τον ssd τον χρησιμοποιώ αυστηρά για το λειτουργικό και τα προγράμματα , οτι παιχνίδια , backup μουσική κτλπ ειναι σε αλλους δίσκους
 
προφανώς έχεις laptop. Ακόμα και έτσι χίλιες φορές να πάρεις έναν εξωτερικό για τα backup σου! Ενδεικτικά βρίσκεις 1tb εξωτερικό στα 60! Αν από την άλλη θες να κρατήσεις τον παλιό σκληρό σου, βάλτον σε μια θήκη για 2,5άρη! Η θήκη δεν θα πάει χαμένη γενικά αφού μπορείς να βάζεις και τον δίσκο της αμίγκα για να κάνεις φορμάτ και εγκατάσταση από winuae!
 
Οντως λαπτοπ εχω και ετσι οπως τα γραφεις ειναι οντως καλη λυση.
 
Aardvark είπε:
Οντως λαπτοπ εχω και ετσι οπως τα γραφεις ειναι οντως καλη λυση.
Να κάνεις υπομονή 6-7 χρόνια, θα'χουν πέσει στα 50 ευρώ το 1ΤΒ :p

metalcandyman είπε:
και εκει που ειναι η τεραστια διαφορα ειναι στα προγραμματα.Ο firefox και ο chrome ανοιγουν σε ενα δευτερολεπτο με το που παταω το εικονηδιο
Σώπα! Αλήθεια; Ε δεν το πιστεύω!......Μα ρε μουρλέ γι'αυτό το λόγο είναι ο SSD:p. Μην περιμένεις όμως να παίζουν καλύτερα προγράμματα που εκμεταλλεύονται τη CPU, για παράδειγμα αν φορτώσεις ενα αρχείο Autocad μεγεθους 2GB θα το φορτώσει μεν πολύ γρήγορα, όμως όταν θα ζουμάρεις ή θα σκρολάρεις ή κάνεις rotation, εκεί δε θα δεις διαφορά καμία.

Αφτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πεθανε πριν μια βδομαδα περιπου ο ide ρετρο σκληρος δισκος (μαζι με ενα usb drive και ενα dvdR...) του desktop συστηματος μου, και εβαλα στη θεση του εναν ssd σκληρο.

Ε λοιπον πρακτικα εχω ενα νεο συστημα. Καμια σχεση. Χρειαζοταν 3 λεπτα για να μπει windows με ολες τις εφαρμογες κατα την εκινηση, και περιπου δυο λεπτα ο firefox.

Τωρα χρειαζεται περιπου πενηντα δευτερολεπτα για ολα μαζι. Οποιος μπορει να επενδυσει λιγα χρηματα, ο ssd ειναι μονοδρομος. Σκεφτομαι ηδη τα χαμενα πενταλεπτα μεχρι να ανοιξει, και ολα τα πενταλεπτα που θα κερδισω στο μελλον και ειμαι ηδη πολυ χαρουμενος.
 
Κι εγώ πήρα για το καινούριο μου pc έναν intel 120 GB ssd και φυσικά, πετάει. Κι έτσι κρατάω τον Barracuda 1 TB για mp3, video, φωτογραφίες κλπ. Μέχρι και το παιχνίδι χώρεσε στον SSD(Call of duty black ops).
 
Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω έναν για να βάλω το λειτουργικό τώρα που θα αναβαθμισω, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ο μικρός χρόνος ζωής και αριθμός εγγραφων/ διαγραφών σε αυτή την τεχνολογία δίσκων...
 
Lord_Makro είπε:
Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω έναν για να βάλω το λειτουργικό τώρα που θα αναβαθμισω, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ο μικρός χρόνος ζωής και αριθμός εγγραφων/ διαγραφών σε αυτή την τεχνολογία δίσκων...
Μέχρι να λήξει αυτός ο «μικρός χρόνος ζωής» στον οποίο αναφέρεσαι θα έχεις ήδη πάρει καινούργιο υπολογιστή.

Τα σύγχρονα λειτουργικά, από win7 και πάνω έχουν ενσωματωμένες ρουτίνες αναγνώρισης των ssd με αποτέλεσμα να απενεργοποιούν αυτόματα τις διαδικασίες εγγραφής/διαγραφής που χρησιμοποιύσαν παλιά, π.χ. αυτόματο defrag, cashe κλπ...
 
Άλλωστε νομίζω ότι οι SSD έχουν διάρκεια ζωής (MTBF-MeanTimeBetweenFailures) 1,000,000 ώρες και θα είναι παρωχημένοι άλλωστε πολύ πριν, αφού εντωμεταξύ θα μπορείς να πάρεις 1ΤΒ με 60 ? και 500 ΤΒ σκληρό με τα ίδια λεφτά....
 
Οσοι έχετε SSD, απενεργοποιήστε τυχόν αυτόματη διαδικασία defrag και επίσης αφήστε το pagefile να το ρυθμίσει το σύστημα. Μη του βάζετε σταθερό μέγεθος γιατί τοτε το λειτουργικό δημιουργεί ενα τεράστιο αρχείο σε μέγεθος που του έχετε ορίσει και γράφει συνεχώς στο ίδιο σημείο. Αυτός είναι και ο κίνδυνος. Κατά τα άλλα, βαράτε αβέρτα. Μονο το λειτουργικό άλλωστε θα βάλετε επάνω του.
 
Rygar είπε:
Οσοι έχετε SSD, απενεργοποιήστε τυχόν αυτόματη διαδικασία defrag και επίσης αφήστε το pagefile να το ρυθμίσει το σύστημα. Μη του βάζετε σταθερό μέγεθος γιατί τοτε το λειτουργικό δημιουργεί ενα τεράστιο αρχείο σε μέγεθος που του έχετε ορίσει και γράφει συνεχώς στο ίδιο σημείο. Αυτός είναι και ο κίνδυνος. Κατά τα άλλα, βαράτε αβέρτα. Μονο το λειτουργικό άλλωστε θα βάλετε επάνω του.
Μα έτσι κι αλλιώς δεν είναι καλύτερα το page file να είναι σε κάποιον άλλο δίσκο από αυτόν του λειτουργικού?
 
Δε διαφωνώ καθόλου. Ομως αν δεν έχεις πολύ μνήμη και χρησιμοποιείς πολύ page file, στην περίπτωση του μηχανικού δίσκου, θα έχεις καθυστερήσεις ακόμα κι αν το λειτουργικό σου βρίσκεται στον SSD, οπότε είναι καλύτερο να το έχεις εκεί. Βεβαια αυτό απαιτεί μεγαλο SSD, τουλάχιστον 200GB, οπότε είναι φθηνότερο να παρεις περισσότερη μνήμη. Πιστεύω ότι πλέον τα τουλάχιστον 8GB μνήμης είναι must.
 
Uskoke είπε:
Άλλωστε νομίζω ότι οι SSD έχουν διάρκεια ζωής (MTBF-MeanTimeBetweenFailures) 1,000,000 ώρες και θα είναι παρωχημένοι άλλωστε πολύ πριν, αφού εντωμεταξύ θα μπορείς να πάρεις 1ΤΒ με 60 ? και 500 ΤΒ σκληρό με τα ίδια λεφτά....
....Αν ζεις ακόμα.

Το 1.000.000 ώρες μου φαίνεται υπερβολικό. Η ζωή ενός ανθρώπου διαρκεί περίπου 700 με 800 χιλιάδες ώρες. Οπότε αν ισχύει η αυτή η διάρκεια ζωής των SSD τότε μιλάμε ότι μέχρι να χαλάσει κάποιος, θα έχει γίνει πιο Retro από ότι είναι ένα floppy σήμερα. Βασικά τι λέω, θα είναι όσο retro είναι ένας υπολογιστής με λάμπες σήμερα. Δηλαδή τι συζητάμε για την διάρκεια ζωής, ένας μηχανικός δίσκος δεν κρατάει ούτε το 1/5 από αυτό το διάστημα.
 
Καλά, μην πιστεύετε και τόσο τα MTBF που αναφέρουν οι κατασκευαστές. Και στους μηχανικούς δίσκους τα αναφερόμενα MTBF ξεκινούν από 500.000 και μπορεί να φτάσουν και 1.500.000, θεωρητικά δηλαδή δεν θα έπρεπε ποτέ να τους δούμε να χαλάνε, αλλά σε όλους έχει μείνει τουλάχιστον ένας δίσκος στο χέρι. Συγκεκριμένα στους SSD το MTBF είναι σχετικά άκυρος τρόπος να μετράς την αξιοπιστία τους, αφού η κύρια καταπόνησή τους δεν είναι ο χρόνος χρήσης, αλλά οι κύκλοι εγγραφής/ανάγνωσης σε κάθε ξεχωριστό κελί του δίσκου. Αν θυμάμαι καλά, κάθε κελί μπορεί το πολύ να εγγραφεί το πολύ γύρω στις 100.000 φορές πριν αρχίσει να βγάζει προβλήματα και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτός ο αριθμός ίσως να μη φτάνει ούτε τις 10.000. Οπότε αν έχεις κάτι που γράφει/διαβάζει ακριβώς το ίδιο σημείο πάνω στο δίσκο συνέχεια θα καταστραφεί πολύ γρήγορα. Πειραματικά, είναι πολύ εύκολο να καταστρέψεις έναν SSD μέσα σε λίγες ώρες απλά γράφοντας/διαβάζοντας από αυτόν (τουλάχιστον ένα κομμάτι του). Οι controllers που έχουν οι SSD βέβαια προσπαθούν να αποφεύγουν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν είναι πάντα δυνατό κάτι τέτοιο. Οι χρόνοι που αναφέρουν ως MTBF στα ψιλά γράμματα λένε πάντα κάτι σε "υπό κανονική χρήση", το οποίο συνήθως μεταφράζεται ότι έχουν υπολογιστεί με πχ 1 εγγραφή/λεπτό μέσο όρο και πάντα σε διαφορετικό κελί σειριακά σε όλο το δίσκο και πάει λέγοντας.

Τη δεδομένη χρονική στιγμή οι μηχανικοί δίσκοι είναι ακόμα πολύ πιο αξιόπιστοι από τους SSD.
 
gapan είπε:
Καλά, μην πιστεύετε και τόσο τα MTBF που αναφέρουν οι κατασκευαστές. Και στους μηχανικούς δίσκους τα αναφερόμενα MTBF ξεκινούν από 500.000 και μπορεί να φτάσουν και 1.500.000, θεωρητικά δηλαδή δεν θα έπρεπε ποτέ να τους δούμε να χαλάνε, αλλά σε όλους έχει μείνει τουλάχιστον ένας δίσκος στο χέρι. Συγκεκριμένα στους SSD το MTBF είναι σχετικά άκυρος τρόπος να μετράς την αξιοπιστία τους, αφού η κύρια καταπόνησή τους δεν είναι ο χρόνος χρήσης, αλλά οι κύκλοι εγγραφής/ανάγνωσης σε κάθε ξεχωριστό κελί του δίσκου. Αν θυμάμαι καλά, κάθε κελί μπορεί το πολύ να εγγραφεί το πολύ γύρω στις 100.000 φορές πριν αρχίσει να βγάζει προβλήματα και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτός ο αριθμός ίσως να μη φτάνει ούτε τις 10.000. Οπότε αν έχεις κάτι που γράφει/διαβάζει ακριβώς το ίδιο σημείο πάνω στο δίσκο συνέχεια θα καταστραφεί πολύ γρήγορα. Πειραματικά, είναι πολύ εύκολο να καταστρέψεις έναν SSD μέσα σε λίγες ώρες απλά γράφοντας/διαβάζοντας από αυτόν (τουλάχιστον ένα κομμάτι του). Οι controllers που έχουν οι SSD βέβαια προσπαθούν να αποφεύγουν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν είναι πάντα δυνατό κάτι τέτοιο. Οι χρόνοι που αναφέρουν ως MTBF στα ψιλά γράμματα λένε πάντα κάτι σε "υπό κανονική χρήση", το οποίο συνήθως μεταφράζεται ότι έχουν υπολογιστεί με πχ 1 εγγραφή/λεπτό μέσο όρο και πάντα σε διαφορετικό κελί σειριακά σε όλο το δίσκο και πάει λέγοντας.
Τη δεδομένη χρονική στιγμή οι μηχανικοί δίσκοι είναι ακόμα πολύ πιο αξιόπιστοι από τους SSD.

+1 σε ό,τι λέει ο φίλος gapan. Επειδή ακριβώς οι ssd δίσκοι... δεν είναι δίσκοι, αλλά ηλεκτρονικά κυκλώματα παρόμοια (με έμφαση στο παρόμοια) με αυτά που χρησιμοποιούνται στα flash drives. Εκεί, όντως αυτό που μετράει είναι οι κύκλοι ανάγνωσης / εγγραφής, που είναι ένας πεπερασμένος αριθμός (και σε καμία περίπτωση δεν φτάνει κάτι εξωπραγματικά νούμερα που ενδεχομένως σας λένε ή διαβάζετε), μέχρι να υποστούν φθορά τα κυκλώματα από τη συνεχή τροφοδότηση / διακοπή τροφοδότησης με ρεύμα. Άλλωστε, τα chips είναι ένας τεράστιος αριθμός από πύλες που καθορίζουν την ύπαρξη ρεύματος ή όχι για να αναπαραστήσουν τα bits.

Θυμάμαι είχαμε αφιερώσει ολόκληρη συνάντηση πριν από ένα χρόνο στην ΠΛΗ21 που είχαμε τα ψηφιακά για να συζητάμε για τους ssd.

Αξίζει να επενδύσετε γύρω στα 15΄να δείτε κι αυτά:

Explaining Solid State Disks (αυτό το είχαμε δει και στο πανεπιστήμιο)

 
Εχω ερωτηση.

Στο φορητο της δουλειας εχω εναν σκληερο δισκο 600GB σε δυο κατατμησεις απο 300GB η καθε μια.

Εχω περι τα 180GB ελευθερα σε καθε καταμηση.

Θα ηθελα να αντικαταστησω τον σκληρο με SSD κλωνοποιοντας τον (εχω απειρο πραγμα και ελαχιστο χρονο να ξαναστηνω τα παντα) αλλα η τιμη για τα GB αυτα ειναι απογορευτικα.

Υπαρχει καποιος τροπος να "κλωνοποιησω" μονο το "χρησιμοποιημενο" κομματι της καθε κατατμησης συν κανα 50αρι GB "αερα" σε SSD δισκο, να τον χωσω στο φορητο, να μπουταρω και να ειμαι ετοιμος?
 
Πίσω
Μπλουζα