[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Συμβουλές για αγορά laptop/netbook

Παρελήφθη!!!!!

Πάμε για τα ενδιαφέροντα:

1). First look:

Ούτε λαμπάκια, ούτε φανφάρες, ένα 15αράκι μηχάνημα. Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι σε καμία περίπτωση top notch αλλά και σε καμία περίπτωση απλά καλή. Με άριστα το 10, του βάζω 8.

2). Πληκτρολόγιο: Με άφησε άναυδο. Απλά εκπληκτική αίσθηση. Αλλά θα δουλέψει με Logitech G-19, δεν το αποχωρίζομαι στα παιχνίδια.

3). Οθόνη: Σε σχέση με τα παλαιότερα Compal η νύχτα με τη μέρα. Το multirama (Compal) όχι απλά τρώει σκόνη, δεν υπάρχει σύγκριση. Λίγο περίεργο το φορμά 16:9 αλλά συνηθίζεται. Η φωτεινότητα είναι μια χαρά, αλλά είναι σκοτάδι και δεν θα το λειτουργήσω έξω.

4). Ανεμιστήρες: Το γκάζωμα γίνεται στα παιχνίδια αλλά δεν είναι ενοχλητικοί καθόλου. Σε απλά idle λειτουργία, και αυτή τη στιγμή, λειτουργούν αλλά περισσότερο ακούγεται η βάση που κάθεται πάνω, όχι οι ανεμιστήρες.

5). Θερμοκρασίες: Ανέβασα τη κάρτα γραφικών μέχρι τους 72 βαθμούς και τον επεξεργαστή στους 70. Λιώνοντας στο Oblivion, native ανάλυση όλα πάνω εκτός από ΑΑ. Το παιχνίδι πάει τρελά γκάζια. Οι ανεμιστήρες πάνε και αυτοί με τρελά γκάζια και από πίσω γίνεται της εξάτμισης. Οι θερμοκρασίες σε γυάλινη βάση μετά από 30 λεπτά, real time σε εξωτερική οθόνη. Δίσκος μέχρι 38 βαθμούς. Για όσα έχει πάνω είναι όχι απλά άριστα, παραπάνω από τέλεια.

Compal δίπλα του με 9600GT το ίδιο παιχνίδι επεξεργαστής 50 βαθμοί, GPU 89. Δίσκος 42.

Γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το μηχανάκι. Μέσα στις επόμενες μέρες θα το κεράσω έναν SSD και θα του στήσω 7 Ultimate 64 bit. Ο μαμίσιος δίσκος θα μπει σε θήκη και στο συρτάρι για παν ενδεχόμενο.

Άνοιξα, ΦΥΣΙΚΑ το καπάκι από κάτω, όλα μια χαρά κανένα καλώδιο να κρέμεται, τίποτε το άσχημο.

Θα μπουν και άλλα παιχνίδια, με σειρά το DIRT, GRID, Fallout III και πάει λέγοντας.

Α, ξέχασα τα ηχεία τίποτε το συνταρακτικό, τίποτε το φρικτό. Τυπικά.
 
Μεγιες pooky και καλοδουλευτο!
 
Thanks Phil. Ακολούθησα άλλο δρόμο από το δικό σου, ένα μηχάνημα με επέκταση εγγύησης και θα σβήνει σχεδόν μόνο για να καθαριστεί από σκόνες και σχετικά.

Εχτές το βραδάκι πριν κλείσει το Πλαίσιο επικοινώνησα για φίλο που το είδε και ενδιαφερόταν και μου είπαν από.... επόμενη Τρίτη!!!! Το stock εξαντλήθηκε αμέσως, έπειτα σου λένε οικονομική κρίση και κουραφέξαλα.....

Η Compal και η Clevo είναι top στις προτιμήσεις μου, άλλωστε και τις δικές σου αγάπες τα Acer αυτές τα φτιάχνουν!!!! (Ευτυχώς έφυγαν από την Arima!!! )
 
Ένας φίλος με ρώτησε για αγορά laptop γύρω στα 700-800 Ευρώ. Δυστυχώς το θέμα στη συγκεκριμένη κατηγορία δεν το κατέχω, οπότε έχετε να προτείνετε κάτι;
 
Είναι ότι πρέπει σε περίπτωση που σου πάθει κάτι. Έρχονται σπίτι και στο φτιάχνουν!!!!!

Εγώ είμαι υπέρ των Ελληνικών, αλλά το επόμενο μου εντός του έτους θα είναι Dell.
 
pooky(1) είπε:
Είναι ότι πρέπει σε περίπτωση που σου πάθει κάτι. Έρχονται σπίτι και στο φτιάχνουν!!!!!
Εγώ είμαι υπέρ των Ελληνικών, αλλά το επόμενο μου εντός του έτους θα είναι Dell.
Καλή φάση. Με τα Dell είχα και εγώ πολύ καλή εμπειρία στο παρελθόν και πράγματι έχεις πολύ καλή υποστήριξη (βέβαια εγώ είχα εμπειρία από επαγγελματικό χώρο-αλλά άμα σου έρχονται και στον ιδιώτη χρήστη, τέλεια).

Λορένα και το Toshiba Satellite πολύ καλή επιλογή. Πιθανόν να του προτείνω και τα δύο.
 
phil_vr είπε:
Μια προταση και απο εμενα..
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Acer-Aspire-5538G-314G50MN-LX-PEA02-055.htm

Για αξιοπιστια δεν τιθεται θεμα, ειδικα στην σειρα Aspire..
Σωστός! :thumbup: Και είναι πολύ κάτω από το budget που μου είχε δώσει (700 ευρώ τουλ.) κάτι που και εγώ προτείνω στους φίλους, γιατί απλά ΔΕΝ χρειάζονται τόση υπολογιστική ισχύ (για office και web browsing δεν θες και τίποτα φοβερό) και ΔΕΝ χρειάζεται να δώσουν ένα κάρο λεφτά. Όπως τους λέω "Πάρε ένα φτηνότερο και τα υπόλοιπα φάτα στις..." Δεν συνεχίζω γιατί έχει και κυρίες το forum. ;)
 
Tα δυο απο τα τρια Acer που εχω, εχουν διπλους Athlon 64αρηδες και δεν μου εχουν παρουσιασει το παραμικρο παρολες τις θερμοκρασιες που βγαζουν.

Σε αυτα τα λεφτα Leon, με 500αρη σκληρο, με 4gb μνημης, με ΑΤΙ Mobility Radeon HD4330 με 512ΜΒ, HDMI, και με ενα σωρο features οπως camera, το touchpad-ξεφυλισμα (οπως συνηθιζω να το λεω), ειναι απλα too good to miss. Τωρα αν υπολογισεις οτι ειναι Acer και η σειρα Aspire που ειναι η κορυφαια κατα την γνωμη μου.. αν εψαχνα αυτη την στιγμη για νεο λαπτοπ, απλα δεν θα κοιτουσα αλλου. Για την πιο απλη χρηση browsing/word processing και μεχρι και απαιτητικη εργασιακη χρηση DTP/Illustrating/Image processing/Presentation ειναι υπεραρκετο και τα καταφερνει μια χαρα και με το παραπανω.

Να σημειωθει οτι εχω και ενα Dell Inspiron 15αρι και μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει τιποτα. Αλλα απλα το αγορασα γιατι δεν μπορουσα να βρω Acer στην Αμερικη! Για ενα 6μηνο ειχαν σταματησει να φερνουν Acer στα BestBuy, αλλα πλεον ξαναφερνουν. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα ACER ήταν πάντα πολύ καλοεξοπλισμένα για την τιμή τους που και αυτή με τη σειρά της δεν ήταν ποτέ πάρα πολύ υψηλή.

Δυστυχώς ήταν σχετικά ευάλωτα σε βλάβες, ίσως περισσότερο από τα υπόλοιπα της αγοράς και για αυτό το λόγο δεν είχαν και την καλύτερη φήμη.

Αυτό πιθανότατα να έχει διορθωθεί τώρα τελευταία, παρόλα αυτά εξακολουθούν να έχουν δύσκολο service σε περίπτωση προβλήματος αφού το κοντινότερο κέντρο είναι στην Ιταλία και πρέπει να σταλεί εκεί το μηχάνημα.

Το Πλαίσιο έχει πάρει certification για επισκευαστικό κέντρο Acer σχετικά πρόσφατα αλλά νομίζω ότι οι σοβαρότερες βλάβες εξακολουθούν να στέλνονται Ιταλία...
 
http://www.deviltech.de/deviltech.php/sid/f61d627f2d2dbd66607056e8c865d7c6/cl/details/cnid/8a142c3e4143562a5.46426637/anid/8cf46450b5b4ec552.75371773/Fragbook-DTX/

Σύγκρινε αυτό παραπάνω με αυτό παρακάτω:

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Turbo-X-Dominus-CL-i7-450.htm

Μήπως, λέω τώρα εγώ ο άσχετος, μήπως είναι το ίδιο μηχάνημα;

Η Deviltech όπως και το Πλαίσιο, όπως και η Sager στην Αμερική παίρνουν το ίδιο σασί από την Clevo. Μάλιστα τα έτοιμα και όχι τα built to order έρχονται πια έτοιμα συναρμολογημένα από την ίδια τη Clevo.

Μετά έρχονται τα πανάσχετα κανατάδικα παπαγαλάκια και σου λένε " όχι Ελληνικό φορητό ".

Αυτό που λίνλκαρα του πλαισίου, το λιμπίζομαι, απλά περιμένω να φέρει μοντέλο με ΑΤΙ 58Χ0 κάρτα γραφικών.
 
pooky(1) είπε:
http://www.deviltech.de/deviltech.php/sid/f61d627f2d2dbd66607056e8c865d7c6/cl/details/cnid/8a142c3e4143562a5.46426637/anid/8cf46450b5b4ec552.75371773/Fragbook-DTX/
Σύγκρινε αυτό παραπάνω με αυτό παρακάτω:

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Turbo-X-Dominus-CL-i7-450.htm

Μήπως, λέω τώρα εγώ ο άσχετος, μήπως είναι το ίδιο μηχάνημα;

Η Deviltech όπως και το Πλαίσιο, όπως και η Sager στην Αμερική παίρνουν το ίδιο σασί από την Clevo. Μάλιστα τα έτοιμα και όχι τα built to order έρχονται πια έτοιμα συναρμολογημένα από την ίδια τη Clevo.

Μετά έρχονται τα πανάσχετα κανατάδικα παπαγαλάκια και σου λένε " όχι Ελληνικό φορητό ".

Αυτό που λίνλκαρα του πλαισίου, το λιμπίζομαι, απλά περιμένω να φέρει μοντέλο με ΑΤΙ 58Χ0 κάρτα γραφικών.
Basta,

Ως καναταδικο παπαγαλάκι, οφείλω να πώ οτι και τα 3 μηχανηματα που πηρα ο ίδιος για τον Δημόκριτο και 2 που πήραν φίλοι για τους ίδιους, δεν φτουρησαν,

Μιλάμε για μια περίοδο απο το 2004-2006 αλλα και πάλι 5 στα 5 με πρόβλημα ειναι πολύ κακό ποσοστό για να προτείνω ενα τέτοιο μηχάνημα σε οποιονδήποτε.
 
Βάστα Χ 2.

2004 -2006 έπαιρναν από την τούρκικη Vetsel. Μετά το γύρισαν αποκλειστικά στην Clevo. Καμία σχέση, σαν να λέμε Yugo με Toyota.

Και δεν είσαι παπαγαλάκι. Απλά με τα laptop ασχολούμαι σαν παλαβός και έχω και πλεροφορίες από μέσα.

Η Vestel παρολίγον να θάψει όλη τη σειρά Turbo-X, όπως έχει θάψει στην ουσία τη σειρά Innovator του ε-sh0p.

Μέχρι στιγμής με δύο "Ελληνικά" φορητά (ένα Compal και ένα Clevo ) και μάλιστα το δεύτερο εντελώς brand new με i7 που δεν ήξερα τι θα βγάλει, κανένα πρόβλημα.

Το i7 αλλάζει μόλις έρθουν τα φορητά με 5870, γιατί ΔΕΝ μπορώ να κουβαλάω σταθερό σε lan party.

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=423878 η συζήτηση για το μοντέλο του Πλαισίου που λίνκαρα παραπάνω. Τι στο καλό, όλοι αυτοί στας εξοχάς, λάθος κάνουν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Μήπως, λέω τώρα εγώ ο άσχετος, μήπως είναι το ίδιο μηχάνημα;

Αυτό που λίνλκαρα του πλαισίου, το λιμπίζομαι, απλά περιμένω να φέρει μοντέλο με ΑΤΙ 58Χ0 κάρτα γραφικών.
Παίζει να εχεις δίκιο για το κοινό σασί.Πάντως του πλαισίου με 2000 ευρώ θα ηθελα να είχε τουλάχιστον 6-8-12 Giga μνήμη (το ακριβό της Devil είναι με 12 giga ram νομίζω και με 1.5 Terrabyte) και Blu-ray Burner και σκληρό 640-1 τέρα ή 2 σκληρούς σε Raid για να μην πώ SSD :wink: για να πώ οτι αξίζει τα λεφτά του.
 
Έκανα config το deviltech και μου βγήκε περίπου 1900+ ευρώ σαν το config του Πλαισίου.

Μη ξεχνάς ότι για τέτοιο μηχάνημα με τέτοια υποσυστήματα πληρώνουμε και το σύστημα ψύξης. Βέβαια εδώ στο 15άρι που έχω είναι εξαιρετικό, στο 17άρι από ότι έχω δει κάνει παπάδες.

SSD έχω στο netbook, αν θέλω το περνάω σαν πρώτο δίσκο.
 
Δεν θα ελεγα πως τα acer ειναι καλη αγορα.

Αν και σιγουρα τεχνικα και οικονομικα ειναι κατι παραπανω απο δελεαστικα, αν κατσει ομως στραβη και χρειαστει καποιος service, θα πρεπει να περιμενει τουλαχιστον 3 μηνες, ακομα και για το απλουστερο πραγμα.

Μην ξεχναμε επισης και για την αιμετικη παραπληροφορηση της εταιριας για "ενα χρονο επισημη εγγυηση"

Γιαυτο, μακρυα και αγαπημενοι απο την εταιριουλα acer.
 
Πίσω
Μπλουζα